fremen

CUBE LTD Pro vs MERIDA MATTS LITE 1200-D

Recommended Posts

Salut!

Va rog sa va dati cu parerea despre 2 MTB, pareri Pro & Contra:

CUBE LTD PRO 2012 :

Alu Superlite AMF 6061 Double Butted, RFR-Geometry, Disc onlyblack anodized

Rock Shox Reba RL 100mm, Motion Control, PopLoc

FSA No.10 semi-integrated

Easton EA30 Oversized

Easton EA30 Lowriser Oversized

CUBE Performance Grip

Shimano Deore XT RD-M780 Shadow 10-speed

Shimano Deore FD-M590 Top Swing 34,9mm, 10-speed

Shimano Deore SL-M591 Rapidfire-Plus, 10-speed

Shimano BR-M505 hydr. discbrake(180/160mm)

Shimano FC-M552 2-Piece 42x32x24T, 175mm, integrated BB, 3x10 speed

Alex ZX 24

Shimano HB-M435 Disc

Shimano FH-M435 Disc

DT Industry

Schwalbe Rapid Rob Performance 2.25

Impac AV14

Fasten Alu

Selle Italia X1

12,3 kg

MERIDA MATTS LITE 1200-D MODEL 2011 :

Tip cadru: Matts Lite-D-Single EG PM BB30fit

Mărimi: 16-18-19-20-22

Culoare: negru/alb(roşu)

Telescop: Manitou Minute Expert 100 ABS+

Frână F: Avid Elixir 5 MM 185

Frână S: Avid Elixir 5 MM 160

Lanţ: Sram PC-1050

Angrenaj pedalier: Sram X9-10 44-33-22 BB-Fit

Schimbător F: Sram X9 low 34.9

Schimbător S: Sram X9-10

Pinioane: Sram PG-1050 12-36

Coarne: Merida SuperLite

Manşon: Merida Vise 291

Ghidon: FSA XC 180OS Flat 620[w/barend]

Tijă ghidon: FSA OS-150 6 laser

Cuvetărie: FSA 410 Neck

Butuc F: Sram M406 disc

Butuc S: Sram M406 disc

Pedale: Shimano M520

Jantă: Merida XD Lite

Şa: Prologo Phorma Male

Colier şa: Alloy 32 QR

Tijă şa: FSA SL250 SB20 27.2

Schimbător F: Sram X.9 trigger 3

Schimbător S: Sram X.9 trigger 10

Anvelopă F: Schwalbe Rocket Ron 2.1 Performance

Anvelopă S: Schwalbe Rocket Ron 2.1 Performance

11,3 KG

E vorba, in principiu, de echipare Shimano vs Sram, de 1 kg diferenta de greutate si furci diferite, Rock Shox Reba vs Manitou Minute Expert Abs + . Va rog, cit se poate, pareri cit mai obiective si argumentate.

Merci fain!

• 0

Mergi pe REBA. E mai usor de servisat, si mai buna decat Manitou. Transmisia o schimbi mai usor decat furca, daca nu te multumeste, dar cred ca M780 rupe bine pentru ce ai tu nevoie. In rest, la canyon si Radon te-ai uitat sa vezi ce poti lua de toti banii tai? :)

Stiu ca sunt carcotas,...dar ai mai pus intrebarile astea si in alt topic. Ramain la unul singur nu le pune prin 50 de locuri

merci de reply, h3x0r...ma gindeam la cele 2 biciclete in ansamblu, cu plusuri si minusuri...cred ca sint asemanatoare ca si dotari, si de aia am nevoie de cateva confirmari utile...

@ tzunoi, stiu ca tocmai am postat si in alt topic, cred ca e mai bine sa fie mutata aici discutia...si astept pareri interesante, e mai util zic ;)

Fremen, mai sunt si alte aspecte:

Merida:

+ Franele ceva mai bune

+ Mai buna transmisia pe ansamblu: Full X9 + grup de pinioane foarte bun (sunt cam 4 mil bune aici bagate in plus fata de Shimano)

+ Pedale M520

- Furca ok,insa ceva mai naspa decat REBA

CUBE:

+ Furca

All n all, cred ca vei avea de upgradat mai putin la Merida , deoarece sunt aspecte multe care sunt ingrijite, si asta se vede in greutatea totala. Ideea e ca si REBA e o furca, nah, ok, dar merita un FOX luat SH de pe undeva de pe eBay, la un 400e. Asa ca eu cred ca cel mai bine e sa iei Merida, si sa upgradezi pe viitor doar furca, ca oricum, zic eu, niciuna nu va fi top of the top. Iar furca e o componenta care te scapa de multe necazuri, fata devine mai stabila, iti iarta multe greseli si arogante pe care le faci in concurs sau pe trasee dificile.

Linia X9 e net superioara celei de la shimano cu un XT pe spate si restul iluzii

franele de la elixir, sunt multe peste cele de la shimano.

Furca reba vs manitou este si de preferinte (intr-adevar la service are avantaj reba)

1 kg in plus mi se pare f mult la 2 bicle de pret asemanator

cadrul merida are un mare + fata de cel de la cube, eu am modelul 1000-D, mult mai race si mai competitiv gandit

Despre butuci SRAM vs. Shimano, nu stiu ce sa zic, dar eu unul fug de shimano de mananc pamantul

la fieraraie (ghidon pipa tija de sa) merida este net peste cube, cuvetaria FSA este destul de buna, e oricum aceeasi la fiecare.

Concluzie: eu as merge pe merida

Ok - iti zic si aici. Uita-te la Radon si Canyon - de obicei ofera mult peste restul in aceasi bani. Canyonul trimite in RO radonul nu dar exista o frima in oradea care le aduce...contra comisionului lor. In ce buget vrei sa te incadrezi

E stransa treaba. Merida are transmisie mai buna, Cube are furca mai buna. Franele sunt o treaba subiectiva. BR505 daca nu gresesc sunt Deore, care nu-s rele deloc, iar la capitolul mentenanta...Shimano e mai usor de servisat. Elixir 5 sunt medii, la fel ca si Deore.

Eu as merge pe Merida pt ca e full X9 in loc de Deore cu un Xt pe spate. X9 e echivalent cu XT, deci Merida e mult peste Cube la cap. transmisie. La greutate iar....1kg e destul de mult. Furca nu e chiar de aruncat pe Merida totusi, deci eu votez Merida.

PS si off-topic: Cei care tot recomandati Canyon si Radon: devine obositor sa vezi pe fiecare topic cu bicicleta X vs. Y intrebarea sau recomandarea cu Canyon/Radon. Au o mica-mare problema astea: achizitia complicata, durata mare (si incerta) de asteptare si poate si gusturile. Unii mai aleg si pe alte criterii bicicleta, nu doar pe dotari/bani, ca altfel am calari toti Canyon/Radon. Realitatea e ca-s destul de rare astea pe la noi. Nu am nimic cu marcile astea, si eu vroiam sa-mi iau un Canyon, dar am renuntat.

Fremen, mai sunt si alte aspecte:

Merida:

+ Franele ceva mai bune

+ Mai buna transmisia pe ansamblu: Full X9 + grup de pinioane foarte bun (sunt cam 4 mil bune aici bagate in plus fata de Shimano)

+ Pedale M520

- Furca ok,insa ceva mai naspa decat REBA

CUBE:

+ Furca

All n all, cred ca vei avea de upgradat mai putin la Merida , deoarece sunt aspecte multe care sunt ingrijite, si asta se vede in greutatea totala. Ideea e ca si REBA e o furca, nah, ok, dar merita un FOX luat SH de pe undeva de pe eBay, la un 400e. Asa ca eu cred ca cel mai bine e sa iei Merida, si sa upgradezi pe viitor doar furca, ca oricum, zic eu, niciuna nu va fi top of the top. Iar furca e o componenta care te scapa de multe necazuri, fata devine mai stabila, iti iarta multe greseli si arogante pe care le faci in concurs sau pe trasee dificile.

De ce este Maniutou Minute mai naspa decat Reba?

De ce este Maniutou Minute mai naspa decat Reba?

eu am mers juma de an pe reba si un pic pe minute, e un alt feeling pe reba, atenueaza socurile mai bine, parerea mea.

si multi considera mult mai usor de servisat reba in romania decat manitou.

Mi-e greu sa cred ca aceste doua biciclete sunt la acelasi pret. Dotarile nu se compara, sunt din doua ligi complet diferite, in afara de furci.

Vorbim despre un SH in cazul Merida?

• Upvote 1

Lămuriți-mă și pe mine cum e cu folclorul ăsta cu servisarea furcilor.

Adică dacă există service reba și/sau manitou (la manitou știu, c-am fost deja p-acolo :) ) care ar mai fi diferența? (în ce ar consta acel "ușor")

Altfel, ar fi vorba de servisare în regie proprie?

Lămuriți-mă și pe mine cum e cu folclorul ăsta cu servisarea furcilor.

Adică dacă există service reba și/sau manitou (la manitou știu, c-am fost deja p-acolo :) ) care ar mai fi diferența? (în ce ar consta acel "ușor")

Altfel, ar fi vorba de servisare în regie proprie?

Stai linistit ca probabil tot niste raspunsuri din burta o sa primesti. Reba este mai vanduta decat Manitou si serviceul il pot face mai multi cat despre greu-usor nu cred ca este vreo diferenta intre ele. Manitou este o furca f buna LA FEL ca REBA dar cu un marketing mai prost. Problema aici la bicicletele astea este ca Manitoul este modelul Expert are straight wall si nu tappered ca Pro deci putin mai grea din start si este stock si nu BOX adica are si gatul de otel. Un total de 1800-1900 gr. Cea box din magazin are 1500 si este nitel mai scumpa ca Reba ;)

La prima vedere nici nu ai zice ca e o diferenta de 1 kg intre ele.

Legat de furca : Nu am avut Reba dar am Manitou R7 si functioneaza excelent. Are aceleasi sisteme ca si Minute ( ABS+ si TPC). ABS+ este o rotita cu 6 pozitii care iti permite sa setezi din mers furca de la complet deschisa la blocata si intre ele. De exemplu pe coborare o lasi deschisa complet,pe asfalt o inchizi complet dar pe un drum forestier de viteza o pui undeva pe la mijloc. Ai inteles ideea.

Legat de service-ul furcilor Manitou : nu i-am facut nici una pana acum dar din ce am vazut pe net e banal si nu trebuie nici o scula speciala. Se poate face foarte bine acasa.

Jentile de pe Merida (Merida XD lite) sunt de fapt AlexRims XD lite si le-am avut ceva timp legate pe niste butuci XT. Am fost foarte multumit de ele si cred ca cel care le-a luat de la mine este multumit in continuare.

Cauciucuri Rocket Ron am acum (ce-i drept Evolution si 2.25) dar profilul este acelasi. Iarasi,foarte multumit.

Concluzia : din experienta mea cu anumite piese de pe ambele biciclete as alege Merida.

multumesc tuturor pentru parerile exprimate, f utile si e cam clar, balanta se inclina tare spre Merida, avea din start si din partea mea un plus simpatie:)

multam fain, sa ne vedem sanatosi la pedalat! va asteptam in Maramures! <):)