smith

Sfaturi bicicleta

Recommended Posts

Salut, bine v-am gasit, foarte bun site-ul, ma bucur ca am dat de el

Ca sa trec la subiect, as vrea sa achizitionez o bicicleta iar bani de care dispun sunt undeva la 1500- 1600 ron

Inaltimea mea este de 1.75 m , as vrea sa o fugaresc pe dealuri , pe munti , ca sa stiti sunt entry level pe aceste "circuite" .

Am cateva modele,as prefera si cu frana pe disc, poate mai ma ajutati si voi , ca am avazut ca sunteti multi si stiti despre ele.

1 Ideal Freeder Disc 2011

post-12806-0-17075100-1336325361_thumb.jpg

Marcă Ideal Cadru AL6061-T4/T6 MTB-hardtail, Furca Zoom Bravo, all hi-ten, 25.4mm CP stanchions, 50 mm travel Ghidon Zoom riser bar, 62cm wide, 6o backsweep, 20mm rise, 25.4mm barbore Manete Schimbatoare Shimano ST-EF51 3*7sp easy-fire thumb-shifters Manete Frane Shimano ST-EF51 alloy Pipa Zoom alloy, ahead, 90/110mm extension, 25o rise Cuvete - Cauciucuri Kenda Sport-Cruising 26*1.95, A/V tubes Frane Promax mechanical discs Angrenaje Prowheel 42/34/24T*170mm, plastic coated crank, CG Pinioane Shimano Tourney TZ21 7sp freewheel 14-16-18-20-22-24-28T w/CP Butuc Fata Joytech disc alloy QR Butuc Spate Joytech disc alloy QR Schimbator Fata Shimano TX50 Schimbator Spate Shimano TX35 Masa produs/pereche (gr) 13000 Sport

N/A

2.

Focus Raven Rookie (2012)

post-12806-0-31958900-1336325960_thumb.png

Model 2012 Pret 1.349,90 RON Tara de origine Germany Producător Focus Cadru Aluminiu Focus Sport MTB Furca SR Suntour M2025 Cuvetarie Cartridge system Suspensie cadru No Pedalier Suntour XCC-208 42/34/22T Monobloc Patrat Pedale Plastic cu carcasa metalica Pinioane Shimano MF TZ21, 14-28T Lant KMC Schimbator spate Shimano Acera Schimbator fata Shimano Tourney Manete schimbator Shimano ST-EF51 Manete frana Shimano ST-EF51 Frana fata Tektro, v-brake, aluminiu Frana spate Tektro Draco, 160 mm, hidraulica pe disc Jante Tektro, v-brake, aluminiu Spite Negre

3. Univega ALPINA HT - 500 ( 2010 )

post-12806-0-85153500-1336326241_thumb.jpg

Cadru: Univega MTB, aluminiu Furca: SR Suntour XCT, Lockout mecanic, 80 mm Cuvetarie: Suspensie cadru: Pedalier: SR Suntour XCT, 42/32/22 Monobloc: Pedale: Pinioane: 11-32 Lant: Schimbator spate: Shimano Deore Schimbator fata: Manete schimbator: Shimano EF50 STI Manete frana: Frana fata: frana V, Concept SL Frana spate: frana V, Concept SL Jante: Rodi Freeway, Double Wall, 559-19, aluminiu Spite: Butuc fata: aluminiu, Quick Release Butuc spate: aluminiu, Quick Release Anvelope Schwalbe Smart Sam, 54-559 Ghidon: Concept SL, Riserbar, aluminiu Pipa ghidon: Black Comp, A-Head, aluminiu Sa: Velo Sport VL 1205 Tija sa: Black Comp, aluminiu

4.

Scott Aspect 60 (2012)

post-12806-0-21273400-1336326459_thumb.jpg

Model2012Pret1.599,00 RONTara de origineElvetiaProducătorScottCadruAspect Alloy 6061 D.B., Performance geometry, Integrated headtubeFurcaSuntour XCT V4, 100mm travelCuvetarieRitchey Logic OE integratedSuspensie cadru-PedalierShimano FC-M131 w/CG, 42x34x24 TMonoblocChian-Haur CH-52 - BPedaleWellgo M095PinioaneShimano MF-TZ 21-7, 14-28TLantKMC Z-50Schimbator spateShimano Altus, RD-M360, 21 SpeedSchimbator fataShimano FD-TX50, 31.8mmManete schimbatorShimano ST-EF 51 L, 8R, EZ-fire plusManete franaIntegrateFrana fataScott Comp V-BrakeFrana spateScott Comp V-BrakeJanteAraya TX-633, D-Wall, black, CNCSpite14 G, stainless, blackButuc fataScott FM-21-FQRButuc spateScott FM-31-RQRAnvelopeKenda K901F, 26 x 2.1, 27TPIGhidonScott Aspect OS, 640mm, black, 31.8mm, 15mm rise, 8° backsweepPipa ghidonScott TDS-D345A-8SaScott AspectTija saScott, 31.6mmAccesorii-

5. IDEAL STROBE ( Second Hand )

post-12806-0-99308400-1336326699_thumb.jpg

FRAME alloy #7005-T4/T6 hardtail VERDE/Alb SIZES 56cm / 21'' Fork SR SUOUNTUR XCT V2 HEADSET Ritchey semi-integrated CRANKSET Shimano M191 42/34/24T*170mm w/CG BOTTOM BRACKET Shimano UN26 REAR DERAILLEUR Shimano Acera FRONT DERAILLEUR Shimano C-050 CASSETTE/FREEWHEEL Shimano HG30 8sp 11-32T CHAIN KMC Z8 HANDLEBAR alloy butted riser bar, 62cm wide, 26mm rise STEM alloy ahead, 80mm, 6o GRIPS Herrmans Woodoo SHIFTERS Shimano ST EF 60 SADDLE Selle Italia XO SEAT POST Zoom alloy 2-piece 300mm SEAT CLAMP Zoom alloy clamp w/QR HUBS Joytech alloy QR sealed DISC RIMS Beretta MT-240 alloy double wall, cnc walls Disc SPOKES stainless 18/8 TIRES Bontrager TUBES Kenda A/V BRAKE SET Disc brakes ProMax 160mm/160mm BRAKE LEVERS Shimano EF50 MISCELLANEOUS bell, reflectors

MULTUMESC, sper sa nu deranjez pe cineva cu topicul asta de kilometrii, sunt nedumerit si nu stiu ce sa iau

ASTEPT si alte modele in pretul ala

Eu as zice Univega. Pare cam cea mai bine dotata din lista ta, si la pretul asta, cred ca e important sa ai de ex. pe spate un Deore in loc de Altus. Totul e sa-ti fie buna dimensiunea cadrului. Trebuie sa te orientezi spre un cadru in jur de 17-18 inch.

Eu nu as lua ceva cu frane hidraulice la banii astia. Promax, Tektro Draco si altele din gama asta sunt slabe, riscurile sa ai probleme cu ele sunt maricele, iar servisarea e scumpa si nu prea o poti face acasa decat cu scule speciale si cunostinte avansate. Eu iti propun sa te orientezi spre frane V pe janta ca oricum, daca iti place si te apuca microbul, o sa vrei alta bicicleta in maxim 1 an, mai dotata din toate punctele de vedere, nu doar frane.

focus raven rookie sunt cam de copii .

LE : daca ai putea sa tragi de bani putin asta ar fi o varianta http://www.dkbike.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v5.tpl&product_id=3325&category_id=364&option=com_virtuemart&Itemid=64

sau daca nu strambi din nas la ceva din ograda dhs ( care fac si distribuie si produse bune pe langa pocnitorile de sueprmarket) http://www.dhsbike.ro/produs/mtb/flames/264.html

astea au frane avid bb5 care sunt suficiente pt un incepator , si fiind mecanice nu ti prinzi urechile ca la hidraulice.

altfel, la banii astia mai bine te orientezi spre un sh ales cu atentie.

subliniez ca RAM-ul are furca rockshox xc, care e peste tot ce ai oferit tu ca exemplu, si transmisie sram de care se zice ( acum citez din folclor, nu dau garantii ) ca sunt mai fiabile ca shimano.

transmisie sram de care se zice ( acum citez din folclor, nu dau garantii ) ca sunt mai fiabile ca shimano.

Pai nu mai cita din folclor , io pe ambele mtb-uri am linie xt , care a fost abuzata si neintretinuta si functioneaza perfect dupa cativa ani de zile .

Daca maresti bugetul , eu recomand din nou dhs argentus.

De marit bugetul nu prea pot, mai astept niste pareri, daca nu raman la univega mi-a mai recomandat-o cineva

Eu zic ca univea e cea mai buna din lista ta. Am si eu univega a mea e street dirt e noua si sunt foarte multumit de ea dar sa am ff mare grija de disc ca e ff sensibil eu al meu e cam varza akum dar nici o problema daca patesti asa ceva til repara oricand la un servis.

Salutare.

Am citit aproape toate sfaturile privitoare la achizitionarea unei biciclete. Foarte utile. Eu vreau sa mi achizitionez o bicicleta si de aceea apelez la sugestiile voastre intrucat vad ca va pricepeti. Inaltimea: 1,75, buget: pana in 2000 ron pentru inceput. Am observat ca o bicicleta buna costa pe masura,de aceea vreau sa mi limitez bugetul la aceasta suma, intrucat pe parcurs, as fi dispus sa i fac un upgrade.

Din cautarile mele, de incepator bineinteles, a rezultat un model care imi place foarte mult si fata de care v as ruga sa va dati cu parerea

http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_XC_Hardtail/Bicicleta_Focus_Whistler_Disc_limited_edition-2509.html

Va multumesc anticipat pentru sprijin

O furca buna e mai valoroasa decat niste hidraulice deoarece niste Vbrakeuri pot face o treaba excelenta.

http://bicishop.ro/-...-2011-1399.html

De remarcat ca vine cu furca Recon, care chiar si daca e pe arc e excelenta la pretul asta.

Mai vine si cu rocket ron, niste anvelope foarte simpatice.

Da.

In principiu iti recomand sa gasesti ceva cu furca acceptabila: Suntour XCR, RST Gila T8, orice rock shox.

si de ce mi as lua o biciclet ahardtail si nu una cu suspensii. Iar modelul care mi l ai aratat tu e okay sa l comand de pe net, sau mai bine caut in magazin...?

Pentru ca la banii aia nici un hard-tail bun nu iei. Ma rog, sa zicem ca decent este, dar la 2000 lei obtii un hard-tail entry level. Desigur poti sa iei si o "bicicleta" full suspension la 1000-1500 lei, dar sa nu te plangi pe forum dupa aia ca ai probleme cu ea, ca-i grea, ca-i nu stiu cum, ca joaca si scartaie din toate alea.

Full-Suspension ok gasesti de pe la 1000 Euro in sus. Unul bun este pe la 1500 Euro. Deci da, dubleaza bugetul si te vei putea uita si la un full-suspenson entry level.

am postat un link mai sus cu un model de RAM la 1950 lei, furca rockshox, transmisie sram x4, frane pe disc avid bb5. Nu stiu unde ai putea gasi un raport pret/ oferta mai bun.

Mda, chiar ca m ati ajutat sa mi formez si eu o parere despre biciclete, acum pot da si eu „sfaturi” prietenilor mei :))

Problema e ca m ati pus si un pic in dificultate, santino 88 e okay varianta ce mi ai aratat o, dar si cea prezentata de drysna e ok. Acum diferenta vizibila, pe care am reusit eu sa o vad e ca una are v breake uri, iar cealalta e pe disc. Din parerile majoritate ar reiesi ca dak nu imi permit frane pe disc valabile, adica tari, mai bine sa fie echipata cu v brake uri. Asadar...v as multumi daca m ati ajuta ink putin, in sensul sa aleg intre cele doua modele: http://bicishop.ro/-...-2011-1399.html si http://www.dkbike.ro...emart&Itemid=64

BB5 sunt decente insa sunt departe de BB7. Am un amic care nu reuseste sa resusciteze un astfel de sistem de franare.

BB5 e mai bun putin decat niste Vbrake, dar nu cu mult. Mai ramane avantajul insa ca vei avea niste butuci care sa accepte frane pe disc bune.

Recon e clar foarte bun comparativ cu XC28.

In rest, asemanatoare dotarile.

La franele pe disc conteaza si greuatea ta, inclinatia pantelor pe care cobori si viteza cu care cobori (si de la care eventual ai nevoie sa te opresti controlat).

De exemplu eu, la 95 kg, cand cobor pante f. abrupte (adica la care stai cu fundul in spatele seii ca sa nu vii in cap) simt limita de putere a franelor hidraulice Shimano XT (avand pe fata disc de 180 si pe spate de 160). Limita de putere la mine se rezuma la faptul ca nu pot folosi doar un deget pentru a ma opri, ci trebuie sa pun 2 degete pe manete. Pentru coborari mai lejere (adica panta pana in 15%) sunt suficient de bune pt 1 deget. Tine cont ca astea sunt frane printre cele de top pentru Cross-country. Ma rog, e modelul de 2010, nu sunt cele de 2012 care cica ar fi cu 20-25% mai puternice.

In conditiile descrise mai sus, am o oarecare convingere ca niste frane pe disc mecanice nu ar fi indeajuns de puternice. Pe de alta parte, daca ai 70kg, mergi prin zone nu foarte inclinate, cam orice frana buna face fata. Eu daca as alege intre frane hidraulice ieftine, frane V si frane pe disc mecanice, as lua cele pe disc mecanice. Avantajul e ca un upgrade va fi usor ulterior (avand deja discurile, butucii si toata configuratia pregatita pt disc). De asemenea, mentenanta e mult mai simpla decat la hidraulice avand avantajul franelor pe disc (adica prin ploaie, noroaie nu o sa ai problemele de lipsa de forta pe care le ai cu v-uri).

un raspuns mai obiectiv va rog. Chiar sunt in ceata. Sau daca nu spuneti mi dak e ok BB5 ul, la spre ea inclin:)

In primul rand si noi te-am ruga sa incerci sa scrii frumos ca nu suntem pe chat aici. Adica foloseste litera mare la inceput de propozitie, pune cratime unde este cazul, lasa "k"-urile ca nu o sa pari mai special. Exemple: "spuneti-mi" in loc de "spuneti mi", "daca" in loc de "dak".

BB5 este ok, asa cum ti s-a mai zis mai sus. Ia bicicleta aia si o sa fie ok.

Dilema frane disc mecanice vs frane v e valabila in cazul in care franele v sunt ceva de soi, gen shimano xt, cu saboti calumea gen Ashima etc etc. Doar ca nu e cazul la kellys , care are tektro v-brake, deci la frane ram are clar avantaj.

La furca clar reconul e mai bun, dar daca esti incepator modelul xc de la rockshox e suficient de performant si fiabil poate sa fie nevoie sa ii pui un arc mai moale daca esti usurel. Modelele RS XC sunt comparate marea majoritate cu vechile modele Dart, dar in realitate sunt mai mult inrudite cu Tora, al caror loc l-au preluat imediat sub familia recon din 2012. Sincer configuratia kellys-ului alui mi se pare cam dezechilibrata, cu furca pe care o are vs restul pieselor. DEci la furca bate kellys-ul, deci scorul e 1-1 pana acum.

La transmisie, vad la kellys o mixtura de piese shimano din intervalul altus - deore, de unde remarcabil e doar schimabtoru spate deore, iar altus pe fata am avut si e groaznic. La ram e full sram x4, care e echivalentul familiei alivio de la shimano, si in punctul meu de vedere omogenitatea pieselor e un avantaj al RAM-ului. Plus ca angrenajul ram ului e pe powerspline ( un fel de octanlink ) iar ang shimano acera de pe K cred ca e pe patrat. Si cabluri jagwire. deci 2-1 pt ram

La roti , jantele si butucii imi fac impresia ca ar fi mai ok la ram. La anvelope iarasi e greu de zis, dar Rocket Ron-urile de pe kellys cred ca sunt mai de dorit decat maxxisurile de la ram. aici as baga un egal .

Cred ca RAM e alegerea corecta.

Eu zic că Maxxis CrossMark sunt nişte anvelope foarte ok pentru XC... dar chiar dacă n-ar fi, anvelopele se uzează, se schimbă etc. Nu mi-aş baza decizia pe ele.

Şi eu zic tot RAM.

dar ceea ce mi ai aratat tu acum e mult mai ok si la pret....

e vorba de 300 lei pe care i-as putea investi in altceva....

Vinzi franele tektro io si iei BB7 :)

Per total Ram are piese mai de calitate(tije cadru etc), cred ca e si mai usor cu minim 1 kg