Sign in to follow this  
Tolstoievski

Traversare Oradea-Constanta

Recommended Posts

Dupa ce faci zeci de ture de 100km, si mai mult... o sa-mi dai seama singur ca fara antrenament n-ai cum sa eviti cele descrise de tine.

Nu stiu in ce masura are legatura cu topicul de fata, desi ar trebui sa aiba.

Vroiam sa va intreb daca voua nu vi se instaleaza amorteala pe la degetele picioarelor si ale mainilor.

Ca mie dupa 50km, imi amortes toate degetele din dotare si ma si doare destul de rau partea dorsala, desi am pantaloni cu bazon destul de gros.

Vad ca voi vorbiti de ture de 200km si eu am facut o tura de 100 si eram amortit si-n firele de par.

Daca ai setarile corecte pe bicicleta si tu daca esti comfortabil cu pozitia, nu vad de ce ai avea degete amortite. Acum, parerea mea e ca tu esti poate la inceput si corpul are nevoie sa se obisnuiasca. Stretching dupa fiecare antrenament si un masaj din cand in cand nu ar strica....

Eu am bicicleta din avatar si pozitia corpului meu este una f aplecata, aerodinamica.

Asta presupune sa stau foarte mult sprijinit in maini si banuiesc ca din cauza asta imi amortesc.

Degetele de la picioare presupun ca-mi amortesc pentru ca inca nu mi-am luat pantofi dedicati pentru ciclism.

Ture fac destule, zilnic fac 40-70km, in functie de vreme.

Poti sa ai cei mai performanti pantofi de ciclism din lume, sau manusi sau ce echipament mai este.

Amorteala si durerea este ceva ce nu prea ai cum sa eviti, se intampla pentru ca esti viu. Un ghidon cum am postat eu mai sus te scapa de amorteala in zona superioara, inclusiv la maini.

La picioare... te obisnuiesti :D.

Si cum a ramas cu traversarea ? Un mic Paris-Brest-Paris versiunea romaneasca?

Mie mi-ar lua cam 7-8 zile (cam 120km pot face pe zi constant cu 23km/h ) deci nu prea pot veni dar ma gandesc deja la cum ar arata un "event" din asta organizat ca celebrul "Paris-Brest-Paris".

E nevoie de ceva logistica totusi .. adica locuri unde sa dormi , sa mananci , sa faci un dus chiar daca sunt primitive ...

Desi inca nu sunt suficient de usor incat sa merg pe biciclete de sosea (cursiere) as participa la un astfel de tur organizat chiar si cu hibridul din dotare.

Caratul pungii pe ghidon si a rucsacului in spate nu ajuta deloc IMHO la distante mai mari (fie si pe cursiera unde pedalezi nu admiri peisajul). Se impune fie asistenta si genti de bicicleta (si atunci devine ciclo-turism ? :) ).

S-a mutat. In neant. Anul trecut am amanat suficient de mult incat sa imi dau seama ca anul asta nu am suficient antrenament pentru asa ceva. 

3oo km intr-o zi este ceva remarcabil pentru un amator si nu este la indemana oricui .Nu stiu daca SH_OL ia facut singur sau cu un prieten ,dar de unul singur este si mai greu si merita sincere felicitari .Eu am facut asa ceva cu un prieten  adica Bucuresti-Constanta PESTE 300 KM in tinerete dar in doua zile si nici acum nu am putut uita efortul cumplit .Greseala insa care am facuto a fost faptul ca dupa ce am ajuns la Constanta am dus bicicletele la o ruda si 10 zile am lenevit la soare fara sa mai facem nici un efort .Cand a venit ziua plecari si dupa primi 50 km ne simteam de parca aveam plumbi in picioare .Deci trebuie antrenament serios si dupa parerea mea nu de unul singur .In doi si chiar in trei treaba devine infinit mai placuta

Ghidonul bullhorn pe care l-am facut si eu dupa  SL_OL mi se pare cel mai bun si confortabil tip de ghidon si pentru oras si pentru sosea

SL_OL cu ce bicicleta ai fost la traseul ala de 300 km?

sanatate