Rubyca

2012.06.30 - DHS Corvin MTB Maraton - Hunedoara - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Sunt poze pe Facebook , destul de multe adauga-ma ca prieten si o sa iti dau link-uri catre albume!

A fost frumos din toate punctele de vedere! Pentru sportul romanesc , acest concurs este o mana cereasca gandindu-ma la ce se ofera pentru niste taxe modice!

Traseul destul de frumos , dar caldura a facut sa fie de 2*mai greu! Pur si simplu am fost epuizat la final si cred ca cel mai mult din cauza soarelui!

Marcajul a fost foarte bun dupa parerea mea , nu am avut nicio problema, totusi am auzit de unele mici probleme !

Zona de start/finish foarte bine aleasa , frumos la Castel!

Premierea pe scena , la fel ca la un mare concurs este un MARE + de la mine!

Trecerea prin tunel.... WOW , ce tare , nu am trait niciodata o asa senzatie!!!

Cu siguranta au fost si probleme , dar nu merita evidentiate pentru ca A FOST PREA FRUMOS , iar organizatorii sigur stiu ce au de facut la anu' pentru a ne oferi o editie si mai frumoasa!!!! Toate cele bune!

@maus, mai eşti supărat? :)

Nu... ,mi-a trecut repede ,daca te referi la faza cu taiatul senzorului... Am zis in gandul meu... ' bine ca nu mi-a taiat conducta de frana'.

G.popovici: apropo de premierea pe scena,pacat ca festivitatea a fost punctata cu o serie de glume ale unuia din prezentatori care nu isi au locul la un asa eveniment. Exemplu " baga mana adanc ca nu o bagi la mine in chiloti".

In rest respect pentru munca depusa de organizatori.

• Upvote 4

Sunt poze pe Facebook , destul de multe adauga-ma ca prieten si o sa iti dau link-uri catre albume!

Eu unul fac parte din categoria anti-facebook...

Linkuri la foto altfel nu se poate?

• Upvote 1

Sa terminat? Eu inca pedalez...

ce cauciucuri ai? ;))

Pentru mine DHS Corvin a fost un concurs mare, reusit. Felicitari, daca era si proba pentru copii sau family depaseati lejer 500, poate 600 concurenti. Mai sunt concursuri mari anul acesta, n-au castel, dar cavalerii lupta in orice conditii si oriunde, nu? Ce am scris pe blog: http://vezentan.blogspot.ro/2012/07/batalie-contemporana-la-castelul.html

Si din partea mea felicitari organizatorilor si concurentilor. Alex, multumim de filmari, pacat de "spondiloza", dar raman frumoase amintirile.

Salutare,

In primul rand felicitari tuturor participantilor si celor care s-au incumetat sa ne sustina la aceasta competitie intr-o zi mult prea fierbinte.

Ce mi-a placut :

-traseul (excelent - cam asta inseama sa exploatezi la maxim o zona de offroad)

-marcajul (exemplar - trebuia sa mergi cu capul in roata sa ratezi vreo portiune marcata, lucru care mie mi s-a intamplat pentru 10-15m maxim, dar strict din acest motiv si anume ca eram prea concentrat la "birjarit" si nu am ridicat barba din pipa).

-punctele de revitalizare (opulenta fratilor, mi-a fost frica sa nu imi vina nota de plata)

-oamenii din traseu (niste profesionisti, au dirijat in zonele critice mai bine decat politia rutiera).

Competitia, desi aflata abia la a 2-a editie, s-a aliniat indiscutabil la standardele competitiilor consacrate, ceea ce imi intareste convingerea ca va deveni una din ele.

Taxa de participare ??? Ati avut sau nu mi-am dat seama ?!

Ospitalitatea si profesionalismul ne-au fost oferite MOCA, pe langa altele care nu sunt mentionate.

Ce nu mi-a placut:

-volumul la care era redata muzica (asistam la o competitie nu la un concert)

-crengutele care intrau in traseu dar si benzile de semnalizare agatate mult prea jos, pe care le-am atins sau de care m-am lovit (in cazul crengutelor), pe unele coborari de la tura a 2-a (pentru cei care au fost la Elite). La vitezele inregistrate pe coborari, sa te feresti de ele, poate insemna mult si tragic...

-lipsa semnalizari adecvate a catorva viraje stranse, aflate pe coborarile din a 2-a tura. (am avut neplacerea sa ies in decor la cateva combinatii de viteza-lipsa marcaje pe zonele mentionate)

-poate suna deplasat dar asta e....cacatul si pisatul DE PE elementele din interiorul toaletelor ecologice (care au fost foarte utile) - next time instructiuni si scheme de utilizare.

Consider ca fiecare piatra, radacina, tunel, galeata de praf inghitita si orice alta emotie traita, a reprezentat un condiment al cursei.

FELICITARI si MULTUMESC pentru acest week end in care am fost impreuna la DHS Corvin MTB Maraton !

Si eu merg pe volum mai mic la muzica ....

• Upvote 2

Va saluta si papa Rock. Am ramas inca o zi fiindca am tinut neaparat sa vad biserica de la Ghelari pe linga care am tot trecut cu bicla,am vrut sa vad si lacul Cincis,apoi intoarcerea pe Transalpina. Cum s-ar zice,am imbinat placutul cu utilul. Despre concurs,daca nu imi placea anul trecut,nu veneam,un concurs ce va deveni de referinta. Ca loc ocupat pot zice ca mai slab ca anul trecut,6 fata de 4 dar nu-i bai,traseu frumos,solicitant,pacat ca eu ma "incalzesc" cam pe la km 40 cind altii au cam terminat cursa...deh,virsta. In premiera,consoarta ma insotit,mi-a purtat noroc in sensul ca pe linga "traditionalul" premiu ptr. "cel mai tinar" concurent,am cistigat o furca. la tombola,nevasta ma indemnat sa ma duc la masina sa aduc numarul de concurs. Ca o curiozitate ptr. mine,primul concurs dupa care nu m-am resimtit dupa asa efort, febra musculara sau dureri de sale,niciodata nu m-am simtit asa bine,sa nu-mi fie dedeochi! Ne vedem la Sibiu la catararea de la Paltinis,imi este dor de cursiera ca destul m-am zdrunginat pe la partile sensibile cu mtb-ul,dar vine si Surmontul cu +50 unde as minti daca as zice ca nu am oaresice sperante,in ciuda unor pareri auzite la Hunedoara"ce mai cauta si mosul asta pe la concursuri"...sa raspund,nici eu nu stiu ce caut dar este cert ca ma simt bine si la trup si la minte. PS Rares,nu uita de borcanasul cu miere,poate imi da si mie un pic din energia pe care o ai tu!

• Upvote 1

Frumos concurs,felicitari organizatorilor si participantilor,dar...singurul lucru care ma nemultumit au fost categoriile de varsta,ar trebui delimitate clar de catre organizatator dupa anul de nastere si nu dupa varsta implinita in anul in curs,domnilor organizatori decat premii mari la care sa se inghesuie"vedele" mai bine simbolice si sa le dam o sansa tuturor.

• Upvote 1

Mai bine volumul mai tare, si caldura mai incet. Eu as avea de zis doar ca, daca s-ar gasi niste urcari umbrite ar fi extraordinar, pt ca in conditiile meteo de sambata, care probabil vor fi an de an, traseul elite este foarte dificil din cauza soarelui. Si sper ca la anul, party-ul de dupa va fi cu Subcarpati. In rest, toate bune, chiar excelente

...deh,virsta.

care varsta ? aia de 40 ani? la multi ani si la mai mare!

"ce mai cauta si mosul asta pe la concursuri"...sa raspund,nici eu nu stiu

La OTZTALER participa si oameni cu varsta de peste 70ani, daca nu ma insel, un post al lui Ovidiu din forumul dedicat concursului, un tanar de 70 ani a terminat traseul, adica 238km cu 5500m dif de nivel , pe locul 54 din 5000 de concurenti, deci pe alte meleaguri ciclismul se vede cu altfel de ochi. De ce nu se poate si la noi la fel ?

Cum a putut sa mearga Cleppe! Si in tunel a mers incet ca nu avea deloc lumina. Mi-a spus ca se ghida dupa ecou :).

Daca ar fi sa luam cel mai bun timp de la Race + cel mai bun timp de la Hobby ar iesi un timp mai slab cu mai mult de 10 minute decat al lui.

• Upvote 3

Cum a putut sa mearga Cleppe! Si in tunel a mers incet ca nu avea deloc lumina. Mi-a spus ca se ghida dupa ecou Imagine postată.

Daca ar fi sa luam cel mai bun timp de la Race + cel mai bun timp de la Hobby ar iesi un timp mai slab cu mai mult de 10 minute decat al lui.

Am avut "onoarea" sa fiu depasit pe o urcare de catre Cleppe,venea cineva din spate saltat din sa,asa eram si eu,ridicat si bagam in pedala,urcare destul de solicitanta. Nu am luat seama decit dupa ce ma depasit,m-am uitat atent sa vad cum baga in pedala. Mai oameni buni,am bagat si eu dar la el alt suflu,a trecut si dus a fost...eu? hm! ca la table cind dai gherla si zici"joc bine dar duc picioarele stramb". cam asa jucam noi fata de Cleppe,in divizia sateasca fata de prima liga.

Lui Marian Frunzeanu ii transmit un MERCI !!! - ca mi-a dat ideea sa-mi leg pompa de cadru cu banda - eu luam in considerare faptul sa renunt la pompa si sa merg fara, ceea ce ar fi fost tare gresit, deoarece am avut pana la km 6 :)

Dar Petrache a avut ceva probleme tehnice? Ma asteptam sa fie mai sus in clasament.

A avut pana pe forestier, inainte de ultima catarare. In acel moment era al 5-lea la vreo 3-4 minute de locul 3 (vorbesc de general elite).

A fost chiar interesant sa urmaresc desfasurarea cursei la elite prin ochii unui depasit de la race.

Guest
This topic is now closed to further replies.