Sign in to follow this  
dang123

Cursiera cu roti inegale

Recommended Posts

Stiu ca exista diverse modele de cursiera care au rotile inegale spate vs. fata, cu roata spate mai mare.

Este cineva care are sau a incercat asa ceva? Care sunt considerentele pentru o astfel de constructie, ce probleme pot aparea in folosirea unei astfel de biciclete?

S-au construit astfel de biciclete special pentru contratimp, pista, recordul orei sau ssp/fixie avand roata mai mica pe fatza.

Asta in ideea de a oferi ciclistului o pozitie foarte aerodinamica. Bine, si cadrul ar trebui sa fie special construit pentru asta.

Uite un exemplu :

http://www.perpetuum...esiniunox01.jpg

Partea cu cadrul special e clar pentru aerodinamica, dar exista si cazul in care top tube-ul nu pare a fi afectat. Aici este vorba de roata spate 700x20C si roata fata 600A

Imagine postată

Da, asa e. Am gasit informatii mai multe despre ea si este marimea 47.

eu am o Panasonic Team Time Trial cu roti de 650C pe fata si 700C pe spate. Cadrul de 58 ar trebui sa fie foarte mic pentru mine (1.93m) dar ma simt bine pe ea. Atentie ca furca fata nu e de 700C, deci trebuie furca mica, altfel arata ca dracu. Trebuie sa cari 2 camere de rezerva (pe cele 2 dimensiuni), ai dificultati in a gasi furca, janta, cauciuc si camera pe 650C. E mai predispusa la snakebyte pe fata - stai mai aplecat, deci incarcare mai mare pe roata si diametrul e mai mic. Pozitie incomoda la plimbare si ture lejere.

Altminteri, o iubesc si personal consider ca arata de 10 ori peste orice carbon. Acum e SSP :P Poza nu e reala, dar culorile cadrului, ghidonul si rotile sunt asemanatoare ori identice.

Imagine postată

Super Panasonicul, inteleg de te-ai indragostit de ea.

O sa vad cum este cu Peugeotul, de fapt este pentru sotie. Daca nu o sa-i placa atunci o sa fac fericit pe altcineva.

ca tot veni vorba, aseara mi-a explodat cauciucul pe fata cum statea ea in rastel. S-a rupt sidewall-ul... deci miroase a comanda pe bike24.com :D

Imagine postată

ca tot veni vorba, aseara mi-a explodat cauciucul pe fata cum statea ea in rastel. S-a rupt sidewall-ul... deci miroase a comanda pe bike24.com :D

Imagine postată

Si de ce este un lichid ambastru pe perete si pe jos?

Ahaaa.Multumesc pentru raspuns!

Balta de pe jos pare a fi si ea albastra, deci... solutie antipana?

le: ce viteza de reactie am si eu. postul se poate sterge.

Off-topic: pe langa comanda de la bike24 ar merge si una la praktiker pentru var ca nu cred ca ies asa de usor ;)).

Ei, de asta-s bune solutiile anti-pana de culoare alba, nu trebuie sa zugravesti dupa cate una din asta :)

off-topic @Madalin96

este prima data cand aud ,vorbim despre baieuri / cauciuc fara camera probabil relativ batran" nu? altfel nu-mi explic ...

- baieul are camera

- baieul nu are sidewall

- cauciucurile fara camera de road sunt de-abia in faza de cercetare, sunt foarte putine pe piata si roti compatibile si mai putine

In alta ordine de idei, am vazut una in colectia lui Catalin Mantescu, mi-a propus sa dau o tura cu ea, intre timp au demolat atelierul de la Razoare si Catalin s-a mutat tocmai la Giant. As incerca o bicicleta din asta, sunt si eu foarte curios. Ce e interesant e ca 650c se pare ca revine in forta, dar la MTB de data asta. La fel si bicicleta cu roti inegale, tot la MTB, dar invers - roata mai mare pe fata pentru a trece mai usor de obstacole si cea mica pe spate, pentru accelerare mai usoara.

• Upvote 1

multam de infos

ma intrebam la ce se refera sidewall dar nu facusem legatura ...

LE: acum am citit, baieu = anvelopă dintr-o singură bucată având camera cusută în interiorul său.

era un cauciuc Continental Grand Prix 3000 vechi, poate prea vechi, umflat la 8 atm.

@Horatiu: cand o incalt din nou ne putem intalni sa dai o tura cu ea, dar vino cu papuci SPD simplu, nu SL.

Nici nu am eu SL, ca nu-mi place sa umblu ca o gasca pe strada ;))