ovidiu

2012.06.17 - Brașov XCM - Triada MTB 2012 - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

In general dupa colt si dupa copacii mai grosi.

Salut,

Vrem sa mergem in recunoastere pe traseul scurt week-end-ul acesta, insa nu stim nici cum si in ce masura e marcat traseul, nici cat de mult ne putem baza in teren pe track-ul de pe site.

A mai fost cineva in recunoastere si ne poate da si noua track-ul? Sau ceva observatii legate de traseu si cum sa ne tinem de el?

Nu, le dăm la urși fluiere pentru concurenți!

Si portavoce daca se poate! :-bd

Am vazut ca pe site s-au pus niste descrieri detaliate ale traseului cu marcarea punctelor fierbinti. Multumim "designerilor" traseului pentru acestea. A fost o doleanta a mea (si probabil nu numai a mea), ca alternativa la sedinta tehnica, dupa ce la Targoviste a lipsit sedinta tehnica (sau a fost vineri, dar cati au fost la ea).

Si eu vreau sa merg we acesta in recunoastere. Poate ne organizam mai multi.

Pai lasa un numar de telefon si noi cei care venim din Bucuresti o sa anuntam ora la care ajungem si poate mergem incolo in gasca mai mare!

@nubciclist - s-a pus pe site o descriere amanuntita pe site, dar este nevoie probabil de un localnic care stie mai bine locurile.

In atentia organizatorilor:

duminica am fost pe o bucata din traseul, mai exact Valea cu Apa, Stechil, saua Tampei, Iepure, aleea de sub Tampa din Racadau si continuat pana sub Tampa si au fost foarte multi turisti per pedes. Nu stiu daca s-a luat in calcul acest aspect. Este exact zona de promenada, respectiv excursii ale brasovenilor si mai ales oameni de varsta a 3-a.

Eu o sa merg vineri pe traseul lung. Daca e cineva doritor sa lase un mesaj.

Marcajul pentru cei care vin in weekend pe traseul scurt va fi doar din poiana bv pe anumite zone unde speram sa nu se fure pana la concurs. Mergeti linistiti pe track ca e bun

Prima mea cazatura mai serioasa (cu urme vizibile de ghidon pe piept) am avut-o pe urcarea asta.

Ai cazut la urcare sau la coborare? :-

Cum se prezinta solul pe traseul scurt? Cat de mult noroi este? A mai plouat in ultima perioada?

In caz ca e noroi, se compara cu Emmedue? :))

Cum se prezinta solul pe traseul scurt? Cat de mult noroi este? A mai plouat in ultima perioada?

In caz ca e noroi, se compara cu Emmedue? :))

In ultimul timp ca pe peste tot a plouat mult. Forestierul este cu pietris, putin noroi pe traversarea spre Bradul (2 balti), urmeaza padure, iarba, asfalt, poteca drumu vechi, asfalt, iarba, marcaj galben (fara noroi), Poiana Cristianului cateva balti mici, dupa care pietris, asfalt iar padure si urcat in Poian Bv.

Pe coborarea tehnica Valea cu apa - Stechil in schimb lucrurile se schimba cand terenul este ud, devine mai tehnic.

Track-urile postate pe site sunt corecte. Le puteti urma pentru a face recunoasterea traseului. In ce priveste marcajele, acestea vor fi definitivate doar cu cateva zile inainte de concurs. Asadar nu veti putea urma traseele de concurs in week-endul urmator bazandu-va pe marcaje.

Si eu o sa incerc sa ajung vineri dupa ora 2 aproximativ pe traseu. Depinde si de vreme si timpul care o sa il am. In principiu m-am gandit sa fac cel scurt. Dar daca ne strangem mai multi nu ma deranjeaza nici cel lung.

@Serby, desi suna cam stupid, am cazut la urcare, la 5 km/h. Panta uneori devine abrupta si terenul era cu pietris in toamna (acum nu mai stiu cum e), pe un substrat dur. Am cazut pt ca mi-a alunecat roata pe pietris si eram in acel punct de echilibru fin intre a nu-ti ridica roata fata in aer si a-ti mentine tractiunea pe spate. Urcam prima data pante asa abrupte si nu prea aveam experienta. A doua oara am urcat aproape tot pe bicicleta fara prea mari probleme de echilibru si aderenta. Eu totusi nu pot fi luat drept etalon, ca am doar 1 an de cand ma dau, si se dau altii mult mai bine. Pt cineva experimentat nu pune probleme drumul ala.

Pai lasa un numar de telefon si noi cei care venim din Bucuresti o sa anuntam ora la care ajungem si poate mergem incolo in gasca mai mare!

Eu vreau sa merg pe traseul lung in oricare din zile.

Cunosc doar partea dinspre Postavaru a traseului. Prin padurile dinspre Rasnov n-am fost pana acum. Deci ar trebui un aparat GPS ceva pentru traseul pe partea aia (pe care nu-l am). Din cate am vazut mare parte e pe poteci. dar ma gandesc ca sunt si puncte de legatura/traversari pe care le ratezi usor fara GPS la tine. Ti-am dat PM cu telefonul meu.

A apărut si afisul competitiei

Imagine postată

• Upvote 1

Pentru toata lumea un grafic complet cu altitudinile. Din pacate am uitat sa pun mai multe waypointuri pentru a vedea unde sunt punctele de alimentare

Pe grafic primul waypoint e la intersectia celor 2 trasee, iar al doilea e la punctul de alimentare comun pentru tura scurta

Imagine postată

Vin și eu duminică la recunoașterea pt traseul scurt.

Hai să stabilim o oră când să ne întâlnim în Piața Sfatului.

Pe la 11 fix e bine?

Ma bate un gind,duminica sa dau si eu o tura de recunoastere,nu stiu daca ma mai tin balamalele dupa proba individuala de la 3 munti. Prin Brasov vreo locatie cu un masaj(erotic) care sa ma puna pe linia de plutire,stie cineva?Cu preturi ca ptr.pensionari...

@rock, exista, exista; tanti Csiki (80 de ani); am colegi care merg la ea la indreptat oase si tot felul de luxatii

@ drew, ProCycling - multumim mult pentru informatii :)

@ leobarbu - da-mi te rog numarul tau de telefon pe PM si ne auzim sambata sa stabilim ora exacta (noi inca nu am stabilit exact la cat plecam din Bucuresti).

Maine cineva din Brasov la o recunoastere? Am face traseul lung dar daca se dovedeste ca ne dovedeste facem mic :)

@nubiciclist

da-mi si mie un PM te rog cu ora la care va hotarati sa plecati. multumesc

Eu vreau sa merg maine la recunoastere preferabil pe lung.

@Kimosabe, ti-am trimis PM cu numarul meu de tel, poate ne auzim si stabilim.

Guest
This topic is now closed to further replies.