Sign in to follow this  
TudorM

Antrenamente la caldura

Recommended Posts

Am iesit zilele trecute la o tura relativ scurta (40 km), dar pe o temperatura de 30 si ceva de grade. Pot sa spun ca nu a fost o experienta prea placuta. Respiram destul de greu, iar pedalele parca erau de plumb.

Intrebarea mea este care ar fi metodele de a reusi un antrenament la temperaturi atat de ridicate; care este secretul "supravietuirii" in sa pe distante ceva mai lungi, fara a resimti echivalentul golgotei in picioare?

Nu ai cum sa nu te resimti pe o caldura puternica. Poti doar sa diminuezi efectele.

Hidratarea este cea mai importanta.

se transpira foarte mult pe o asemenea caldura si daca bei doar apa nu o sa reusesti sa reintroduci in organism toate sarusile si mineralele pe care le pierzi. Foloseste un energy drink.

Nu forta pe caldura foarte mare. Baga rulaj.

Alege si niste ore mai normale. Este lumina pana la 10 seara asa ca poti da o tura pe sosea si dupa ora 19.00

Oricum..asta este viata de ciclist. Daca ar fi soseaua numai la vale si vantul ar sufla numai din spate atunci toata lumea ar fi pe bicicleta.

Am o intrebare, care probabil vi se va parea tembela:

La temperaturi ridicate, pedalezi mai usor in echipamentul special de ciclism? adica respira pielea mai usor? sau este la fel ca si in hainele normale?

Sunt adeptul hainelor mai largi si de aceea nu m-am chinuit sa imi procur imbracaminte adecvata pedalatului! :D

se transpira foarte mult pe o asemenea caldura si daca bei doar apa nu o sa reusesti sa reintroduci in organism toate sarusile si mineralele pe care le pierzi. Foloseste un energy drink.

Cand vorbesti de un energy drink, la ce te referi? la cele de tip Getorade sau la cele in gen Red Bull, Burn, etc? sau la altele luate de pe la salile de fitnes?!

Chiar am nevoie de ceva care sa diminueze efectele caldurii! va rog sa imi dati orice idee! (chestia cu iesitul seara nu tine pt ca aici, in Campia de Vest, zilele astea as putea sa ies si noaptea ca tot as muri de cald!)

Normal ca hainele speciale pentru ciclism sunt mult mai bune.

Ideal este sa ai pantalon cu bretele de plasa si tricou care se poate deschide complet in fata.

Dupa cum ai vazut in cursele de la TV se poarta si un maieu cu gaurele. O sa spui ca aia sunt tampiti ca merg cu maieu la 40 de grade.

Acel maieu este facut din material super profii si datorita lui tricoul nu se lipeste de piele permitand o aerisire mai buna.

la bauturi aca vrei calitate alegi PowerBar :D ,,, scump dar bun.

Mai exista si de la producatori autohtoni, respectiv Redis, pliculete cu Energy drink.

Este de fapt un praf care se dizolva in apa. La gust este cam ca un red bull.

Tot ce pot sa spun este ca am urmat sfaturile lui Ovidiu si nu am mai avut probleme foarte mari cu caldura (bine, aici in Cluj este un indice termic mai scazut decat la campie :D ). Beau apa regulat inainte de iesiri, iar in timp ce pedalez am in bidon apa minerala plata, nu de la robinet, deoarece este mai bogata in saruri. Folosesc de asemenea Gatorade si sunt realmente incantat de efecte. Celelalte marci mentionate nu le-am intalnit pe aici, dar sunt multumit pana acum cu ce exista.

Ce mi s-a parut foarte importat este faptul ca nu trebuie sa bei apa doar atunci cand ti-e sete, ci cate putin pe tot parcursul calatoriei. De cand procedez asa nu am mai avut probleme de deshidratare si pot face ture de 100 km la 30 de grade fara sa sufar prea mult.

mersi, mersi pentru informatiile primite!

Acuma, cine are echipament de vanzare :D sau de unde pot gasi?! :?:

(marimea mea ii ....... un M sau L )

Si PowerBar sau Redis unde se gasesc? in magazinele de specialitate sau am sanse sa gasesc si in supermarketuri?

redis poti gasii si in super-market-uri sau chiar pe net...eu mi-am facut comanda online si in 4 zile mi-a ajuns....si sunt multumit...

www.redis.ro si ai acolo tot ce vrei!!!

Si PowerBar sau Redis unde se gasesc?

REDIS - http://www.redis.ro/Web/index.php

(comenzile se fac on-line si primesti pachet prin POSTA, cu plata la primire)

Eu am comandat de multiple ori IZOTONIC-R de la ei si a venit in 2-3 zile lucratoare.

POWERBAR - intreaba-l un pic pe VLAD aici pe forum - http://www.ciclism.ro/site/modules.php?name=Forums&file=profile&mode=viewprofile&u=22

Am sa incerc si eu sa comand IZOTONIC - R :D

Si mai am o intrebare :roll: : stie cineva cam ce efecte negative au chestiile astea?

Normal ca hainele speciale pentru ciclism sunt mult mai bune.

Ideal este sa ai pantalon cu bretele de plasa si tricou care se poate deschide complet in fata.

...

Devine cu atat mai interesant cand vine vorba de o fata :mrgreen:

Eu comandam des de la Redis, caci am facut culturism anumite perioade.

Acum m-am cam lasat ca nu am nici timp, nici bani pentru toate.

Dar Isotonic, batoane si alte chestii mai iau si acum ocazional. Nu au efecte nagative atat timp cat nu exagerezi.

Orice lucru bun consumat in exces devine rau.

Salut, e interesanta chestia asta cu caldura....

Francezii zic ca temperatura perfecta pt ciclism(masurata in aer si la umbra) este de 25 grade celsius....mie mi cam frig la temperatura aia....eu prefer 30 de grade...

Si la profesionisti este o diferenta...daca il mai tineti minte pe Ullrich si Armstrong....Ullrich mergea foarte prost la temperaturi joase, si mergea perfect pe caldura...Armstrong invers...

Eu personal plec la plimbare vara de la ora 13-14...si am mers si pe 43 grade(in aer) si pe asfalt erau ceva de genu 60(era anu 2000 in Timisoara)....si n-am avut probelme...

Dar depinde de fizicul fiecaruia...

Spor la pedalat!

Avantajul la caldura e rezistenta mai redusa la inaintare. Asta pe velodrom, in Mexic, Daytona, etc ca la noi iti sare asfaltul intre dinti pe asemenea canicula.