Sign in to follow this  
adisb

Janta noua

Recommended Posts

Salut.

Am avut un incident astazi in padure si am indoit din pacate roata fata (Mavic XM 117 Disc) irecuperabil mi-au spus 2 mecanici diferiti din Sibiu.

Acum caut o janta la care sa se potriveasca spitele de pe roata cea indoita (motiv:buget redus) . Am gasit aceasta janta http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=6178 SunRingle , dar nu stiu daca se va potrivi .

Imagine postată

Daca ERD este identic, ca la SunRims nu este specificat pe pagina magazinului, da-i bataie.

Nu știu dacă e bună sau nu janta, dar spițele nu se refolosesc în general. în cazul tău _NU_ se refolosesc.

Nu știu dacă e bună sau nu janta, dar spițele nu se refolosesc în general. în cazul tău _NU_ se refolosesc.

Este valabil si singular in 99.(9) cazuri.

Dar cand ai buba pe maidane faci cu ce ai.

Poti folosi o parte din spite. Nu chiar toate sunt compromise. De regula legea e aia ca NU mai le folosesti, dar daca nu ai alternativa, desfaci si verifici care-s duse.

Oricum mai mult de jumate nu ai cum, si alea alternativ cu una noua.

Aia nu este roata insa, este carpeala. :-S

Nu sunt in masura sa dau sfaturi, eu unul nu m-as incumeta la asa ceva dar daca nu ai incotro uite aici gasesti ERD pt. janta pe care vrei sa o cumperi :http://www.sun-ringl...e_rim_chart.pdf E 546 iar la mavic e 548. Sunt cifrele producatorului pt sun, pt. mavic am gasit pe alt site deci nu garantez. Dar vad ca Equalizer 21 are 548. http://www.bikenature.ro/produs/sun-ringle-equalizer-21 . Oricum, eu as lua o janta mai ieftina si spite noi. Pierzi vreo suta de grame dar te alegi cu o roata care sa nu-ti dea palpitatii. Bafta!

Janta noua e pentru 36 de spite. Daca a ta e pe 32 deci cea noua nu s-ar potrivi la butuc.

Dupa 3 zile de cautari , n-am gasit nici Sun equalizer 21 nici Mavic XM117 disc in RO.

Am sa dau comanda pe chainreaction pentru Mavic , multumesc mult pentru ajutor !

Sun Equalizer 21 am vazut ieri cu ochii si am pipait la kerobike.ro. Aveau doar varinata imbinata nu si sudata. Pret 95 ron.

Si eu am pipait una zilele trecute la magazinul din link-ul de mai sus. Pe site scrie ca are 350 g dar cantarita in magazin e 398. Poate umiditatea e de vina :)

La magazinul amintit de tine am sunat ieri si nu mai aveau janta respectiva ;) sau n-au cautat bine. Si eu caut ceva provizoriu si relativ ieftin pentru roata fata pana strang banii pentru variantele tubeless la acer ma gadesc, dar as vrea chiar daca e provizorie sa fie sudata. Nu mai am roata fata de doua spatamani si fac bube de ciuda cand vad cate un biciclist in trafic :)