Sign in to follow this  
BogdanTimisoara

Zac's World Cycle for WaterAid

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Tocmai am obtinut permisiunea protagonistului, de a deschide acest topic si de a scrie cateva cuvinte.

Zac Clayton este un ciclist din Marea Britanie, care a inceput pe 1 mai 2012 un tur de 29.000 km, in jurul lumii. Eu l-am intalnit ieri undeva intre Lugoj si Caransebes si l-am intrebat daca totul e OK, daca are nevoie de ceva. Totul era OK si a zis ca nu are nevoie de nimi9c.

Pe scurt, omul face acest tur al lumii pe bicicleta pentru o cauza caritabila. Turul lumii si l-a platit din bugetul propriu, iar toate donatiile pe care le obtine de la persoane fizice sau organizatii, merg direct in contul WaterAid, care are ca scop imbunatatirea conditiilor de trai ale populatiilor care nu au acces la apa potabila.

Eu i-am cerut permisiunea de a posta cate ceva despre el si despre actiunea sa, gandindu-ma ca poate nu i-ar cadea bine sa fie "luat cu asalt", insa s-a declarat incantat de ideea de a fi insotit de membrii comunitatii cicliste romanesti, pe portiuni mai lungi sau mai scurte din expeditia sa. Personal m-am bucurat foarte tare sa vad ca pe blogul sau a scris - pana acum - numai de bine despre Romania, asa ca m-am gandit ca ar fi frumos sa il facem sa isi pastreze buna parere, pana iese din Romania :)

Iata aici site-ul lui Zac, pe care poate fi urmarit in orice moment unde se afla:

http://www.zacplusbike.com/ (pe home-page este o aplicatie unde poate fi urmarit; el are un dispozitiv care cam din ora in ora emite un semnal pentru a fi localizat pe harta).

Profilul de facebook: http://www.facebook.com/ZacsWorldCycleForWaterAid

Iar aici este linkul cu ajutorul caruia se pot face donatii: http://www.justgiving.com/zacsworldcycle (nu ma prea pricep eu ce si cum cu PayPal, insa voi face un mic efort si voi contribui la acest efort laudabil)

• Upvote 3

Ti-a spus ceva despre traseu, pe unde o sa treaca prin Romania?

Nu i-am pus foarte multe intrebari, pentru ca m-am gandit ca deja la fiecare oprire si la fiecare discutie primeste aceleasi intrebari si da aceleasi raspunsuri. L-am intrabat doar daca face asta pentru el sau pentru o cauza, apoi mi-a scris pe un biletel site-ul sau www.zacplusbike.com si am mai stat putin la povesti despre Mark Beaumont si turul sau in jurul lumii.

http://www.zacplusbike.com/#/the-route/4553271145 aici e descrisa ruta pe care o va urma, din cate vad urmeaza Drobeta Tr. Severin, apoi Craiova si coboara spre vama Giurgiu. Tot pe site-ul lui este un formular de contact unde scrie ca mesajele ajung direct la el, nu stiu daca in timp real sau le vizualizeaza din cand in cand, cand are acces la internet.

Din ce am vorbit in seara asta cu el, maine vrea sa faca o incursiune in Serbia.

Partea neplacuta a fost ca m-a intrebat cum procedam noi cu cainii... ca au cam inceput sa il atace. Ooofff, eterna si fascinanta Romanie, dar musafirii de pe afara nu au timp sa o vada ca trebuie sa se uite dupa gropi si caini.

Noroc ca pana acum nu prea a avut treaba cu gropile, ca a mers tot pe drumuri proaspat refacute, dar presupun ca mai devreme sau mai tarziu va ajunge si pe drumuri mai rele.

In ce priveste cainii, i-am zis ca in lipsa unui aparat cu ultrasunete, sa foloseasca o cutiuta metalica, cu monede zornaitoare. Am citit sfatul asta pe forum si am apucat si eu sa ii testez eficienta.

Oricum, el era incantat, si-a petrecut azi aproape toata ziua la Baile Herculane si i-a placut.

Ieri pe la orele 15-16 ajunsese la Calafat, unde si-a petrecut restul zilei. Ma asteptam sa iasa din tara catre Vidin, dar acum vad pe site-ul lui (www.zacplusbike.com) ca isi continua drumul tot prin Romania, pe langa Dunare. Asa ca, daca exista biciclisti care au timp liber si se gasesc in apropiere, invitatia lui de a va alatura ramane deschisa.

Bicicleta cu care Zac Clayton a facut turul lumii, a fost furata alaltaieri din fata casei lui din Londra.

Intrucat exista o minuscula sansa ca ea sa apara la vanzare in Romania, mai devreme sau mai tarziu... postez aici:

My bike that I cycled 20,000 miles around the world on has been stolen from the courtyard outside my house. Beyond gutted.

598922_10200800029666576_357760766_n.jpg

E un trekking Koga cu butuc Rohloff, transmisie pe curea dintata, sa Brooks.

Mi-ar parea tare rau ca autorul sa fie vreun conational al nostru, insa nu e tocmai imposibil...

72676_10200542847070995_658422916_n.jpg

733954_10100267978452762_1238160020_n.jp

Nu inteleg de ce faci trimitere la romani cand omului i s-a furat bicicleta in Londra? Sanatate si la revedere.

Nu inteleg de ce faci trimitere la romani cand omului i s-a furat bicicleta in Londra?

Daca ai fi citit asta http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/444-de-la-lume-adunate-si-la-lume-inapoi-date/page-62#entry626842'>asta / #2463 ;) si daca ai sti ca solidaritatea cicloturistilor nu se termina la granita unui stat n-ai mai fi pus intrebarea.

Nu fac legatura cu romanii. Sper sa nu fie niciuna. Doar ca nu ar fi prima bicicleta furata prin alte tari (si nu neaparat furata de romani) care sa apara la vanzare la noi sau in alte tari est-europene. Asa cum am scris, exista o minuscula sansa ca aceasta bicicleta sa apara in Romania. Indiferent ca ne place sau nu ne place, Romania este o tara in care se trimit spre vanzare biciclete furate in alte parti.

De asta am scris asta, aici. 

@@BogdanTimisoara, ai foarte mare dreptate, exista sanse sa ajunga si in Romania. Au fost cazuri in care au fost furate din Germania, bicicletele unor campioni de DH, Freeride si au ajuns la noi , apoi vandute la niste preturi foarte mici fata de valoarea reala.

Nu inteleg de ce faci trimitere la romani cand omului i s-a furat bicicleta in Londra?

:-j