Rubyca

2012.06.30 - DHS Corvin MTB Maraton - Hunedoara - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Dar Petrache a avut ceva probleme tehnice? Ma asteptam sa fie mai sus in clasament.

a avut 2 pene.

eu sper, daca belgianul tot a prins drag de cursele din romania si vine la mai multe, sa nu se transforme intr-un " complex cleppe " pentru ceilalti profi de la noi ( tudor oprea, frunzeanu etc ) ca pe unde ne prinde ne da rusine :))

• Upvote 1

Frumos concurs,felicitari organizatorilor si participantilor,dar...singurul lucru care ma nemultumit au fost categoriile de varsta,ar trebui delimitate clar de catre organizatator dupa anul de nastere si nu dupa varsta implinita in anul in curs,domnilor organizatori decat premii mari la care sa se inghesuie"vedele" mai bine simbolice si sa le dam o sansa tuturor.

Incadrarea in categoriile de varsta in functie de varsta implinita in anul "x" e foarte corecta, si asa se procedeaza peste tot, practic e preluata regula din regulamentul UCI. Cat despre cat mai multe premii simbolice, s-a procedat chestia asta la un alt concurs, si desi oamenii nu au venit pentru premii, au ramas cu un gust amar, cand au primit o punga sa zicem "goala".

Cum a fost pentru mine concursul DHS Corvin? Greu, spre foarte greu. M-am inscris la 65km (o alegere gresita, avand in vedere ca mai mult am organizat concursuri decat participat). Dar probabil ca nu mi s-ar fi parut atat de greu, daca nu-mi pica moralul la km 20, la prima coborare, semnalizata ca fiind periculoasa. Prima parte am coborat-o cu atentie, crezand ca aia a fost partea nasoala, si dupa ce am vazut ca se intinde in fata o super vale, am luat mainile de pe frana, lasand bicicleta sa curga. Dar, ori pentru ca am fost ghinionista (ceea ce e mai putin probabil), ori pentru ca nu mi-am luat ochelarii de vedere si am vazut prea tarziu gramezi de pietris marunt, de a inceput bicicleta sa fuga in ce directie voia ea, incercand sa o redresez, imi amintesc ca am auzit o pocnitura surda, dar in acelasi timp puternica si cerul... dupa care mult alb in fata da, am cazut in cap, pe spate, rezultatul? o casca sparta si spate julit si slava Domnului cam atat. Dupa km 20, nu mai voiam sa merg pe bicicleta nici la deal, dar am continuat... au fost momente cand ma gandeam sa renunt, dar incet incet am decis sa termin traseul... am coborat peste tot, incercand sa trec peste spaima, insa viteza era foarte mica la coborari (si acum am febra musculara la maini)

Am terminat, nu am vazut peisajul, nu am vazut nimic decat pietre, pietre si iarba torida care degaja o caldura insuportabila. Am auzit ca e un traseu frumos, pacat ca nu am putut sa ma bucur de el. A fost prea greu si chinuitor. Marcajele au fost foarte ok, foarte multi oameni pe traseu, si concurenti draguti. Premiile maricele in comparatie cu celelalte competitii si trofeul.....cred ca m-am bucurat ca eram pe 3, aveam de carat o piatra mai mica :P

Oricum, felicitari organizatorilor, in mare a fost frumos! Dar vorba lui Andrei, daca ar gasi si traseu cu umbra chiar ca ar fi o combinatie :D

• Upvote 1

Nu... ,mi-a trecut repede ,daca te referi la faza cu taiatul senzorului... Am zis in gandul meu... ' bine ca nu mi-a taiat conducta de frana'.

:) Dacă ştiam că-i aşa de strânsă lupta pentru locu' 2 veneam la măcar 500m înainte de finiş ca să te momesc cu nişte bere rece ;))

Tipul mi-a parut relaxat, prietenos si fara figuri, asa cum ar trebui sa fie orice campion.

+1

Mie partea cu tunelu' mi-a plăcut foarte mult, de fapt dacă mă gândesc bine, acolo cred că am mers cel mai rapid (dacă nu luăm în calcul porţiunile de coborâre). Iniţial mă gândeam ca să o ţin la un ritm moderat (să-mi trag o ţâră sufletu) dar când am intrat în tunel şi am văzut concurenţi care mergeau ca nişte "zombii" (scuze care aţi fost, dar asta mi-a trecut atunci prin cap :) ) nu m-am putu abţine şi:

Imagine postată

... i-am dat şi mai tare decăt aveam la intrare.

(aveam în dotare far din ăla chinezesc cu mulţi lumeni) ;))

Traseul a fost ok, a avut de toate, chiar nu am ce să-i reproşez. Mă bucur că n-am avut probleme tehnice, în special vreo pană (ţinând cont că aveam lubeniţe în loc de cauciucuri :)) ). Singurele probleme pe care le-am avut au fost nişte crampe cam pe la mijlocul traseului (deh, ce să fac dacă am uitat să iau glucoză de acas' iar pe drumul spre HD nu am găsit acolo pe unde ne-am oprit). A trebuit să mă opresc ca să întind puţin muşchiul şi după aia am continuat mai încet urcarea. "Leacu" cel mai bun a fost coborârea de după aia încăt nu am mai avut probleme cu asta până chiar înainte de finiş unde chiar când să intru pe bucata cu iarba mi s-au cam blocat muşchi aşa că am trecut linia pe jos.

Am tras şi o trântă soldată cu căteva zgărieturi superficiale... probabil nu să mă învăţ minte niciodată că 3 săgeţi în jos înseamnă "las-o mai încet" şi nu "dă drumul la frâne" :))

Căldura nu aş trece-o la probleme deoarece ÎI VARĂ!!!1! :)), dar în 'schimb o ţâră de vânt, o mică adiere... nu ar fi stricat. :)

Mda, spre rusinea mea, am fost si eu ajuns din spate de Cleppe (eu fiind la Race) chiar inainte de finalul urcarii care se termina in ultimul punct de alimentare de pe traseu.

Chiar eram mirat, pentru ca pe urcarea acea lunga si deloc tehnica - adica exact ceea ce imi place mie - depasisem destui concurenti pana cand cineva a trecut cu usurinta in fata. Nu stiam ca traseele de la Race si Elite se intersecteaza acolo si chiar voiam sa-l abordez pe cel care ma intrecuse si sa-l intreb ce probleme a avut de a ramas asa in urma - evident fiind faptul ca dupa cum mergea era din alta liga. M-am gandit sa tac, ca o fi nervos (cum dealtfel eram si eu din princina numeroaselor probleme tehnice care au inceput din primul km).

Am stat in roata lui pe ultima bucata a urcarii, incapatanandu-ma sa-i tin ritmul. In punctul de alimentare a oprit fara a se pripi si s-a servit cu ce a avut nevoie. Acolo am auzit ca ii intreba pe organizatori in engleza despre traseu si mi-am dat seama ca e belgianul. Am plecat impreuna pe sosea, timp in care am schimbat cateva vorbe, el fiind aproape convins ca a ratat marcajul. L-am asigurat ca suntem pe drumul cel bun, l-am intrebat daca e primul, si am mers impreuna pana la coborare (aprox. 1 km). Acolo i-am urat "Good luck!", el mi-a zis "Stay with me", eu mi-am spus "usor de zis" si l-am pierdut la primul viraj. Avand in vedere ca nu aveam frana spate deloc, iar fata prindea greu, era o nebunie sa incerc sa ma tin dupa el - chiar si cu frane mi-ar fi fost imposibil.

Tipul mi-a parut relaxat, prietenos si fara figuri, asa cum ar trebui sa fie orice campion.

Mai bitza, eu cam banuiesc care a fost "problema" #:-S !

Haha, a fost si cea cu 3 straturi... aia nici nu se mai pune :)

• Upvote 1

Sunt foarte multumit de concurs la modul general, as comenta putin traseul Race, pt. organizatori.

Doar o sugestie, nicidecum o nemultumire...

Ca si amator, cu un nivel mediu, parca as vota pentru traseul de anul trecut unde urcarea spre Cerbăl (al doilea PA pt race) a fost 100% ciclabila, pe un forestier la umbra unde nu m-am simtit asa de solicitat.

Pe de alta parte portiunea pe culme dupa push mi-a placut mult iar a doua urcare, spre Cerisor a parut floare la ureche dupa antrenamentul de la Cerbăl... deci si varianta de anul acesta a avut plusuri.

Nu am nimic impotriva la diferente mari de nivel, sunt binevenite, dar sa poata fi facute pe bicicleta, daca se poate.

@radu - e posibil ca preferinta mea pt traseul de anul trecut sa fie influentata si de situatia mea mai speciala (x2)

Multumesc mult organizatorilor!

Mi-a placut mult zona lacului Cincis unde am avut cazare.

La recomandarea organizatorilor, am stat la camping Madalina, pe malul lacului, conditii modeste dar decente.

Optiune f. buna pt familia mea numeroasa si fara sa lase gaura in buget.

Plusuri: oameni binevoitori, cadru natural, baie in lac, curatenie, vineri seara a fost liniste (impusa pt odihna ciclistilor), preturi decente

Pentru una sau doua persoane as recomanda si camping Ledo (2km mai sus, pe malul lacului), unde am fost sa facem baie in lac, aici e un cadru natural si peisaje de vis, doar ca e mai aglomerat.

Am ramas surprins ca seara nu erau tantari decat chiar langa lac, la 20m.

Copiii și soția au spus ca s-au simtit f. bine la Hunedoara si vom reveni cu placere si la anul!

Cu placere! N-am reusit sa fac nu stiu cate poze dar am zis sa le pun pe cele ce le-am facut, poate se bucura cate-un coleg care se regaseste :)

La mine a fost haioasa povestea cu pana de la km 20. Eram constient cand am luat startul ca nu am sculele (si ca zac la Bucuresti pe balcon), dar ce sa fac sa le teleportez la mine nu puteam.

Asa ca am luat seara un set de petice Topeak- apropos foarte bune de la cortul DHS.

Coborarea cu probleme m-a tras si pe mine pe dreapta pe la km 20. Am facut un snake byte de zile mari. pe la 30 km/h am facut pana instant pe fata, era sa ma fac bucati dar am reusit sa ma opresc teafar.

Am stat vreo 10 min dupa cineva cu o pompa. Bucuros ca in sfarsit am cu ce umfla, incep, pun primul petic asmblez roata, dau sa umflu. Cucu nu se umfla deloc.

Desfac iar, mai vad o gaura, o peticesc asamblez, cucu, tot nu se umfla. Deja fierbeam, am crezut ca e de la pompa. Stau iara vreo 10 min si vine Iorgo, imi da o pompa, bucurie mare.

O pun si dau sa umflu :)). Ca de obicei nu se umfla. Desfac, o examinez, avea si asta pana :)). Pun petic, asamblez si umflu. Spre uimirea mea am o surpriza placuta.

REusesc ca o aduc la o presiune decenta si plec. Va dati seama ca dupa experianta (plus ca am SLR-uri ce se asambleaza foarte greu, janta tubeless) nu mai aveam chef de nimic.

Intr-un final m-am regasit si mi-a placut foarte mult a doua parte a traseului (a fost mai umbrita si peisajele mult mai frumoase).

In tunel am depasit la greu, aveam un far care si-a facut datoria - Cleppe stie :D

PS: la finis am constatat de ce nu se umfla camera cu snakebyte. Cred ca avea cel putin 10 gauri de la mersul pe janta.

Mini Sondaj asupra dificultatii traseelor DHS Corvin 2012:

-Cat de greu sau usor a fost pt fiecare participant, traseul, categoria la care a luat parte ?

Va rog, dati o nota intre 1-5 - unde:

1=mult prea usor

2=usor

3=numai bine

4=greu

5=mult prea greu

Ex:

Traseu Hobby = 4 // Traseu Race = 2 // Traseu Elite = 3

Va rog dati parerea dvs, obiectiva, acolo unde chiar stiti datele clar - si judecati la rece doar traseul, fara caldura - sau alti factori ce depasesc organizarea unui traseu.

Eventual, cei ce au fost si la editia #1 - 2011 - dati o parere comparativa 2011 VS 2012.

Spor la pedalat !

Eu am participat la Hobby , deci doar aici imi voi da cu parerea .

Traseu Hobby = 3

Nu am mai fost la astfel de concursuri , dar banuiesc ca asa trebuie sa arate un concurs de MTB . :)

Pro:

- traseu superb (Race)

- marcajul foarte bine facut

- arbitrii la locul lor si cu o treaba facuta exemplar

- Nota 10 baietilor din punctele de alimentare care s-au miscat fenomenal de rapid

- rezultatele au venit imediat

Contra:

- Muzica exagerat de tare! (Nu stiam cum sa ma indepartez mai repede de zona aia)

1300km dus-intors au meritat din plin. Cu siguranta as mai face asta odata.

Mini Sondaj asupra dificultatii traseelor DHS Corvin 2012:

Daca organizatorii vor acest sondaj, cred ca era mai eficienta o intrebare cu ridicare de maini la festivitatea de premiere.

Aici, pe forum vor fi doar cateva pareri, majoritatea "profi", iar parerea majoritatii amatorilor nu va fi cunoscuta.

Parerea mea e ca un traseu e cu atat mai bun cu cat este mai mare proportia in care este ciclabil pentru majoritatea participantilor. (am spus intentionat "participanti" pentru ca au fost multi care au venit sa se dea cu bicicleta si nu "concurenti" pentru un loc fruntas).

Ambele trasee 2011/2012 au fost frumoase (pt. diferenta intre ele mi-am dat cu parerea in postul #159)

Race=3

PS pt organizatori

Cand pui sectiuni de push pe traseu, ca organizator, trebuie sa iei in calcul si conditiile meteo, zic eu...

Eu as fi avut traseu alternativ pentru canicula, de ex. la Hunedoara 2012 sau pentru ploi torentiale, de ex. la IronBike2011 (nu i-am "iertat" pe organizatorii IronBike ca au intrerupt cursa din cauza ploii, neavand alta varianta de traseu...) Si solutii erau si pt Hunedoara si pt IronBike.

"Mini Sondaj asupra dificultatii traseelor DHS Corvin 2012:

-Cat de greu sau usor a fost pt fiecare participant, traseul, categoria la care a luat parte ?

1=mult prea usor

2=usor

3=numai bine

4=greu

5=mult prea greu"

Traseu Hobby = 2 - ( foarte urat, dezolant chiar drumul prin combinat in contrast cu peisajele superbe de pe traseu)

"Mini Sondaj asupra dificultatii traseelor DHS Corvin 2012:

1=mult prea usor

2=usor

3=numai bine

4=greu

5=mult prea greu

Traseu Hobby = 3 - (de acord cu @stefanalex60, ne-ati promis o portiune de asfalt pentru inceput, a iesit asta....) in rest superb ca si anul trecut! Poate prea cald, insa la noi e o vorba, nu exista "prea cald" sau "prea frig", doar oameni slabi :)

Cu oaresce intirziere, citeva imagini de pe traseul scurt, start si sosire:

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.