MBZ

2012 - Comana Bike Fest

Recommended Posts

Da. Asta a fost maxima. Care banca de pe planeta asta it ia 10% comision de incasare? Prosti suntem noi care platim, nu ei care cer.

Am mai patit asta la un concurs, aveau cont la BCR si cand am fost la ei la ghiseu mi-au luat comision... Nu imi amintesc la care concurs s-a intamplat.

Sa nu cumva sa se gandeasca cineva ca banii s-au dus in premii , pentru ca am primit niste carti bisericesti , titluri de genu "Cat de mult il iubesti pe dumnezeu?" :)) + niste geluri eco pentru copii mici si cireasa de pe tort , un voucher pentru a putea inchiria biciclete din Brasov ( in caz ca ai iesit pe podium alergand si vrei sa incerci sa vezi cum e si cu bicla ) .

• Upvote 1

Și când mă gândesc că voi ăștia din capitală vă uitați de sus la noi ăștia din provincie. Păi dacă era unul din ăsta pe la Sibiu sau la Tg. Mureș își lua omorul după primul concurs de gen. La voi individul are la activ cam 10 curse și lumea tot mai analizează problema pe forum/facebook.

De mare angajament!:)

• Upvote 3

Pii la buricu' țării aici-șa ie mulți.

Cum s-ar zice: "are balta pește"

Vor fi tot timpu' 500 de fraieri care să muște. Alții - de fiecare dată...

Pe feisbuc am descoperit un vechi coleg de liceu care a fost acolo cu fi-su'.

E pe la începuturile lui de bicicleală iar omu' e genu' cool, plin dă bani (fără să jignesc, da' erau frate niște mașinoace cu suporți de bicle sâmbătă în parcarea de la cârciumă....)

O să fie mai tot timpu' culeni din ăștia care or să dea bine lunea cân vin înapoi la corporație:

-une-ai fost bre în we?

-aaa, cul tati, concurs metebe la Comana...

-oaaaa, tare frate!

Asa cum am scris la postul de pe FB, poate prin INFORMARE, si nu prin lipsa informatiei nu va mai gasi 500 de ....

P.S. N-am cuvinte sa exprim acest eveniment, care face de rusine orice poate insemna competitie de ciclism in romania. Firar mama iei de camera de bike pe care am imprumutat-o ca va aratam clipe de cosmar.

Viorele, scrie domne' și aici.

Dacă scrii se cheamă că ajuți la INFORMARE.

Și n-ar strica să fie puse și poze (cu acordul proprietarilor) Mă refer la pozele care apar prin comentariile f. savuroase de la postarea ta de pe FB...

• Upvote 1

Vine lumea , ca e o atmosfera frumoasa , te intalnesti cu tot felu de prieteni , intamplator a fost si o vreme frumoasa , nu e mare bataie de cap sa ajungi pana la comana daca stai in Bucuresti si deobicei sambata dimineata nu prea ai multe lucruri de rezolvat + cheltuiala fata de alte concursuri e mult mai mica.

Face bine si la moral , dupa un an de concursuri unde te bati la finish pentru ultimele locuri , vi aici si ai impresia ca ai mai progresat ...

Aceasta este postarea mea de pe FB.

"Comana Bike Fest

Am ajuns si aici.

M-am tot intrebat in ultimele zile, ce este mai corect. Sa nu scrii si sa informezi lumea despre ce-i asteapta in speranta ca nu afla despre aceasta porcarie, sau sa iei atitudine.Pot spune ca timp de 3 ani am avut prima atitudine. Am decis ca este timpul sa le fac publicitate. Negativa sau pozitiva decideti voi.

Eram oricum curios ce Dumnezeu e acolo, la cate am auzit, dar am profitat de invitatia sotilor Branea la un picnic sa vad si eu cu ochii mei faimosul concurs.Fara prea multe detalii, ca spectator fiind, stau in zona de start si incerc sa imi formez o privire obiectiva. Au fost in jur de 500 de concurenti. Se da startul la tura lunga cu o aproximatie de 2-3 minute +/- , este irelevant, se intammpla la 90% din competitii. Eram cam in zona organizatorilor, undeva dupa start la 10 metrii.Brusc suna un telefon in jur, nici macar nu plecasera toti de la tura luna. Un copil accidentat. Cel care a raspuns a fost organizatorul, a notat, se intampla la 200 de metrii de start. Si a inceput sa intrebe pe cei din jur de salvare.Nem tu dom, Nem tu dom. Au dat de ea intr-un final. Am fost un pic socat, salvarea era la 300 de metrii de locul accidentului, o vazusem cu ochii mei cat m-am plimbat prin zona dar nimeni nu era in stare sa-i spuna unde sa mearga. Se apropia startul la tura scurta, cam atata trecuse, 15 minute.Am avut impulsul initial de a alerga dupa salvare intelegand aproximativ unde este locul accidentului, dar nestiind deloc traseu am renuntat.

Toate bune si frumoase, organizatorii fericiti, ma pregatesc sa observ startul la tura scurta. Si aici deja ma uitam crocis. Copii de 7-10 ani in linia de start. Ma duc un pic mai in lateral si deja mi se face parul maciuca. Copii de 4-5 ani printre adulti.Ce a urmat ? Start tura scurta si family la gramada. Rezultat ? Au tarat pe jos cu copii. Va imaginati un start cu 20 de copii de 4-10 ani striviti intre 200 de adulti ? N-am mai stat sa observ, am dar fuga la masina sa-mi iau bicla, pe care o adusesem sa fac o plimbare in zona cat tine concursulsi plec pe traseu. A durat cam 10 minute. Cum intru pe traseu, la 100 de metrii de start, 2 copii de jos in iarba urland de mama focului, parintii incercand sa-i ajute. Dupa 1 minut in care am inteles ce s-a intamplat, testat de maini, picioare si antebrate (parintii aia sunt criminali, i-as baga la puscarie) am cautat repede salvarea pe care am si gasit-o. Am plecat mai departe (personal cred ca primul copil avea cotul rupt si al doilea doar julituri la genunchi). LA START printre adulti.

Daca tot am decis sa merg pe traseu, am incercat pe tot posibilul sa nu ii incomodez pe cei din jur. Nici nu prea aveam cum, eram cu adidasi in picioare pe pedale de crank brothers. Si ii ajung din urma pe cei de la family. Am numarat 2 copii de maxim 7 ani fara casca, si cand am apostrofat parintii s-au ratoit foarte tare la mine. Am mers in pas de plimbare, mai schimband o vorba sau o gluma pe traseu cu cei din jur, mai ajutand cu un sfat pe concurenti asa la minimele mele cunostinte .Si ajung la o coada. Initial am crezut ca este un accident ceva. Mi s-a explicat ce se intampla. Am procesat repede din pozele editiilor anterioare. Am coborat jos la parau sa ajut copii sa treaca nenorocitul ala de parau, unde de 3 ani nu e nimeni in stare sa puna 2 barne si cateva placi acolo.Am stat 30 de minute acolo, si cand au trecut cam toti am plecat pe traseu mai departe. Pana la C.P. Nu mai retin traseul, parca era un single trail. Am stat si am fumat o tigara, am privit in jur, i-am incurajat pe cei de la tura lunga care treceau pe acolo si am plecat usor spre finish.Si mai departe aceeasi problema. Cei de la tura lunga veneau tare din spate si in fata aveau tura family. Zbierete, urlete si etc.

Suna telefonul. Toti din jurul meu cu care venisem erau la finish, si toate cheile lor de masina erau la mine. Am dat pedala si am ajuns repede la finish, nu mai aveam decat 5 km. M-am uitat la ceas si era 12 si 10.Sotii Branea pun de picnic, ne cinstim cu o bere, mai adunam ceva prieteni infometati din jur la masa si asteptam premierea. Si stam. Si stam. Si stam. SI STAM. SI STAM. Era 3 si nu mai era nimeni pe traseu.

Intreb in stanga si-n dreapta. Nem tu dom, nem to dom. STAM.Aud pe cineva in zona de premiere tipand. Curand aflu un aspect socant pentru mine, si de data asta spun acest lucru in calitate de organizator de competitie de XCO. Ca sa primesti medalia de finisher (Cea de anul trecut) trebuia sa returnezi numarul cu cipul de unica folosinta. De ce ? Sa fie refolosit la anul. Multi s-au bagat p...., i-au injurat si au plecat acasa.

Si ajungem la premiere :)500 de participanti. 200 la tura scurta (taxa 50 RON) si 300 la tura lunga (taxa 70 RON). Calculul il faceti voi.

In grupul nostru aveam 2 premianti sa zic, doamna Branea locul 2 la seniori si Adriana locul 1 la Open (traseu scurt). Punea unul un steag cu nus ce librarie in spatele podiumului si cand l-am vazut am zis in gluma, iar va dau creioane colorate si carti. De fapt au primit carti de religie si un baton/bidon de isostar. AM PLECAT. ( Am aflat ca Maus e pe 4 dupa 1 zi, dezamagire totala :)) ). Traiasca sistemul de cronometraj al FRCT !

P.S. Nu ma gandisem ca o sa merg pe traseu, inainte de concurs am rugat un prieten sa poarte pe casca camera mea de filmat. Daca o aveam la mine cuvintele mele ar fi inutile in fata a ceea ce am vazut la acest concurs."

Pachetul de start :

Imagine postată

(punga este senzationala ! :)) )

Masa de la finish oferita de catre organizatori :

Imagine postată

Si Maus scos pe 4 de faimosul sistem de cronometraj :

Imagine postată

(eu ii tot zic ca a inbatranit de il bate copii la Comana, dar el nu, Batman Batman :) )

P.S. Pozele sunt preluate de pe F.B. cu acordul autorului, Valentin Nita.

Edited by MaC®
  • Upvote 5

Cam asa arata si premierea. Dupa 5 ore de butonat cica asa a iesit pe cipurile FRCT :

Cel de la microfon este organizatorul, care se pare ca habar n-are de ce categorii are in concurs. I

ntre timp pe site-ul oficial al competitiei au disparut de la rezultate anumite categorii care au existat la premiere :)

Edited by MaC®
  • Upvote 1

Ai fost norocos cu pachetul de start

Eu am ridicat 2 numere si am primit o singura punga fara nici un baton isostar .

Dupa am stat sa ma gandesc acasa care numar , al cui e ...

Cel mai chitros organizator in viata sau poate are impresia ca venim la concurs ca sa slabim ...

Viorel, esti organizator de concursuri?

@ maxim- Da, este organizator de concursuri! Iar ceea ce povesteste el am observat si eu si Alpinman cand am fost sa-l sustinem pe amicul nostru care alerga la maraton acum o luna, cu taxa mult mai mare dar aceeasi saracie lucie. Faza cu cipurile returnate a fost la fel, era un nene de la FRC care se tot agita sa-si primeasca numerele si cipurile la finish.

Bravo Vio ca ai spus o parte din ceea ce organizeaza vorba lui Alpin - "tabere cu suflet de znapan"!

• Upvote 1

Mie-mi suna cunoscut felul de exprimare tip "pumn in gura"... Usor ironic...

ia delectați-vă

Imagine postată

Intrebare..organizatorul are vreo legatura cu carciuma aia de la comana adventure park?

Eu cred ca da.

Eu tot nu inteleg de ce pentru Comana exista topic pe forum, dar nu exista pentru pentru alte competitii mult mai reusite calitativ, cum au fost urmatoarele:

- Predeal Trophy [2012]... traseu spectaculos, marcaj exemplar, pacat ca a fost noroi si sponsori mai zgarciti decat in alti ani

- Campina Open MTB [prima editie]... traseu frumos, tehnic, prima coborare exceptionala, marcaje perfecte, pachet consistent, scop caritabil

- Corporate Sports MTB Baneasa [tot prima editie]... o idee noua de competitie intr-un cadru familiar ciclistilor bucuresteni, iarasi organizare impecabila, marcaje, atmosfera, premii...

Si ar mai fi altele care ar fi meritat promovate pe forumul site-ului care ar trebui sa spuna "Totul despre ciclism". Dar, din care am observat, numitorii comuni concursurilor de mai sus (si probabil si motivul pentru care nu au fost promovate aici) au fost asa: toate au avut "avizul" FRC... si au folosit cipuri de unica folosinta, sau deloc (adica nu au folosit cipurile albastre pe care le stim cu totii...).

In concluzie, propun ca ciclism.ro sa fie un pic mai impartial si ofere informatia completa. Ar fi pacat ca in momentele in care ciclismul incearca timid sa scoata se dezvolte, sa ii taiem elanul asa... Eu personal am aflat de faptul ca exista concursuri de ciclism de pe acest forum, ulterior cumparandu-mi si bicicletele pentru aceasta...

[un pic off topic, dar on topic la ideea generala de concursuri bune/proaste si modul in care sunt promovate]

• Upvote 3

Bine ca nu s-au folosit prezervative pt cronometrat... va dati seama ce ar fi iesit ...

Si pe mine m-a ofticat ca nu mi-am putut pastra numarul si ca nu am mai prins nimic din masa de finish, mai ales ca mai aveam de pedalat inca 20km+ pana-n Hotarele unde lasasem masina. Noroc cu niste nuci de pe marginea soselei ...

• Upvote 2

Si pe mine m-a ofticat ca nu mi-am putut pastra numarul si ca nu am mai prins nimic din masa de finish, mai ales ca mai aveam de pedalat inca 20km+ pana-n Hotarele unde lasasem masina. Noroc cu niste nuci de pe marginea soselei ...

Stai linistit ca n-a prins nimeni din masa de finish , n-a existat mancare .

Macar nu ne-a mai intrebat la finish "cum v-a placut traseu?" :))

@ jocky,

cel putin in privinta Predeal MTB Trophy a fost un boicot al redactiei Ciclism.ro, din cauza ca s-au asociat cu FRC pentru organizare ( ulterior scandalului cu Tudor Oprea). Eu asa imi amintesc ca scria pe un alt topic p-aici.

Si pe mine m-a ofticat ca nu mi-am putut pastra numarul si ca nu am mai prins nimic din masa de finish

Tu nu vezi poza de mai sus de la masa de finish ? Majoritatea au gasit banane, din pacate erau doar cojile :)

Pai am vazut-o ... "am fost acolo" ... mi-ar fi prins bine niste banane dupa concurs. Dezamagit, am facut refill la bidoane si am tulit-o ...

Viorel, vezi ca dupa AAR voi mai avea 120 km de pedalat pana-n bucuresti ... :D

Pai am vazut-o ... "am fost acolo" ... mi-ar fi prins bine niste banane dupa concurs. Dezamagit, am facut refill la bidoane si am tulit-o ...

Viorel, vezi ca dupa AAR voi mai avea 120 km de pedalat pana-n bucuresti ... :D

Eu ti-as recomanda sa vii cu sofer, ca sunt cateva carti de citit pregatite dupa concurs, aduse de la bunici de la tara, editii rare si vechi pe care nu le gasesti prin librariile din Bucuresti.

• Upvote 2

Mie-mi suna cunoscut felul de exprimare tip "pumn in gura"... Usor ironic...

ia delectați-vă

Imagine postată

Omul asta chiar are tupeu. Deci care este, medaliile au fost personalizate CHIAR cu numele concursului ! Scrie chiar el ! Adica identice la toate editiile.

Faza aia cu feedback-ul o face an de an si dupa cateva saptamani dispare link-ul.

Si ar mai fi altele care ar fi meritat promovate pe forumul site-ului care ar trebui sa spuna "Totul despre ciclism". Dar, din care am observat, numitorii comuni concursurilor de mai sus (si probabil si motivul pentru care nu au fost promovate aici) au fost asa: toate au avut "avizul" FRC... si au folosit cipuri de unica folosinta, sau deloc (adica nu au folosit cipurile albastre pe care le stim cu totii...).

In concluzie, propun ca ciclism.ro sa fie un pic mai impartial si ofere informatia completa. Ar fi pacat ca in momentele in care ciclismul incearca timid sa scoata se dezvolte, sa ii taiem elanul asa... Eu personal am aflat de faptul ca exista concursuri de ciclism de pe acest forum, ulterior cumparandu-mi si bicicletele pentru aceasta...

[un pic off topic, dar on topic la ideea generala de concursuri bune/proaste si modul in care sunt promovate]

Există un regulament pentru publicarea curselor pe acest website. Regulile sunt simple: Promovare reciprocă și NO FRC. Cine respectă cele două reguli poate utiliza acest forum pentru a promova un concurs.

Faza cu cipurile albastre este o afirmație de prost gust. Nu am condiționat niciodată promovarea pe ciclism.ro de utilizarea unui anumit sistem de cronometraj. Cine vrea cronometraj de calitate lucrează cu mine, cine vrea o mizerie gen Comana lucrează cu ceilalți, simplu.

Ovidiu, asta a fost impresia mea. Daca e gresita, imi cer scuze. E un subiect care ma sacaia de ceva vreme. Dar nu am avut nici o problema pana acum cu cronometrarea, nici cu chipurile albastre, nici cu cele de unica folosinta.

Cu conditionarea "no FRC", imi pare rau, nu sunt de acord. Nu e constructiva. Au fost concursuri frumoase, chiar cu avizul FRC (probabil ca nu s-au implicat prea mult).

Guest
This topic is now closed to further replies.