ovidiu

2012.06.17 - Brașov XCM - Triada MTB 2012 - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

a mers catatrarea ca unsa - merge cineva in recunoastere pe tura scurta joi sau vineri - astfel incat sa se prinda la intoarcere tr4enul spre buc de la ora 14.

Am facut azi iar traseul scurt, am mers incet in recunoastere(aprox 3.30h de pedalat si 4.30h in total). Fata de sambata cand am fost pe el, urcarile de prin Poiana Mica-Aviatorilor drumul s-a urcat si nu mai sunt doar foarte scurte bucatile de push bike(nu ma refer la primii care presupun ca urca totul pe bicicleta). Coborarile nu sunt de speriat dar trebuie mare grija mai ales pe cea din Poiana Aviatorilor sau cum se numeste, coborarea dinainte sa se desparta tura scurta de cea lunga. Iar din Valea cu Apa spre Stechil-Tampa sunt cateva portiuni de 100 de metri aproximativ unde recomand pentru cei mai putini experimentati sa se dea jos. Sunt portiuni pe acolo unde banuiesc ca se da toata lumea. In rest traseul este foarte ok si accesibil. L-a facut astazi cu noi un baiat care si-a cumparat MTB acum o saptamana. Si inafara ca era obosit si s-a dat la mai multe portiuni de urcare jos l-a terminat.

Tricoul competitiei va asteapta in pachetele de start!

Imagine postată

• Upvote 1

Frumos. E un design reusit si materialul e bun. La Sibiu ce culoare va fi ?

Anul trecut a fost gri cel de la Sibiu, chiar arata frumos. oricum dintre toate tricourile pe care le am de la concursurile de la noi ( vreo 12 la numar), doar cele de la geiger le pot inca purta lejer pe afara. Celelalte sunt pt casa si pt dormit. nu se compara calitatea cu altele. Pentru asta e un mare plus si pentru faptul ca nu trebuie sa merg sa cersesc marimea de care am nevoie pentru ca in pachetul de start e marimea pe care am cerut-o, nu ca la emmedue sau altele unde mi-au zis sec ca ei nu mai au tricouri marimea mea si mi-au dat S sau XS...

Stiu ca nu pt asta se merge la concurs dar fac parte din micile bucurii :))

• Upvote 3

bineinteles, numarul, diploma/medalia de finisher si tricoul...pentru amatori(inclusiv pentru mine), toate astea pot reprezinta premiul cel mare. :)

• Upvote 1

Daca nu este prea mare deranjul, poate pune-ti harta Traseului Scurt pe Garmin Connect.

Multumesc.

Pentru tricoul de la Geiger o sa va mai tinem in suspans pana prin August.

Pe site-ul concursului a fost introdusa harta cu locatia de Start/Sosire + Race Office de unde va puteti ridica numerele Sambata si Duminica.

Produsele care sunt la tombola le gasiti tot acolo. Poate veti fi fericitul castigator al unei biciclete Scott Aspect 20!

Puteti sa dati o adresa exacta pentru Race Office? Nu de alta, da' sa inteleaga si GPSu' unde merem.

• Upvote 1

multumim... locuri pe unde se poate parca pentru juma' de zi, prin apropiere?....

La ce ora e startul pt tura scurta ca nu scrie pe site. Sau poate am omis eu. Multumesc.

multumim... locuri pe unde se poate parca pentru juma' de zi, prin apropiere?....

Parcare in zona ar fi pe strada Castelului, in zona Complexului Olimpia (terenurile de tenis). Mai jos pe Castelului nu e loc, parcheaza localnicii. Ar mai fi tot pe acolo pe strada Sirul Plaiesilor. Mai jos, langa Liceul Andrei Saguna, pe strada Prundului (e sens unic acolo, trebuie facut un mic ocol pentru a ajunge pe ea).

Cea mai mare parcare din zona este cea de la Livada Postei, unde incepe Aleea Dupa Ziduri. E gratuit duminica, peste zi se umple dar dimineata este loc cat cuprinde.

Salut.

E cineva care a planuit sa mearga in dimineata concursului din bucuresti sau ploiesti , cu masina, si mai are un loc in plus ? Primul tren de la bucuresti ajunge la bv la 9.00 si tare mi-e teama ca nu ajung sa ridic cipul, nr de concurs si ce mai e p-acolo

Maine dimineata vreau sa parcurg tot traseul de la tura scurta. Mai sunt doritori?

Mai am eu loc in masina din Bucuresti, cu plecare duminica dimineata daca e cineva interesat. 1 loc cu bicicleta si inca 1 daca cine vine are portbagajul lui sa i-l montez. Daca e interesat cineva, sunati-ma (0744166262). Plecarea la 5:00 de la Mag. Cyclopedia de pe Calea Floreasca.

Maine o sa puteti afla in timp real noutati din cursa. Un live feed va fi postat pe prima pagina a ciclism.ro.

Va pot ajuta eu cu suport de bicla pt masina daca aveti nevoie !

Mai am eu loc in masina din Bucuresti, cu plecare duminica dimineata daca e cineva interesat. 1 loc cu bicicleta si inca 1 daca cine vine are portbagajul lui sa i-l montez. Daca e interesat cineva, sunati-ma (0744166262). Plecarea la 5:00 de la Mag. Cyclopedia de pe Calea Floreasca.

Nu e nevoie, mersi, ca nu mai vine nimeni.

Serby, m-ai facut curios. Am participat probabil la aproape 100 de concursuri, daca nu mai multe, iar ce spui tu imi starneste interesul profund pentru ziua de maine. Iti promit sa iti spun cum ajung acasa cat de bine a fost organizat concursul asta in comparatie cu nenumarate altele, bune si rele, si cam pe unde se situeaza. Dar sunt sigur ca vor fi si altii care-si vor spune parerea, buna sau rea, dupa caz.

Ca parca pe postavaru semne imi trebuie mie. O sa am tot timpul din lume sa ma orientez:). Nu zic ca nu or fi si uscaturi, da si zona e super populata. Mi-e greu sa cred ca te ratacesti pe drumul familial. Iar la intersectii mai cu cantec e posibil ca in timpul cursei sa fie arbitri.

@serby

Sunt satul de indivizi care nu au organizat in viata lor un eveniment si brusc isi descopera veleitati de organizator si dau sfaturi.

Te-ai dat si tu o zi pe traseu, inainte de a fi terminata marcarea, si ai impresia ca ai inteles despre ce este vorba?

Traseul de la Brasov este foarte complex. Exista peste 40 de puncte in care vor sta arbitrii. Astazi au fost peste 20 de oameni pe traseu care au marcat si au verificat din nou tot traseul. Maine vor fi motociclisti care vor verifica tot traseul inaintea concurentilor.

Daca cineva are ceva de comentat sa o faca dupa cursa.

Inca un post ca cel pe care l-am sters si zbori pe alte meleaguri!

Nu inteleg de ce trebuie sters, sunt impresiile unui concurent care a parcurs traseul pana la ora 16, in ziua de dinaintea concursului si a constatat unele lucruri care pot fi imbuntatite/remediate pana maine sau cel putin pana la etapele viitoare. Organizatorii nu accepta critica constructiva?! Ti se pare ca ar trebui sa fiu dezinteresat de propriul meu interes de a avea un traseu marcat calumea sau ce anume ar trebui sa inteleg din steregea postului?

Guest
This topic is now closed to further replies.