MBZ

2012 - Comana Bike Fest

Recommended Posts

eu nu m-am rătăcit bre deloc.

Am primt azi email de la organizatori:

"Buna ziua

In urma confruntarii listelor de arbitraj a reiesit ca nu ati parcurs in intregime tura lunga. Va rog sa ne confirmati acest lucru inainte de validarea clasamentelor.

Actualizarea va avea loc in aceasta seara, la ora 19:00.

Va multumim pentru fair play si pentru colaborare.

Toate cele bune,"

"Buna ziua,

Din cate stiu , am parcurs tot traseul 'lung', sau cel putin asa am vrut... Pentru mine nu este important pe ce loc m-am clasat. Intr-un anumit loc, marcajul era pus gresit, pe linia dreapta aproape de finish, era un drum in stanga care avea o panglica rosie. L-am urmat si apoi ne-am dat seama ca nu duce in locul care trebuie si ne-am intors.

O zi buna!"

"Buna ziua

Intr-adevar, noi am inspectat traseul cu o zi inainte, insa niste 'prieteni' au marcat gresit in acel pasaj. Din pacate, tura lunga nu se intorcea pe drumul forestier pe care il mentionati, ci printr-o pepiniera. Despartirea se facea la stavilar, traseul lung urca in dreapta, iar cel scurt mergea pe curba de nivel, in stanga.

Ma voi uita si pe filmul trimis de fratele Dvs si voi lua decizia cuvenita.

Va multumim pentru intelegere,"

L.E.: Pana la urma le-am trimis ce am filmat si s-a lamurit treaba.

La stavilar se desparteau traseele. Astfel, multi cu numere albastre au ajuns pe tura scurta pe intoarcerea pe drumul forestier (in pozele publicate se vad). La stavilar erau afise A4 laminate cu sageti, batute in copaci, cu indicatie pentru tura scurta si pentru lunga. Deasemenea cel care ajuta la trecerea stavilarului anunta cu voce tare din 30 in 30 de secdrumul pemtru ambele categorii. Cand am stat eu pe acolo la coada au fost doi care nu au citit / auzit si au fost totusi intorsi din drumul gresit de un alt organizator. Deasemenea s-a anuntat la start si in newslettere ca traseele au bucle de intoarcere diferite. Totusi unii au reusit, dupa mine inexplicabil, sa greseasca ... si nu cred ca erau toti la primul concurs pe MTB sa nu stie pe ce lume se afla.

eu nu m-am rătăcit bre deloc.

De unde stii ?

Nici eu nu am stiut pana nu mi-au spus organizatorii :).

La stavilar: stanga pt tura scurta, dreapta pt. tura lunga.

Inainte de linia dreapta (in intersectia unde ne-am rotit, se vede in clip) imediat dupa coborarea abrupta trebuia sa facem dreapta, nu sa mergem in intersectie.

cipurile alea au fost fix phula ca să zic aşa. văd că pe zi ce trece tot urc în clasament, acu sunt pe 59.

Păcat că nu urc și eu :D :-

Krupp urca dintr-un simplu motiv.

Spaga aia care am luat-o eu e data de el.

Vorba ceea(A-LL), nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma

Ce bine e să ai pile sus :)

Dar nu-i bai, știu un lucru, locul obținut e pe munca mea :D

Iar eu scad:)

O mare porcarie evenimentul.

Aia cu returnarea cipului de unica folosinta este absolut geniala!::::))))))

Aia cu returnarea cipului de unica folosinta este absolut geniala!::: :))))))

Nu tati, e cu numar cu tot. Ca nu scrie editia pe el. Daca le decupeaza cipul cica se strica. Se refolosesc complet in primavara si toamna. Cine le da, ca unii medalii deja eu (toate sunt la fel an de an).

Asa cum am scris la postul de pe FB, poate prin INFORMARE, si nu prin lipsa informatiei nu va mai gasi 500 de ....

P.S. N-am cuvinte sa exprim acest eveniment, care face de rusine orice poate insemna competitie de ciclism in romania. Firar mama iei de camera de bike pe care am imprumutat-o ca va aratam clipe de cosmar.

Cam asa arata si premierea, am facut rost de un clip. Dupa 5 ore de butonat cica asa a iesit pe cipurile FRCT :

Am fost asa de scarbit ca n-am stat sa-l vad pe @Maus cu buza umflata iesind pe 4 :D

P.S. Cel care vorbeste la microfon este organizatorul, intreband in jur de categorii :)

Porcarie neporcarie mie mi-au placut turele de la Comana - am fost si duminica. Un weekend frumos intr-o zona frumoasa. Am un amic bun care nu vine ca ii este Radu antipatic...mie imi place padurea, locurile. Restul se poate ignora cat de cat.

Nu mi-a placut deloc faza cu numarul de concurs la schimb cu o medalie urata. Nici premierea dubla a celor de la open loc 1. Mie conceptul de premiere dubla mi se pare ilogic.

Traseul bine marcat si sarac alimentat la PA. Noroc ca nu am avut nevoie de nimic, doar la retur am bagat ceva apa si lamaie. Preturi mari la Comana insa zona e foarte frumoasa, singurul motiv pentru care revin si voi reveni.

Viorel, ai participat? Te-am vazut, ma gandeam sa te mai intreb de traseul (stii tu care ;)) insa sper sa il vad eu personal la pedala. Ai putea sa folosesti un blog, nu toti suntem FB-isti. Chiar sunt curios ce ai scris, tu esti diametral opus fata de Radu. Pasiune vs. profit oriented...desi organizatia lui Radu e nonprofit, nu stiu unde s-au dus banii din taxe daca tot ce ne-a dat e de la sponsori si chipurile se refolosesc. Insa la telefon mi s-a spus ca nu s-ar amana termenul de plata, se lipesc chipurile si e cost intamplat (desi lipirea se facea la magazinul Felt doar la ridicare!!!).

@Vyk

Nu am participat. M-am plimbat doar un pic pe traseul scurt.

Zona chiar este superba. Am avur timp sa o admin, pe traseu sau in in jurul zonei de start.

Daca ai un prieten cu cont pe FB poate citesti ce am scris, nu o sa postez aici.

P.S. Am multe amintiri inca nescrise de la acest eveniment. Mi-am adus aminte acum de unul. Bautor de bere (membru onorific Dreank Team), am cumparat o bere de 33ml cu 10 lei :)

@Maus ne poate zice si de alte scoruri, ca eu n-am avut bunavoianta sa ma trezesc cu noaptea'n cap :D

Eu stiam de preturile imense asa incat aveam tot ce trebuie in bagajul din spate al masinii.

Stiu ca ultima data cand a castigat Basso a zis ca face cinste ,insa cred ca i sa intunecat privirea cand a vazut ca era 6 lei bereula de de 330ml .Iar daca cinste inseamna 3 beri ptr vreo 10 insi ,cred ca si acum plateste rate ptr berea aia :)

Si mai stiu o pereche care au mers sa serveasca micul dejun .2 portii 80 de lei .Deja erau certati cand au iesit din crâșma.:)

Referitor la faptul ca la start copii, family sunt la gramada cu ceilalti concurenti este o regula generala. Merg cu copilul la concursuri de 2 ani si nu am vazut nici un organizator sa separe copii sau family de restul, ca nu au fost chiar in prima linie cum i-am vazut si eu la Comana dar tot in plutonul mare. Ca exemplu : Prima Evadare, Azuga, Padina.

Faza cu medalia primita la schimb cu nr de concurs este de c....

Da' nu se gaseste cineva sa mai organizeze un concurs la Comana? Sau e monopol?

E pacat de zona, are mult potential daca ar avea o organizare serioasa si o promovare pe masura.

Oricum pt faza cu cei mici accidentati, daca as fi in locul parintilor, as face plangere la politie.

Poate se lasa cu dosarel ceva, urmat de o puricare si din partea mai multor institutii abilitate (ex garda financiara, etc)

Sa ii vad eu pe cei de la FRC acum, cum se lauda ei cu acest concurs si cu accidentarile!

Sambata am participat si eu la concursul de la Comana.

Eu n-am vazut copii in primele linii la startul turei family, desi cursa le era adresata. Nu inteleg ce cautau "profesionistii" la startul turei family, care evident ca nu le era adresata. Treaba asta tine de organizator, dar si de participanti.

Sigur se putea organiza mai bine. Cursa a fost facuta cu efort minim si profit maxim.

Cu o saptamana inainte de concurs, traseul era bine marcat, poate ca mult prea bine. Efortul cu marcarea a fost minim.

Se putea lucra putin si la traseu prin idepartarea copacilor cazuti. Organizatorii nu s-au obosit nici macar sa puna niste buturugi/lemne in paraie sa putem trece mai usor si pt. a evita aglomeratia la trecerea acestora.

Desi pretul a crescut de la 50 la 70 RON diferenta nu s-a vazut, sentimentul general fiind cel de saracie. Pachetul de start a fost o gluma.

Peisajul este frumos. Comana-Calugareni este o zona frumoasa. Pacat ca e stricat in unele zone de gunoaie, mai ales dupa punctul de alimentare langa sat.

Pe mine nu ma- deranjat ca am returnat numarul pt. ca nu sunt colectionar si pt. ca urma sa-l arunc la gunoi. M-a deranjat schimbul numar - medalie. Nu asa se ofera o medalie.

Ca organizator nu te poti astepta doar sa primesti, trebuie si sa oferi ceva in schimb, sa arati ca-ti pasa si ca ai muncit la eveniment.

N-ar strica niste actiuni de curatare a traseului de gunoaie si de amenajare a acestuia.

Probleme au fost si in primavara si cred ac organizatorul n-a invatat nimic din greselile pe care le-a facut atunci. Ma gandesc ca la anul sa nu mai particip.

Eu n-am fost la tura asta dar am alergat acum o luna maratonul. Aceeasi saracie lucie pentru 100 de RON. Au fost doar 2 puncte de alimentare, unul din ele prin care treceai de 4 ori a ramas fara energizant la prima strigare si nu s-a sinchisit nimeni sa mai aduca cu toate ca la punctul de start stateau baietii de la isostar si vindeau de toate.

Cipurile cred ca au venit de la FRC ca erau acolo cu o masina si tot la fel ne-au pus sa le aducem inapoi cu toate ca erau de unica folosinta.

Eu nu cred ca mai calc la un concurs pe acolo pana nu se schimba oranizatorul.

Am uitat sa va zic ceva in plus referitor la taxa de inscriere. Daca o plateai prin banca trebuia sa platesti in plus 5 lei (comision de incasare) ! :)

Guest
This topic is now closed to further replies.