Claudiu Moga

Tura cu globetrotter-ul Chris Roach pe meleaguri aradene

Recommended Posts

Imediat dupa ce am revenit acasa din turul din Europa Centrala, am primit un telefon de la prietenul din Bucuresti, Dan Mazilu, redactorul sef al revistei Mbike care ma anunta ca am sansa sa gazduiesc un cicloturist din Australia care face turul lumii pe bicicleta. Imediat am sarit in sus de bucurie, acceptand pe loc combinatia de a deveni gazda si ghid pt. tanarul Chris Roach care parasise tara de bastina, Australia, in urma cu 3 ani.

Pe ziua de 26 aprilie, intr-o joi am si plecat sa ma intalnesc cu Chris. Am pedalat 30km pana intre localitatile Buteni si Joia Mare unde ne-am intalnit. Din prima clipa ne-am placut si s-a legat o frumoasa relatie de prietenie neconditionata.

Prima pauza am facut-o la un magazin din Buteni unde Chris a trebuit sa faca pauza de masa.

Aici sincer sunt putin socat de meniul australianului care-si face sandvisuri cu dulceata si castraveti. M-a servit si pe mine cu o felie si nu l-am putut refuza si recunosc gustul nu e asa rau desi eu asi prefera sandvisuri cu pateu, unt si castraveti.

Imagine postată

By claudiumoga at 2012-05-09

Urmatoarea pauza o facem cativa km mai incolo la Barsa unde stam la terasa unui magazin sa mai povestim. Avem toata ziua la dispozitie, tinand cont ca Chris va sta la mine, deci nu ne grabeste nimeni.

Aici Chris se mira de niste gaini care stau tocmai langa masa noastra. De asemenea este incantat sa vada cativa sateni care pedaleaza dar ii explic caci acesti oameni folosesc bicicleta in scop utilitar pt. ca benzina s-a scumpit si e saracie mare in lumea satului romanesc.

Imagine postată

Mai pedalam putin si ne oprim langa Voivodeni sa-l imortalizez pe Chris in spate cu Muntii Codru Moma de care ma leaga atatea amintiri.

Imagine postată

Apoi deviem 2 km din drumul principal si mergem la localul meu preferat al prietenului meu Ovidiu din Bocsig Cartier caci e momentul sa sarbatorim intalnirea dintre 2 adevarati cicloturisti ai planetei. Imediat suntem inconjurati de multi tineri interesati de ispravile australianului. Chris se bucura de momente de glorie ca de obicei, oamenii il aplauda si eu impreuna cu un tanar din localitate ii facem si cinste niste beri.

Ne povesteste si ne incanta despre lungul sau periplu. Copiii stau cu gura cascata si-l asculta cu atentie.

Imagine postată

Pe bicicleta lui se pot observa niste stegulete pe care Chris le are tocmai din Nepal. In lunga calatorie aceste stegulete sau mai deteriorat putin.

Imagine postată

• Upvote 2

Brooks, ortlieb si un rohloff (presupun) - master trio-ul al cicloturistilor :).

Ar fi interesant sa aflam mai multe despre bicicleta lui.

Brooks, ortlieb si un rohloff (presupun) - master trio-ul al cicloturistilor :).

Ar fi interesant sa aflam mai multe despre bicicleta lui.

Alte detalii

http://www.adevarul....684531565.html#

tipu e deosebit... nu pedaleaza numai ca un "nebun", ci si intru (auto)cunoastere :| si contemplare

Da, Chris avea echipamentul de cea mai buna calitate, enumerat mai sus si este un om enigmatic plin de bunatate si candoare, un initiat si un filozof pe 2 roti.

Vine desigur si Ovidiu, patronul localului care si el este cicloturist si m-a ajutat si pe mine mult, un adevarat baiat de milioane. Discutam multe cu australianul.

Imagine postată

Chris se simte bine aici si este incantat de picturile din interiorul barului.

Imagine postată

Intotdeauna m-am simtit bine aici, unde oamenii sunt de calitate iar bautura curge garla la preturi modice.

Imagine postată

Vine momentul cand trebuie sa plecam. In apropiere trecem si peste un pod recent construit.

Imagine postată

Avem doar 12km pana la Ineu. Ajunsi la mine in oras ii arat centrul.

Chris este primul australian care trece prin Ineu dupa ce a parcurs 48 000km si a pedalat prin 42 de tari.

Imagine postată

• Upvote 1

Ii arat si Cetatea Ineului veche din secolul al XIII-lea.

Imagine postată

Apoi mergem la mine acasa unde dam o mica petrecere in cinstea marelui calator. Tata este vedeta, vorbind o engleza stricata si fiind plin de glume. Sa traiesti batrane! Pe pensia dumitale odrasla ta Carpaticus va face turul Europei. Sa tot ai asa parinti!

Imagine postată

Candy al meu, sufletul familiei noastre este incantat de intalnirea cu Chris cu care se si imprieteneste.

Imagine postată

Mama a pregatit tot felul de bunatati pt. Chris care se simte foarte bine in mijlocul familiei noastre.

Imagine postată

Candy se urca pe mana australianului si se joaca cu el.

Imagine postată

• Upvote 1

Ziua urmatoare dupa un copios mic dejun mergem putin pana la posta caci Chris are de trimis niste carti postale.

Imagine postată

By claudiumoga at 2012-05-10

In timp ce Chris isi face treaba eu examinez bicicleta lui care a vazut 42 de tari.

Imagine postată

Urmeaza sa plecam intr-o tura clasica pe traseul meu preferat din zona. Dupa localitatea Mocrea avem o frumoasa panorama asupra dealului copilariei mele.

Imagine postată

Pe langa satul Chier intalnim un camp cu flori galbene.

Imagine postată

Pe langa Maderat putem observa in departare dealurile pe culmea carora vom pedala in curand.

Imagine postată

• Upvote 2

acele flori galbene rapiţă se cheamă.

Edited by gibonu
  • Upvote 2

off-topic: Io sunt unul dintre cei care am dat + la postul anterior al lui Frank, n-am posibilitatea acuma sa-mi arguimentez opinia, insa pe scurt vreau sa spun ca a fi foarte nemultumit daca Frank ar fi nevoit sa se dezaboneze de la forum...

Cat despre Moga pot sa-l tolerez oricum nu-i gasesc nici o utilitate, ba chiar in ultima vreme nici amuzant nu mai este...

• Upvote 1

Ar fi o pierdere sa te retragi. Pentru toti care tac si fac si nu se lauda.Si mai ales ca avem ce invata din lumea riguroasa a nemtilor.

• Upvote 1

Frank, sper ca ai vrut sa spui "de pe acest topic".... :(

• Upvote 1

@ Frank

Daca te-ai suparat, imi cer scuze.

Nu asta a fost intentia.

Am vrut doar ca povestea lui Moga sa nu se mai lungeasca aiurea.

Atat si nimic mai mult.

Dupa mintea mea, remarca cu agricultorul si traducatorul nu avea legatura cu australianul venit in judetul Arad.

Si cu atat mai putin remarca lui krupp legata de pasurile BIG.

Asta a fost tot.

N-am pretentia ca am dreptate.

Daca ceilati moderatori / administratori considera ca am gresit, accept decizia si voi suporta consecintele.

• Upvote 1

Pe acest topic, Claudiu nu si-a atins in maniera caracteristica temele predilecte, asa ca nu inteleg de ce sa fie atacat si aici.

Intrucat cicloturismul e mai mult o activitate individuala, chiar nu inteleg de ce sunt unii atat de scandalizati de povestile lui Moga, nimanui nu i se cere sa-l venereze, sa-l sponsorize sau sa faca o tura cu el si nici nu e musai sa-l citeasca macar Sunt atitea topice aiurea, vorbe aruncate fara rost pe forumul asta, unele nici nu au legatura cu bicicleta, dar unii se scandalizeaza doar aici. Sunt atitea poze de la ture care scot in evidenta halbe, restaurante iar autorul lor nu e Moga.

Cu un minim de efort, textele nepotrivite ale lui Moga pot fi tinute sub control, nu vad nici un motiv de inflamare, nimeni nu e jignit. Moga pe sine insusi se face de ras, nu face deservicii cicloturismului si nu intineaza cine stie ce marete idealuri, dar asta e treaba lui, face ce vrea cu viata lui. Poate va intelege ca respect o sa obtina mai mult cand el insusi se va trata cu seriozitate.

• Upvote 8

Intrucat cicloturismul e mai mult o activitate individuala, chiar nu inteleg de ce sunt unii atat de scandalizati de povestile lui Moga, nimanui nu i se cere sa-l venereze, sa-l sponsorize sau sa faca o tura cu el si nici nu e musai sa-l citeasca macar Sunt atitea topice aiurea, vorbe aruncate fara rost pe forumul asta, unele nici nu au legatura cu bicicleta, dar unii se scandalizeaza doar aici. Sunt atitea poze de la ture care scot in evidenta halbe, restaurante iar autorul lor nu e Moga.

Scandalizarea vine, probabil, din faptul ca unii nu suportam sa vedem caractere de genul lui in toata splendoarea, laudandu-se si vaicarindu-se cu sintagme demne de ziarul Click si OTV. E genul de persoana careia i-as da cate o palma prieteneasca dupa ceafa la fiecare doua fraze. Este intruchiparea unuia din stereotipurile "romanashului": fala, betie PREA in vazul lumii, infratirea falsa cu oricine ii iese in cale pe una din cele 7,5(43) carari, "vai viata mea n-am bani si nici femei...sa moara dusmanii mei" (da, ultima e de la mine din burta, dar poate nu e chiar departe de adevar..).

CU TOATE ASTEA, cred ca nimeni nu i-ar spune nimic daca:

- ar respecta macar ce ii zic moderatorii cu blandete (aviz gibonu, cu rugamintile detaliate de a scrie mai concis)

- ar fi cat de cat constant in narare (chiar incepe bine unele povestiri si te gandesti "ia ba, pe unde a fost omul asta?!"..dar apoi, te trezesti cu relatari din sant. Un soi de tabloid)

- nu s-ar victimiza ca o babuta frustrata cu orice prilej

Da, si eu beau in ture, si eu fac poze cu cate-un pahar de Silva in bataia soarelui. Nu a zis nimeni ca este puritan. Nu cred ca aparitia a 2 pahare de tuica a scandalizat pe cineva. Ci aratarea a zecilor de pahare si a tonelor de cocalari "frati de pahar" pe care ii gasesti oriunde...si nimic altceva. Pardon, ocazional cate o casa darapanata, dar fara explicatii. Si chiar daca e o casa simpla de tara si te pune in atmosfera sateasca, se duce totul naibii cand ii vezi fata perfect incadrata in momentul in care "Carpaticus face infarct ... o Doamne nu mai poate!".

O sa ma numesc si eu "Piticul Clandestin" si voi prezenta turele in stil eroic! Fac si poze la cacutzii de pe drum, pe bune!

Mutati acest post unde considerati necesar. Consider ca exista si dreptul de a critica, mai ales cand ai si de ce. Filtrarea comunitatii aparent nu prea exista in anumite momente si e foarte usor sa ajungi in punctul in care nu te mai intereseaza sa intri pe sectiunile astea unde te astepti sa afli cate ceva despre locuri noi, echipamente, peripetii, istorii samd de la oameni cu care ai avea ce sa vorbesti, din placere, la o bere, fata-n fata.

Si da, si eu am dat un + mai sus.

• Upvote 8

Eu chiar sunt curios care e povestea acestui Chris Roach. Ce realizari are in viata lui, in afara faptului ca traverseaza lumea pe bicicleta. Cum e el ca individ si ce trasaturi il definesc.

Sunt convins ca e un individ care a muncit ani buni la viata lui, care si-a sustinut singur existenta, care a avut ce investi in pasiunea lui si care si-a croit singur drumul prin viata. Fara sa traiasca pe spinarea altora, fara sa apeleze la milostenia nimanui, fara sa isi creeze o imagine de napastuit de soarta aflat la limita subzistentei, care cauta mereu sprijinul celorlalti pentru a isi satisface placerile.

Sunt convins ca e un individ extrem de responsabil, care desi face un lucru nebunesc (ocolul lumii pe bicicleta), il face cu capul pe umeri. Sunt convins ca lui nu i s-a furat bicicleta de 10 ori nici in Romania, nici in alte tari mai mult sau mai putin civilizate si nici nu a fost atacat miseleste de hoti care i-au turnat bere pe gat in prealabil.

Si desi face ocolul lumii pe bicicleta, sunt convins ca nu cauta recunoasterea nimanui, ci satisfactia personala. Nu cauta nici recorduri de "cei mai multi kilometri facuti cu vantul la 37 de grade fata de sosea si cu saua inclinata in spate" si nici aplauzele, surlele si trambitele celor care-i impartasesc pasiunea.

Sunt convins ca e un individ care are un vis pentru indeplinirea caruia a facut tot ce i-a stat in putinta. Fara sa dramatizeze, fara sa epateze, fara sa se dea cu fundul de pamant.

Asta ar trebui sa le dea de gandit unora.

• Upvote 6

Gibonul n-are nici o vina, Frank e suparat doar pe Moga. Si eu as fi sters posturile alea. Sunt sigur ca lui Frank o sa-i treaca supararea.

Din lipsa timpului nu reusesc sa mai moderez aria cicloturistica, dar pentru Moga am sa-mi fac timp, chiar de-o fi sa dorm o ora mai putin. Eu si cu el am discutat mai demult pe privat, am primit si niste promisiuni care au fost uitate si incalcate.

Eu nu zic nimic, eu am sa fac.

• Upvote 1

Subiectul acestui topic este cicloturistul Chris Roach. Daca puteti contribui la dezvoltarea acestui subiect, postati, daca nu, rezumati-va sa cititi.

S-a inteles ideea, nu e cazul sa o tot reiterati. Unele postari ale lui Moga au putina legatura cu tura si mai rau enerveaza prin stil, idei, calitate. Desi nu e ceva ce moderatorii isi doresc sa faca, i se cenzureaza relatarile cand situatia o cere.

Daca considerati o postare a lui Claudiu nepotrivita, dati sugestii moderatorilor folosind Report Post.

Dar daca nu va place de el in general, e de recomandat sa-l ignorati, iar daca vreti meciuri virtuale cu el, atunci mergeti sa-i "rupeti capul" pe blogul lui, nu putem accepta aici "campanii" de denigrare adresate unui user.

Moga posteaza in aceasta sectiune in calitate de user, nu de vedeta, nu de ales al neamului, nu de lider de opinie, mentor spiritual, nici de intelectual pe doua roti. Nu va mai alarmati atata ca Moga se considera singur exceptional sau ca vreo autoritate anume il legifereaza ca "simbol", asa o fantezie nu exista. Nu e cazul sa faceti nici voi pe salvatorii imaginii natiunii sau ai lui Moga personal. Luati legatura cu el personal si cu familia daca vreti sa va implicati in viata lui, pe forum insa are dreptul de a prezenta o tura ca toti ceilalti useri cu conditia sa o faca in anumite limite.

• Upvote 3

@ LucianTheOne

Nici eu nu pot spune ca stau foarte bine cu timpul.

Insa, de acum inainte, voi sta cu ochii pe Moga ca pe butelie.

Voi face eu treaba bruta, tu eventual vei interveni cu retusuri.

Pana acum am incercat o forma de abordare mai delicata.

Insa acum, s-a terrminat cu sugestiile si rugamintile.

Voi sterge direct:

- postarile in care isi plange singur de mila;

- postarile in care se lauda singur;

- postarile in care ne povesteste cate sute de ore a pierdut el pentru a scrie pe forum;

- postarile si pozele, repetate obsesiv, legate de alcool si betivi;

- postarile care nu au legatura cu tura povestita.

Altfel spus, daca Moga vrea sa faca munca-n zadar, n-are decat.

Acelasi lucru este valabil si pentru cei care vor dori sa comenteze postarile lui Moga, sa-l atace, etc.

In plus, exista blogul lui Moga.

Acolo, el si orice altcineva, pot sa scrie ce vor.

Si eu am avut conversatii pe PM cu Moga.

Si mie mi-a promis Luna de pe cer.

Si evident, nu s-a tinut de ceea ce a promis.

Nu in ultimul rand: multumesc.

@ Trevizes

Total de acord cu ceea ce ai spus.

In rest, scuze pentru off-topic.

Sper ca discutia sa continue cu si despre Chris Roach.

Vremea este excelenta ideala pt. cicloturism. In departare se vad ultimele dealuri din M. Zarandului.

Imagine postată

In curand ajungem la izvorul contemporan cu Ioan Slavici de la Siria.

Imagine postată

Aici gasim si statuia baronesei Bohusz.

Imagine postată

Intram si vizitam casa memoriala a marelui scriitor Ioan Slavici care afost prieten cu Eminescu si care a calatorit cel mai mult dintre clasicii romani. Aici Chris beneficiaza de calitatea mea de interpret, eu trebuind sa-i traduc tot ce ne povesteste doamna curator al muzeului.

Apoi vizitam si o expozitie de pictura al unui pictor local octogenar si aici avem voie sa facem si poze.

Picturile sunt scoase si la vanzare pt. cine ar fi interesat.

Aceste tablouri reprezinta viata satului ardelean in general.

Imagine postată

Intr-un tablou este reprezentata viata bucolica din aceasta zona.

Imagine postată

• Upvote 3

Pentru cei care doresc sa afle mai multe informatii despre Chris, puteti gasi informatii in urmatoarele locuri:

site-ul aventurii: http://www.cyclestrongman.com/

pagina facebook: https://www.facebook.com/cyclestrongman

pagina personala a lui Chris: https://www.facebook.com/roach.chris

eu am gasit informatii utile care m-au ajutat sa inteleg ce face si de ce face asta...

• Upvote 1

In alt tablou observam o taranca.

Imagine postată

Iar in altul apare un ostas.

Imagine postată

Descopar si o copie dupa un impresionist francez celebru.

Imagine postată

In alta lucrare apare pestera Huda lui Papara din M. Trascaului.

Imagine postată

Dupa aceasta incursiune culturala mai vizitam niste busturi si apoi facem o pauza de hidratare la un local.

Imagine postată

• Upvote 2

Urmeaza una din cele mai interesante catarari din vestul tarii. Din Siria se urca pe un drum de MTB spre ruinele cetatii medievale Vilagos. Uneori panta atinge 20%, mai ales primul km este criminal. Si totusi Chris se descurca de minune la fel ca si subsemnatul.

Imagine postată

Sunt 5 km de urcat, Chris se arata incantat de traseu.

Imagine postată

Pe masura ce castigam altitudine se face tot mai cald si trebuie sa ne hidratam corespunzator.

Imagine postată

Terminam catararea si intram pe un drum forestier care merge pe culmea dealurilor. La inceput drumul este blocat de o baltoaca.

Imagine postată

Chris este in elementul sau si se simte foarte bine in mijlocul naturii.

Imagine postată

• Upvote 6

Eu chiar sunt curios care e povestea acestui Chris Roach. Ce realizari are in viata lui, in afara faptului ca traverseaza lumea pe bicicleta. Cum e el ca individ si ce trasaturi il definesc.

Sunt convins ca e un individ care a muncit ani buni la viata lui, care si-a sustinut singur existenta, care a avut ce investi in pasiunea lui si care si-a croit singur drumul prin viata. Fara sa traiasca pe spinarea altora, fara sa apeleze la milostenia nimanui, fara sa isi creeze o imagine de napastuit de soarta aflat la limita subzistentei, care cauta mereu sprijinul celorlalti pentru a isi satisface placerile.

Sunt convins ca e un individ extrem de responsabil, care desi face un lucru nebunesc (ocolul lumii pe bicicleta), il face cu capul pe umeri. Sunt convins ca lui nu i s-a furat bicicleta de 10 ori nici in Romania, nici in alte tari mai mult sau mai putin civilizate si nici nu a fost atacat miseleste de hoti care i-au turnat bere pe gat in prealabil.

Si desi face ocolul lumii pe bicicleta, sunt convins ca nu cauta recunoasterea nimanui, ci satisfactia personala. Nu cauta nici recorduri de "cei mai multi kilometri facuti cu vantul la 37 de grade fata de sosea si cu saua inclinata in spate" si nici aplauzele, surlele si trambitele celor care-i impartasesc pasiunea.

Sunt convins ca e un individ care are un vis pentru indeplinirea caruia a facut tot ce i-a stat in putinta. Fara sa dramatizeze, fara sa epateze, fara sa se dea cu fundul de pamant.

Asta ar trebui sa le dea de gandit unora.

L-am intalnit si eu pe acest baiat la intrarea in Romania. Nu-mi mai amintesc exact povestea lui, insa esenta e ca a avut o slujba f. buna care i-a permis sa stranga o suma frumusica pentru deplasarea sa. Dormea aproape exclusiv in cort, banii folosindu-i cu predilectie pentru mancare.

https://picasaweb.google.com/112611140838040555386/BucurestiBasarabovoBicla31032012#5726163105374723250

• Upvote 2