raduiordache

Aplicatie Android care importa GPX KML

Recommended Posts

Salut tututor.

Ma intereseaza o aplicatie Android (pe telefon Samsung Galaxy Y s6102) in care pot importa un traseu planificat acasa in Google Earth sau Bikemap (KML, GPX) si apoi sa vad acest traseu suprapus pe harta in timp ce merg pe bicla.

Ceea ce ma intereseaza in mod special este posibilitatea de a vedea in timp real daca sunt sau nu pe traseul planificat. Daca pot vedea si o harta ca backgound e cu atat mai bine. Fac mentiunea ca navigarea se va face fara conexiune de date.

Stiu ca pentru Iphone era o aplicatie (EasyTracks) care, pe langa importul GPX, stia sa faca cache la imagini Google Earth si puteai vedea offline traseul, pozitia ta si imaginile satelitare Google.

Daca stiti de vreo aplicatie similara pe Android, orice sfat e binevenit.

Eu am folosit chiar aplicatia google maps. Mergi pe maps.google.com si ai acolo o sectiune my maps unde poti importa track-uri si salva. Apoi, din aplicatia de pe telefon din layers ai si my maps unde iti apar hartile create din aplicatia web. Iti arata trackul suprapus peste teren/harta si pozitia ta. Totul e sa tina bateria suficient.

Folosesc Bike Computer Pro : https://play.google.com/store/apps/details?id=de.rooehler.bikecomputer.pro 18 ron.

Exista si varianta free: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.rooehler.bikecomputer&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwiZGUucm9vZWhsZXIuYmlrZWNvbXB1dGVyIl0.

Imi place pt. ca foloseste harta offline care se descarca de aici: http://www.bikecomputer.de.ki/

Suporta import GPX sau POI doar in varianta platita. Poti incerca versiunea free sa vezi daca iti place.

Ca sa nu mai fac alt topic, intreb aici: exista vreo aplicatie (pt android) care sa arate si profilul longitudinal (gen profilul de pe bikemaps)? Adica sa iti arate, pe langa harta si ruta ce o urmezi, si profilul, sa stiu cat mai am de urcat. Va multumesc.

salut

stie cineva de vreo aplicatie android cu care poti crea trasee folosind telefonul( fara import) care sa calculeze/afiseze si profilul traseului?

ceva asemanator ridewithGPS, dar cu care sa poti face traseele direct din telefon

O actualizare a interesului exprimat mai jos de raduiordache...

(...) Ma intereseaza o aplicatie Android (...) in care pot importa un traseu planificat acasa in Google Earth sau Bikemap (KML, GPX) si apoi sa vad acest traseu suprapus pe harta in timp ce merg pe bicla.
Ceea ce ma intereseaza in mod special este posibilitatea de a vedea in timp real daca sunt sau nu pe traseul planificat. Daca pot vedea si o harta ca backgound e cu atat mai bine. Fac mentiunea ca navigarea se va face fara conexiune de date.
(...) Daca stiti de vreo aplicatie similara pe Android, orice sfat e binevenit.

Eu folosesc My Tracks dar nu stiu din ce motiv nu-mi importa kml-urile ci doar unele gpx-uri iar asta ma nemultumeste. Ce aplicatii folositi voi in android si importa cu succes gpx-urile?

Am incercat vreo 3-4 aplicatii dar tot la oruxmaps am ramas. Merge si gpx si kml. E putin mai stufos meniul dar odata invatat nu mai pune probleme. Salveaza track-uri, importa track-uri, le uneste, le imparte, waypoint-uri in toate coordonatele, statistici pe track-ul curent sau pe rutele salvate, harti offline etc.

plus pe situl oficial gasesti si manualul aplicatiei in care descrie toate chestiile pe intelesul tuturor precum si link-uri catre hatile offline acceptate de aplicatie. Suportul pe forum este destul de promp din partea oamenilor care au facut orux. Si pe langa toate astea e si gratis, dar o donatie nu strica daca o folositi intens.

• Upvote 3

E destul de stufos, si iti trebuie ceva timp pana te obisnuiesti cu Orux maps, dar dupa ce il intelegi, nu te mai desparti de el. Iti incarca/exporta gpx, kml si daca te indepartezi de traseu cu o anumita distanta (setabila 40m, 80m, etc) te anunta. Iti calculeaza ruta intre doua puncte (in functie si de harta), si te anunta daca te-ai indepartat. Suport ANT+ pentru diversi senzori (In functie de telefon): Viteza, cadenta, HRM. Backup la intervale setabile (Daca ramai fara baterie la doi Km de destinatie, nu iti pierde toata tura).
Este super!

• Upvote 1

Multumesc pentru sugestie baieti! :) L-am instalat si eu si pot spune ca, dupa o scurta butonare, asa cum ati mentionat si voi, intr-adevar... e stufos! :D Il voi butona in continuare si voi vedea utilitatea sa in timp.

Puteti sa incercati si Locus. E similar ca functionalitate cu oruxmaps, insa are in plus optiunea de a te plasa pe curba de altitudine in timp real, feature care mi-a placut si n-am reusit sa-l gasesc la celalalt.

• Upvote 1

Pana nu termin evaluarea OruxMaps-ului, nu ma inham la altul! :P L-am trecut in stand-by pe nea Locus, primu' pe grila de start la testarile ulterioare! :)>-

Ca tot pomeni de OruxMaps... Cuiu' lu' Pepelea: pentru navigare offline, am gasit trei harti maricele ale Romaniei (cea mai mare de +600Mb) dar din pacate niciuna nu este in modul "google Hybrid"! Asadar si prin urmare, aveti idee unde pot gasi harta Romaniei in modul "google hybrid" compatibila OruxMaps?

Nu exista. Au fost retrase licentele pentru google maps acum ceva timp si n-am vazut nimic similar. Eu pentru munte folosesc hike and bike (de), pare cea mai completa harta de genul (ex. are si unele trasee marcate, cu culorile corespondente corecte).

Dap, băieții de la gugăl au devenit "simandicoși". Și io tot Hikeandbike .de/.org folosesc, au mare parte din traseele turistice, cu marcajele corespunzătoare.

Recent am descoperit 4umaps

Mie, hike and bike (de) imi pare goaglemaps cu alt profil de culoare/detalii (mai bun). Crocodilul mi-a dat pontul gratis, multumesc.
Faza cu hartile de la google, se poate evita usor, fie prin editarea fisierului "onlinemapsources.xml", fie prin inlocuirea lui cu unul de pe vremea cand google nu voia licenta. 
 Fisierul onlinemapsources.xml ar trebui sa inceapa cu :

<onlinemapsources>
<onlinemapsource uid="0">
<name>
Google Maps
</name>
<url>
<![CDATA[http://mt{$s}.google.com/vt/lyrs=m@121&hl={$l}&x={$x}&y={$y}&z={$z}]]>
</url>
<minzoom>
0
</minzoom>
<maxzoom>
19
</maxzoom>
<projection>
MERCATORESFERICA
</projection>
<servers>
0,1,2,3
</servers>
<httpparam name=""/>
<cacheable>
1
</cacheable>
<downloadable>
1
</downloadable>
<maxtilesday>
0
</maxtilesday>
<maxthreads>
0
</maxthreads>
<xop/>
<yop/>
<zop/>
<qop/>
<sop/>
</onlinemapsource>

Cred ca ar trebuii sa nu existe doua <onlinemapsource uid="0">

Salutari. Care program este bun pentru rularea de trasee de pe BikeMap. BikeComputer mai este de actualitate?

Dar chiar Bikemap mi se pare ca are aplicatie de Android.

Pe langa asta (pe care n-am incercat-o) sunt cele mentionate mai sus.

Ieri m-a intrebat un coleg de forum unde poate gasi harti offline pt OruxMaps si Locus (android). Dupa ce i-am raspuns (OpenAndroMaps), mi-am adus aminte de o problema veche, de cand a aparut bunul android: ţ-ul dreptunghizat! :D Ca sa nu deschid un topic nou, am zis sa intreb aici, poate-poate e cineva dispus sa ofere solutia. Am incercat niste droidsans.ttf (si bold) luate de pe net si bagate in /system/fonts/ dar fara "supces"! :-<

2015-06-23-13-58-55-156_zpsmxjgildq.png

Cred ca depinde de harta descarcata. A mea are toate diacriticele, inclusiv asta de mai sus :).

Zici tu ca de la harta sa fie baiu'? Desi mi-e greu sa cred, hai sa-ncerc si eu harta ta! :D Da-mi te rog un link de unde o pot descarca. Daca ai chef si timp, o poti incerca si pe a mea. Din ce stiu, android-ul pana la versiunea 4.0 a avut probleme cu ţ-ul, eroarea fiind reparata intr-o versiune ulterioara. Dar poate... e de la harta, cum zici tu.

Eu am 4.2.2. Nu stiam de baiul cu ţ la versiunile anterioare. Trebuie sa vad cum as putea sa-ti dau linkul.

Ieri m-a intrebat un coleg de forum unde poate gasi harti offline pt OruxMaps

Pentru Orux, iti definesti zona de interes, selectezi nivelurile de zoom pentru care vrei detalii, si dai download. Chestia asta o faci undeva unde ai net rapid (WI-FI). si iti downloadeaza exact zona aia.

• Upvote 1

Tot legat de OruxMaps... Stie cineva cum poate fi modificata adresa de stocare a cache-ului de imagini online (Maps online)? Ma refer la fisierul "OruxMapsCacheImages.db".