ovidiu

27-29.07.2012 - Întâlnirea Ciclism.ro

Recommended Posts

Hehe,eu acum am vazut varsta lui Andrei.Pff,vroiam si eu sa vin dar ma gandeam ca sunt singurul mai mic de p-acolo.

Si eu tot 17 am (abia luna trecuta i-am implinit), nu e el singurul participant. :D

bre, ca să fie clar, eu mi-am luat punga de gunoi la bucureşti. îmi pare rău că am vorbit buruienos la începutul filmului cu trabucul.

Am trecut si eu ieri pe la ora 2 cu dorinta de a face o baie in rau. Dar la ce gunoaie erau acolo, am fugit repejor spre cazare si apoi spre Bucuresti :(

Gunoaiele din rau erau mult mai multe inainte de a veni noi. Joi inainte de a pune corturile am strans doi saci mari de gunoi lasati de manelistii ce-au cutreierat zona.

La fel si eu cu "tataia Rock", am facut salubrizare, cand am campat.

Bineanteles ca si la plecare, dar nu stiu cum a fost la final, ptr ca noi am plecat destul de devreme.

Prima participare,impresie foarte buna.Felicitari organizatorilor!

Din pacate,soseaua lasa de dorit,mai ales pe coborare 8-X ,care poate fi clasificata,pentru cursieristi,drept extrema.

Am urcat si sambata si duminica,iar pe coborarea de duminica.am luat o groapa,iar acum sunt cu umarul imobilizat in gips. :((

Cu toate astea nu regret ca am participat la intalnire,dar as sugera organizatorilor sa ia in calcul si o intalnire pa Transalpina,comparabila cu Transfagaraseanul,insa soseaua este impecabila.

Toate bune si astept urmatoarea convocare! :bici-7:

Am urcat câteva imagini, momentan pe Facebook. Ar trebui să poată fi văzute chiar și de cei care nu au cont acolo. Cred.

• Upvote 3

Am ramas cu un gust foarte amar dupa aceasta intalnire. FOARTE AMAR !

MUZICA !

Mii de wati dati la maxim sa se auda pana la lac :(. De dimineata pana seara. De fapt nu seara, ci noaptea, ca de aici e gustul meu amar.

Probabil cei de la DHS s-au crezut la discoteca, entuziasmati de cei 15-20 de piliti care dansau in ring. Fara sa incerce macar sa dea un tur al campingului sa vada cati de fapt dezaproba acest lucru. O gramada de oameni care stateau la usa cortului cu copii, nereusind sa-i duca la somn datorita miilor de wati infernali care se auzeau pana la Cartisoara. Nu puteai discuta cu cineva decat TIPAND !

Si discutam de 12 noaptea. Acolo erau vre-o 100 de corturi cel putin cu aproximativ 500 de persoane.

Majoritatea au venit de placere, sa se simta bine si sa socializeze cu alti ciclisti. Au venit cu FAMILIILE. Si cu COPII !

Excesul de wati a fost ENORM. Poate la anul Ovidiu nu va mai da bere gratis si poate va uitati un pic in jur, CA NU SUNTETI SINGURI IN CAMPING ! Cred ca multi nu vor mai participa la anul din aceasta cauza.

Personal am luat atitudine de cateva ori si NIMIC. Pe romaneste i-a durut in p...

Aveti cuvantul meu de onoare ca daca la anul faceti la fel va tai cablurile cu clestele si chem si Politia ! RUSINE DHS !

He,he,he...mintea mea de om batran,corturile si masinile puse mai departe de tabara propriu zisa. Principiu de om care a fumat cite ceva,de distrat si de baut o facem la gramada dar de odihnit...mai departe de zgomot. Putea sa urle muzica cit putea,eram insensibil...nici macar nu a fost pe gustul meu(rock adica...)

Cred ca logistic ar fi mai greu de organizat pe Transalpina. In plus, TF (ca si Sibiul) e chiar in centrul tarii, deci mai usor accesibil.

Transfagarasanul urcat dinspre nord e foarte frumos (ocazie cu care il asez definitiv pe locul I la "impresia artistica").

Imagine postată

Legat de curatarea locului de campare, situatia s-a imbunatatit fata de anii trecuti. Duminica dimineata am mai adunat oarece gunoaie si le-am pus la "indemana" oamenilor care vin cu masina primariei sa le stranga (informatie de la proprietara pensiunii Râul Balea, din apropiere).

Multumim pentru ochiul fin de fotograf, domnu Muntele :) !

• Upvote 2

Citeva cuvinte si de la mine, prima intilnire... extraordinara. Impreuna cu 3 giurgiuveni, plus nevasta plus Sopinel care a venit din Sibiu, m-am simtit cu mult mai tinar decit anii din "bolentin". Urcarea a fost teribila, nu era concurs dar toata lumea a pus osul la munca, am urcat in 2h si 10 min. Coborirea a fost cu adrenalina, ma dadeam cu viteza nebuneasca, inclinat la maxim pe curbe de unde se vede ca adrenalina nu tine seama de virsta,

Pozele mele sunt pe picasaweb.google.com/oldrocker1950

PS: duminica pe la 10 am plecat din tabara spre lac cu masina, pe cine gasim pe urcare ridicat in picioare si bagind virtos la pedale? Pe Maus...acum intelegeti voi de ce este abonat el mereu la loc 1. Daca aveam sofer de rezerva care sa-l duca pe tom...tare mult mi-ar fi placut sa urc pe bicla si sa cobor macar pina la Piscul negru. Sa fim sanatosi si sa ne revedem la anu'!

Cum nu am putut sa ajung de vineri seara la Cartisoara, sambata dimineata m-a dus cumnata-miu cu masina din Corbeni (7km spre sud de Barajul Vidraru) pana la Balea lac,

unde am "incalecat Focusul" si dai la vale spre Cartisoara.

Frumoasa atmosfera din camping cu toate ca era cam dimineata si lumea abia se trezea.

Urcarea "oficiala" a fost mult mai placuta si mai putin obositoare pt mine fata de anul trecut. Am urcat in aprox. 2h30min. (3h cu tot cu pauza de beri de la Balea Cascada)

Dupa inca o bere la terasa sus la Balea unde am stat la masa cu 2 baieti din Otopeni (Salutari!) am luat-o la vale catre sud de data asta, inapoi spre Corbeni.

Imi pare rau ca nu am putut ramane sambata seara, dar ma asteptau acasa fetita si nevasta (de data asta mai nervoasa ca niciodata).

Cateva poze facute cu telefonul:

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Tot respectul pt baietii care au remorcat pe cei mici. Asta da antrenament !

Hehe,eu acum am vazut varsta lui Andrei.Pff,vroiam si eu sa vin dar ma gandeam ca sunt singurul mai mic de p-acolo.

te referi la mine? :))

te referi la mine? :))

Prima data am crezut ca se refera la user-ul AndreiCiclistul, dar s-ar putea sa se fi referit la tine:D

Wow...Hai ca la asta chiar nu ma asteptam :)).

Edit:Da,la AndreiCiclistul ma refeream :)).

Ati fost vreunul dintre voi (dintre cei doi Andrei :)) ) cu parintii?

P.S.:AndreiCiclistul nu cred ca altfel n-ar mai fi fumat,nu? ;))

Am ramas cu un gust foarte amar dupa aceasta intalnire. FOARTE AMAR !

MUZICA !

Mii de wati dati la maxim sa se auda pana la lac :(. De dimineata pana seara. De fapt nu seara, ci noaptea, ca de aici e gustul meu amar.

Probabil cei de la DHS s-au crezut la discoteca, entuziasmati de cei 15-20 de piliti care dansau in ring. Fara sa incerce macar sa dea un tur al campingului sa vada cati de fapt dezaproba acest lucru. O gramada de oameni care stateau la usa cortului cu copii, nereusind sa-i duca la somn datorita miilor de wati infernali care se auzeau pana la Cartisoara. Nu puteai discuta cu cineva decat TIPAND !

Si discutam de 12 noaptea. Acolo erau vre-o 100 de corturi cel putin cu aproximativ 500 de persoane.

Majoritatea au venit de placere, sa se simta bine si sa socializeze cu alti ciclisti. Au venit cu FAMILIILE. Si cu COPII !

Excesul de wati a fost ENORM. Poate la anul Ovidiu nu va mai da bere gratis si poate va uitati un pic in jur, CA NU SUNTETI SINGURI IN CAMPING ! Cred ca multi nu vor mai participa la anul din aceasta cauza.

Personal am luat atitudine de cateva ori si NIMIC. Pe romaneste i-a durut in p...

Aveti cuvantul meu de onoare ca daca la anul faceti la fel va tai cablurile cu clestele si chem si Politia ! RUSINE DHS !

Tocmai din cauza galagiei am decis ca anul asta sa stau la pensiune. Anul trecut nu am reusit deloc sa dorm vineri spre sambata, singura noapte in care as fi avut pretentia sa ma odihnesc, sa pot sa urc si eu mai ok. Din pacate si la pensiune era un cocos ragusit care canta de cate 25 de ori pe ora, la diferenta de 6 secunde, la ora 5, 6 si 7. In fiecre zi ma gandeam cum sa-l rapun cu vreo harbaleta sau cu un satar.

Chestia cu muzica tare (tip Prima Evadare 2012) ma agreseaza si pe mine dar asta cred ca e din cauza faptului ca nu mai bem corespunzator cat sa nu ne pese, ba chiar sa ne placa, dar si pt ca am mai imbatranit, ce s-o mai cobaltaim... Astia mai pusti au urechile mai infundate...Nu "simte".

@Viorel

Imi exercit dreptul la replica de pe contul lui Radu deoarece consider ca nu merita sa imi deschid un cont doar pentru a-i da replica "deranjatului" Viorel.

Sunt Cristian si iti transmit urmatoarele:

-solicitarea de muzica a fost anul acesta si din partea organizatorilor, obijnuiti cu faptul ca noi cei din Deva-Hunedoara putem sustine partea sonora a evenimentului de doi ani incoace;

-eu credeam ca la intalnirea ciclism.ro participa oameni nu firme, asadar cand vrei sa te adresezi noua te rog sa ne consideri simpli pasionati de biciclit din Deva, Hunedoara si imprejurimi, nu "baietii de la DHS". Dintre cei peste 25 de participanti din jud Hunedoara, doar 5-6 au fost din cadrul DHS, inclusiv eu, si nu doresc ca ceilalti sa fie afectati de frustarile tale asupra DHS-ului.

-ma bucur sa aflu ca ai fost nominalizat ca purtator de cuvant pentru toti parintii prezenti cu copiii la intalnire, dar vreau sa ii anunt ca puteau sa vina oricare dintre ei sa ne solicite sa dam muzica mai incet si iti garantez ca o faceam instantaneu. Au gresit alegandu-te pe tine, si le precizez ca ai venit la cortul nostru sa ne ceri acest lucru doar o singura data nicidecum in repetate randuri asa cum precizezi mai sus. Prietenii nostri care au avut copii nu ne-au solicitat sa dam muzica mai incet, nu ne-au spus ca ii deranjeaza, si nici nu au stiut ca au un reprezentant in multime.

-lumea care s-a simtit foarte bine la corturile noastre nu cred ca ar trebui clasificati ca "niste piliti" pentru ca stiu sa se distreze si nu se transforma incet in "constipati" si aici nu ma refer la cei care nu gusta un gen muzical, ci la cei care obiecteaza la orice in numele altora fara ca acestia sa-i solicite acest lucru

Si acum sa concluzionez, tot efortul de a avea muzica (fie ea si tare) la aceasta intalnire a fost depus de noi pentru toata lumea prezenta, si aici mentionez transportul, incarcatul-descarcatul, montatul, calibratul, etc, fara a avea nici o pretentie din partea nimanui. Imi cer scuze celor care nu au gustat genul muzical in anumite perioade, dar nu poti sa satisfaci toate gusturile sau cum se spune in popor "sa te ca.. in gustul omului" (probabil de aici gustul "foarte amar" mentionat mai sus), dar aici trebuie vizat dj-ul nu toti cei din jurul lui. Poate ca de aceea dupa ce noi am inchis muzica, a mai cantat muzica la o masina din zona voastra cel putin jumatate de ora si sonorul trada ca nu canta doar pentru voi din moment ce se auzea clar si in zona corturilor noastre.

Pentru toate cele de mai sus, eu imi cer scuze ca am deranjat, ca am fost "neplacuti" pentru marea majoritate a celor prezenti, si pentru ca Viorel sa isi indeplineasca obiectivul propus, noi nu vom mai asigura muzica la editiile viitoare. In acest fel putem sa stam si noi linistiti ca nu mai trebuie sa muncim atat, sa avem grija de scule, boxe si toate celelalte obiecte de mii de euro, cand putem sa stam la muzica din masini, si sa pedalam si duminica nu sa stam sa strangem sculele cand alti sunt pe trans sau acasa la un dus caldut.

PS: Viorel mai bine chemi politia, pentru ca taiatul cablurilor nu e o optiune sanatoasa pentru tine, si le poti taia atunci cand le cumperi tu.

• Upvote 8

Ati fost vreunul dintre voi (dintre cei doi Andrei :)) ) cu parintii?

P.S.:AndreiCiclistul nu cred ca altfel n-ar mai fi fumat,nu? ;))

De fapt el a venit cu tatal lui...si l-a prins cu trabucul in mana :))

=)) Atunci nu vreau sa stiu ce a urmat.

@radu_has / Cristian.

Imi cer scuze fata de firma DHS, nu a fost cu intentie. Nu am nimic cu aceasta marca. Aveati dube DHS si corturi DHS si de aici deductia. Scuze inca odata.

Cat despre muzica si genul de muzica nu ma intereseaza, cum am spus si tu sunt gusturi si gusturi. No coment.

Gustul meu amar despre muzica se refera la altceva, si am scris asta, dar vad ca se trece cu vederea. DUPA 12 NOAPTEA. Ca atunci a inceput lumea sa murmure. Am fost la Radu si i-am zis, nimic. Am fost la DJ si mi-a dat un besiii instant, cred ca nici nu a inteles ce i-am spus la cate de infernal era volumul acolo. M-am dus la Ovidiu si i-am explicat situatia, i-am aratat ceasul si s-a rezolvat. Este simplu sa dai muzica la maxim si sa te doara in cot de ce simt cei din jur. Ce doreati, comitete de partinti ? Lucrul asta se incadreaza in limita bunului simt. Cat despre muzica de la masina din grupul nostru, cred ca a durat maxim 10 minute, am oprit-o eu cu mana mea cand am ajuns la cort.

Anul trecut am lipsit de la eveniment, fiind la IBO, dar personal in anii anteriori m-am simtit extraordinar fara miile de wati in jur. Venim acolo sa socializam discutand unii cu altii, nu tipand unii la altii.

Este ultima mea replica despre muzica si cu asta am incheiat.

• Upvote 3

PS: Viorel mai bine chemi politia, pentru ca taiatul cablurilor nu e o optiune sanatoasa pentru tine, si le poti taia atunci cand le cumperi tu.

Sau isi cauta la o pensiune mai linistita nelasand total la o parte optiunea de a sta acasa ;)

• Upvote 3

Sau isi cauta la o pensiune mai linistita nelasand total la o parte optiunea de a sta acasa ;)

Iti multumesc, dar am venit la intalnire sa socializez si sa ma simt bne alaturi de prieteni. La pensiune pot sta oricand, dar prefer varianta cu cortul atunci cand merg pe Trans. Si o fac des, nu neaparat in cadru organizat. Cat despre statul acasa la anul, este garantat.

• Upvote 1

Trebuie sa ma declar partial de acord cu Viorel.

Muzica baietilor din Hunedoara a fost mult prea tare. Am venit la o intalnire de discutii cu prietenii nu la discoteca sau concert.

Chiar eu personal am fost de doua ori si am incercat sa vorbesc cu responsabilul cu muzica, insa fara nici un succes. La fel au fost si Ovidiu si Rubyca si Maus si nu au fost ascultati. Si acum sunt ragusit de la cat am urlat ca sa ma fac inteles cu prietenii.

Unul din muzicanti a spus ca daca nu ne convine isi strange sculele si pleaca!

• Upvote 4