Rubyca

2012.07.07 - Moneasa Mountain Bike Maraton

Recommended Posts

Am auzit numai vorbe bune despre acest consurs.Am sunat cativa prieteni,si au avut DOAR cuvinte de lauda.!!

Alatur si eu Felicitari...!

P.S.Nu am participat.

• Upvote 1

Imi pare rau ca nu ai ajuns :( Peste vreo 2 zile voi posta o mica parte din pregatirea traseului lung...sa vezi ce ai pierdut :))

Ce sa zic,un concurs frumos,aflat la prima editie si fara greseli mari.Vreau doar sa le "multumesc" celor care nu erau pe traseu la ce-l de al doilea punct de alimentare cu apa,unde trebuiau sa ma indrume sa fac dreapta.Datorita acestui lucru am coborat 3-4 km ca popicu`.Cand m-am intors....surpriza erau acolo cu apa si mirati pe de-asupra!

In rest numai de bine.Felicitari tuturor concurentilor si organizatorilor si... sa ne vedem cu bine la anu!

Multumesc si baiatului cu atv-ul care m-a ajutat(sau cel putin a incercat sa ma ajute) sa scot batul de la pinioane! Cu toate ca am pierdut 5-7 minute am reusit sa-l scoatem.

Totusi ma intreb....daca erau mai multi concurenti ati fia vut destule rezerve pentru hidratare?

• Upvote 1

Sa spun si eu cateva cuvinte despre acest concurs: Daca startul era pregatit pentru ora 11 , facem noi calculul si plecam pe la ora 6 dimineata din Resita ,cu gandul sa ajungem la ora 10 cel putin.Cu tot cu gps ne-am ratacit .Cu o zi inainte caut pe net si gasesc un traseu Resita -Moneasa - 209 km dar gps-ul tot vroia sa ma duca prin Deva . In fine cu ajutorul baiatului meu care la telefon ne spunea localitatile prin care trebuia sa trecem am ajuns la Moneasa cu 3 minute inainte de start. Va dati seama ce a urmat ,echiparea ,inscrierea.Ca la armata.Le multumesc organizatorilor ca ne-au mai inscris pe ultima suta de metri.Se da startul si eu cautam de unde se pleaca cand la un moment dat ii vad pe toti ciclisti ca veneau spre mine.Imi dau seama ca trebuie sa o iau roata si pana la urma trec si eu linia de start ultimul.Fara incalzire dupa 4 ore si jumatate de condus plec in cursa de 60 care pana la urma a fost de 50.De la start observ ca se pleaca usor ,numai bine sa ma incalzesc si eu putin.Cu o zi inainte imprim profilul traseului si-l pun pe ghidon dar se pare ca nu prea sa potrivit traseul cu ce aveam eu.In fine la inceput marcaj impecabil dar pe masura ce treceaau km se tot rareau benzile marcatoare.La un moment dat pe prima coborare vad ciclisti care se intorc .In gandul meu asa o fi traseul ,poate se face vreo bucla si revenim.Dupa care imi vine in minte imaginea traseului care se repeta pe o portiune si le spun ciclistilor care au intors ca e bine la vale,dupa care intorc si ei si ii dam la vale putin stresati ca poate am gresit traseul.

Ca prima recomandare nu numai organizatorilor acestor concursuri ci tuturor:Benzile marcatoare sa aibe o distanta intre ele egala pe tot traseul.Stiu ca veti zice pai daca nu este nici o intersectie pe acel traseu ce rost au?Pe traseu noi ca si concurenti nu stam cu ochii numai pe benzi sau sageti.Suntem atenti si la gropi ,suntem atenti mai ales pe coborari sa tinem trasa ideala.Daca nu mai vezi benzi marcatoare o anume distanta,intri in panica ca ai gresit drumul ,reduci viteza si pierzi timp.

La acest traseu cel putin fiecare intersectie a fost marcata impecabil cu sageti ceea ce a redus stresul de a nu te rataci.Dar tot au fost momente cand nu eram suta la suta sigur ca am luat-o bine din cauza pauzelor lungi fara benzi marcatoare.

A doua recomandare ar fi sa nu mai faceti trasee cu portiuni care se repeta.Mai ales repetarea din sens invers.Ne induceti in eroare.Benzile erau puse numai pe urcare pe partea dreapta,pe coborare benzile ne apareau pe stanga.Normal ca-ti pui intrebari.La acest concurs am intors eu cativa ciclisti care au crezut ca au gresit traseul.Nici eu nu eram sigur suta la suta .

E normal sa nu iese perfect ,doar e prima editie.Scriem si noi pentru editiile viitoare .

Puncte de alimentare cu oameni inimosi,peisaje superbe,traseul colorat cu de toate.A fost ok per ansamblu.

Acum o remarca pentru reprezentantul Consiliului Judetean care a sponsorizat evenimentul: Am inteles ca ati ajutat financiar la organizarea acestui concurs pentru a dezvolta turismul in zona.E prima oara cand vin la Moneasa si voi veni si la editiile viitoare dar imi voi aduce mancare de acasa si voi sta sigur cu cortul.De ce? Pai dupa concurs am primit o portie de gulas.Foarte frumos gest.Eu de un an sunt vegetarian si plec prin statiune sa mananc o pizza vegetala.Gasesc o pizzerie ,stau 10minute pana-mi aduce meniul ,comand o pizza .Era ora 15.30 . Mi se spune ca pizza nu fac decat seara.Asta e ,zic.Vreau o portie dubla de cartofi prajiti cu o salata si o bere fara alcol.Imi raspunde ospatarita ca nu poate sa-mi dea numai cartofi ca sunt garnitura si trebuie sa iau si meniu.Bine.Plec la restaurantul de vizavi.aceeasi poveste cu cartofii.Dupa concurs mai mananc si eu mancare mai nesanatoasa pentru ca stiu ca atunci sunt arderile calorice foarte mari .Doar ca aici imi spune ca au pizza.Stau 30 de minute si in sfarsit vine pizza.Daca vroiam pizza congelata luam si eu de la supermarket. Imi vine cu pizza congelata facuta la microunde cred.Maslinele erau reci ca gheata.Dar i-am lasat bacsis 50 de bani sa nu o umilesc prea tare sa-i iau si aia. Pai cum sa faci in halul asta turism. S-au purtat ospataritele alea cu noi de parca vroiam mancarea pe gratis.Prea erau plictisite.Si se mai plangeau localnicii de acolo de la tarabe ca anul asta nu prea sunt turisti.Nici nu o sa vina decat cei ce nu s-au fript inca cu ospitalierii ospatari ai statiunii.Sper sa nu fie toti asa.Poate ceilalti ati avut chelneri mai bun.Un exemplu bun sunt cei ce au servit gulasul.Dar i-am intrebat si nu faceau nimic altceva de mancare.Au fost prea ocupati .E de inteles .Nu generalizez,spun numai ca am experimentat in doua locuri unde se mananca in Moneasa si n-am fost multumit. Poate trimite-ti ospatarii la Hunedoara in schimb de experienta ,unde am mancat regeste si cu costuri acceptabile .Parerea mea.

Asteptam urmatorul eveniment de la Moneasa.Multumiri organizatorilor si sponsorilor.

Numai bine

Din nefericire cateva bezi au fost (furate) de pe traseul lung iar faptul ca distanta si harta de pe site nu erau identice se datoreaza ploii de vineri seara care ne-a facut sa modificam traseul in ultimul moment, din aceasta cauza a devenit si mai scurt si traseu comun pe urcare si coborare.Ne straduim si vom reusi sa marcam mai bine data viitoare.Nu inteleg cu ce ii deranjeaza pe unii marcajele si le rup de pe traseu.

• Upvote 1

Eu m-am inscris la tura de 30 km, avand in vedere ca fusesem la KOM la Paltinis inainte cu 2 zile si am pierdut si jumatate de noapte de drum de la Sibiu la TM.

Dupa ce am vazut profilul de la 50 (care initial fusese 60) mi-a parut un pic rau ca nu m-am bagat acolo.

Startul la 30 km a fost foarte rapid, in primele cateva sute de metri s-a format deja un grup de 7 care s-au distantat de restul, a urmat o catarare lunga pe care Zsolt Kovacs a condus magistral grupul evadatilor (cu ajutor minim din partea lui Gergo si a mea) si astfel la finalul urcarii mai ramasesem noi 3 in fata. Pe portiunea valonata ne-a ajuns Istvan Demeter de la Oradea, care a tras ca un nebun dupa noi.

De aici, prostia si-a spus din nou cuvantul in ceea ce ma priveste. Pe prima coborare ceva mai tehnica cei 3 au pus distanta fata de mine, iar la o bifurcatie a drumului, nemaiavandu-i in raza vizuala am interpretat gresit un marcaj dealtfel corect pus si am ratacit traseul, cu vreo 3,5 km. Pana am revenit pe traseu, deja trecusera in fata inca vreo 7-8 participanti pe care am tras greu sa-i depasesc. Ajunsesem pe 5 la general si ma multumeam cu ideea ca sunt pe 1 la categorie, desi nu eram sigur 100% de asta. Apoi din nou o coborare prea tehnica pt. mine, stateam in picioare pe bitzigla si pe un hop cad cu dorsalul pe sezut, iar acesta se ridica cu varful in sus. Nu aveam imbus sa-l reglez. Am continuat coborarea pe jos, cu nervii intinsi la maxim, moment in care cineva trece pe bicicleta si ma depaseste. Era viitorul loc 1 de la categorie.

Pe ultima portiune de plat si fals plat, pe care ar fi trebuit sa zbor, am pierdut din nou timp din cauza ca am pedalat doar in picioare (aprox. 8-9 km). In Moneasa am fost ajuns de cel de pe locul 3, si la final am decis din gesturi sa trecem impreuna, el a ridicat mana, eu la fel sa i-o prind sa terminam in tandem si cred ca am avut un sfert de roata in fata si i-am "furat" locul 2. Imi pare rau, sper ca nu s-a suparat. Eu oricum am fost un pic dezamagit ca am ratat locul 1, din nou din prostie si din incapacitatea mea tehnica de a aborda coborarile.Felicitari tuturor concurentilor si organizatorilor. La anul cred ca voi reveni, sper sa fie si mai bine.

Profilul se afla aici http://app.strava.com/rides/12915096

Guest
This topic is now closed to further replies.