MBZ

2012 - Comana Bike Fest

Recommended Posts

Pfuaaaa, cum de am pierdut eu topicul asta?!?!

Sa incep cu inceputul. O bicla furata, una pe butuci, deci slava domnului ca nu am avut cu ce sa particip. Fetele de la noi din echipa au vrut sa pedaleze. Pentru una dintre ele a fost o revenire dupa o lunga pauza (pauza in care a aparut Matei pe lume). Pentru altele 4 a fost primul concurs si pentru alta a fost placerea de a pedala cu fetele.

Le-am avertizat, dar isi doreau mult sa pedaleze intr-un cadru (dez) organizat asa au zis ca isi asuma riscurile. Nu puteam sa le las singure, asa ca mi-am luat aparatul si am plecat sa le pozez. Am facut vreo 1500 de poze, postate pe FB aici: https://www.facebook.com/jet.powerteam/photos_albums

Ceea ce nu au zis colegii de mai sus e ca cu 2 minute inainte de start, ei inca mai strigau: INCA SE MAI POT FACE INSCRIERI! DACA NU V-ATI INSCRIS, E ULTIMA SANSA! Dap, cu 2 minute inainte de start!!! Cat de calic sa fii frate?!?! (nu, nu imi raspundeti "Cat Savin!" , ca stiu raspunsul deja.).

Zona de parcare. Desi era o parcare in care incapeau vreo 200 de masini, dupa ce a bagat alandala vreo 100, s-a hotarat sa blocheze accesul. Am indrumat oamenii eu si au mai intrat inca 100. Si ar mai fi incaput, dar a pus bariera astfel incat oamenii au fost obligati sa parcheze prin sat (500m-1000m de start).

Siguranta participantilor: zero.

Am plecat pe traseu si la aproximativ 1 km de start m-am oprit si am inceput sa pozez. Dupa ce au trecut cei de la tura mare, timp in care asteptam startul la tura scurta, am gasit un copil accidentat. Telefonul lui Radu suna ocupat. L-am tinut langa mine, l-am ajutat sa se spele, sa-si revina si nu l-am lasat sa mearga spre start, caci urma sa vina tura scurta si risca sa fie luat pe sus. (am poze cu copilul, dar nu le-am postat din respect ptr acel copil). Intr-un final a venit tatal copilului, care se dusese sa anunte organizatorii. A venit, a vazut ca e cu mine, dupa care a plecat mai departe cu tura scurta. !!!!!!!!!!!!! (da, astfel de oameni merg la Comana, care isi lasa copii pe marginea drumului accidentati si pleaca in urmatorul pluton. A venit si mama copilului care mai ca nu l-a luat si la bataie! Copilul urla ca il doare mana, iar ea a inceput sa il traga de ea si sa il scuture. Nu imi place sa ii invat pe altii sa-si creasca odraslele, asa ca am plecat. Pana la urma e copilul ei, nu ma pot opune metodelor ei de educatie.

Traseul: cica a fost bine marcat, pacat ca treceau masinile intr-o veselie pe-acolo. Daca tu, organizator nu poti sa pui o bariera ptr 3 ore pe un drum care duce nicaieri, atunci ce traseu faci tu?!?!

Problema categoriilor a fost razdiscutata. Fetele din Jet Power au luat locurile 2, respectiv 3 la categoria open (am poze cu clasamentul, unde scrie clar locul 2 si locul 3. S-a hotarat el sa dea premiile de-a valma si au mai picat inca un loc. Deci din 2 s-a facut 3 si din 3 s-a facut 4.

Premiul 3, la fete, a constat in: 3 carti religioase, 1 baton isostar, o punga de cereale bio CARE URMA SA EXPIRE IN 10 ZILE si acel voucher ptr reducere la inchiriat bicicleta.

Zona de finish: nu apa, nu mancare, nu loc sa iti iei un sandvish, nimic. Festivitatea de premiere a fost dusa pana la ora 15:30. Mi-e mila de copiii care au asteptat pana la ora aia.

Din pacate (sau din fericire) eu am plecat pe la 1, caci daca stateam pana la premiere, ma urcam pe scena si il faceam de rahat. Toate raspunsurile pe care i le-am solicitat, mi-au fost date invocand articole din regulament, introduse sambata seara, dupa concurs :)

Anul viitor, pot sa pun pariu ca la Comana va fi din nou un concurs organizat de Savin, in urma caruia va castiga iar 8000 de euro, cu cel putin 500 de oameni.

Vor veni acolo pentru ca:

- nu stiu ce e ala concurs;

- e aproape de Bucuresti;

- le place Padurea Comana;

- vor fi uitat ce s-a intamplat anul acesta.

Doar ca la anul, voi fi acolo cu portavocea si ii voi informa pe toti biznis-ul din spatele mizeriei lui Radu Savin.

P.S. Cum facem sa trimitem fiscul pe capul lui Savin asta?

• Upvote 1

@Shine

Doamna Branea a primit 2 carti de religie pt. locul 2, daca colega ta a primit 3 pt. locul 3. Spunei sa mearga mai des la biserica :))

Ca mi-ai adus aminte de inscrieri. Ele se anuntau la microfon si cu 5 minute inainte de startul turei scurte, adica cam 15 minute dupa startul turei lungi.

Cam asa arata startul turei lungi dupa 10 minute :

P.S. Mi-a placut 'frizura' ta :))

Revenind... Tristețea e că organizatorul nu învață nimic de la o ediție la alta.

Asa gandeam si eu acum 2 ani despre el. Tristetea este de fapt ca este foarte constient de ceea ce face, motiv pentru care am decis sa fac acea nota pr FB.

stiind ca or sa fie multi copii, m-am gandit ca e cea mai buna metoda sa ii fac sa rada cand ii pozez.

ca sa se intelega despre asta e vorba: Imagine postată

Legat de cartile de religie, cu cat esti mai sus, cu atat ai nevoie de mai putine rugaciuni. :))

Si mai trist este alt lucru. Se pare ca organizatorii au fost foarte entuziasmati de reusita ultimei editii de acum 1 saptamana si au decis sa mai faca o editie, fara taxa, pe 4 Nov. Si au numit-o for fun Cupa Carcotasilor :) ( Se pare ca au fost multi )

Cronometrare cu deshtu. Va dati seama, daca la cronometrarea cu faimoasele cipuri ale FRC a durat 3 ore sa-l bage pe Maus pe 4 va dati seama ce va fi la final ?

In opinia mea este un fel de spalare de imaginie, noi nu oferim nimic, voi nu aveti nici un fel de pretentii. Toate bune si frumoase, va dam numere si duceti-va pe apa sambetei ... Ne vedem la anul cand decartati daca aveti pretentii :))

Vio, iti este ciuda ca-ti face concurenta la AAR :)

Vio, iti este ciuda ca-ti face concurenta la AAR :)

Deja imi bag unghii in gat, am plans azi noapte 3 ore =))

• Upvote 1

Cred ca voi ati fost la alt concurs. Alex Ciocan spune altceva pe blogul lui.

• Upvote 1

Cred ca voi ati fost la alt concurs. Alex Ciocan spune altceva pe blogul lui.

Domnul Tudy, o onoare pentru noi sa te auzim pe acest forum. Am citit in fuga blogul lui Alex.

Despre Ciocan si Juganaru pot spune eu, in calitate nu de observator, ci de participant constant la competitiile de ciclism din Romania.

Au venit pentru bani. Stiau ca nu au concurenta. I-a trimis FRC si au acceptat, am discutat cu ei 30 de minute in dimineata concursului.

Mai a fost un prietem acolo prezent care chiar si dupa discutii si glume tot nu am inteles de ce a venit de la mare distanta pentru aceasta porcarie :D.

Si mie mi s-a parut stupid sa aduci 2 elite (ca au fost aduse) si sa-i bagi la categoria open cu marea masa a concurentilor. I-a injurat lumea pe FB suficient. A cam disparut tot. Orice impresie negativa care a fost postata pe FB sau pe site-ul competitiei a disparut. Deci suntem cu totii fericiciti si va asteptam sa decartati la anul :)

Dar repet, acest concurs nu are valori, nu are etica, nu are principii. Este facut pt. CASCARAVETE !

P.S. Despre ce a scris pe blog, am ramas si eu uimit. Chiar este o discrepanta enorma intre ce stiu ca gandeste Ales si ce a postat. Chiar o sa-l sun.

• Upvote 1

Sunt un pic surprins si de alt aspect. De cel financiar. Eu dupa ce am facut primul concurs in PItesti, mi-a batut Garda Financiara la usa imediat (logic in urma unei adrese anonime trimise de nea Vasile). Cand a venit garda de la Bucale pentru o competitie de ciclism in Pitesti au tremurat toti. SI eu, ca nu ma ascund. Am prezentat tot, chitante, borderouri, deconturi etc etc Au fost discutii foarte aprinse. Ne-am luat intr-un final advertisment, cu conditia ca sub semnatura sa nu mai incasam numerar decat cu casa de marcat. Scurt. Nu chitanta, nu petec de hartie.

Intrebarea mea este pentru voi ceilalti. Pe ce ati dat banii ? Pe un petec de hartie cu o stamplila ? Nu puteti un pic sa va organizati si voi cei de acolo ? Sa faceti o mica reclamatie la Garda ? Unde se duc cei 30.000 de RON ? Chiar in halul asta puteti sa stati linistiti si sa nu luati nici un fel de atitudine ? Daca as fi fost concurent inscris si cu petecul ala de hartie cu stampila pe el, garantat as fi facut ceva.

P.S. Si cand ma gandesc ca maine vin sa va sustin drepturile, ce ironic, pentru pistele pz... masii.

• Upvote 2

Bai Viorele ,eu mi-am scos gagicutele la iarba verde ,vremea se anunta de exceptie,si am trait cu speranta ca daca totul se termina la 14.30 ,le duc apoi la un rahat de m0l sa faca terrapie prin uitare ,bla bla .Apoi mai tarziu in masina fetele au adormit ca sa lalait treaba si nu mai avea rost sa mergem in bucale ... ,si s-au trezit la Braila unde am fost tot la supermarche ...Am luat o dimingeană de molan ,fara potol ca ingrasa ,si m-am imbetat de nu mi-am revenit nici acum.Stau in balcon si ma uit la masina ca nu pot sa o conduc ,ca eu respect legea... 3:-O

Tati eu n-am dat nume,dar tot n-am inteles ce-ai cautat acolo, ca concurent. Stiind istoria lui Savin. Foarte sincer.

Uite ,cum oare ma mai vedeam cu tine daca nu veneam pana acolo? <):)

Pe FB scrie la postul lor dedicat concursului ca daca ati fost nemultumiti puteti cere taxa inapoi. Sunt curios daca este doar reclama sau chiar se tin de cuvant.

Guest
This topic is now closed to further replies.