Cristi97

Ce parere aveti despre cursierele Colnago?

Recommended Posts

Buna ziua!

Sunt un novice in ale ciclismului, dar peste vreo 3-4 ani ma gandesc ca o sa am mai multa experienta si o sa mi cumpar o alta "jucarie".

Deci va cer si voua parerea in legatura cu cateva marci de cursiere, in special Colnago...

Ce vreau eu de la o cursiera nu este sa ma faca mai rapid neaparat ci sa stiu ca ma pot baza pe ea si ca nu o sa ma lase.

Multumesc anitcipat!

Daca imi permiti sa-ti raspund la intrebare cu o alta intrebare... Tu ce parere ai despre Ferrari? :P
  • Upvote 4

Daca imi permiti sa-ti raspund la intrebare cu o alta intrebare... Tu ce parere ai despre Ferrari? :P

Subscriu :).

Cristi97, intrebarea ta e mult prea generala. Pune in dezbatere un model, un buget ceva ca sa poata pleca discutia intr-o directie constructiva.

Serios acum.

Colnago e poate cea mai prestigioasa marca de biciclete din istorie. Este greu sa intrebi ce parere avem si sa gasesti pe cineva care sa iti spuna ca nu ii place.

Exista tot felul de cadre performante facute de alte marci in ziua de azi. Pe unele le avem si noi, dar sunt convins ca fiecare are undeva ascuns un vis, ca intr-o buna zi sa calareasca un Colnago.

Unii ar dormi si in pat cu asa ceva....

Subscriu :).

Cristi97, intrebarea ta e mult prea generala. Pune in dezbatere un model, un buget ceva ca sa poata pleca discutia intr-o directie constructiva.

Sa spunem ca ar fi un buget de vreo 3000-4000 de lei, cat despre model nu stiu ce sa spun nu am unul preferat vreau ceva cu care sa-mi fac treaba nu ceva extravagant...

Despre Ferrari am o parere foarte buna si respect firma insa in ale ciclismului mai sunt cateva firme care ar putea sa sa apropie macar de Conago cum ar fi Bianchi sau Trek.

Nu sunt un cunoscator in domeniu - dar citind cateva randuri pe aici prin forum si ceva Gugăleală pe la firmele velo - cred ca cu suma mentionata de tine pentru Colnago se plateste numai biletul pentru vizionat ...

Totusi sper sa ma insel (si eu trag cu ochiul la ceva cursiera ....).

sfatul meu e sa te orientezi spre canyon, raportul pret/calitate este imbatabil!!! nici un alt producator nu vinde direct, fara intermediari si la preturi ft. bune!!! katusha team foloseste cursiere canyon!!

Colnago e un fetish. E pentru pasionati care isi doresc acest brand mai mult decat oricare altul. Designerii cauta sa-l faca diferit fata de concurenta pentru a iesi in evidenta. Nu cred ca exista mari diferente de calitate intre modelele entry-level de la producatorii care se respecta: Focus, Merida, Cube, Trek, Kona, Felt, Bianchi, Giant (si ce se mai vinde pe la noi). Comparatiile cu modele folosite in Tdf sunt total improprii, profesionistii alearga pe cu totul si cu totul alta calitate decat cea de la modele aflate in vanzare in magazine.

Ideal ar fi sa te orientezi spre producatorul care ofera in anul in curs cel mai bun raport pret-calitate la cadru + componente. Acesta pare a fi incepand cu 2011 Canyon. Pina atunci a fost Merida, apoi Focus.

Dupa un Colnago (sau Pinarello) intotdeauna se va intoarce capul pe strada, asta e diferenta.

producatorii care se respecta: Focus, Merida, Cube, Trek, Kona, Felt, Bianchi, Giant

+ Scott

Despre Ferrari am o parere foarte buna si respect firma insa in ale ciclismului mai sunt cateva firme care ar putea sa sa apropie macar de Conago cum ar fi Bianchi sau Trek.

Daca vrei sa o luam asa,exista si Lamborghini,respectiv Porsche,Maseratti,Koenigsegg...

pe langa canyon mai sunt si cei de la rose.de care de asemenea sunt producatori care vand fara intermediari, au preturi bune si componente de top/calitate!!!

• Upvote 1

Daca vrei sa o luam asa,exista si Lamborghini,respectiv Porsche,Maseratti,Koenigsegg...

Hai sa lasam la oparte firmele producatoare de masini si sa trecem la ciclism...

In ceea ce priveste Colnago intr-adevar este o marca scumpa insa se pot gasi ceva modele la mana a doua ce-i drept dar sub 4000 lei. Nu sunt toate la fel de scumpe...

Eu zic ca iti trebuie un pic mai multa experienta cu bicicletele ca sa te decizi ca vrei neaparat o bicicleta Colnago.

In primul rand, in cazul lor platesti o buna parte din pret pentru numele marcii si pentru valoarea lor de simbol. Pentru aia iti trebuie pasiune si niste pitici pe creier. In al doilea rand, platesti pentru un frameset de foarte buna calitate, care iti ofera niste avantaje pe care putini le percep si putini le folosesc pe deplin. Bineinteles, tine cont de faptul ca la banii la care cumperi un Colnago (nou sau second-hand), gasesti un Canyon sau alta marca de biciclete mult mai bine echipata.

Tu momentan ai mers pe o Ukraina, nici nu stii inca foarte bine ce fel de ciclism si de bicicleta ti se potriveste (crede-ma, inca nu stii), asa ca as zice ca ar fi cazul sa mai faci niste experimente "pe bani putini" inainte sa te arunci sa cumperi un Colnago doar de dragul numelui.

Altfel Colnago-urile au fost dintotdeauna niste biciclete exceptionale. Dar esti sigur ca vrei o bicicleta de sosea? Esti sigur ca nu vrei sa incerci mai multe tipuri de biciclete? Esti sigur ca vrei s-o cumperi pentru ture pe sosea si nu doar pentru mers pana la scoala si inapoi sau pentru dat mare in fata prietenilor? Esti sigur ca esti dispus s-o lasi legata prin oras ca dupa aia sa plangi dupa ea cand ti-o fura careva? Esti sigur ca n-o sa cresti intre timp si o sa-ti ramana cadrul mic? Astea-s doar cateva intrebari pe care trebuie sa ti le pui inainte sa cumperi asa ceva.

Am avut si eu varsta ta, mi-au trecut si mie tot felul de idei prin cap. Inca ma ud tot gandindu-ma la un Colnago Master X-Light cu Campa Super Record, desi stiu ca bicicleta aia n-ar fi potrivita pentru mine si nu mi-ar satisface nevoile. Bicicleta potrivita pentru mine nici nu se gaseste de cumparat in vreun magazin. Iar toate concluziile astea le-am tras dupa cativa ani de incercari, schimbari si compromisuri.

Mai gandeste-te daca asta vrei cu adevarat, inainte sa arunci cu banii si sa-ti para rau. Zicala "socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ" se aplica grozav cand vine vorba de biciclete.

• Upvote 1

Eu zic ca iti trebuie un pic mai multa experienta cu bicicletele ca sa te decizi ca vrei neaparat o bicicleta Colnago.

In primul rand, in cazul lor platesti o buna parte din pret pentru numele marcii si pentru valoarea lor de simbol. Pentru aia iti trebuie pasiune si niste pitici pe creier. In al doilea rand, platesti pentru un frameset de foarte buna calitate, care iti ofera niste avantaje pe care putini le percep si putini le folosesc pe deplin. Bineinteles, tine cont de faptul ca la banii la care cumperi un Colnago (nou sau second-hand), gasesti un Canyon sau alta marca de biciclete mult mai bine echipata.

Tu momentan ai mers pe o Ukraina, nici nu stii inca foarte bine ce fel de ciclism si de bicicleta ti se potriveste (crede-ma, inca nu stii), asa ca as zice ca ar fi cazul sa mai faci niste experimente "pe bani putini" inainte sa te arunci sa cumperi un Colnago doar de dragul numelui.

Altfel Colnago-urile au fost dintotdeauna niste biciclete exceptionale. Dar esti sigur ca vrei o bicicleta de sosea? Esti sigur ca nu vrei sa incerci mai multe tipuri de biciclete? Esti sigur ca vrei s-o cumperi pentru ture pe sosea si nu doar pentru mers pana la scoala si inapoi sau pentru dat mare in fata prietenilor? Esti sigur ca esti dispus s-o lasi legata prin oras ca dupa aia sa plangi dupa ea cand ti-o fura careva? Esti sigur ca n-o sa cresti intre timp si o sa-ti ramana cadrul mic? Astea-s doar cateva intrebari pe care trebuie sa ti le pui inainte sa cumperi asa ceva.

Am avut si eu varsta ta, mi-au trecut si mie tot felul de idei prin cap. Inca ma ud tot gandindu-ma la un Colnago Master X-Light cu Campa Super Record, desi stiu ca bicicleta aia n-ar fi potrivita pentru mine si nu mi-ar satisface nevoile. Bicicleta potrivita pentru mine nici nu se gaseste de cumparat in vreun magazin. Iar toate concluziile astea le-am tras dupa cativa ani de incercari, schimbari si compromisuri.

Mai gandeste-te daca asta vrei cu adevarat, inainte sa arunci cu banii si sa-ti para rau. Zicala "socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ" se aplica grozav cand vine vorba de biciclete.

Mda cineva care a reusit sa ma lamureasca...

Intr-adevar poate nu am nevoie de o Colnago insa eu unul ma impac foarte bine cu cursierele( cu Ukraina mea) deci tot pe cursiere as merge. Mai am si un MTB dar il scot doar iarna cand cu cursiera nu se poate... In concluzie trebuie sa mai cumpar cateva marci mai ieftine ca sa mi dau seama foarte bine ce mi trebuie cu adevarat.

Cum am spus si mai sus eu nu vreau decat ca bicicleta sa ma duca unde am nevoie si nu sa ma dau mare pt ca poate cineva va avea ceva mai bun si nu il pot egala asa ca raman la ce am.

Pai nu trebuie sa cumperi 'jdemii de biciclete ca sa-ti dai seama ce vrei. Dar trebuie sa iesi mult cu ce ai deja si sa-ti dai seama ce iti place si ce nu-ti place, ce vrei si ce nu vrei. Plus ca nu strica sa inveti intai sa mesteresti una-alta pe la biciclete mai ieftine inainte sa iti cumperi una scumpa, la care intretinerea si reglajele necesita putin mai multa atentie.

Bun, vrei sosea. Asta nu inseamna neaparat cursiera. Sunt biciclete de cyclocross, trekking, cross, care iti ofera grade diferite de compromis intre performanta pe sosea si confortul pe soselele de proasta calitate.

Oricum, drumul achizitiei e urmatorul: te hotarasti exact ce vrei, iti stabilesti un buget iar apoi incepi sa studiezi variantele pe care le ai. In momentul in care studiezi variantele, incep discutiile cu privire la ce conteaza mai mult pentru tine: materialul cadrului, calitatea cadrului, prestigiul marcii, nivelul echiparii. Nu le poti avea pe toate la nivel inalt decat cu bani multi, asta e clar.

Dar tu decizi daca vrei sa cumperi o bicicleta cu cadru excelent de la o firma de prestigiu, cum e Colnago, dar cu o echipare ceva mai slabuta la banii aia sau o bicicleta cu un cadru de altfel decent, de la o firma fara la fel de mare prestigiu, cum ar fi Canyon, dar cu o echipare imbatabila la banii aia. Si sa nu se inteleaga ca e cadrul prost sau firma obscura - dar nu se compara cu Colnago. Gandeste-te bine inainte sa arunci cu banii.

acelasi model la un pret mult mai bun: http://www.bike24.co...pgc=0;orderby=2

Colnago Prima Road Bike Shimano Tiagra 2x9-speed compact 2010

Designed to bring Colnago style and performance to entry-level riders. Created in Italy by Ernesto Colnago, Primavera offers distinctive Italian design. Made in Taiwan. Frame in 6000 series aluminium, with heat treated variable thickness tubes. Top tube with round shape. Down tube shaped with longitudinal reinforced ribs. Aluminium chain stays. Delivery incl. Colnago Street 2.0 carbon fork.

Sublinierile imi apartin. Acest model nu are nimic special de la Colnago decat un sticker pe cadru. Cu 1000 de lei mai putin gasesti Focus cu 105, cu aceeasi bani (5500) gasesti Cube cu 105/Ultegra si alte componente mult mai bune.

Cineva a pus un link pentru Colnago Master ... pretul de 9900 e doar pentru cadru.

• Upvote 1

ce-mi mai place ciclism.ro. apare unul care vrea biclă peste 4 ani şi topicul rezistă. postează Frank ceva spiritual şi dispare instantaneu. long live ciclism.ro şi gaşca moderatorilor "echilibraţi".

• Upvote 3