ovidiu

2012.07.08 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

M-am inscris, am platit, ne vedem acolo :) Vreme buna sa fie, ca traseele sunt foarte tari.

Duminica m-as baga la o recunoastere pe traseul lung. O fi marcat... pentru ... Marque? :))

este marcat in proportie de 90%, cu sageti pe copaci, insa intersectiile vor fi marcate doar inainte de concurs. Deci ai sanse 10% sa te pierzi :), in special in creasta principala a Baiului, dupa varful Tigailor. Ar fi bun un gps pe care sa-ti incarci profilul traseului.

multumesc, pana la urma o sa plec duminica dimineata din bucuresti cu un tren matinal, sper sa ma descurc :), in cel mai rau caz o iau pe tura scurta, am facut o acum un an. mai sunt amatori pentru duminica dimineata din bucuresti gare du nord?

daca reusesc sa conving consoarta/copila s-ar putea sa ma bag si eu.

nu pot confirma decat sambata seara tarziu

Acolo pe creasta m-am ratacit un pic anul trecut,am mers inainte in loc sa iau la dreapta...daca se poate marca mai bine,sper ca anul asta sa nu ma pierd iarasi :-)In rest a fost ok,citeva dubii au fost si dupa ultima coborire,cind am ajuns pe macadam.

Ai dreptate, o sa avem grija in creasta sa existe si un tarus cu sageata la dreapta, cred ca o sa-l montam din weekend-ul acesta, in speranta ca nu o sa sprijine nici un urs de el pana la concurs :).. Iar la ultima coborare vom incerca sa avem niste arbitrii care o sa ia timpii pentru Speed Master :)

Salut. Fara mare experienta. Al 6 lea concurs pe anul asta. Bicicleta mediocra. Forma mediocra. Bagat pe traseul lung. Sfaturi?

In weekend din pacate trebuie sa ma duc la o nunta, altfel m-ar tenta. Nunta e ce-i drept la Tarlungeni, insa nu prea stiu cum sa impac si varza si capra.

Salut. Fara mare experienta. Al 6 lea concurs pe anul asta. Bicicleta mediocra. Forma mediocra. Bagat pe traseul lung. Sfaturi?

Ce înseamnă la tine formă mediocră? Mai ales după 6 concursuri? @-) Nu de alta, dar, comparativ, vreu să stiu cam pe unde sunt eu acum..... :-S

@Dorussio Eu cred ca faci fata fara probleme traseului lung , cat timp te intereseaza timpul si locul ocupat

de acord, insa depinde de etalonul pe care il are in legatura cu concursurile, pentru ca distanta nu este relavanta la Azuga.

Si apoi mai exista problema cu timpul limita, care poate duce la un abandon nedorit :(

"Atenție: Pentru siguranța concurenților și încadrarea in limita de timp de parcurgere de 7 ore, traseul lung se va închide la 5 ore de la startul competiției (ora 16:00), la check point-ul de la km 33,5 (intersecția drumului forestier spre cabana Susai cu traseul pe poteca spre vârful Clăbucet). Concurenții pe traseul lung ajunși acolo după această oră, vor fi nevoiți să abandoneze, li se va ridica cipul de cronometraj și vor fi directionați pe traseul mediu din valea Limbășelului spre sosire."

Salut - sunt trasate traseele ? as vrea sa merg in recunoastere pe cel mediu - daca e cineva interesat, de luni pana joi pot sa ies - astept propuneri ( eu plec din bucuresti cu trenul, deci o sa fiu in azuga pe la un 8 )

Traseul mediu este marcat 'ceas' (o buna parte din traseul mediu este comuna cu traseul lung si prezinta marcaje duble). Nici o sansa de ratacire. Partea traseului de pe bucla este cea dificila, cu urcari si coborari abrupte pe radacini de copaci. Spre sfarsitul buclei este o zona in care s-a intrat cu lama sa se largeasca/formeze un drum de acces. La suprafata este pamant maruntit (pe alocuri asemanator nisipului) care o sa puna in dificultate coborarea. Dupa parerea mea este zona cea mai predispusa cazaturilor deoarece la prima vedere pare o portiune de viteza, nivelata numai buna de dat la vale fara frane insa roata fata merge cateodata doar unde vrea ea...

Ce înseamnă la tine formă mediocră? Mai ales după 6 concursuri? @-) Nu de alta, dar, comparativ, vreu să stiu cam pe unde sunt eu acum..... :-S

Pai la mine nu este neaparat problema de distanta. Ma tine cu siguranta la 44 de km. Problema mea este ca obosesc mult pe catarari. Pe transalpina n-am reusit sa urc decat 12 km, dupa care am abandonat. E adevarat ca pot sa bag scuza ca era a doua zi dupa medias si eram obosit, insa nu cred ca e cazul.

Daca urcarile sunt cu acelasi grad de dificultate ca pe Transalpina, in afara de portiunile acceptate de push bike, am incurcat-o.

Forma mediocra ma refer in sensul ca am deficiente de cadenta si de respiratie pe catarari (desi picioarele nu obosesc), precum si o tehnica slaba rau pe coborari. Pana acum am cazut in fiecare concurs pe coborari, la Medias destul de urat.

@Dorussio Eu cred ca faci fata fara probleme traseului lung , cat timp te intereseaza timpul si locul ocupat

Mersi. Ne vedem acolo?

Traseul lung este monumental! Si foarte bine marcat, nu am avut nici o problema de orientare, ceea ce a fost bine pentru ca am fost singur cuc, la un moment dat m-am intalnit cu niste ciobani si mioarele aferente, plus vreo doi rideri Merida, un baiat si o fata ,care au disparut la orizont. Poate ca era o idee mai buna sa ma inscriu la tura medie, dar acum am intrat in hora si trebuie sa joc. Coborarile sunt dementiale, foarte tehnice, multe radacini, dar esti recompensat cu peisaje care iti umplu inima de bucurie, mai ales cand ajungi in punctul maxim al traseului.

Intr adevar, coborarea aceea folosita de masinile grele pentru tractarea copacilor - taiati cu nesimtire in opinia mea, este "tricky", pentru ca se ruleaza pe o suprafata asemanatoare nisipului, foarte inselatoare. In schimb, vine apoi o coborare serpuitoare, foarte tehnica prin padura, care te obliga sa dai ce ai mai bun. Astept cu emotie cursa!

O observatie am, nu am sa vin cu discursuri moralizatoare, dar e foarte trist sa gasesti amabalaje de Isostar Pulse, aruncate de "ciclisti" in recunoasterea pe traseul lung. De ce? Pentru ca daca nici noi nu respectam padurea - pentru ca la urma urmei e o relatie give/take intre noi, nu stiu cine ar face-o si cu aceasta mentalitate o sa ajungem sa pedalam si la peste 1500 m printre gunoaie si cioturi.

"O observatie am, nu am sa vin cu discursuri moralizatoare, dar e foarte trist sa gasesti amabalaje de Isostar Pulse, aruncate de "ciclisti" in recunoasterea pe traseul lung. De ce? Pentru ca daca nici noi nu respectam padurea - pentru ca la urma urmei e o relatie give/take intre noi, nu stiu cine ar face-o si cu aceasta mentalitate o sa ajungem sa pedalam si la peste 1500 m printre gunoaie si cioturi."

citat din regulamentul concursului "Regula principală: Surmont Mountain Bike Challenge se desfașoară într-un mediu natural încâ nepoluat! Abandonarea oricărui fel de deșeuri pe traseu, începând de la ambalaje alimentare și până la piese din echipament, va duce automat la descalificarea concurentului observat în această situație !!!"

Foarte bine! Va rog sa intelegeti ca nu o spuneam ca o critica la adresa organizatorilor. Dimpotriva, inca nici nu a fost concursul si eu ma declar fan: traseul este extraordinar, foarte bine gandit,foarte bine marcat, chiar la o saptamana inaintea concursului! :) ma refeream strict la cei care au facut recunoastere pe tura lunga si au lasat in urma deseuri. Am adunat eu ce am putut. In fine, sa speram ca e un caz izolat si sa asteptam cu bucurie concursul.

am facut si eu traseul mediu sambata si pot spune ca e extraordinar de frumos, peisaje superbe de iti venea sa te opresti tot timpul sa faci poze. Pacat de padurea pe care baietii o defriseaza la greu in special in zona unde anul trecut a fost pct de alimentare dinainte de coborarea finala, acum e gol pe acolo. lucrau de zor baietii ca sa ne lase in soare. Inteleg ca padurea trebuie rarita dar ei taiau tot ce prindeau pe o zona extinsa.....pacat, mare pacat.....

legat de marcarea traseului nota 9: un pct minus pt ca la anumite intersectii aveai dubii, noroc ca am avut Gps-ul si un pct in plus pt culorile alese ca le vedeai de la o posta pe copac si alea vor ramane pt tot anul.....

Nota pentru marcarea traseului nu se da de acum :). Putea foarte bine sa nu fie marcat deloc...

Abia astept coborarile! Anul trecut am lipsit din cauza Turului Ciclist al Sibiului.

Guest
This topic is now closed to further replies.