ovidiu

2012.07.08 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

E valabila faza cu inchirierea ? daca da cat costa pt. tura medie.

Interesant conceptul -" persoana care a inchiriat sa-si poata recupera mai tarziu suma platita pentru inchiriere in cazul in care va achizitiona de la noi o bicicleta similara celei inchiriate si testate"

Vi lejer, (fara bicla) concurezi si pleci acasa cu o bicla performanta, pe care ai cunoscuto in actiune.

Trebuie sa raspundeti cat mai rapid sa stim daca ne putem baza duminica pe o eventuala inchiriere si de ce nu cumparare.

Buna,

Inchirierile si testarile se fac doar sambata, la Trek Fest, nu si duminica la concurs. Daca vrei, poti sa inchiriezi maine o bicicleta si sa mergi cu ea pe traseu. Informatii suplimentare o sa primesti la fata locului, la cortul Trek din parcarea mare, unde este si startul.

O seara faina,

Tibi

Vrei să îți stea părul frumos:):P

Am spus ca revin cu impresii dupa "sesiunea de teste" oferita de Trek.Eu am luat un 29-er. A fost,intr-adevar,jos palaria. Cand am ajuns nu am asteptat deloc si baiatul care m-a luat in primire foarte binevoitor. Aranjasera un traseu de cateva minute in bucla pe macadam,un pic de padure si o poienita,destul ,dupa parerea mea,sa-mi fac o prima impresie despre 29-er. Am avut la dispozitie cca 15 min in care am dat 2 ture. Bicicleta era una mid-level (cadru Trek,Furca RS Recon TK,Sram X5,etc,in valoare de 4000 lei) si cea mai buna descriere pe care o pot gasi pentru senzatia pe un 29-er este ca "ai spor la pedalat" (parca merge mai usor). Geometria cadrului e foarte sportiva,cu un top-tube efectiv foarte lung. Am sesizat faptul ca e o idee mai putin agila (curbele trebuie luate un pic mai in larg) dar nici decum ceea ce citisem pe net. Probabil ca cineva mai eperimentat simte mai tare problema asta,dar la nivel de amatori chiar nu este nici o problema.

Una peste alta,ma declar incantat si ,probabil,urmatoarea bicicleta va fi un 29-er.

Referitor la gunoaiele aruncate de participanti pe traseu,la Targoviste chiar organizatorii (ProCycling) au lasat pe dealuri si prin paduri toata banda cu care au marcat traseele (sute de metri),n-au strins un metru,asta cum se numeste?

Referitor la gunoaiele aruncate de participanti pe traseu,la Targoviste chiar organizatorii (ProCycling) au lasat pe dealuri si prin paduri toata banda cu care au marcat traseele (sute de metri),n-au strins un metru,asta cum se numeste?

Cea ce ai scris tu, deocamdata e offtopic pentru Surmont. O sa vedem dupa concurs... pana atunci sa asteptam.

PS: asta din pacate se cam intampla la majoritatea concursurilor din RO, si nu numai la concursuri de mtb. Pe multe trasee din tara au ramas marcajele din anul trecut.

S-a terminat!!! Prima competitie pentru mine si am ramas placut impresionat. Am participat la mediu, categoria "old boys"( 40-49) si pot sa afirm ca inca nu mi s-a sters ranjetul de satsfactie de pe fata pana acum :) Traseu impecabil marcat, puncte de alimentare bine aprovizionate si strategic plasate, geografia traseului variata si foarte bine aleasa, privelistea breath taking! Pentru incepatorul care sunt, efectul a fost remarcabil! Faptul ca s-a asigurat in mod profesional un punct de wash bike, rotunjeste un concurs si o organizare de urmat!

Minusuri:

- dupa cateva coborari in viteza, trebuia sa virezi brusc in urcare, fara a mai avea timpul fizic sa schimbi viteza. La un astfel ee punct, un domn binevoitor, din staff, striga din timp a urmeaza urcare ...prea putin pentru a umbri cele mai sus pomenite!

Inca ceva, pe traseu imi zice un tip ca, daca termini cu bine traseul, organizatorii iti asigura un masaj de recuperare cu o echipa de fete special adusa din Finlanda...or, asta n-am primit inca ;)

Conchid, felicitari Surmont, treaba bine facuta!

Just my 2 cents ;)

Am terminat si eu cu bine tura scurta (25 km). Foarte frumos,foarte cald,organizat foarte bine,sesizez si eu lipsa unui punct de spalare a bicicletei (nu era vorba neaparat de noroi ci de praful ala de pe macadam). Legat de punctele de alimentare : eu am avut tot ce mi-a trebuit ,adica apa (la 25 km ce naiba sa ai nevoie de altceva,doar daca ai vreo cadere de glicemie). Persoanele din punctele de intersectie foarte atente, pe mine m-au atentionat din timp. La punctul de alimentare un baiat a sarit imediat sa ma intrebe ce vreau,sa-mi umple bidonul,etc,rezultatul a fost ca in 10 secunde,plecasem deja de acolo. Excelent.

Cum ma asteptam (si au atentionat si organizatorii inainte de start sa fie lumea atenta) s-a cazut pe Limbasel. Viteze relativ mari (35-40 km/h) pe macadam ,presarat cu un strat de pietris pe ici-colo, a dus la cel putin o cazatura chiar in fata mea. M-am oprit si baiatul mi-a zis ca e ok si sa-i dau bataie. Daca citesti asta : speri ca ai ajuns cu bine si iti doresc multa sanatate !

Felicitari organizatorilor,felicitari ocupantilor podiumurilor,felicitari tuturor participatilor! Sa ne vedem cu bine la anul !

Bike wash-ul a fost functional si se afla in zona de unde ai ridicat numarul. Am anuntat acest lucru si la microfon.

Din pacate nu am stiut/nu am fost atent si nu am auzit. Atunci,tai de pe lista singurul lucru pe care consideram negativ si raman numai impresii pozitive. :-bd

Cand iesiti cu bicicleta la plimbare si se umple de praf/noroi, la cine plangeti ca nu aveti unde sa o spalati ? La Mama ? :)) Penibila remarca.

Este irelevant la cine plang cand ies eu de unul singur. Aici era un eveniment organizat si mie mi se parea normal sa asigure un punct de spalare. Si dovada ca nu numai mie mi se pare normal ci si organizatorilor,este ca au asigurat un astfel de punct,numai ca nu am stiut eu de el.

Este irelevant la cine plang cand ies eu de unul singur. Aici era un eveniment organizat si mie mi se parea normal sa asigure un punct de spalare. Si dovada ca nu numai mie mi se pare normal ci si organizatorilor,este ca au asigurat un astfel de punct,numai ca nu am stiut eu de el.

Ba este relevant la cine plangi, si de data asta plangi la organizatori.

Exista un regulament pe care ai bifat la inscrierea online ca l-ai citit si cu care esti de acord. Orice pretentie ridicata ulterior si care nu este specificata in regulament exprim-o in alta parte te rog frumos.

Cum ma asteptam (si au atentionat si organizatorii inainte de start sa fie lumea atenta) s-a cazut pe Limbasel. Viteze relativ mari (35-40 km/h) pe macadam ,presarat cu un strat de pietris pe ici-colo, a dus la cel putin o cazatura chiar in fata mea. M-am oprit si baiatul mi-a zis ca e ok si sa-i dau bataie. Daca citesti asta : speri ca ai ajuns cu bine si iti doresc multa sanatate !

Din momentul in care am cazut, pus lantul la loc (ca a sarit in cazatura) si pana am plecat m-au depasit 4 concurenti... Apoi cat am oprit sa curat rana in Limbasel m-a mai depasit inca unul. Am terminat pe 40-41, nu mai stiu bine, stiu sigur ca locul 42 a fost anuntat la statie la putin timp dupa ce am trecut linia de finish, dar nu eram eu ... :)

Deci, Mihai, daca te-ai clasat in jurul locului 35, probabil ca la mine te referi...

Multumesc ca te-ai oprit. Sunt bine. Antebratul drept cu destule zgarieturi, doua mai urate/adanci, dar bine ca nu a fost mai rau. Imi trece pana la intalnirea de pe Transfagarasan... :) Doar orgoliul mi-e putin ranit pentru ca putea fi cea mai buna clasare de pana acum la un concurs cu un numar mare de participanti...

Da,eu sunt,ma bucur ca esti bine. Sincer,nu vazut exact ce s-a intamplat,dar am avut impresia ca ti-a alunecat fata in dreapta si tu ai cazut in stanga (eram la vreo 50-60 metri in spatele tau). Bine ca nu a fost mai rau si tu esti sanatos. Da-le incolo de 4 locuri,ca oricum ne-am dus sa ne simtim bine.

• Upvote 1

A fost vreme buna , traseu solicitant , coborari infernale si urcari pe placul meu(cu inclinatie mare si teren batatorit , un fel de asfalt in padure ) .

Nu inteleg de ce nu ne-a lasat ovidiu sa trecem peste banda ca sa ajungem mai usor la locul de start , eram o mana de oameni la traseu lung si puteai sa te asezi unde vrei , poate putin exces de zel :) .

De ce nu sunt informati oamenii de la checkpoint , macar asa in mare despre traseu ? La penultimu cp mi s-a spus ca a ramas doar coborare si io le spuneam ca nu am fost inca pe cocosul si ei imi spuneau ca am gresit traseul , defapt cocosul urmand sa vina intre penultimul cp si ultimul cp , am fost putin dezorientat dar nu-l consider minus .

Primarul a avut un discurs de premiul nobel :)) ( nu mai tin minte exact ce a zis , da la momentu ala m-a binedispus teribil ) .

Pe traseu erau 3 sarme ghimpate , intinse pe toata lungimea drumului , le-am strans cu Cosmin de la merida , puteau fi periculoase .

Sper ca la anul king of the mountain sa fie cronometrat de la inceputul portiunii din partia cocosul .

Organizare buna , in nota obisnuita. Am apreciat pastele de final fără carne :) , si faptul ca ne-am putut spală bicicletele in condiții foarte

Am fost si eu azi cam neatent , si am reușit sa cad de vreo 4 ori . Au rezultat câteva vanatai si zgarieturi , si incheieturile de la mana luxate. 3 din ele s-au întâmplat pe coborarea finala de la traseul lung , unde ploaia a făcut traseul cam hardcore. Oricum bine ca nu a plouat in rest , pentru ca ar fi fost destul de complicat pe portiunile pline de praf . Cam chinuit am reușit sa urc portiunea finala de pe Cocosu, deci tot am câștigat ceva azi . Salutari si aici lui @hexor cu care am mers o bucata buna de traseu.

Primarul a avut un discurs de premiul nobel :)) ( nu mai tin minte exact ce a zis , da la momentu ala m-a binedispus teribil ) .

Vă urez "Bine ați venit !!!" :D

Nu inteleg de ce nu ne-a lasat ovidiu sa trecem peste banda ca sa ajungem mai usor la locul de start , eram o mana de oameni la traseu lung si puteai sa te asezi unde vrei , poate putin exces de zel :) .

Citește puțin topicul de anul trecut și o să înțelegi.
  • Upvote 1

- dupa cateva coborari in viteza, trebuia sa virezi brusc in urcare, fara a mai avea timpul fizic sa schimbi viteza

Pai cum, tu nu ai avut copilot? :) nu te anunța in casca?:)

Scuze, da' mi s-a părut foarte tare.

Pai cum, tu nu ai avut copilot? :) nu te anunța in casca? :)

Scuze, da' mi s-a părut foarte tare.

haha ! Asta chiar a fost super tare ... m-am trezit in urcare cu ghidonul la gura .... bineinteles cu foaia mare si pinionul mic! lol

Zicea mai sus Raducanmihai de viteze intre 30 si 40 ... sunt sigur ca au fost cativa care au mers cu peste 50 , spun asta ca pe mine m-a depasit cineva ( nu am putut sa vad numarul , eram mult prea concentrat la cat de rau imi zgaltaia ghidonul in maini ) cand mergeam cu 47.5 km/h , care a fost si maximul meu.

Razvan , tie cat ti-a inregistrat ciclocomputerul maxim ?

P.S. Cred ca maine sau poimaine o sa incep sa postez din filmarea cu GoPro-ul.

Inca o editie foarte reusita! Vremea a tinut cu majoritatea concurentilor si ca bonus ne-a racorit la finish. Excelenta ideea de a schimba finishul, poate si din cauza accidentelor de anul trecut, ultima panta de dinainte de finish tare si ea, o ultima muscatura a unui traseul foarte frumos. Marcaje relativ putine insa strategice, Surmont poate fiind singurul maraton unde nu mi-e frica sa ma pierd: poate si pentru ca am mai fost 2 ani insa marcaseje sunt fix acolo unde e nevoie de ele insa nici in plus. JOS palaria pentru voluntari, la primul punc de alimentare mi s-a dat bicicleta mai la o parte (desi nu am lasat-o in drum) si ma astepta in pozitie de demarare, tinuta e un binevoitor. Oameni saritori sa dea apa sa ajute.

Am facut sambata traseul scurt si am observat pe Limbasel mai mult pietris ca anul trecut asa ca am mers mai incet. Insa s-a anuntat CLAR ca acolo e pericol. S-a spus ca s-a facut tot ce s-a putut pe portiunile stricate de forestieri insa se putea mai bine. Rulam in jur de 30-40 pe acolo, mult praf, concurentul din fata (cam 75m avans) starnea mult. O briza dumnezeiasca a dat la o parte praful sin in fata mea a aparut ditamai bustean/ciot in mijlocul drumului, nemarcat nimic. Se observa lejer daca nu era praf insa prin praf era ca icebergul si Titanicul. Mai era si partea finala a unei coborari unde era ditamai troaca de iti pierdeai adidasii in ea insa unii probabil vor spune ca asa este MTBul...

Fata de anul trecut nu am reusit sa imbunatatesc timpul insa frumusetea traseului mediu, vremea buna, unii concurenti de am mai schimbat o vorba au facut totul o amintire foarte frumoasa. Nu am inteles agresivitatea lui Ovidiu. Sunt si eu de parere ca e aiurea sa intrebi de rezultate insa de aici si pana la penalizari de 10' sau amenintari cu descalificarea deja intram intr-o zona in care nu ar fi bine sa intram.

Ref la postul anterior, am avut um max de 54 pe Limbasel insa o repriza scurta. Si o recomandare pentru parinti: sa mearga copii inainte si parintele in spate, in sir indian, era sa fie un accident nasol pe Limbasel desi si eu si concurentul din fata mea am dat indicatii valide era sa fie accident intre ei.

Nu am inteles agresivitatea lui Ovidiu. Sunt si eu de parere ca e aiurea sa intrebi de rezultate insa de aici si pana la penalizari de 10' sau amenintari cu descalificarea deja intram intr-o zona in care nu ar fi bine sa intram.

Ca sa preintampine excesul de zel al romanilor inventivi :)

Mai citeste si poate afli ce s-a intamplat anul trecut cu trecutul peste banda aia ...

Eu chiar că nu vă înțeleg. Anul trecut au fost două pagini cu posturi în care se plângea toată lumea că a intrat un concurent de la Nomad în față. Adică nu o sesizare, au fost posturi din alea cu urlete și lacrimi. Acum facem ordine și e nașpa, a venit tiranul:)

La faza cu intrebările referitoare la rezultate vă propun să încercați voi să faceți cronometrajul la o cursă și eu să vin din când în când, mai ales atunci când este mai agitată cursa, să vă întreb ce timp am scos.

La toate cursele cronometrate de mine aveți rezultate cam din oră în oră. Nu sunt probleme, totul merge strună. E....de fiecare dată sunt câțiva deștepți (cam aceiași de fiecare dată)care imi freacă creierii. No eu nu îi mai suport! :) Cum îi prind pe viitor cum îi ard.

Și de ce spui că intrăm într-o zonă în care nu ar fi bine să intrăm? E greu să respecți niște reguli de bun simț? Foarte bine, stai pe tușă tura asta până te civilizezi(vorbesc în general, nu fac referire la persoana ta).

Apropo, căcăciosul nu a fost la Surmont. Am intrat în toaletă și era curat:)

• Upvote 4

Felicitari organizatorilor! Voluntari ca la carte!

Pacat ca s-a scos coborarea aia tehnica si frumoasa de anul trecut, dar probabil ca acum nu mai existau copacii printre care s-a coborat anul trecut... :-W

Cei de la traseul family ar trebui instruiti mai bine sa mearga pe o latura a drumului, ca pe Limbasel era sa fac un accident oribil cu o doamna ce facea zig-zag pe mijlocul drumului.

Eu is f fericit, ca mi-am imbunatatit timpul cu 58 minute fata de anul trecut! m/ Dar ala era primul meu concurs de mtb.

In concluzie, Nota 10! Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem cu bine multi ani de acum incolo la Azuga!

Guest
This topic is now closed to further replies.