dragosb

CRITICAL MASS RIDING in Constanta

Recommended Posts

Se pare ca in Constanta nu prea este activitate, asa ca trebuie sa facem sa fie. Cu ajutorul(sper) fratilor Constanteni de pe forum putem sa organizam ceva super.

Le-am scris in nenumarate randuri celor de la "Bate saua...", lui GeoBateSaua mai exact, insa nici pana acum nu am reusit sa stabilesc ceva sigur cu ei. =>

ceva autofinantat (respectiv postere de lipit prin oras) e singura solutie.

Intrebare celor care au mai organizat asa ceva: cu ce autoritati trebuie vorbit pentru a organiza asa ceva pe langa politie?

LiveForCycling, alien_24, DamienTheOmen si Sir_Scorpion (atat stiu eu din cta pe forum) va bagati? :)

L.E. raspuns de la GeoBateSaua: "eu pregatesc materiale pentru la toamna.. nu te dezumfla... acum nu am timp.. vine ziua mediului, ce sa fac, sunt multe de organizat" :(

Prietene, daca ai timp, documenteaza-te aici

http://www.ciclism.ro/forum/showthread.php?t=655

Te lamuresc eu, ma bucur ca incepeti si voi activitatea acolo si sper ca in cateva luni sa ne intalnim la un CMR in Constanta si sa mergem impreuna la plimbare in oras, alaturi de prietenii nostri constanteni.

Te astept sa discutam mai usor pe Messenger la ID florinleonte2002.

Mult succes.

Sintenizand ce am citit pana acum pe forum:

Ziua: vineri

Ora: 18:00 (daca tot este, sa fie la fel peste tot, sa fim uniti)

Propun urmatorul calendar:

Iunie: 20

Iulie: 18

August: 22

Septembrie: 19

Octombrie: 17

Noiembrie: 21

Decembrie: 19

Locatie: parcul de la Gara (pentru prima intalnire; astept si alte propuneri)

Traseu: se stabileste la fata locului, va cuprinde probabil mare parte din oras pt ca nu este chiar atat de mare; se va circula in principal pe arterele principale cu cel putin 2 benzi pe sens, pentru a nu incurca circulatia si pentru a ne face cat mai remarcati.

Regulament

- Se va circula NUMAI pe banda 1 (nu pe banda 2, nu pe trotuar; de pista de biciclete nu se poate pune problema in constanta)

- Se vor respecta indicatiile insotitorilor (recunoscuti prin banderola legata la mana) care vor sta in fata si in spatele coloanei, eventual si pe partea stanga a coloanei daca aceasta este lunga.

- Sunt INTERZISE orice fel de cascadorii: mers fara maini, pe o roata si alte manevre de prin Gravity Park

- Se recomanda o tinuta lejera, folosita intr-o zi normala, chiar si in costum, pentru a sublinia idee ca bicileta poate fi folosita ca un mijloc de transport zilnic (la munca, la scoala etc)

- Purtara castii de catre cei care au asa ceva este de recomandat

- Nu se accepta comportamentul "de cartier", fluierat dupa fete, limbaj vulgar etc. (nerespectarea acestui punct va duce la eliminarea "infractorului" din grup)

- Se va merge cu o viteza constanta, astfel incat sa fim o coloana unita. Nu suntem la un concurs, depasirile si acte de genul "uite ce rapid sunt eu" nu isi au rostul, aici suntem o echipa care militeaza pentru un scop comun.

- Varsta minima de participare: 15 ani (nu vreau sa am pe constiinta vre-un pustan care se crede super-man)

Publicitate:

flyere si postere - eu ma ofer sa printez flyere alb-negru, dar nu intr-un numar infinit.

Aici trebuiesc impartite sarcinile. Astept voluntari.

Trebuie pus accent pe Gravity Park (pentru necunoscatori - un parc pt bikeri, rolleri & Co. dechis de cateva zile)

Am destule contacte cu mass-media, in principal cu ProFM/ProTV si CTV, dar parca nu imi vine sa chem presa de la prima intalnire, sa fim 20 de oameni si sa ne trezim ca fac misto de noi :001_07:

Il rog pe aceasta cale pe ssdd sa ne permita sa folosim flyerele de pe se site, cu modificarile de rigoare (data, locatie etc)

Alte idei?

eu sunt cu tine :(( ... ajut cu ce pot , ar fi o chestie sa ne stringem toti la un loc cu carboane , titanuri , mtb-uri , dhs-uri , fb-uri , bmx-uri toata suflarea pe 2 roti ( pe 2 roti cu 1om putere , nu scutere si alte mijloace de locomotie cu motor )

Felicitari dragosb. Chiar m-ai impresionat. Poate vrei sa te iau ca ajutor la CMR pentru Bucuresti.:P

Inceputul este bun si aveti si oameni inimosi acolo.

Discutati si voi daca faceti CMR in ultima Vineri din fiecare luna, asa cum se face in orasele europene si in Bucuresti (alte orase), sau asa cum ai scris tu mai sus. Avantaje,,,,,,,dezavantaje,,,,,etc.

Privitor la postere si flyere, intradevar, trebuie impartite sarcinile. daca sunt alb-negru, nu e problema, ca putem sa rezolvam cu o printare, si apoi sa tragem la xerox, si daca sunt mai mici ca A4 numa bine, ies o tona;-). La capitolul postere, sunt dispus sa dau 5-10 ron , ies vreo 300-400 de hartiutze, si impart prin cartiere sau blocuri, am fost si alpinist in cutii postale si am facut si ceva Field, asa ca ma pricem la asta :P

Problema care se pune e cine se angajeaza sa initieze fluturasul :mrgreen:, as putea incropi si eu unul, dar nu am imprimanta acuma:-(, decat sa-l fac si sa-l dau pe mess, asa ca bagatzi messuri aici, ca sa va stiu:evil:

Eu ma gandeam ca putem sa folosim flyerele din bucuresti, dar cu textul schimbat pt constanta, ca sa nu mai stam sa facem altele... :confused:

hai sa facem un ditamai banneru sa il punem intre 2 stilpi sau undeva atirnat , dar trebuie o scara ceva , material de banner (folie cauciucata cu tesatura textila prin ea ) am eu mai trebuie sa facem literele ,alea merg facute din autocolant negru sau alt. culoare si pe astea pot sa le fac tot eu dar trebuie ceva timp si un design pe care sa il stabilim

Nu e asa usor: trebuie platita chirie pt stalpii respectivi + taxa d publicitate, sau ceva de genul, la primarie

eu stiu ca tot are. Orice reclama afisata catre un spatiu public trebuie platita...ca deh, romanii stiu numai de taxe. Poate stie cineva ca nu e asa sau gaseste baza legala pentru subiectul asta...

Baza lu peshte prajit, bagam afishe masiv pe totzi stalpii, mama lor, ca n-au platit astia sa-si lipeasca electoralele pe stalpi, e deja aberant. Si odata ma apuc eu sa aberez pe la primarie. Intrebarea e: sustinatori am?! , ca am chef de caterinca in primarie:evil::evil::evil:, poate misca si ei umarul la ceva ecologic, exceptand benzile de bicla:roll:

Desi... ei banuiesc ca vor taxe pt publicitate la produse, firme etc, care scot profit de pe urma ei. Oricum, posterele cred ca nu intra in categoria asta... deja incep sa ma contrazic :confused:... cand am putin timp liber o sa caut legislatia... :evil:

Pe 27 luna aceasta va avea loc CMR in cta!

(calendarul postat de mine anterior este gresit ;) )

Propun sa ne intalnim tot constanteni de pe forum marti (10.06.08) seara undeva sa punem tara la cale si sa vedem cine ce face. Puteti sa veniti?

Traseu:

Parcul de la Far - Bd-ul 1 Mai pana la Gara - Ferdinand, stanga pe Lapusneanu pana la Casa de cultura - I.G. Duca - Bd-ul Mamaia pana la Capitol - Bd-ul Tomis pana la Dacia - Bd-ul Lapusneanu pana la Papadie - Bd-ul Aurel Vlaicu pana la iesirea din oras - Bd-ul Tomis pana la intersectia de la Grand - Bd-ul Ferdinand pana Gara.

Alte propuneri?

Ma gandeam si la o schimbare a regulamentului: sa acceptam participanti pe traseu ;)

E perfect, planul e excelent, ca traseu;-). Pe 10 atunci ramane sa ne intalnim cat mai multzi posibil, si sa punem tara la cale ce si cum, si sa ne apucam de demersuirile necesare in cel mai scurt timp ;)

Da, deci mare atentie: Marti ora 19.00 toata lumea sa se intalneasca la city mall in statia de autobuz (intersectia Lapusneanu cu Soveja), pentru stabilire detalii CMR Constanta si mod de organizare si promovare8-)

Mai totusi alta ora nu se poate ca eu pic de noapte la ora aia. Am de la 7 la 7 neatza munca. Nu m-am gandit dar eu pic cu tura la ora aia exact incep munca.

Totusi alta ora nu ar merge, voi cand avetzi servici. daca era miercuri ma durea in fund la ora 19

pai si cat iti ia de la munca pana la city park?

L.E. ah... de la 19 d abia intrii la munca 8-)

Atunci luni de la aceeasi ora?

pai si cat iti ia de la munca pana la city park?

L.E. ah... de la 19 d abia intrii la munca 8-)

Atunci luni de la aceeasi ora?

luni sunt la munca nu pot eu :mrgreen:

hai tot marti dar pe la 16