ovidiu

27-29.07.2012 - Întâlnirea Ciclism.ro

Recommended Posts

Eu, cel mai probabil, voi pleca din Bucuresti vineri pe la ora 14.

Daca pot ajuta pe cineva (care vine cu trenul sau calare) cu ceva bagaj ("lichide" :) , cort, haine etc.) dati-mi de stire.

Vine cineva de joi cu masina? Am nevoie de ajutor.

Pai eu sau Alpinman! facem ca anul trecut?

Sper ca Marea Citire sa fie in seara de sambata nu? Daca ar fi vineri seara nu stiu cati ar mai ajunge la Balea Lac dupa atatea litere intoarse si ras-intoarse

Eu de citit citesc vineri pentru ca duminica sa pot urca la volan.

Acum depinde si ce citesti: o Liberatatea sau un Morometii? :D

• Upvote 1

Eu de citit citesc vineri pentru ca duminica sa pot urca la volan.

Acum depinde si ce citesti: o Liberatatea sau un Morometii? :D

Vrei sa spui de vineri pana duminica :-J

Deci daca nu se anunta ploi, vijelii sau alte peripetii, cred ca dau si eu o fuga cu masina pana in Cartisoara. Intrebarea mea este daca pot lasa masina undeva prin apropierea corturilor, cat timp urc si cobor?

Parchezi masina in Cartisoara si de acolo o iei fain-frumos pe bicicleta.

Referitor la masini.

As prefera ca toate masinile sa fie parcate intr-un loc, iar corturile montate in alt loc. Am vazut ca in anii trecuti multi si-au parcat masina in tabara si au montat cortul langa ea. Nimanui nu i-ar placea sa iasa dimineata din cort si sa dea nas-in-nas cu o portiera. Sau ca un esapament sa umple de fum tabara.

Si mai multa atentie unde si cum montati corturile. Incercati sa mentineni o ordine si o aliniere. Anul trecut m-am trezit cu un cort montat exact in fata cortului meu. Iar cei trei posesori si-au depozitat si bicicletele intre corturi, astfel ca a trebuit sa le indepartez ca sa pot iesi. Le-am explicat vecinilor, niste baieti simpatici de altfel, si s-au mutat mai intr-o parte. Au campat ei noaptea, dar totusi, mai multa atentie!

nu

Multumesc de raspuns. Parca ati avea un club si nu are nimeni voie sa se alature...

Parchezi masina in Cartisoara si de acolo o iei fain-frumos pe bicicleta.

Si daca vin cu masina si cu cortul? Las masina in Cartisoara si vin cu cortul pe bicicleta pana in locul de campare, nu?

Hai că mai am o întrebare în numele omenirii. Adică a celor care mă bat la cap cu diverse. Am niște prieteni care vor să vină, dar vor cazare. Ce știți despre pensiunile din zonă? Sunt/unde sunt/cum sunt/de-astea.

Eventual, dacă ați mai fost și aveți și niște site-uri ar fi perfect. Motiv pentru care, eu insist, în gașca asta chiar nimeni nu bea țuică? ?D

Minunat. Maşinile vor fi parcate lângă zona corturilor, la vedere. Sâmbătă seara începe cu adevărat distracţia, focul de tabără, discoteca....şi este de preferat ca maşinile să fie parcate separat de zona de divertisment (trebuie să fiţi de acord). Terenul alocat campării este suficient de mare astfel încât să încapă atât maşinile cât şi corturile.

Hai că mai am o întrebare în numele omenirii. Adică a celor care mă bat la cap cu diverse. Am niște prieteni care vor să vină, dar vor cazare. Ce știți despre pensiunile din zonă? Sunt/unde sunt/cum sunt/de-astea.

Eventual, dacă ați mai fost și aveți și niște site-uri ar fi perfect. Motiv pentru care, eu insist, în gașca asta chiar nimeni nu bea țuică? ?D

Zona de campare este la 2 kilometri de comuna Cârţişoara. În mod sigur există locuri de cazare tip pensiune, rezervarea la acestea trebuia făcută din timp.

http://www.turistinf...cartisoara.html - merită să încerci. Părerea mea: distracţia maximă este la cort ! Cât despre ţuică, caută-mă să o cercetăm îndeaproape, înainte de a o împărţii prin tabără, nu de alta, dar, să ne asigurăm că "cititorii" urcă Transfăgărăşanul nu Transalpina! :-

Si eu cred ca ar trebui sa organizam tabara doar pentru corturi, iar parcarea sa se faca la sosea ca e loc destul...

Asa ar fi normal, locuri pentru parcat masina si locurile pentru cort, ambele separat.

Si eu sunt de parere ca parcarea masinilor sa fie separata de zona corturilor.

nu va mai agitati degeaba. Camparea se va face ca si pana acum, totul tine de bun simt. Timp de 4 ani de cand merg la intalnire, au coexistat atat corturile cat si masinile. Repet, totul tine de bun simt. Si mai functioneaza si regula, primul venit, primul servit. Adica daca tu vii vineri noapte, sigur n-o sa-ti gasesti un loc potrivit ca mine care vin de joi la pranz

• Upvote 2

Zona de campare este cea de anul trecut?

Foarte probabil da. Toata zona a fost retrocedata dar marti merg la primarie sa rezolv cu terenul de campare.

• Upvote 3

Camparea se va face ca si pana acum, totul tine de bun simt.

Fara suparare, dar am vazut mari lipsuri ale bunului simt.

In afara de parcarea masinilor in mijloculul campingului, aruncatul gunoaielor aiurea este alt lucru pe care nu vreau sa-l mai vad.

In fiecare an am plecat ultimul din camping si am adunat zeci de saci de gunoi.

Va rog sa va luati gunoiul cu voi si sa-l aruncati la prima ghena sau pubela intalnita. Anul trecut Ovidiu a platit o masina sa care gunoiul ramas si adunat de noi. Si a fost o masina mare.

• Upvote 3

La treaba cu gunoiul ai perfecta dreptate. Insa in cazul masinilor, nu poti sa ii impui cuiva sa nu parcheze langa cort. Fiecare isi tine in masina o gramada de lucruri si nu cred ca ii place cuiva sa se tot deplaseze la masina parcata undeva in afara sa-si ia ce are nevoie. In afara de asta o gramada isi tin biclele sus pe masina si vor sa le aiba langa ei pe timpul noptii. Nu inseamna ca daca pana acum nu s-a furat nici o bicicleta, nu se va fura in veci.

• Upvote 2

Tipa e inclusa in pachet?

...firesc, să se spele cu ea pe cap cine doreşte.

Vorba lui Lucian, poate , cumva, anul acesta ne organizăm mai bine în ceea ce priveşte resturile menajere, poate o toaletă eco, căci dacă mergi cu şlapi prin pădure...e pericol.