mottanu

Sfaturi trailer

Recommended Posts

Intre timp am gasit  o articulatie sferica.Probabil o sa incerc si un pivot cap de bara de la autoturisme.

Daca ar fi sa-i pun prindere laterala,probabil m-ar costa cat tot trailerul.

liviu m. Interesanta remorcuta. Ce dimensiuni are? Nu era mai ok ca rotile sa fie mai in spate? Cautam cuplaj de remorcuta si am dat peste pozele tale pe google.

Eu incerc sa fac ceva ca in link ul asta: http://mainecyclecarts.com/cyclecart.html

Am gasit cel mai potrivit sa folosesc roti de 20 inch chiar daca centrul de greutate va fi cam sus. O sa fie folosita la tara de tatal meu. Ca dimensiuni as merge pe 120x80 cm. Sper sa reziste la doi saci de boabe de porumb :) Nu stiu cat de rezistente ar fi doua roti de BMX de fata noi....

Salut dan82 !

Pai dimensiunea este de 1000mm lungime si 700mm latime ,am ales latimea sa fie la fel cat ghidonul 

de la bicicleta mea de trekking.

Cuplajul pe care l-ai vazut in poze,e improvizat sa pot sa incerc trailerul pe teren pana gasesc unul potrivit.

Am pus rotile cam in centrul de greutate al trailerului,ma gandesc ca daca sant prea in spate  toata greutatea se lasa  pe cuplaj(poate un inginer mecanic ne lamureste...)

Nu vreau sa-l folosesc decat la ture mai lungi , asa ca daca o sa tina cam 30-35kg o sa fiu multumit.

Cat de curand o sa-l "bag" in teste,mai am sa-i "cos" prelata de ploaie.

Cred ca am vazut toate clipurile de le youtube pe tema asta :) Aveai dreptate cu plasarea rotilor la mijlocul lungimii trailerului, pt ca ai cuplajul in spatele rotii bicicletei. Daca aveai cuplajul la tija de sa, greutatea se distribuia altfel. O sa decid dimensiunile cand voi avea mai toate piesele, in principiu rotile de 20 inch. Cuplajul l-am comandat ieri pe pe olx, e un cuplaj special ptr remorcuta si nu a costat decat 30 de lei, maine ar trebui sa ajunga la mine. Mai sunt si alti vanzatori care au ceva similar. Cauta pe olx "carlig remorca bicicleta".

Merci de informatii si spor la lucru!

Sunt foarte bune rotile de 20" pe remorcuță fiindca poate fi folosită si pe drumuri de offroad si intradevar rotile trebuiesc amplasate la mijlocul remorcii

Salut !  Nu mă pricep la acest domeniu, există un soi de bicicletă pe trei roți (un fel de camionetă) - professională - expusă la subsolul molului din Pantelimon (cred că-i zice MegaMall) , unde este o librărie. Cei interesați  se pot inspira la fața locului cum arată aceasta, dimensiunile, roțile, sistemul de frânare (una din manete are o comandă că două cabluri simultan).