ovidiu

2012.06.17 - Brașov XCM - Triada MTB 2012 - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Drumul Roşu a fost lăţit mult anul trecut, în timpul amenajărilor "noului" domeniu schiabil din Poiana Braşov, în sensul că acum este pârtie în toată regula. Cumva acum e mai uşor de urcat pe bicicleta decât era înainte. Pe de o parte betonierele şi camioanele de pământ au tasat bine drumul - pe o traiectorie convenabilă de urcare. Pe de altă parte panta e acum mai constantă.

Dificultatea mare vine din faptul că urcarea Drumului Roşu vine când ai adunat deja 2000 de metri diferenţă de nivel, şi că în 5 km urci 700m diferenţă de nivel. Google Earth zice pantă medie 14,4% pe urcarea asta.

în 5 km urci 700m diferenţă de nivel. Google Earth zice pantă medie 14,4% pe urcarea asta.

OMG :|

Acuma sa-i vad pe aia ce zic ca lor nu le trebuie pinion mai mare de 23 la MTB.

De facut nu e greu. E greu sa atragi "bulane" care sa le poata parcurga.

Eu nu pot vedea traseele pe site-ul competitiei (pentru Targoviste si Sibiu le pot vedea). Ceva idei?

Si eu am avut problema asta. E o chestie de refresh la pagina aia. Incearca cu alt browser. Da refresh de mai multe ori. Incearca de pe alt calculator.

Scurt : http://www.bikemap.net/route/1593995#lat=45.614476752431&lng=25.558155&zoom=13&maptype=ts_terrain

Lung : http://www.bikemap.net/route/1593901#lat=45.604092808948&lng=25.536175&zoom=13&maptype=ts_terrain

Postavaru e urcabil daca e uscat (cateva bucati veritabile de push pentru cei care nu aspira la primele 10 locuri). N-am incercat pe ud dar mi-e frica. E piatra multa spalata de topirea zapezii si de ploile din primavara si de acum. Cred ca se pierde mult din aderenta pe ud. Partea buna e ca inca sunt utilaje mari care urca drumul pentru ca inca e de lucru la lacul artificial din Ruia astfel ca e este un culoar ciclabil pe toata lungimea pana la cabana Postavaru.

Mi-a crescut pulsul instant!

Pai camioanele urca pana la Ruia, de acolo pana pe Postavaru mai e de mancat o paine.

Marti, 22 mai, am vazut camioane urcand pana in Kanzel. In timpul amenajarilor de anul trecut au carat betoniere pana sus pe Cristianul Mare, unde acum este statie de telescaun. Tot in Kanzel se semana iarba, aud ca asta urmeaza sa se intample in tot domeniul schiabil.

Aici se poate vedea un film de 20 de minute cu coborarea in Brasov prin Valea cu Apa. De la Poiana Stechil coborarea din film e pe traseul de duatlon, la xcm se va continua pe muchie spre Tampa. Dar poti sa-ti faci o idee despre ce e vorba: http://www.mtbtours....-apa-postavaru/

Foarte tare! =P~

Misto de tot filmarea si traseul, care mi se pare nemaipomenit, dar si tehnica celui care a filmat, cu V-urile lui cu tot :D

Presupun ca solul pe care se va alerga este asemanator celui care s-a vazut in filmulet... In caz de udatura n-o sa se faca noroi d'ala imputit, nu?

Intrebare pt organizatori: daca platesc taxa pt concursul de la Brasov si nu mai pot participa, pot fi transferat cu banii la Geiger? Daca da, pana cand trebuie anuntat?

m-am uitat pe un track pe care il aveam salvat, din parcarea mare din Poiana pana sus sub cabina Postavaru. 6,4 km si 802 m de urcare (timpul nu vi-l spun:))

Da, bucata aia de urcat Postavaru e superba. Anul trecut spre sfarsit aproape ca am urcat tot pe bicla (cateva portiuni mai abrupte mi-au pus niste probleme de aderenta - probabil din cauza lipsei de experienta). Am mers pe foaie de 22 si pinion de 34... Anul asta inca n-am apucat sa-l urc si sa impartasesc impresii. E funny. Prima mea cazatura mai serioasa (cu urme vizibile de ghidon pe piept) am avut-o pe urcarea asta.

Cand se va face vreme mai buna, vreau sa fac tura lunga. Daca mai sunt doritori ne putem aduna mai multi.

Salut! Rugamintea mea ar fi sa ni se spuna locatia unde trebuie sa las masina, vin dinspre Bucuresti,gandesc ca si altii vor sa stie(o schita ca la Targoviste). Multumesc anticipat!

Exista timp limita sau timpi limita intermediari la tura mare? In afaraa celui care rezulta implicit de pe site, ora 19, desigur

Ma faceti curios cu urcarea aia , imi vine sa ma urc in tren acu sa vad despre ce e vorba .

Puteti face o comparatie cu partia cocosu(cea prezenta in traseul maratonului de la predeal si azuga) ?

Cocosul e scurta si foarte grea asta e lunga si grea după mine

Nu se compara cu P.Cocosu,e mult mai lunga si are portiuni destul de abrupte,este aproape de final....etc.ai sa vezi ;-))

Deci pana la urma , e mai putin inclinata ca partia cocosu sau e comparabila cu ultima urcare de la medias ?

Ai dreptate , am sa vad :D , abia astept si sper sa fie uscat .

Dar este ciclabila? Se poate face de pe bicicleta? :P

E totusi un drum pe care se poate urca cu masina, deci se poate face. Nu sufera comparatie nici cu Cocos, nici cu ultima urcare de la Medias. Dar e sustinuta, cu bucati destul de abrupte, foarte lunga (peste 5 km) si pe final. Pentru cine a fost la tura lunga la Geiger anul trecut, as zice ca se poate compara cu urcarea din valea Sadului in creasta, cea nou introdusa.

Pentru cine a fost la tura lunga la Geiger anul trecut, as zice ca se poate compara cu urcarea din valea Sadului in creasta, cea nou introdusa.

Aha! In acest caz, m-am cam linistit, ca atunci m-am dat jos de pe bicicleta doar pe unele coborari, urcarile reusind sa le fac pe toate in sa. Am terminat eu ultimul, dar cel putin am reusit :D

Pai cred ca trebuie sa ne dam jos de 2-3 ori si la Bv pe Dr Rosu,am mers pe ea,dupa ce am facut urcarea pe drumul vechi si tot trebuia sa ma dau jos de 2 ori,pt 50 de metrii,iti dai seama dupa 50 de km de concurs,bine cei din fata sigur vor face urcarea fara sa se dea jos :-)

Salutare! Vrea cineva sa mearga la o tura de recunoastere pe traseul scurt de la Brasov XCM duminica asta? NB: lunea ar trebui sa fie libera.

Cine e interesat PM!

ne dati si fluiere pentru ursi? :-

Nu, le dăm la urși fluiere pentru concurenți!

corect, e mult mai bine sa fie cointeresati, e totusi un eveniment si de popularizare a mtb. o sa stea pe urcari sau pe coborari? :) :)

Guest
This topic is now closed to further replies.