Rubyca

2012.06.24 - Maratonul Țării Gugulanilor - Țarcu

Recommended Posts

Eu nu vad ce nevoie ai de cronometrare super profi daca nu te bati la podium. Poti afla si dupa cateva ore sau a doua zi clasamentul, chiar nu poti dormi noaptea pana nu afli daca ai iesit pe locul 30 sau pe 40? Daca pentru asta te duci tu la maratoane... mai bine stai acasa.

Sincer eu trag pentru orice loc, ca de aia e concurs si apoi orice concurent nu cred ca poate fi blamat ca doreste sa stie pentru ce a facut un efort, doar nu se aduna lumea la maraton doar ca sa fie la numar si sa plateasca o taxa. Nu mi se pare un sfat bun, venit din partea unui ciclist, sa descurajeze participantii care nu au sanse la primele 30 de locuri sa stea acasa.

In alta ordine de idei am inteles si dificultatea organizatorilor si cu parere de rau marturisesc ca prefer sa platesc 70 la fata locului pentru ca in caz de vreme nefavorabila sa ma retrag.

• Upvote 1

Ideea e ca eu ma bat la podium...

Dragu de tine,vad ca esti foarte stresat de aceste probleme organizatorice.Si eu as fi dorit ,pentru "interfata" copetitiei,cronometrare cu cip,dar daca cei care se implica in acest eveniment,au decis,ca nu sunt posibiliatti pentru asa ceva....atunci sa ii lasam pe ei,sa judece,daca e bine sau nu.Recompensa,daca au facut bine sa nu,v-a fi ....numarul participantilor.

Asa ca lasa "campionul" din tine sa se antreneze MAI tare,ca sa ai deajuns avans (la sosire),pentru ca sa fie destul timp,sa nu mai pierzi podiumul.

Am impresia ca nu iti stiu numele real,ca sa imi dau seama cui m-a adresez.?

• Upvote 1

Acum pot sa-ti inteleg frustrarea...

Totusi, ar trebui sa clarificam urmatorul lucru: cel de pe locul 3 a fost pe bune inaintea ta, nu? Sau l-am bagat noi acolo in fata sa ia cascavalu'? Nu prea cred!

Din pacate afisajul ala mai mult ne-a incurcat, programul folosea Unix si noi aveam tabelul in xcel... bagam concurentii linie cu linie. A fost o idee a cuiva sa afisam pe ecran (netestat dinainte), am reusit doar partial, ecranul a fost inutil ca tot la hartie ne-am intors. Acum am inteles ce te deranjeaza... si cer scuze (poate tardiv) pentru nepotrivire si pentru desincronizarea de anul trecut.

Si ca sa lamurim lucrurile iti mai spun un secret: are cine sa parcurga pe bitzicla traseele propuse de mine... sunt prieteni care ajuta. Pana una alta Ciula a gasit variantele de trasee pe care v-ati dat, acolo unde altii spuneau ca nu exista, si nu se poate trece. Daca personal nu am parcurs traseul de concurs integral (si asta din lipsa de timp nu de-altceva), nu inseamna ca nu au fost testate de mine sau colaboratori pe bucati... absolut toate variantele au fost parcurse de prieteni si validate. Si intreaba-i pe altii cat am balaurit cu bitzicla in brate pe pe coclauri, exact asa cum ma vezi in poza ... bineinteles, problematice au fost doar cateva puncte unde a trebuit sa insistam.

Pana una alta eu zic sa vii la concurs... vei avea o surpriza, speram noi ca placuta. Alternativa ar fi sa ramai in Timisoara la SkirtBike :) Not bad at all!

Ziceam mai sus ca am incheiat discutia, daca mai altceva sa-mi spui poti sa mi te adresezi pe privat. N-ar fi rea alternativa cu SkirtBike, macar as avea cu ce sa-mi clatesc ochii :-.

341 concurenţi am avut înregistraţi în 2011... deşi noi în cele mai optimiste gănduri speram la 250.

Imagine postată

Dintre aceştia, marea majoritate au şi luat startul în concurs.

Deloc rău pentru o primă ediţie, dar am fost cam zombi, ne-a depasit amploarea evenimentului!

La concursul de duminică ce vine, ne-am facut temele pentru a depaşi această cifră... asta ar însemna pentru noi un real progres.

Vă pregatim surprize placute la faţa locului... unele dintre ele vi le prezentăm mai jos:

1. Găsiţi pe pagina Informaţii o hartă cu detalii despre locaţiile oficiale ale concursului:

- Biroul de înscrieri (Vila Bistra din Poiana Mărului)

- Punctele de START/SOSIRE.

Din cauza sărbătoririi hramului mânăstirii din localitate, dar şi din cauza caldurii, startul se va da la 9:30 de pe drumul forestier Pod Şucu. Sosirea va fi în incinta hotelului Scorilo (figurate pe hartă).

- Servirea mesei se va face în incinta pensiunii Vilador (5 minute pe jos de la sosire)

- Locurile de campare oferă o alternativă convenabilă pentru cazare.

2. Programul este urmatorul:

Înscrieri şi primirea pachetelor de concurs, la fata locului (Vila Bistra):

- Sambata 23 iunie:

17:00-23:00 - înscrieri (Vila Bistra)

22:30 - şedinţa tehnică (Vila Bistra)

- Duminica 24 iunie:

7:30-9:00 - înscrieri (Vila Bistra)

9:00 Închiderea înscrierilor şi şedinta tehnică (Vila Bistra)

9:20 Deplasarea concurenţilor spre zona de START (Pod Şucu)

9:30 START

10:00 Startul în proba de copii.

...

orele 11-17:30 sosirea concurenţilor (Hotel Scorilo)

17:00 Festivitatea de premiere (Hotel Scorilo/Vila Bistra)

Atenţie! Asistenţa tehnică pe trasee se asigură până la trecerea ultimului concurent din categorie, dar nu mai târziu de ora 17:30 (cand expiră timpul regulamentar la toate probele).

Înscrierile online şi plata cu cardul se mai accepta doar pana vineri 22 iunie, inclusiv!

• Upvote 1

Asteptam si articolul in care ne spuneti care o sa fie premiile. Au trecut cateva zile si nu se aude nimic.

Un astfel de articol de importanta nationala trebuie pregatit temeinic :)... dar vom introduce cu siguranta o noua categorie: premiile de consolare :)

Totuşi ar fi bine să aflăm premiile inainte de ultima zi de inscriere.

Eu nu stiu vreun maraton la care sa fi fost publicate premiile inainte sau dupa concurs, doar categoriile si apoi castigatorii. Nu zic ca nu conteaza, dar eu cand am prins podium mai tare m-am bucurat de cupa sau medalie. Bafta.

• Upvote 2

Pe portiunile de traseu cu marcaj turistic or sa fie si benzi sau alte semne? Anul trecut au lipsit in anumite portiuni destul de lungi...

Mie mi-a placut si anul trecut varianta de traseu lung chiar daca am impins vreo 3 km la bicicleta.

Noi am facut ce-am putut, acum e randul vostru:

Premii în 2012

Printre atracţiile oricarui concurs, se numară ... premiile!

La maratontarcu.ro, se oferă premii în bani şi/sau produse la fiecare categorie. Copiii nu primesc sume de bani.

Să le luăm pe rând:

Imagine postată La grupele mici (Kids 6-9 ani, 10-13 ani) se premiază cu produse locurile I-III şi câteva menţiuni din partea sponsorului Decathlon Timişoara.

Imagine postatăToate categoriile de adulţi primesc vouchere de la Racing Bike Pro, reduceri la cumpararea de biciclete şi piese (online sau la magazinul din Arad):

+ locurile I-III reduceri între 15 şi 20%

+ locurile IV-VI reduceri 10 şi 15%

Imagine postată

La proba Discovery 30 km:

Imagine postată+ se premiază cu sejururi la Poiana Mărului (oferite de Vilador) + bani categoria Family

+ celelalte 3 categorii (femei, bărbaţi, juniori) primesc bani + pachete de premii oferite din partea sponsorului Supreme Bikes

Imagine postată

La proba Race 50 km, toate categoriile se premiază cu produse oferite din partea sponsorului X-sport + sume de bani.

La proba Maraton 80 km, efortul participanţilor se răsplateste cu sume de bani şi alte produse din partea sponsorilor.

Sumele de bani vor fi ponderate funcţie de gradul de dificultate al probei / performanţa individuală, deci vor fi mai mari la probele mai grele.

Sponsorii care au ajutat concursul cu bani sunt următorii (le mulţumim în mod deosebit):

Imagine postată

Dolomit Instal

Imagine postată

Pe lângă acestea, nu ţinem secret că fondul de premiere al concursului este constituit în mare parte din contribuţia fiecarui participant (taxele de participare). Cu cât veniţi mai mulţi, cu atat mai bine pentru câştigatori...

Totuşi, nu empatizăm cu ideea de a merge la un concurs doar pentru ca are premii mari, din mai multe motive:

- în primul rând noi organizăm toată treaba asta în calitate de voluntari, pentru voi, amatorii de mountainbike.

Am cooptat o gramadă de prieteni şi cluburi, chiar şi instituţii, si am pus mâna de la mâna ca sa iese cât mai bine. Taxa e contribuţia voastră la distracţie, si v-o returnam sub formă de servicii si premii (atatea cate sunt).

- n-avem fabrica de bani sau relaţii sus-puse sa vina de acolo cascavalul pentru concurs. Oferim ce primim de la voi şi ce am adunat cu trudă.

- am facut acest concurs în aria protejată din Munţii Ţarcu pentru sensibilizare publică. Credem ca zonele naturale de la noi au nevoie de o protecţie reala împotriva agresiunilor de tot felul. Voi ce părere aveţi? ... sperăm să ne spuneţi după acest weekend.

Imagine postată In aceeasi idee: n-avem fabrica de biciclete, dar avem totuşi trasee faine şi 4 biciclete de împărţit. Acestea sunt oferite de sponsorul Velocity, care participă de altfel şi în concurs cu o echipă de sportivi.

Cu o contribuţie majoră din partea Printtech, Isostar şi Sportsworld.ro, concursul nostru va aşteaptă duminică să concuraţi atât pentru premii, dar şi din plăcere!

Imagine postatăImagine postată

Înscrieri online mai sunt disponibile doar ASTAZI!!!

Ultimele inscrieri se pot face la faţa locului sâmbătă, ba chiar şi duminică dimineaţa (până la 9:00).

La 9:30, vă dăm drumul!

Marcajul turistic ajuta, dar nu e suficient... suntem constienti de asta. Te rugam sa ne dai un feedback si dupa concurs referitor la marcaje.

Am scos majoritatea portiunilor de impins, acum partea a II-a a traseului de maraton e o poezie :) Veniti si va convingeti!

• Upvote 1

Marcajul turistic ajuta, dar nu e suficient... suntem constienti de asta. Te rugam sa ne dai un feedback si dupa concurs referitor la marcaje.

Am scos majoritatea portiunilor de impins, acum partea a II-a a traseului de maraton e o poezie :) Veniti si va convingeti!

Vin si eu si spun cateva cuvinte despre traseu.

Alocuri traseul alterneaza peste trasee turistice marcate,dar....marcajul de confirmare cu banda exista,deci nu trebuie sa iti faci mari probleme in acest sens.

Referitor la duritatea traseelor,cred ca e bine de scos in evidenta,faptul ca de la PC 2,(Statia meteo Cuntu),pe coborare spre Varciorova,este un tronson dificil,atorat,bolovanilor de pe acel drum existent.Necesita mare grija,caci t-e poti accidenta destul de serios,in cazul in care cazi.(val.pentru traseele Race si Maraton).Eu prefer sa merg pe langa bici,in cateva zone de acolo.

Partea a doua a traseului,(Maraton) de la Casa de sub Turn (PC/PA),traseul este nou,(fata de editia trecuta),este ciclabil in 100%,si trebuie de mentio0nat ca acest PC/PA,trebuie folosit bine pentru hidratare/alimentare.Urmeaza portiune de urcare sustinuta prin soara (daca e cazul),si alte surse de apa in zona,nu am gasit,decat pe partea de coborare (finalul coborari),unde este un izvor in stanga drumului/poteci,si un curs de apa (eu am folosit acel curs si apa,si sunt OK, :) )

De aici si pana la sosire e: "Can-Can".

Mult succes tuturor,sis a veniti in numar cat mai mare.

Vremea se mai racoreste putin ceea ce e foarte bine!! METEO

• Upvote 1

@ Sorin

Nu inteleg ce e atat de absurd sa stii premiile... Baietii au pus o intrebare simpla.

Anul trecut aici premiile au fost cu 50 % mai mari decat cele afisate pe site :)

Deiu . O data si o data o sa intelegi in timp .Am explicat mai sus .Nu ma mai repet. Referitor la valoarea premiilor nu stiu nimic.Eu anul trecut nu am fost la acest concurs din lipsa timpului.Dar am citit despre el in forumuri dedicate evenimentului si sincer ma bucur ca a avut succes.Sper sa aiba si anul asta la fel sau chiar mai mult.Daca te preocupa atat de mult sa fii premiat ,daca voi castiga ceva la acest concurs iti donez de pe acum premiul. Asa ca tine-mi pumnii .Eu pastrez medalia.Daca ma vezi pe podium ,,ai castigat,, felicitari :))))))

• Upvote 3

Bine Sorin... Daca vin pe podium si primesc medalie ti-o donez de pe acum. Eu pastrez premiul. Asa ca tine-mi pumnii si tu... Iti place cum suna?

Daca ma preocupau atat de mult premiile probabil ca as fi facut alt sport... Si am 14 ani de concursuri (triatlon, duatlon si mountain-bike)

La Tarcu mi-a placut traseul anul trecut. Si din cauza asta revin!

Deiu . Se pare ca ai facut ceva ,,avere ,,in astia 14 ani de concursuri.A fost o gluma. Felicitari pentru cei 14 ani de concursuri .Ai toata viata inainte .La cat mai multi ani de concursuri fara incidente iti doresc .Repet. Nu merg la concursuri pentru podium.Dar nici nu ii condamn pe cei ce o fac pentru podium.Fiecare are telul lui.Dar sa te uiti inainte la premii si dupa aia sa decizi daca mergi inseamna ca esti profesionist si traiesti din asta.Cum multe concursuri deja se suprapun ,ai dreptul sa alegi.Ca amator nu trebuie sa te gandesti la valoarea premiului.Majoritatea celor ce vin la aceste concursuri nu sunt profesionisti.Eu in numele lor am comentat. Profesionistii sunt de admirat pentru noi amatorii. Ii admiram de cate ori ii vedem in concurs.Chiar ma bucur cand ma depaseste vreunul si ncerc sa tin pedala cu el macar 100 de metri daca pot . Eu mi-am exprimat doar o opinie in comentul meu si se pare ca am primit si ceva voturi la acel coment . Va multumesc. Numai bine

Astept cu nerabdare si mari emotii pareri legate de editia a 2-a a maratonului tarii gugulanilor, de la cei care au participat.

O sa incep eu.Am participat la discovery,juniori.Critici nu prea am.Incep prin a-i felicita pe organizatori si pe cei responsabili de acest concurs.Traseul a fost frumos,tipic unui traseu de munte.Oameni saritori la punctele de revitalizare.Nu o sa ma apuc acum sa-mi spun ofurile si sa critic ,pentru ca nu asta este frumusetea unui concurs.S-a vazut ca organizatorii s-au straduit sa iasa totul bine,si aproape ca a iesit :) . Tin sa-i felicit pe toti cei care s-au incumetat sa ia startul si de altfel Felicitari si organizatorilor!! Sper sa ne vedem cu bine si la cea de a 3-a editie si sunt sigur ca va fi mult mai bine!

M-am simtit foarte bine si asta cred ca este cel mai frumos mod de a-ti petrece weekendul.

Later edit:Gulasul a fost foarte buuuuuuuun :D

• Upvote 1

Din banii ramasi din numeroasele inscrieri la fata locului as indrazni sa fac cateva propuneri pentru editia 2013:

-Achizitionarea unui sistem de amplificare, (portavoce, statie/boxe) pentru ca nu s-a inteles mare lucru din sedinta tehnica de la start.

-Pastrarea unui fond pentru inchiriere cipuri cronometrare electronica.

-Asigurarea unui marcaj mai bun. Spun asta pentru ca la Discovery am gresit drumul din cauza marcajului greu vizibil, plasat dupa niste brazi, parca eram la orientare turistica. Mentionez ca am mai intalnit 5 concurenti in aceasi situatie si nu a fost efectul de turma, nu ne-am luat unii dupa altii pentru ca nu ne vedeam. Eu eram pe 7 dupa socoteala mea, cei cu care m-am intalnit au pierdut podiumul.

*** kilometrajul personal resetat la start arata 17 km pana la punctul de intoarcere iar la linia de sosire indica total 39 km (5 au fost din cauza gresirii traseului) parcursi cu o viteza medie de 15,55 in 2ore33min. Nu stiu pana la urma pe ce loc am terminat.

A fost frumos si pentru mine chiar daca am reusit sa parcurg 150 km. Intradevar, in momentul cursei am injurat organizatorii din cauza marcajului.

Pana in Varciorova nu am avut probleme din cauza faptului ca stiam traseul de anul trecut. Ma aflat in spatele lui Pantani care era primul si urmam marcajul... Motociclistul era si el pe acolo... Dupa o succesiune de urcari si coborari printr-o livada ajung la un punct de control unde era si Pantani si alti concurenti si imi zice ca merg in sens invers desi noi am urmat marcajele. Uitandu-ma acum pe harta mi-am dat seama ca noi de fapt am urmat marcajele de anul trecut care nu au fost stranse. Au fost doua intersectii unde existau marcaje in doua parti. De aici si confuzia creata.

Au urmat telefoane, regrupari, eram ajunsi de concurenti din spate. Acolo a insemnat vreo 10 km in plus...

Ne-am desprins din nou, eu, Pantani si Cristian Jidovu ca pe urma sa raman singur in fruntei cursei. Marcajele erau prea rare, incercam sa tin poteca principala. Pe o coborare in loc de dreapta am facut stanga si am ajuns in satul Dalci. Nu-mi spunea nimic ca nu m-am pregatit pentru un concurs de orientare sa-mi dau seama ca sunt in afara traseului. Intreb pe cineva de baraj si sunt indrumat. Ma asteptam sa apara marcajele sperand ca sunt pe o coborare paralela... Dar de fapt eu mergeam spre barajul Zervesti. Cand mi-am dat seama a fost prea tarziu iar ca sa ajung la finish am ocolit tot Muntele Mic prin Caransebes.

Sper la anul sa vad si pietre vopsite. Ai nevoie de confirmare permanenta ca esti pe traseul bun.

Si inca ceva. La tura Discovery trebuie gasita o alta varianta de coborare! Cel putin prima parte care e foarte tehnica. M-as mira sa aflu ca nu au fost accidente.

Restul a fost la inaltime :)

Felicitari atat organizatorilor cat si concurentilor!

Inainte de toate aprecierile:

1. Traseul de 55 km marcat foarte bine, unde lipsea marcajul stateau oameni care te indrumau

2. Punctele de control alimentate cu tot ce iti trebuie - fructe, energizante, apa, glucoza

3. Oamenii foarte binevoitori si saritori in punctele de control, alimentare si la finish

4. Mancarea buna dupa finish (desi trebuia sa mai faci un efort si sa parcurgi o urcare scurta pana la terasa cu gulas)

5. Premiile consistente

6. Tricoul din pachetul de start

Lucruri care ar trebui remediate:

1. O portavoce pentru sedinta tehnica si pentru final (cred ca Alin nu mai vorbeste 2 zile acum)

2. Tricourile de la premii aruncate in plasa fara a se tine cont de dimensiunile concurentului (stiu ca e greu, dar as vrea sa vad si eu unul cu marimea XXXL pe podium la Tarcu). Donez un tricou Biemme maneca scurta XXXL si unul cu maneca lunga L

3. Stiu ca Alin a fost afectat de ceea ce s-a intampat la traseul maraton, dar asta trebuie sa-l motiveze ca la anul sa se ocupe mai temeinic de marcarea traseului si nu sa se gandeasca sa renunte la organizare - asa cum punea problema ieri

Despre Maratonul Gugulanilor - Tarcu: http://vezentan.blogspot.ro/2012/06/sa-fii-gugulan-in-2012.html

Am participat si copii si adulti de la Clujul Pedaleaza. Pentru noi a fost frumos, am stat la "camping" in livada in spate la pensiunea Valeria, n-am avut problemele celor de la maraton. Eu am fost la race si GPS-ul l-am folosit doar sa-mi dozez efortul. Am tras si o tranta, dar am avut noroc. A fost bine traseul separat la copii, iar la categoriile de copii n-ar strica sa fie puse fetele separat de baieti. E drept insa ca n-au fost multi concurenti.

Intr-adevar m-am mirat si eu ca se coboara de la Cuntu tot pe unde urcam noi. Unde e zona mai larga hai sa spunem ca e acceptabil, dar sus unde e coborare de viteza si cu vizibilitate mai mica... Nu pot sa spun sigur zona, dar poate fix acea portiune din varf, de la Cuntu, cei de la family au coborat-o prin padure pe alta poteca decat cea de urcare si de aceea mi se pare ciudat ca au fost cativa "independenti" care au coborat pe langa noi.

Felicitari tuturor gugulanilor si mai ales maratonistilor pentru perseverenta. In mod normal eram de-al lor daca n-aveam ceva probleme.

Guest
This topic is now closed to further replies.