Rubyca

2012.06.30 - DHS Corvin MTB Maraton - Hunedoara - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Concursul asta este un fel de Craciun al ciclistilor... :D Se regasesc lucruri de pe "lista" fiecaruia cu ceea ce ar vrea de la Moșu' in lista de premii pt.podiumuri si pt.tombola.

Avem posibilitatea sa schimbam prima bucata din traseu, partea cu trecerea prin Combinat sa o inlocuim cu 2 km de asfalt.

Asteptam sa postati aici parerile voastre, pentru a alege impreuna cu voi intre un drum pietruit, printre ruine, cu praf sau varianta putin banala de asfalt.

• Upvote 1

Asteptam sa postati aici parerile voastre, pentru a alege impreuna cu voi intre un drum pietruit, printre ruine, cu praf sau varianta putin banala de asfalt.

In general prefer offroad dar in cazul startului de la Hunedoara cred ca e mai potrivit asfaltul.

In primul rand este praful care deranjeaza mult pe cei din coada plutonului, apoi diversele obiecte ascutite care anul trecut a intors cateva biciclete cu rotile in sus si, mai putin important dar totusi de luat in seama, peisajul nu tocmai placut al ruinelor (mie mi-a lasat un gust amar ideea de distrugere).

Cred ca 9 din 10 ciclisti folosesc uleiul clasic pt lant, si nu ceara iar praful de la start nu e binevenit.

• Upvote 3

Avem posibilitatea sa schimbam prima bucata din traseu, partea cu trecerea prin Combinat sa o inlocuim cu 2 km de asfalt.

Orice altceva ar fi mai bun decat trecerea prin combinat.Ar fi mai ok sa se anuleze drumul acela prin combinat.Anul trecut am luat in cui in roata prin combinat,deci sunt sanse sa mai fie cuie si pentru altii.

Mi bine alege-ti asfaltul acela ca nu strica:)

• Upvote 1

Eu eram convins ca dupa ce a fost anul trecut nici nu o sa mai luati in considerare trecerea prin combinat. La un moment dat parca mergeam printr-o ceata deasa, abia mai puteam respira prin praful innecacios, praf care in combinatie cu transpiratia de pe maini a format un fel de pasta alunecoasa.

Peisajul combinatului e interesant dar nu prea apuci sa il vezi :))

Si da, parca erau destul de multi cu pana pe acea portiune.

Subscriu la eliminarea trecerii prin combinat. S-a spus deja care-s motivele, praful care nu te lasa sa respiri + caldura = pumn in plex. Si colac peste pupaza penele.

Vin cu o intrebare: pe pagina Home a site-ului sunt amintite distantele 35, 55 si 85km la cele 3 tipuri de cursa. Iar la Locatie sunt niste trackuri cu distante total diferite, 29, 63 si 93km. Sa inteleg ca s-au modificat distantele de pe pagina Home? Alea de pe Home au fost anul trecut parca. Daca e asa mai este nevoie de frontala pt tunelul ala?

A fost foarte tare portiunea prin combinat, parca erai intr-un film SF low-budget, cu praful ala alb care bloca soarele.

• Upvote 2

Eu propun să se reducă traseul la bucata aia de 2km de asfalt, dar numai pentru eliți. Restul direct la bere.

• Upvote 1

Normal ca trebuie schimbat. Nu cred ca ruinele combinatului merita "contemplate" din norul de praf creat de concurenti.
  • Upvote 1

Corect! anul trecut am inghitit la praf...da ce praf,cred ca era si cenusa p-acolo,un amestec de nu te vedeai om cu persoana. ar fi bine sa evitam praful ,in fond si la urma urmei fiecare din noi are ceva praf p-acasa si nu mai e nevoie sa luam in git praful din fostul combinat.

Fara praf in mod sigur. Iti taie tot elanul inca de la inceputil cursei, plus motivele deja amintite mai sus de colegi.

Salutare. Portiunea de inceput cu trecere prin curtea combinatului a avut farmecul ei doar pana la ridicarea norului de praf, cand n-am mai vazut nimic. Colac peste pupaza numeroasele pene cauzate de cuie, bucati de metal si alte obiecte ascunse. Eu am scapat cu putin noroc. Categoric votez pentru scoaterea portiunii si inlocuirea lui cu o portine de asfalt, tocmai buna pentru incalzire.

AirBoy

Duminica 24 iunie 2012, ora 23.59.59, se vor inchide inscrierile online.

Ultima zi pentru plata taxei de participare este Luni, 25 iunie 2012.

Inscrierile online neachitate nu vor fi validate si vor fi scoase din liste.

Nu reusesc sa vad lista premiilor dar in mod obligatoriu(sanchi) ptr. anumiti concurenti,cei de virsta a treia(in care ma incadrez) lista ar trebui sa contina obligatoriu:1kg faina,1kg zahar,1l ulei,un sir de covrigi,4 iaurturi, zama de clopot si in mod exceptional una bucata proteza dentara ca doar datorita biclei mi-am rupt lucrarea cu 3 dinti din fata(sorescu avea romanul 2 dinti din fata...)poa'sa fie si dinti de pinion sau de foaie...

Zona de instalare a corturilor va fi la fel de buna ca si anul trecut adica zona verde cu umbra din preajma startului?

Se poate sa mai actualizati lista cu participanti dpdv al platii ? ca sunt suspect de multi " neachitati" , iar eu si colegu care am platit de vineri si am trimis chitantele tot la neachitat aparem. Multumesc.

Se vor actualiza luni dimineata. Sunt "suspect" de multi neachitati deoarece nu toti care au achitat au si trimis o copie a chitantei pe mail sau fax, astfel ca identificarea lor dureaza putin mai mult. (tranzactiile interbancare se valideaza de obicei in a doua zi lucratoare de la data platii - pentru cei care au efectuat un transfer din alta banca) Dar in urmatoarele zile va aparea mentiunea "achitata" in dreptul tuturor celor care au achitat taxa. De asemenea, pentru cei care inca nu ati facut-o ea se mai poate achita pana luni (inclusiv).

Poti sa ne recomanzi un loc de cazare fain , mai la racoare , curat si cu un pret decent? Multumesc!

Guest
This topic is now closed to further replies.