diorgulescu

Zona Piatra Craiului

Recommended Posts

Sunt curios cum arata zona in aceasta perioada a anului.

si eu am fost si am reusit sa ajung in ultimul weekend din octombrie cu o oarecare parere ca e tarziu pentru a face poze de toamna in zona...m-am inselat

DSC05059.JPG

DSC05312.JPG

DSC05130.JPG

sa tot biciclesti prin zona, vreme excelenta si chef ca de ultima iesire asa...

DSC05149.JPG

DSC05162.JPG

trecem de cabana Folea si ne deschidem perspectiva spre Maguri si masivul Bucegi, in final de zi

DSC05269.JPG

DSC05278.JPG

fara sa fie un traseu lung sau dificil s-au adunat totusi 770m de urcare ceea ce a facut pauzele de poze sa fie cat de necesare...prin poieni sau drumurile dintre case am gasit si alti iubitori de natura mai statici sau mai dinamici...

DSC05293.JPG

• Upvote 8

Fiind aici zona de impresii pentru masivul Piatra Craiului, iar eu având o datorie mai veche de a povesti această frumoasă (şi primă) tură a mea pe aceste meleaguri, iat-o în cele ce urmează. Tot ce am apucat să postez a fost un colaj foto, dar acest colţ de munte merită mai mult.

Unul dintre locurile unde îmi doream să ajung călare pe MTB mai demult este reprezentat de Prăpastiile Zărneştilor. Pe 27 iulie a.c. mi s-a oferit aceasta ocazie, sub forma unei excursii plănuite la repezeală împreună cu @@SorinKiss şi @@RedWheels. Am plecat dimineata 3 din Bucuresti, pe al patrulea, FoxFox, care nu deţine cont aici pe forum, l-am cules din Ploieşti. Deja nu mai e un secret că am o afinitate specială pentru turele de o zi tip blitzkrieg, gândite şi puse în aplicare iute. Asta ca adaptare la programul tot mai încărcat. 

La 11 s-a parcat masina în Râşnov, la poalele cetăţii. 
PICT2593.JPG

PICT2595.JPG

De aici am luat-o frumos pe biciclete în direcţia Zărneşti. Piatra Craiului ne aşteaptă! Noi suntem în poziţia lu Mahomed care vine la munte.  :)
PICT2598.JPG

Intrăm în Parcul Naţional prin sudul oraşului. Asfaltul se termină, începe drumul de pământ cu pietre. 
PICT2599.JPG

Popas la fantana lui Botorog, reumplem bidoanele cu apă.
la+botorog.jpg

Intrăm în prăpăstii, pereţii se înalţă în dreapta şi  stânga, către cer, lăsând în mijloc un drum pe alocuri foarte ingust.
pano01.jpg

În acelaşi timp începe şi urcarea, destul de solicitantă. Declivitatea aş compara-o cu Drumul Cotei 1400, doar că aici urcarea e mai lungă (cam 12 km), iar terenul pietros tinde să rupă aderenţa cauciucurilor. 
in+prapastii+01.jpg

in+prapastii+02.jpg

Pe lângă dificultatea terenului, Prăpăstiile ne răsplatesc cu peisaje de vis, astfel că ne umplem pauzele nu doar cu băut şi mâncat, ci şi cu fotografii.
Piatra+Craiului+025.jpg

Piatra+Craiului+021.jpg

Piatra+Craiului+018.jpg

Se practică şi escaladă pe pereţii înalţi şi drepţi.
PICT2635.JPG

Drumul nostru duce către intersecţia La Table (e vorba de tablele indicatoare ale diverselor trasee montane, de aici numele). La un moment dat calea de rulare (oricum dificila, dar ciclabilă), se transformă în potecă şi traversează o pădure şi o pajişte. Suntem obligaţi să împingem câteva sute de metri la biciclete. În poiană privelistea asupra Pietrei Craiului este uluitoare.
PICT2655.JPG

PICT2660.JPG

Acum 5 zile (2 noiembrie a.c), în tura de la Pecineagu, crestele respective ne-au apărut înaintea ochilor de pe cealaltă parte, privelişte extraordinară ce mi-a adus aminte de tura relatată acum.  8-> 

Urmăm banda verticală roşie şi ajungem La Table.
PICT2659.JPG

Suntem aproape de altitudinea maximă a turei, cea de 1325 m. Pentru asta mai urcăm un sector de potecă abruptă. Pinionul mare de 34 de dinţi face diferenţa, o urc integral pe bicicletă, ceea ce la apex îmi permite o pauză de fotografie  :)
PICT2666.JPG

Cu tristeţe constat (iar) că ne aflăm într-o zonă afectată de defrişări...

Aungem în poieniţa de unde începe coborârea, cea spre Şirnea e undeva în dreapta imaginii, pe bandă roşie, iar cea spre satul Peştera e înainte, fără semn. Noroc cu GPS-ul lui @@ingineru,  pe care ne-a făcut plăcere sa-l cunoaştem pe parcursul traseului. Odată stabilit drumul nostru (şi după o binemeritată pauză de refacere), îl urmăm.
Piatra+Craiului+004.jpg

Iniţial coborîrea e destul de abruptă. Ulterior lucrurile se imbunatatesc si ne dăm drumul la vale cu încredere.
pano03.jpg

Ajungem deasupra satului Peştera, "aruncat" fermecător peste măgurile de sub munte. Peste drum veghează Bucegii.
PICT2678.JPG

Cum pe ultima secţiune am rămas fără apă, oprim la o pensiune şi refacem provizia, mai radem şi câte un Radler (mulţumită aniversării Gabrielei), care pică la fix.

Ne luam la revedere de la munte, pe care îl lăsăm în spate, ca şi pe satul Măgura.
Piatra+Craiului+003.jpg

Urmează coborârea vijelioasă (pe macadam în Peştera şi pe asfalt în Moeciu de Sus), apoi pedalăm repede spre Râşnov, via Bran, către maşina care ne va purta acasă. Nu înainte de o ciorbă şi o porţie de papanaşi la o terasă (poate singura?) din Râşnov. Toata ziua mâncasem mărunţişurile de prin rucsac (batoane, fructe confiate) fără o masă consistentă. O încheiere cât se poate de nimerită a unei zile frumoase!
  • Upvote 7

In Rasnov mananc de obicei la Valea Cetatii, pe drumul spre Poiana Brasov, parerea mea  e ca-i decent.
In zona la Table e un izvor le aprox. 150m de indicatoare in directia Brusturet, fara sa fie diferenta de nivel. Zona la Table este cumpana apelor in Piatra Crailor, adica ce izvoaraste pe traseul dinspre Zarnesti pana acolo merge in nord, iar ce izvoraste dinspre Brusturet merge in sud.

Foarte frumos albastrul din poze, mai ales cel din poza facuta in locul in care traseul spre Pestera nu este marcat. 
Numai bine.

• Upvote 1

Bravo doamnelor, domnilor... Mi-ati facut o pohta nebuna! 

• Upvote 1

@@purix

Dupa Plaiul Foii vine la un moment dat o zona de push-bike cu urcare "in sa" pe unde se poate. Marcaj TR (Triunghi Rosu), daca-mi amintesc corect.

Insa in 2011 cand am trecut pe acolo, se faceau defrisari la greu. Astfel ca marcajul nu mai era prezent peste tot iar in culme era dezastru. A trebuit sa mergem peste o mare de crengi doborate si trunchiuri de copac. Intr-un final, am gasit forestierul si am continuat catre Satic.

Zona este - bineinteles - superba, dar e mare pacat de starea acelei bucati de traseu.

Se poate face, cata vreme ai un GPS eventual sau stii din ochi unde trebuie sa ajungi. Pur si simplu ocolesti pe unde se poate.

Unele portiuni sunt mai bune, altele mai putin bune (ca sa citez un primar ageamiu...).

Cateva poze din 2011 (poate intre timp s-a mai schimbat....):

IMG_2638.JPG

IMG_2645.JPG

IMG_2650.JPG

IMG_2674.JPG

IMG_2655.JPG

• Upvote 3

Ok, merci! Am GPS, o sa ma descurc, temerea mea era sa nu fie drumul inaccesibil pentru bicicleta

@@purix

Cu placere :)

Vezi ca acel track este oarecum orientativ. Pe atunci eu nu aveam GPS insa unul din cei cu care am fost avea un model antic de Garmin (era cat un telefon mobil de prin anii '90) si ne-a fost usor sa gasim un drum, stiind unde trebuie sa ajungem.

Daca te uiti pe OpenStretMap sau altele, o sa vezi ca intre culmea Tamasul mare si acel drum forestier ce se vede dinspre valea Dambovitei catre culme, nu pare a fi nimic. Daca arunci un ochi cu Google Earth, s-ar vedea niste potecute.

Mi-e greu sa zic, caci nu am mai fost si e posibil ca drumuletele vazute prin 2011 sa nu mai fie de actualitate. Insa in mod cert se poate. Cu bicla pe umar sau pe langa ea in mod cert o sa mergi o portiune :).

E de explorat, dar e vara si ziua-i lunga. 

Daca infaptuiesti o tura, sa ne dai cateva "update-uri" :D

E misto ca fiecare isi face propriul traseu la traversarea asta... in functie de fel de fel de necunoscute si situatii la fata locului. Eu am mers de 3 ori si am avut 3 rute diferite.

• Upvote 1