ovidiu

2012.06.17 - Brașov XCM - Triada MTB 2012 - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Maine cineva din Brasov la o recunoastere? Am face traseul lung dar daca se dovedeste ca ne dovedeste facem mic :)

Merg si eu maine pe traseul lung, as prefera sa plec in jur de 10-11, daca aveti timp.

miine ajungem si noi probabil in jur de 10:30-11 in Brasov, din Bucuresti... daca se organizeaza grupuri pe trasee (lung/scurt), dati de veste... :)

O parte din componentii echipei ProCycling Geiger vor fi maine pe traseu incepand cu ora 9 pentru marcaje. Unele zone de pe traseul scurt au deja marcate astazi. Urmariti banda Scott.

buna.

maine la ora 11.00 in piata sfatului la fantan arteziana pt tura lunga de preferabil

Si eu o sa fiu prezent la 11 in Piata Sfatului si cu cip probabil. Stiti cumva se poate introduce harta de pe google maps pe un Samsung Galaxy Ace cu Android? Eu nu stiu tot traseul si ar fi fost ok sa am pe telefon traseul, dar daca mergem mai multi la 11 pana la urma poate se gaseste unu sa stie tot traseul.

Salut, maine o sa fiu si eu prezent la 11in piata sfatului si vom stabili maine impreuna traseul ales.

Va asteptam

plecam din buc la 8 si cred ca ajungem pana in 11 in piata sfatului

O sa mai stam un pic in zona sa asteptam....

Si eu o sa fiu prezent la 11 in Piata Sfatului si cu cip probabil. Stiti cumva se poate introduce harta de pe google maps pe un Samsung Galaxy Ace cu Android? Eu nu stiu tot traseul si ar fi fost ok sa am pe telefon traseul, dar daca mergem mai multi la 11 pana la urma poate se gaseste unu sa stie tot traseul.

iti arat maine

Salut! Eu si nubciclist cred ca vom fi pe la 11-1130 in piata sfatului. Si noi plecam la 8-815 din Buc, dar nu stiu daca ajungem chiar la 11. Poate amanati si voi plecarea pana la 1130 ca sa ne strangem toti/mai multi! Noi mergem pe tura scurta!

Oganizatorii vor pune la dispozitie un spatiu pentru campare?

Am facut si noi astazi aproape tot traseul scurt. Nu este dificil de parcurs, dar are cateva portiuni de urcat si coborat predispuse la accidentari care necesita mai multa atentie. In rest, traseul este frumos si merita incercat. Am inteles ca vor exista cateva schimbari de ultim moment la ultima coborare.

O mica problema am avut si cred ca trebuie discutata. La una din bicicleta am distrus ambele cauciucuri intr-un taras de fier beton polizat, infipt in pamant intentionat chiar pe coborare. O sa revin mai tarziu cu poze. Un inconstient a instalat intetionat aceste capcane.

Ar prinde bine sa spui mai precis unde s-a intamplat asta ca sa se poate remedia pana duminica

Noi am fost ieri pe traseul scurt. Traseul foarte misto...Cu vreo 2 coborari destul de tehnice prin Poiana Aviatorilor pe acolo si 2 catarari unde din cauza pamantului un pic ud si panta abrupta probabil o sa fie si push bike ptr cei mai putin antrenati. In rest chiar misto traseul.

Am o intrebare pentru cei care au fost pe traseul scurt , sunt portiuni cu bolovani ?

pe traseul scurt sunt portiuni cu bolovani inainte sa cobori in punctul unde se despart traseele. Aprox kilometrul 20-21 parca.

@Doc

Te rog sa imi zici cat mai exact unde ai dat de fierul ala sa merg sa il scot. Eu cand am fost pe traseu era totul ok din punctul de vedere al capcanelor.

@A_lien

Locuri de campare in brasov nu stiu sa existe, mai ales in apropierea startului. Eventual undeva la pietrele lu solomon, dar in weekend acolo e nebunie de grataristi. Ca zona de camping cred ca doar in Poiana Brasov. Poate niste brasoveni pot sa iti dea mai multe indicatii.

Ce primim in pachetul de start ca nu gasesc nimic pe site si de unde luam declaratia pentru cei sub 18 ani?

Pachetul de start se primeste la validarea inscrierilor. Va fi la fel ca si la celelalte competitii din cadrul Triada.

Declaratia o face parintele,la fata locului, cand vine cu copilul la inscriere.

Salut. Am vazut ca traseul este marcat cu banda neagra de la scott, ceea ce nu este prea ok, pentru ca nu se vede, avand in vedere ca vor fi portiuni unde viteza de deplasare va fi foarte mare. Celor care nu au facut tura de recunoastere le va fi dificil sa pedaleze in viteza si sa aiba si o atentie sporita pentru a vedea marcajele. Cred ca oraganizatorii pot face ceva in sensul acesta.

Salut! Facut partial recunosterea la traseul scurt ieri! Bun.

Nu am o mare experienta in ceea ce priveste maratoanele MTB (totusi am vazut un pic cu ce se mananca), prima data am fost anul trecut la Surmont si Geiger (pe traseele de semimaraton) si anul asta am facut traseul de la trofeul Chindiei in recunoastere! Pot sa spun... si spun asta cu mare responsabilitate ca traseul scurt de la Brasov XCM are suficiente portiuni periculoase (pot fi numite si tehnice... ca sa ma dau profi), care nu seamana deloc cu o proba de cross-country, mai degraba AM. De asemenea cred ca urcarea si coborarea pe dealul inierbat de pe la mijlocul traseului e inoportuna... f denivelata si alunecoasa si fara nicio recompensa. Cele 2 coborari pe bolovani din zona km 19-20 sunt adevarate capcane pentru incepatori... consider ca au un risc mare de accidentare (aviz incepatorilor), trebuie sa ai frane competente si sa stii foarte bine sa le dozezi in incercarea de a-ti gasi trasa (orice cazatura acolo se poate lasa cu accidentare grava).

Concluzionand: consider Brasov XCM o proba f dificila din punct de vedere tehnic pentru cei de nivel incepator-mediu (o consider mai dificila ca Geigeru de la Sibiu care statea ca etalon in ultimii ani), avand portiuni de all-mountain. Sincer sa fiu am vazut suficiente filme de downhill facute de redbull care nu aveau suprafata atat de dificila. Eu am mers pe traseu cu un HT cu furca 100mm.

Eu recomand mare grija incepatorilor care vor sa vina la Brasov XCM, de fapt eu nu l-as recomanda acest traseu celor care vin prima data la un maraton MTB!

Concursurile in general nu sunt pentru nivelul incepator-mediu, ca de aia sunt concursuri. Nu poti sa ai pretentia sa participi la un concurs de MTB daca nu stii sa te dai peste niste bolovani, sau daca o faci, te dai jos sa nu te accidentezi si nu comentezi. Acuma ce vreti, sa scadem nivelul concursurilor din Romania pentru tot pustanul care si-a luat saptamana trecuta metebeu? Nivelul concursurilor serioase de la noi (Triada, 3Munti, Maros) sunt la nivelul celor din lume, daca nu chiar un pic mai scazute din punct de vedere tehnic, in nici un caz mai dificile. Nu inteleg de unde naiba s-a creat ideea "concursurile sunt pentru incepatori", poate de la Prima Evadare, dar aia e cu totul alta treaba si cu un cu totul alt public tinta decat un concurs de MTB-maraton.

Tin minte si acum, sa fie vreo 7-8 ani, cand m-am hotarat sa ma duc la primul concurs de MTB, ca m-am dus pe traseu unde era o coborare foarte grea si tehnica si am stat o zi intreaga langa ea pana mi-am facut curaj sa o cobor, dupa ce am cazut de cateva ori. In nici un caz nu m-am gandit sa dau cu goarna in stanga si-n dreapta ca e traseul prea greu. Si acum 7-8 ani n-am auzit pe nimeni sa se planga de treburi din astea...

Da traseul este cu niste coborari destul de tehnice, cu puncte in care se ating viteze destul de mari , dar aici cred ca fiecare ar trebui sa isi cunoasca limitele si sa nu riste prea mult inutil ...

In legatura cu acea capcana de pe traseu trebuie anuntat locul si cine trece pe acolo sa indeparteze pericolul , eu am facut coborarea de 3 ori si nu l-am vazut ( desi dupa mine chiar voi ar fi trebuit sa faceti asta daca tot l-ati descoperit, pentru ca daca l-ati lasat asa sunteti in aceeasi culpa cu cel care a facut chestia aia. Si eu ieri pe traseu am gasit mai multe marcaje rupte si m-am oprit si l-am legat la loc )

Iar in legatura cu zone de campare : ar fi una la intrare in Brasov, langa BMW http://www.campingdirste.ro/ , si nu mai stiu exact in Poiana daca mai sunt campinguri. Nu stiu exact dar daca alegeti sa campati in zona Pietrele lui Solomon in weekend e destul de aglomerat , asa ca mai bine campati in Poiana.

Ma asteptam la un astfel de raspuns de la cei cu experienta in MTB, il gasesc inoportun; totusi eu cred ca traseele de semimaraton sunt adresate si celor cu experienta medie, dar deschise si incepatorilor (altfel cum ar putea cineva sa descopere acest fenomen).

Eu cred ca e o problema referitor la marketing-ul acestor concursuri si ar trebui sa exista o informare mai clara a celor care se gandesc sa participe. Asta am vrut sa comunic! Cunosc oameni care se inscriu "prosteste" (a se citi neinformati) la astfel de concursuri. Operez oameni semidesfigurati care nu stiu prin ce minune s-au trezit la un astfel de concurs!

@hcampian "In nici un caz nu m-am gandit sa dau cu goarna in stanga si-n dreapta ca e traseul prea greu": eu cred ca schimbul de idei si impresii e benefic si doar in felul asta se poate merge inainte!

Eu o sa dau maxim sa scot un timp cat mai bun si sa nu ma accidentez la semimaratonul la care m-am inscris si stiu ca recompensa e cu atat mai mare cu cat proba e mai dificila. Asa e si viata!

Concluzia: prudenta!

Guest
This topic is now closed to further replies.