ovidiu

2012.07.08 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Felicitari organizatorilor pentru un concurs de nota 10. Traseul lung(modificat radical fata de cel de acum 2 ani) a fost extraordinar. A avut tot ce trebuie, urcari in cadenta, ruperi de ritm, coborari tehnice, coborari in viteza. Traseul a devenit unul de referinta zic eu. Printre cele mai frumoase la o tura de 40 km.

Marcajul excelent, exact cat trebuie.

2h.30min la traseul lung, felicitari domnilor sunteti tari de tot. Unde ati scurtat :))

• Upvote 1

mie mi-a placut marcajul, eco :). E drept ca am fost anul trecut insa erau multe schimbari in puncte esentiale (coborarea de dinainte de PA2 si coborarea de la lacul Gavan, pe forestierul prafuit. dar aparea o sageata ori de cate ori simteam nevoia. plus arbitrii, exact unde trebuie. A contribuit si astea la o atmosfera relaxata.

Ahoy, concurs bine organizat cu marcaje suficiente (traseu mediu), puncte de alimentare bine pozitionate si suficient dotate si un staff excelent. Felicitari organizatorilor si concurentilor :)

Undeva se putea scurta, din voie sau din nimereala. I-am prins pe cativa de doua ori. Cred ca nu se castigau mai mult de 5 minute. Nu acuz pe nimeni

Fiind la primul concurs de MTB adevarat(consider eu) dupa Prima Evadare ma declar foarte multumit de traseul mediu .Marcajele au fost ok , peisajul superb si organizarea buna.

Recunosc ca daca stiam ce inseamna in termeni de concurs 38 km cu o diferenta de 1100 m ma bagam la traseul scurt fiind mult mai potrivit pentru cele 120 kg pe care le cara bicicleta :)) ,dar acest lucru l-am aflat in momentul in care am vazut cum aratau concurentii(probabil am fost singurul gras din cursa :|) si dupa cei 9 km de urcare.

Sunt fericit in primul rand ca am terminat cu bine si eu si bicicleta doar cu 4 cazaturi si ceva julituri pe picioare si maini dar a fost superbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

Poate la anu se introduce o categorie speciala pentru cei mai rotofei hahahahah

Sa ne vedem cu bine la anu .

• Upvote 1

Faptul ca tu,la 120 kg,ai terminat cursa,e cu atat mai meritoriu. Daca te antrenezi regulat si schimbi dieta ,la anul pe vremea asta ai toate sansele sa ne spui ca ai terminat cu bine,dar de data cu doar 80 kg.

Cu 80kg nu cred ca am sanse dar cu 90 -95 kg ar fi ideal pentru ce am vazut eu ieri ca s-a intamplat hahaha ,a da si nota 20 pentru baietii de la Surmont si cei de la punctele de alimentare.

Pe traseu m-am intalnit cu 2 salvamontisti care cand m-au vazut cum aratam in loc sa ma incurajeze au inceput sa-mi spuna "nu mai continua domnule ca mai ai mult de urcat si apoi mai cobori si mai urci si cobori si urci..mai bine iti aratam noi o scurtatura sa ajungi mai repede hahah dar nu m-am lasat si am vrut sa termin .

Am ajuns printre ultimii 10 desi crede-am ca nu mai gasesc pe nimeni la sosire hahaha dar mare mi-a fost surprinderea cand am ajuns si au inceput sa urle si sa aplaude ,mi-au ridicat moralul si m-a facut sa-mi doresc sa revin si la anu mult mai antrenat si neaparat mai slab hahahah

Bafta!

• Upvote 2

Cu 80kg nu cred ca am sanse dar cu 90 -95 kg ar fi ideal pentru ce am vazut eu ieri ca s-a intamplat hahaha ,a da si nota 20 pentru baietii de la Surmont si cei de la punctele de alimentare.

Am ajuns printre ultimii 10 desi crede-am ca nu mai gasesc pe nimeni la sosire hahaha dar mare mi-a fost surprinderea cand am ajuns si au inceput sa urle si sa aplaude ,mi-au ridicat moralul si m-a facut sa-mi doresc sa revin si la anu mult mai antrenat si neaparat mai slab hahahah

Bafta!

Ba, frumos rau traseul mediu :) Cateva coborari tehnice, unele foarte rapide, urcari pe radacini, dar nu prea abrupte, cat sa pot sa le fac si eu :D Mi-a placut foarte mult, chiar mai mult decat anul trecut. Dar cred ca la asta a contribuit si vremea, eu cel putin am prins innorat pe portiunile expuse la soare, iar ploaia de la final a fost numai buna pentru racorit si stropit un pic cu noroi, cat sa arati ca ai fost la munte :P 25 de grade in padure pe traseu, 37 de grade in Bucuresti cand am ajuns, la 9 seara. Vreau inapoi la Azuga :)

Am observat pe traseu, pe coborarea aceea pe praf/nisip, de dupa punctul cel mai inalt al traseului, un ditamai busteanul pus de-a curmezisul pe poteca. L-am ocolit prin dreapta si am avut un gand sa opresc si sa il dau la o parte, sa nu-si lase cineva dintii in el, dar cred ca aveam ~40 la ora si pana m-am hotarat, mi-ar fi luat mult sa opresc, sa urc la loc, sa-l mut, etc. Sper ca nu a sarit nimeni peste ghidon pe acolo. Dar ma intreb cine a fost binevoitorul care l-a tras in drum.

Ce cred ca ar putea fi imbunanatit e prezenta unui stand mai bine aprovizionat cu diverse accesorii de ciclism . Eu am cautat niste manusi si niste geluri, si nu am gasit .

O alta parere despre tura medie si concurs in general:

Traseul mediu mie mi-a placut mai putin ca anul trecut (mai slab marcat, ori a fost viteza mai mare si de aici orientarea mai greoaie... sentimentul a fost ca sunt mai putini oameni pe traseu din partea organizatorilor)... asta poate si din cauza ca vin dupa Brasov XCM care mi s-a parut f tare si tehnic (parca nu am simtit aceeasi placere pe coborari si urcarile au fost mai monotone - foarte subiectiva afirmatia asta). Ce nu mi-a placut si m-a luat prin surprindere au fost portiunile deșertificate cu strat de nisip de 10-15 cm. M-am spulberat pe prima coborare in nisip pentru ca pur si simplu cei 3 din fata mea (de care eram f aproape) au ridicat un nor imens de praf care m-a orbit si dezorientat (desi aveam ochelari)... viteza fiind destul de mare. Norocul a fost ca suprafata pe care am cazut a fost moale (nisip) si s-a soldat doar cu mici contuzii. Orgoliul in schimb a fost puternic ranit si am fost plin de praf fin din cap pana in picioare :). Praful mi-a "contaminat" transmisia si prin urmare fortand pe una din ultimele urcari dupa PA3 am rupt lantul... am venit pe liber pana la finish pierzand cel putin 6-7 locuri (noroc ca finalul a fost in coborare). Oricum a fost o experienta inedita... cu ups and downs la nivel psihic!

Asemanator lui Moldo89 am remarcat lipsa izotonicului... un mare minus din punctul meu de vedere. Eu zic ca nu ar trebui sa ii mai menajati pe organizatori si sa spuneti ca e doar 3 lei izotonicul si ca de ce nu ti-ai luat de acasa. Ar fi de notat ca majoritatea celor care participa sunt weekend worriors si nu intotdeauna ai timpul necesar de pregatire si organizare ca la carte inaintea concursului avand alte prioritati. Intrebarea fireasca este: cum unii organizatori reusesc sa faca o treba mult mai buna?

Concluzionand: un concurs de nota 9 si o experienta interesanta pentru mine fiind a 2-a oara pe traseul mediu, sa vedem timpii! <):)

• Upvote 1

Eu sunt foarte multumit de organizare. Marcajele au fost decente, suficient cat sa nu te pierzi.

Sunt super multumit si de mine, ca am reusit sa termin un concurs destul de tehnic pentru mine(tura lunga), fiind prima oara la un concurs de mtb(exclud PE la care am fost cu cyc-ul).

Multumiri organizatorilor si sa ne vedem cu bine la anul! :)

pe cand speculantii cu izotonic pe langa punctele de alimentare? ca la bariera:) eu sunt absolut convins ca daca le vinde cineva pontul o sa creeze o retea de baieti pentru tot calendarul de maratoane ciclism.ro :)

Un concurs reusit, noi cei care doar participam nu vom stii niciodata intrutotul la ce cosmar logistic si organizatoric sa inhama frumosii nebuni ce tin neaparat sa traduca in realitate asemenea eveniment.

Felicitari lui Tibi si intregii echipe organizatorice. Zona are potential pentru concursuri MTB si era clar ca va iesi o treaba buna.

Cum bine au remarcat si altii, intradevar la tura lunga si medie, se putea sunta portiunea din padure, unde organizatorii au amenajat special o portiune tehnica cu serpetine stranse, radacini si copaci capcana. Din pacate chiar trecuse pe acolo o turma mare de oi si este foarte posibil sa fi indepartat marcajul ce bara drumul. Cine nu a observat semnele X facute pe copaci, a continuat pe drum, unde dealtfel revenea ulterior si traseul de concurs, putandu-se scurta undeva la 5-10 minute. Asta e, pentru marea majoritate nu conteaza, dar pentru cei care miroseau podiumul, a contat cu siguranta.

Le mulţumim din nou celor care au fost prezenţi, rideri şi public deopotrivă, celor care ne-au susţinut, celor implicaţi în organizare si voluntarilor de pe trasee, prietenilor nostri din Buzau, Campina și București care au deservit punctele de alimentare şi tuturor celor care au împărtăşit gânduri bune în relaţie cu acest eveniment!

Trofeele speciale au fost realizate de bunul nostru prieten, artistul Ion Anghel, iar medaliile celor care au încheiat cursa și cele ale premianților au fost realizate de partenerii nostri de la Festina Lente. Le mulțumim mult!

Gasiti rezulatele la noi pe site si asteptam sa vedem in curand poze si materiale video!

Un concurs reusit, noi cei care doar participam nu vom stii niciodata intrutotul la ce cosmar logistic si organizatoric sa inhama frumosii nebuni ce tin neaparat sa traduca in realitate asemenea eveniment.

Felicitari lui Tibi si intregii echipe organizatorice. Zona are potential pentru concursuri MTB si era clar ca va iesi o treaba buna.

Cum bine au remarcat si altii, intradevar la tura lunga si medie, se putea sunta portiunea din padure, unde organizatorii au amenajat special o portiune tehnica cu serpetine stranse, radacini si copaci capcana. Din pacate chiar trecuse pe acolo o turma mare de oi si este foarte posibil sa fi indepartat marcajul ce bara drumul. Cine nu a observat semnele X facute pe copaci, a continuat pe drum, unde dealtfel revenea ulterior si traseul de concurs, putandu-se scurta undeva la 5-10 minute. Asta e, pentru marea majoritate nu conteaza, dar pentru cei care miroseau podiumul, a contat cu siguranta.

Cred ca eu sunt unul din cei care au scurtat traseul....fara sa vreau.....mergeam tare dupa cei din fata mea si eram ocupat sa disting drumul de norul de praf si cred ca am pierdut intrarea in padure. Stiu ca la recunoasterea pe care am facut-o sapt trecuta am trecut prin coborarea aceea cu viraje stranse si acum nu am mai dat de ea.....chiar ma intrebam de ce....

Imi cer scuze celor care au ajuns dupa mine chiar daca nu trebuia dar nu a fost cu intentie si eram un grup de 5-6 care mergeam in linie...

Eu zic sa dam vina pe cel care era in fata ca el nu avea treaba cu praful :-bd

Oricum ca sa se echilibreze treaba in locul in care puteai lua de pe traseu apa de la o teava ce iesea din pamant am pierdut 2-3 minute cu oile care erau tare incapatinate si nu se trageau.....

O alta parere despre tura medie si concurs in general:

Traseul mediu mie mi-a placut mai putin ca anul trecut (mai slab marcat, ori a fost viteza mai mare si de aici orientarea mai greoaie... sentimentul a fost ca sunt mai putini oameni pe traseu din partea organizatorilor)... asta poate si din cauza ca vin dupa Brasov XCM care mi s-a parut f tare si tehnic (parca nu am simtit aceeasi placere pe coborari si urcarile au fost mai monotone - foarte subiectiva afirmatia asta). Ce nu mi-a placut si m-a luat prin surprindere au fost portiunile deșertificate cu strat de nisip de 10-15 cm. M-am spulberat pe prima coborare in nisip pentru ca pur si simplu cei 3 din fata mea (de care eram f aproape) au ridicat un nor imens de praf care m-a orbit si dezorientat (desi aveam ochelari)... viteza fiind destul de mare. Norocul a fost ca suprafata pe care am cazut a fost moale (nisip) si s-a soldat doar cu mici contuzii. Orgoliul in schimb a fost puternic ranit si am fost plin de praf fin din cap pana in picioare :). Praful mi-a "contaminat" transmisia si prin urmare fortand pe una din ultimele urcari dupa PA3 am rupt lantul... am venit pe liber pana la finish pierzand cel putin 6-7 locuri (noroc ca finalul a fost in coborare). Oricum a fost o experienta inedita... cu ups and downs la nivel psihic!

Asemanator lui Moldo89 am remarcat lipsa izotonicului... un mare minus din punctul meu de vedere. Eu zic ca nu ar trebui sa ii mai menajati pe organizatori si sa spuneti ca e doar 3 lei izotonicul si ca de ce nu ti-ai luat de acasa. Ar fi de notat ca majoritatea celor care participa sunt weekend worriors si nu intotdeauna ai timpul necesar de pregatire si organizare ca la carte inaintea concursului avand alte prioritati. Intrebarea fireasca este: cum unii organizatori reusesc sa faca o treba mult mai buna?

Concluzionand: un concurs de nota 9 si o experienta interesanta pentru mine fiind a 2-a oara pe traseul mediu, sa vedem timpii! <):)

Dupa cum am mentionat inainte de start, ne-am trezit cu 5 zone noi de exploatare forestiera in ultimele 2 saptamani, asa ca ar fi bine sa observam partea buna a lucrurilor ca am reusit totusi sa tinem concursul, iar portiunile frumosase de traseu sunt inca mult mai mari decat portiunile "desertificate" . Si ca traim cu legile fondului forestier din Romania si ca exista din pacate multe zone in tara cu adevarat distruse de exploatarile forestiere legale si ilegale :( . Si ca de fapt problema cea mai mare nu este ca ne-am dat noi putin prin praf...

Iar despre minusurile lui Greaper cu izotonicele, as dori sa-l invit sa gandeasca ceva mai pozitiv si sa urmareasca cu mai mare atentie comunicatele noastre despre conceptul bio, eco si pe sanatate al evenimentului nostru. Din acest motiv am ales sa colaboram cu brandul premium al energizantelor PowerBar. Tinand cont de faptul ca produsele lor valoreaza mai mult decat alte produse de gen si numarul concurentilor este mai mare la evenimentul nostru, ei au investit deja un buget semnificativ de mare in aceasta sponsorizare, pentru care nu putem decat sa le fim recunoscatori !

Iar celor rasfatati de la alte eveniment cu energizari din toate directiile, noi le-am oferit o energizare mai sanatoasa, cu miere si lamaie. Iar daca vor doreau alceva i-am anuntat sa se pregateasca pe cont propriu. Iar "luptatorii" care nu au timp de pregatire si informare inaintea concursului, nu au decat sa-si pastreze minusurile la ei in rucsac :)

• Upvote 2

Am facut un scurt montaj la ce au vazut ochii mei dar mai ales ce au simtit picioarele hahahah

Cred ca eu sunt unul din cei care au scurtat traseul....fara sa vreau.....mergeam tare dupa cei din fata mea si eram ocupat sa disting drumul de norul de praf si cred ca am pierdut intrarea in padure. Stiu ca la recunoasterea pe care am facut-o sapt trecuta am trecut prin coborarea aceea cu viraje stranse si acum nu am mai dat de ea.....chiar ma intrebam de ce....

Imi cer scuze celor care au ajuns dupa mine chiar daca nu trebuia dar nu a fost cu intentie si eram un grup de 5-6 care mergeam in linie...

Eu zic sa dam vina pe cel care era in fata ca el nu avea treaba cu praful :-bd

Oricum ca sa se echilibreze treaba in locul in care puteai lua de pe traseu apa de la o teava ce iesea din pamant am pierdut 2-3 minute cu oile care erau tare incapatinate si nu se trageau.....

Intr-adevar, portiunea din creasta Ritivoiului dinaintea virajului la drepta spre poteca cu serpentine frumoase, este cea mai afectata de defrisari si praful ne-a pus mari probleme. Din acest motiv unii concurenti au iesit din traseul marcat si au continuat pe drumul de taf prafuit, obtinand in final un mic avantaj de timp, pe care noi l-am estimat la max 2 - 3 minute. Nu am dorit sa descalificam pe nimeni din acest motiv si am considerat aceasta problema ca un caz de forta majora, desi unii concurenti au fost mai corecti decat ceilalti si au preferat sa se intoarca in traseul marcat atunci cand au vazut pe copaci, mai jos, semnele in x de traseu gresit...

Daca nu era punct de control in zona ,greu sa mai stii cine a scurtat si cine nu. Eu ca bonus ca nu am scurtat ,am gasit jos langa marele noroi un izvor rece cu care am umplut un bidon.Stiam ca urmeaza urcare pe forestier pana la PA asa ca apa aia rece mi-a dat 2km/h in plus la urcare...:)

Un mic montaj cu ce au vazut ochii mei si simtit picioarele hahahah

Deci acolo am pierdut coborarea serpuita prin padure? O tineam minte de anul trecut si chiar ma intrebam ce s-a intamplat cu ea. Imi pare rau ca am ratat-o, pe coborarea aia chiar ma gandeam la un moment dat daca mai sunt pe drumul bun sau nu, dar aveam viteza foarte mare si singurele marcaje pe care le-am vazut erau cele de traseu turistic - nu am vazut niciun X sau sageata, doar sagetile de lemn cand am reintrat pe traseu. Imi pare rau ca am ratat portiunea aia, stiu ca anul trecut mi-a placut foarte mult; cred ca ar fi fost bun un punct de control acolo cu niste oameni care sa ne anunte ca trebuie la un moment dat sa iesim de pe forestier si sa intram in padure.

Guest
This topic is now closed to further replies.