ovidiu

2012.07.08 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

For those about to rock (cei de la tura lunga)...I salute you. :) Gata cu toti cei de la Brasov XCM care nu puteau urca, in schimb veneau din spate pe coborari cu FS de 120-140mm, si treceau peste bolovani in timp ce eu cautam trase. Sa stea la altitudini mai mici. :D

Intrebare: exista loc de start lansat sau trebuie sa te asezi intre primii la start ca sa nu astepti dupa altii cand se ingusteaza drumul la prima urcare?

FS 120-140 mm e o furca? banuiesc...:)

exista loc belsug, pana ajungi in padure! e timp sa se aseze lucrurile.

da, cu defrisarile, ar trebui sa luam initiativa. de exemplu ne putem apuca noi de impaduriri. inca o chestie neplacuta, urmele de atv-uri in platoul alpin...

• Upvote 1

... da, cu defrisarile, ar trebui sa luam initiativa. de exemplu ne putem apuca noi de impaduriri. inca o chestie neplacuta, urmele de atv-uri in platoul alpin...

o idee extraordinara.

uite, eu as fi de acord sa platesc o taxa mai mare din care sa se achizitioneze si un puiet care sa fie plantat ulterior la un moment propice de plantat (de mine sau de alti voluntari) intr-o anumita zona. si apoi sa spunem: da dom'le, am fost 600 de biciclisti la *concurs*, am produs x tone de carbon din benzina arsa, am produs x tone de deseuri la start/finish dar am lasat in urma noastra 600 de puieti intr-o zona chelita de mafia lemnului. si mai vin si la anul la concurs, ca sa vad padurea de pomisori careia noi i-am dat viata. dar ce spunem noi aici sunt idei, idealuri, principii.

stiu ca ceva similar face asociatia care organizeaza maratonul bucuresti - 1 data pe an umple niste autocare cu voluntari si planteaza copaci.

hai ca am devenit si offtopic, si visator.

• Upvote 1

utopic sau offtopic :), cred ca putem face ceva. ne strangem un grup de ciclisti si facem o plantare! nu e asa greu sa trecem la treaba.

o idee extraordinara.

uite, eu as fi de acord sa platesc o taxa mai mare din care sa se achizitioneze si un puiet care sa fie plantat ulterior la un moment propice de plantat (de mine sau de alti voluntari) intr-o anumita zona. si apoi sa spunem: da dom'le, am fost 600 de biciclisti la *concurs*, am produs x tone de carbon din benzina arsa, am produs x tone de deseuri la start/finish dar am lasat in urma noastra 600 de puieti intr-o zona chelita de mafia lemnului. si mai vin si la anul la concurs, ca sa vad padurea de pomisori careia noi i-am dat viata. dar ce spunem noi aici sunt idei, idealuri, principii.

stiu ca ceva similar face asociatia care organizeaza maratonul bucuresti - 1 data pe an umple niste autocare cu voluntari si planteaza copaci.

hai ca am devenit si offtopic, si visator.

Ideea e buna, problema e ca ar fi un efort in plus din partea organizatorilor plus creste taxa cu x Ron....Exista multi care sustin ca e mult 50-60 Ron la concursuri ( nu comentez si nu vreau sa dezbatem pe tema asta ci doar aduceam motive).

Partea proasta e ca padurea in care se desfasoara concursul e ideala pt asta deoarece sunt carari destul de late, se poate depasi, nu se cearta lumea ca nu are loc si nici nu te lovesti de copac cand ii faci loc altui concurent......si daca peste 2 ani o tund astia o sa fie un concurs in mare parte prin soare....

Cine vrea - Predeal - Azuga - Surmont Maraton traseu - plecare maine la 7 cu trenul din gara de nord - de la Predeal pedalam cu Mihai Raducanu catre traseu pe urcarea Susai - incalzire - mobilul meu este - 0747119875 ( Vodafone )

si noi o sa mergem miercuri pe tura lunga plecare din buc pe la 9. Poate ne strangem mai multi.

Singurul lucru bun in toata mizeria aceasta cu defrisarile este ca poate cu ocazia acestui concurs o sa devenim ceva mai constienti despre ce se intampla si unii dintre noi gasim si ceva bun de facut in sensul acesta. Opinia publica locala saraca ar trebui sa stie ca padurea este singura lor sansa de viitor, pentru ca din exploatarile forestiere nu se aleg cu nimic...Si pentru aceasta padure mergem multi dintre noi la Azuga si nu doar pentru invartit la pedale :)

Salut Tibi

M-am trezit tarziu anul asta si observ ca nu se mai fac inscrieri online, pe site scrie ca mai sunt 4 locuri libere, am sunat la

0725959595

dar nu raspunde nimeni.

Mai sunt 2 locuri libere?

Multumesc

Du-te la magazin la ei , la surmont , io ieri am platit taxa cuiva de inscriere , poate ai noroc !

Adresă Str. Ion Câmpineanu nr. 24

ai sunat prea devreme, magazinul are program 12 - 20 si se pare ca mai sunt cateva locuri disponibile :) Bafta!

Sambata vroiam sa fac tura scurta. Cautam detalii despre traseu si am aflat ca e concurs :(

Credeti ca e o problema daca fac traseul sambata?

Concursul e duminica. Singura problema sambata pe traseu o sa fie, eventual, aglomeratia :P

duminica plecarea pe traseu, am 2 suporti liberi. Cine mai doreste cine mai pofteste? Cam 40-45 o sa vina benzina.

Ceva rezultate de anul trecut...primi 10 in ce timp...primi 50 in ce timp...ma refer la traseul mediu.

Am cautat dar nu am gasit nimic, intreb nu pentru ca vreau sa ies in primi 10 dar cat de cat sa am un termen de comparatie :D

Merci

@ raducanmihai, nu este chiar atat de rau pe cat ai inteles tu despre testari, insa anul trecut am avut foarte multe solicitari de testare, iar bicicletele din colectia Gary Fisher nu sunt chiar atat de multe incat sa ne permitem sa dureze prea mult testul unei biciclete. O sa poti iesi pe drumul forestier, insa timpul de testare va fi limitat. Va reprezenta o experienta reusita si suficient de elocventa daca ai incercat inainte biciclete de la alte brand-uri si mai ales daca privesti chestia asta in mod pozitiv, ca pe o favoare si in nici un caz ca pe o obligatie a unei firme, fie ea chiar si Trek :). Iar pe prietenii nostrii ii lasam sa se dea mai mult :)))

Totusi s-ar putea sa introducem anul acesta si cateva biciclete noi spre inchiriere (ai putea sa-ti aduci pedalele tale in acest caz), urmand ca persoana care a inchiriat sa-si poata recupera mai tarziu suma platita pentru inchiriere in cazul in care va achizitiona de la noi o bicicleta similara celei inchiriate si testate.

E valabila faza cu inchirierea ? daca da cat costa pt. tura medie.

Interesant conceptul -" persoana care a inchiriat sa-si poata recupera mai tarziu suma platita pentru inchiriere in cazul in care va achizitiona de la noi o bicicleta similara celei inchiriate si testate"

Vi lejer, (fara bicla) concurezi si pleci acasa cu o bicla performanta, pe care ai cunoscuto in actiune.

Trebuie sa raspundeti cat mai rapid sa stim daca ne putem baza duminica pe o eventuala inchiriere si de ce nu cumparare.

exista loc belsug, pana ajungi in padure! e timp sa se aseze lucrurile.

Cat sa fie pana se ingusteaza de la start?

banuiesc ca startul se da din parcare... de acolo sunt kilometri buni pe un forestier.

Ceva rezultate de anul trecut...primi 10 in ce timp...primi 50 in ce timp...ma refer la traseul mediu.

Am cautat dar nu am gasit nimic, intreb nu pentru ca vreau sa ies in primi 10 dar cat de cat sa am un termen de comparatie :D

Merci

http://maraton.surmo...11/?p=rezultate

PS : Pe pagina maratonului,in dreapta sus,ai paginile din 2010 si 2011

Edit : Acum am vazut ca Alexievici a fost mai rapid ca mine.

Aoleu...iar ploua la Azuga ,o sa fie noroi...Abia am ajuns si ploua cu ...bere receee,se face noroi in burta...:)

• Upvote 3

duminica plecarea pe traseu, am 2 suporti liberi. Cine mai doreste cine mai pofteste? Cam 40-45 o sa vina benzina.

Te-am contactat pe posta privata

Sunt si eu interesat de intoarcerea de la Azuga spre Bucuresti .

Are cineva vreun loc ?

Guest
This topic is now closed to further replies.