ovidiu

2012.07.08 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Copierea si postarea pozelor pe web se face cu mentionarea sursei. Pentru folosirea imaginilor in scop comercial/promovare, se va solicita acordul in scris.

Pe facebook.com/florian.raducanu se vor posta 731 poze facute la Surmont MTB Challenge iar pe www.nomad-team.ro se vor urca astazi (9 iulie) pozele arhivate pentru cei care nu folosesc Facebook :)

• Upvote 1

Imi cer scuze, sper ca nu am facut-o lata... X_X

Nu ai de ce să-ți ceri scuze, "copierea și postarea pozelor pe web" nu are legătură cu postarea unui link către blog-ul autorului pozelor :).

Salut organizatorilor in primul rind! Vorbele-sugestii de anul trecut,anul asta si-au gasit aplicarea practica,au facut categ.+50,semn ca se poate... exemplu si ptr. alti organizatori de curse. Acum,despre cursa propriu zisa,participind anul trecut stiam in buna parte traseul,portiuni noi au fost imbunatatirea de pe forestierul inainte de push bike-ul lung,anul trecut se mergea prin apa o buna portiune,apoi coborirea prin praf pe locul pe unde se coborau bustenii,nepurtind ochelari a trebuit sa mai reduc viteza datorita prafului din ochi. Traseu fara probleme din punctul meu de vedere,deh,experienta,a fost al 27-lea concurs mtb ptr. mine,finalizat cu un loc 2 la mosii de peste 50 ani. multumesc amicului Liviu Miron,al treilea clasat,fara el nu bagam in draci la vale,pe pietroaie cu 44km/h dupa vorba clasica"ori la bal,ori la spital".

• Upvote 1

",finalizat cu un loc 2 la mosii de peste 50 ani. multumesc amicului Liviu Miron,al treilea clasat,fara el nu bagam in draci la vale,pe pietroaie cu 44km/h dupa vorba clasica"ori la bal,ori la spital". " Jipa Cezar

^:)^

Importante sunt locurile si timpii exceptionali ai primilor 3 la + 50 - Locurile 34,67 si 72 din 317 participanti. Felicitari si la mai mare.

34 - 2h.31min - Nichiforescu Marius

67 - 2h.46min - Jipa Cezar

72 - 2h. 47min - Miron Liviu

",finalizat cu un loc 2 la mosii de peste 50 ani. multumesc amicului Liviu Miron,al treilea clasat,fara el nu bagam in draci la vale,pe pietroaie cu 44km/h dupa vorba clasica"ori la bal,ori la spital". " Jipa Cezar

class=

Importante sunt locurile si timpii exceptionali ai primilor 3 la + 50 - Locurile 34,67 si 72 din 317 participanti. Felicitari si la mai mare.

34 - 2h.31min - Nichiforescu Marius

67 - 2h.46min - Jipa Cezar

72 - 2h. 47min - Miron Liviu

Multumesc de vorbele frumoase dar sunt un tip cu picioarele pe pamint cind...nu sunt in pedale. Ne mai bucuram si noi vreo 2 ani pina trece Plumbota la +50,vine si Fogoros...primele doua locuri vor fi ocupate,noi,"astilanti" ne vom bate ptr ultima treapta a podiumului,daca vine si Emil Bituleanu,gata,s-a terminat...eu voi cere organizatorilor infiintarea categ.+60 unde sa ma dau singur si sa ies al doi-lea...restul de 50 sa se bata intre ei sau sa traga la sorti care e primul...

@eugenus - am postat pentru a sublinia faptul ca se vor posta mai multe poze dar si arhiva pentru cei fara fb :)

ok Florian , dar poate ne anunti si pe noi cand le urci.

Merci anticipat

Salut,

Nu stiu daca are rost sa postez si umilele mele pareri despre acest concurs. Dupa pozitia din clasament n-am absolut niciun argument s-o fac si totusi...

Distanta scurta si faptul ca ma simteam sigur pe mine dupa cateva concursuri m-au facut sa ma inscriu la tura lunga. M-a atras in mod special oportunitatea de a vedea un peisaj pitoresc pe care cei de la tura medie nu l-au putut vedea. Dar si orgoliul sa fiu printre putinii care se inscriu la tura lunga.

Asa ca m-am trezit fara sa merit luand startul alaturi de M Petrache, Juganaru, Maus si alte nume grele. Cred ca am aratat de tura lunga cam o ora, pana pe la km 15 cand a trebuit sa ma dau jos si sa fac un rusinos push bike. Si urmatorii kilometrii tot numai intr-un push bike am tinut-o. Evolutia mea a fost cam asa: 1h/ km 15; 2 h/ km 23; 4 h / km 32,5; 5:45/finish. As putea spune ca dupa km 15 am tinut-o intr-un push bike tot traseul (desi mi-as fi dorit sa fiu destul de intelept sa fac exact asta).

N-am sa va mai plictisesc cu pataniile penibile ale unui ageamiu in ceea ce priveste ciclismul montan. De ajuns sa va spun ca am suferit ingrozitor si pe coborari.

Insa poate ca ar trebui sa mentionez un lucru pe care majoritatea competitorilor de la tura lunga ar putea sa nu-l stie: pe ultima coborare de dupa Garbova am avut de-a face cu cel mai scarbos traseu pe care l-am intalnit vreodata. Pana pe 9 iulie Medias fusese cel mai greu concurs la care fusesem. Pana la cabana Garbova ma hotarasem demult ca actualul concurs e de departe cel mai dificil. Insa pentru mine greul abia avea sa urmeze.

Traseul care in mod normal era desemnat "speed master" sau ceva de genul asta era imbibat in noroi de cel mai scarbos fel (desi eu nu am prins decat un degetar de ploaie pe intregul traseu). Tot pamantul o luase la vale impreuna cu mine. Am reusit sa termin coborarea cronometrata in 11 minute fara sa tin picioarele pe pedale, ci folosinidu-ma de ele ca de vasle ca sa infrunt suvoiul de noroi. Exact cand am ajuns la finalul coborarii, m-am dat jos de pe bicla si am cazut pe buza aia de pamant abrupta, fix in fata arbitrilor de traseu. O incununare a unui traseu deplorabil. Dupa care pe ultima coborare nici n-a mai fost vorba de coborat pe bicla, sau macar de mers. Am innotat pur si simplu. Am cazut cred ca de vreo 5 ori si la un punct am ajuns intr-o situatie incredibila in care eu atarnam in noroiul alunecos, tinandu-ma de roata de la bicicleta care era agatata cu ghidonul de un copac. Niciodata n-am crezut ca o sa-mi foloseasca si pe post de piolet, ca intr-un film cu alpinisti.

In fine, Calvarul care nu parea sa se mai sfarseasca, a avut totusi un final si am dat un ragnet cat am putut eu de tare cand am vazut linia de finish. Am trecut linia impreuna cu un bun prieten cu care am mers cot la cot jumatate de traseu si probabil asta m-a impiedicat sa abandonez. Ragnetul a fost mai putin de usurare, cat de furie pentru ca tocmai avusesem parte de niste chinuri ingrozitoare la un traseu infernal, in special ultima parte, chinuri inutile din moment ce pe mine scria cu litere de-o schioapa TRASEU MEDIU.

Va multumesc

• Upvote 1

Dorussio ... ma intreba cineva la final cand spalam trotineta daca a fost greu.Greu ? zic eu. Greu e ptr cei care mai sunt inca pe traseu...

Iar ptr cei de la tura lunga pe care ia prins ploaia aia ,a fost extrem ...Am facut coborarea aia vineri seara dupa o ploaie torentiala,si da ,pe ultima portiune inainte de drum cam foloseai bicla pe post de piolet .Toate astea fac parte totusi din ciclismul montan... cu bune ,cu rele:)

@Dorussio nu poti decat sa fii mandru ca nu ai abandonat si ai mers pana la capat , oricat de greu a fost . Eu cred ca asta inseamana sa fii invingator !

• Upvote 1

bine organizat (inscriere, validare, facilitati zona de start/finish). traseu superb. voluntari dedicati. punct de alimentare corespunzator. ne vedem la anul.

Traseul lung a fost frumos, dar nu mi-a placut cum a fost marcat. Sagetile rosii erau si mici si decolorate. In plus erau si foarte distantate pe unele portiuni. De pierdut nu m-am pierdut, insa nu stiam daca sunt pe traseul bun... A trebuit sa ma opresc si sa astept concurenti din spate.

Primele doua puncte de alimentare nu le-am vazut. Cred ca ar fi fost util un panou "buffet zone".

Daca nu ai vazut punctele de alimentare si ai observat totusi sagetile inseamna ca am avut traseul foarte bine marcat :)))

• Upvote 3

@Dorussio nu poti decat sa fii mandru ca nu ai abandonat si ai mers pana la capat , oricat de greu a fost . Eu cred ca asta inseamana sa fii invingator !

Nu sunt de acord dar multumesc de incurajare.

Ok ,dar sincer ,la ce te-ai gandit cand ai citit 44km si 1700 m diferenta de nivel? :) Asta in conditiile in care primii 10 km sunt in usoara urcare?

Ok ,dar sincer ,la ce te-ai gandit cand ai citit 44km si 1700 m diferenta de nivel? :) Asta in conditiile in care primii 10 km sunt in usoara urcare?

Partea cu ganditul nu este punctul meu forte sincer sa fiu :))))
  • Upvote 2

eh, s-a simtit si el zmeu :) e bine ca ai incercat. data viitoare sa faci la fel si ma bag si eu cu tine :D

E urata de tot senzatia aia cand iti dai seama ca te-ai bagat la mai mult de cat poti duce. Pe langa partea fizica,unde suferi la propriu impingand la bicicleta pe aceleasi portiuni pe care majoritatea le urca din sa fara probleme, mai este partea psihica,de dejnadejde.Din pacate am trecut si eu o data prin asa ceva (la primul meu concurs,la Remetea,in 2009) si am invatat 2 lucruri : sa imi cunosc limitele si sa ma antrenez mai mult.

• Upvote 1

E urata de tot senzatia aia cand iti dai seama ca te-ai bagat la mai mult de cat poti duce. Pe langa partea fizica,unde suferi la propriu impingand la bicicleta pe aceleasi portiuni pe care majoritatea le urca din sa fara probleme, mai este partea psihica,de dejnadejde.Din pacate am trecut si eu o data prin asa ceva (la primul meu concurs,la Remetea,in 2009) si am invatat 2 lucruri : sa imi cunosc limitele si sa ma antrenez mai mult.

Cred ca citatul de la semnatura ta mi se potriveste cel mai bine in acest caz :D
  • Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.