Sign in to follow this  
user999

Alegere bicicleta

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Doresc sa cumpar o bicicleta ieftina si buna :)

In prima faza doream ceva sub 1000 lei, dar sunt dispus sa mai urc 200 - 300 lei bugetul. Nu prea stiu pe ce sa ma orientez.

Am gasit in gama 1000 - 1300 lei mai multe marci.

De ex:

Rock rider 5.1 - 5.2

Univega HT 300

Merida Matts 5V - 10V

Care dintre biciclete care merita sa o cumpar, sau sunt altele care le puteti recomanda.

Inca nu sunt 100% convins pentru ce o voi folosi. Poate o sa merg si la munca cu ea (trebuie sa vad cum ma impac cu traficul). Idea initiala era sa ies de cate ori am ocazia in plimbari prin padure, tinand cont ca stau la cateva minute de ea.

Am fost si eu pus in situatia sa aleg o bicicleta noua la bugetul de 1300 de lei si pot spune ca mai bine faci un efort si maresti bugetul pe la 1600 de lei ca sa poti cumpara o bicicleta cu butuc pe caseta,cadru cu prindere disc si in rest componente ceva mai bune. Daca vrei pe viitor sa schimbi unele piese o sa te impiedici de problema ca nu ai pinioane pe caseta, toate componentele se cam leaga unele de altele , ca sa schimbi butucul,pinioane ,lant,manete... te va duce mai mult de 300 de ron. Deci mai bine iei ceva mai bun din start sau alegi una sh care se incadreaza in bugetul tau initial.

Iti spun chestiile astea din proprie experienta.

Eu am ales univega ht-300, este ok la banii ei dar are 2 minusuri majore: pinioane pe filet, cadrul nu are prindere pt. disc.

Eventual daca mai poti astepta sa mai strangi ceva banuti ( in caz ca nu apare vreun sh care sa merite ) pot recomanda RAM HT1.2, mi se pare peste bicicletele din raza ei de pret.

Alegerea ta e destul de greu de facut.

Daca esti in situatia de a nu putea trage de buget mai sus de 1300 de lei si nici nu vrei/poti astepta, eu ti-as recomanda asta :

http://velotur.ro/magazin/70-montain-bike/217-neuzer-mistral-acera.html

Astfel ai un cadru in standarde contemporane de dimensiune si caseta de 8 pinioane pe spate. Un inceput bun.

Am recomandat un MTB, dar si aici e discutabil, de vreme ce nici tu nu esti 100% sigur la ce ai sa folosesti bicicleta.

Insa ai zis ca ai padurea alaturi, asa incat pare mai potrivita ideea de MTB.

---

Daca mai poti astepta ca sa strangi bani catre un buget de 2000 de lei, posibilitatile de alegere cresc mult

Multumesc pentru sfaturi, ideea e ca nu as fi impacat sufleteste sa aloc un buget mai mare. Initial ma gandeam sa cumpar ceva in jurul valorii de 700 - 900 lei si am urcat pana la 1300. Nu am cunostinte despre ciclism, echipamente etc.. si cred ca au trecut vreo 15 ani de cand nu am mai dat o pedala.

Din cele spuse mai sus ar trebui sa ma orientez spre un sh. La ce trebuie sa fiu atent cand cumpar un sh, si care e diferenta intre pinioane pe filet si pe caseta, adica cum pot distinge una de alta?

Problema daca iei o bicicleta de generatie veche, cu pinioane pe filet (pana la 7, in general) este ca, atunci cand ai sa vrei sa inlocuiesti pinioanele uzate, s-ar putea sa gasesti greu un grup de pinioane la fel.

Deja de o bucata de vreme se folosesc, pe toate bicicletele de generatie noua, grupurile pe caseta de la 8 in sus.

Daca nu gasesti pinioane pe filet si iei pe caseta, trebuie schimbat butucul rotii spate (ca grupul de pinioane are o solutie diferita de montare), deci refactia rotii spate. Apar apoi tot felul de incompatibilitati cu manete/schimbatoare, cu cheltuiele aferente.

Pentru cineva fara experienta si cunostinte, cel mai bine e sa-si ia cu el un "batran" cunoscator cand examineaza o bicicleta SH.

Revin cu intrebari

Am gasit o bicicleta scott in jurul pretului de 1400-1500 secon, cu schimbatoare deore, pinioane pe caseta, frane v brake, cauciucuri aproae noi - ca prima concluzie mi sa parut cam mare. E relativ oricum cu marimea asta tinand cont ca nu am urcat pe bicicleta de foarte multi ani.

Pe langa acesta am mai gasit o bicicleta ceva cu wave in nume :) nu stiu exact ce firma era. Parea mai julita, avea schimbatoare deore, pinioane pe caseta furca rst si cauciucurile cam uzate, pedalele erau de metal dar nu aratau prea bine, si furma mi sa parut putin ciudata pret 600 lei

Penultima nu scria nimic pe ea, era vopsita argintiu, avea schimbatoare deore, furca nu stiu ce era, v brake si asta mi sa parut putin cam mare pret 900 lei

Ultima era ceva nume mai ciudat de care nu am auzit v3 competition si mai scria nu stiu ce pe ea, avea schimbatoare deore lx, 7 pinioane (filet), frane erau ceva anterior v-brake urilor in forma de romb (ca sa ma exprim mai plastic) deore lx, cauciucuri aproape noi pret 800 lei

In urma minisumarului facut credeti ca merita vreuna banii ??

O fotografie face cat 1000 de cuvinte. Doua, cat doua mii. Si tot asa...

Nimeni nu-ti poate da un sfat cu privire la o bicicleta sh numai dintr-o descriere sumara.

S-a mai spus, ar fi bine sa iei in calcul numai variantele cu pinioane pe caseta. Daca ramai in bugetul initial (pentru ca vad ca te uiti deja la biciclete mai ieftine) poti gasi un sh bun. Sunt destui colegi pe forum din Cluj-Napoca, dupa ce ai ales ii poti solicita si te pot ajuta sa inspectezi bicicleta.

"E relativ oricum cu marimea asta..."

Nu e relativ deloc, e aproape absolut. Daca nu iei un cadru de marime potrivita te vei chinui in tacere pana vei scapa de dansul si e posibil sa te trezesti si cu ceva probleme de articulatii si muschi in urma unei folosiri mai intense.

ulima bicicleta descrisa

schimbatoare deore lx, 7 pinioane (filet), frane erau ceva anterior v-brake urilor in forma de romb (ca sa ma exprim mai plastic) deore lx, cauciucuri aproape noi pret 800 lei

http://www.bykeservice.com/bicicleta-sh-mtb-26-alu-k2-rosu.html#

penultima bicicleta descrisa (sper ca nu gresesc)

schimbatoare deore, furca nu stiu ce era, v brake si asta mi sa parut putin cam mare pret 900 lei

http://www.bykeservice.com/biciclete-second-hand/bicicleta-sh-mtb-26-alu-gt-argintiu.html#

scottul nu il gasesc pe saitul firmei umibike.

Ca fapt divers, ce înălţime ai, şi cât ai piciorul între şezut şi talpă? Că între bicicleta de 20" şi cea de 22" e o diferenţă.

Mersi tuturor de sfaturi, am marit bugetul, am prins si o reducere si am cumparat un focus highland peak marimea M.

Persoana de la magazin mi-a spus ca e foarte potrivita marimea pentru mine. Am 1.73 m. piciorul nu l-am masurat...

Ca fapt divers:

tipul de la magazin a reglat totul la bicicleta, inclusiv inaltimea seii. Cand stau pe sa si pedalez ajung foarte bine la pedala cand e in partea de jos, adica nu imi intind piciorul, insa nu prea pot pune piciorul pe jos de pe scaun. Adica abia ating cu varful :) si din cauza asta era sa trag cateva trante cand am incercat sa opresc bicicleta :).

Acuma am prins manevra si cobor in fata seii inspre cadru si nu in lateral. Ieri prima zi m-am plimbat cam 1 h sa reinvat sa ma dau pe bicicleta, si pe langa durerea de fund groaznica, care azi o resimnt din plin au inceput sa ma doara putin incheieturile de la maini. Am sesizat ca ma las foarte tare pe maini cand pedalez. E doar din cauza ca nu sunt obisnuit cu mersul pe bicicleta, pozitia de pe mtb sau ar trebui sa mai cobor putin saua?

E clar că nu ţi s-ar fi potrivit bicicletele de la Byke Service.

Dar nici la Focus n-ai nimerit-o chiar bine... Mărimea M are 565mm între tubul şeii şi tubul furcii, la care se mai adaugă şi pipa, pentru că ghidonul este flatbar (drept) şi nu se îndoaie spre spate aproape deloc. Contribuie (negativ) şi înălţimea ghidonului, care nu-i foarte mare şi nici nu se poate ridica mai mult pe tija furcii.

Şi eu am o înălţime similară şi pe biciclete similare, la mers prin oraş, am avut aceeaşi problemă. Prin oraş tinzi să mergi mai încet, mai relaxat, şi nu se pupă deloc poziţia la care te obligă bicicleta cu viteza şi stilul de deplasare. Drept care te sprijini prea mult pe mâini.

Eu pe o bicicletă de genul ăsta am rezolvat problema cu adaptor pentru a ridica poziţia pipei, pipă reglabilă, respectiv ghidon de oraş cu braţele înălţate (rise de 7-8cm) şi trase spre spate (sweepback 45 de grade).

În altă ordine de idei, se pare că nici şaua nu ţi se potriveşte, probabil e prea îngustă pentru tine.

Nu se potriveste mai nimic :)

Ce sa inteleg ca ar fi trebuit cadru mai mic, S? sau te referi ca ar fi trebuit un alt tip de cadru (geometrie) unde scaunul sa fie mai aproape de ghidon (doar pentru curiozitatea personala). Pentru maini ma gandeam ca poate sa cobor putin scaunul 1 -2 cm si sa montez pe ghidon coarne, presupun ca e mai relaxanta pozitia pentru maini, mai naturala pe coarne decat pe ghidon.

Mai dau cateva ture sa vad daca reusesc sa ma acomodez cu saua, daca nu o imblanesc :)

Ai cumparat o bicicleta buna, sa o stapanesti sanatos. Cum spuneam, marimea conteaza :D

Cred ca marimea e buna, cu toate ca la geometria cadrului asta top tube e cam lung, combinat cu pipa si ghidonul drept, asa cum a spus si wirespot.

Va trebui sa reglezi cu rabdare saua milimetri in sus sau in jos, in fata sau in spate, pana vei gasi pozitia optima. Poti sa-i pui si blana de urs, daca nu e bine reglata, degeaba......

Cred ca daca ai da saua mai in fata,s-ar schimba situatia ;).

Buna ziua.As vrea sa-mi cumpăr o bicicleta pe care sa o folosesc mai mult pentru oraș si mai putin pentru pădure .Sa aleg CUBE sau FOCUS.De la aceste firme am văzut doua biciclete: 1.-CUBE Attention 2012 (http://www.bikeandsport.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=160&category_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=86)

2.-FOCUS Whistler disc 2011 (http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_XC_Hardtail/Bicicleta_Focus_Whistler_Disc_2011-3212.html)

In principiu as opta pentru bicicleta focus ,dar dacă cea CUBE este buna in comparație cu prețul poate voi reuși sa mai strâng niște bani.

pe care sa o folosesc mai mult pentru oraș ...

Cele doua biciclete la care te-ai oprit sunt nepotrivite pentru oras. Sunt biciclete de munte, MTB.

Daca acest aspect nu te deranjeaza, Focus-ul e ok, mai ales daca esti incepator. Vezi ca tot in banii aia e Univega 510 la promotie la Maros cu furca si schimbatoare mai bune. Univega are acelasi cadru ca si Focus, numai ca scrie altceva pe el.

Asta nu inseamna ca nu poti lua Cube 2012, ca, na, e Cube, are furca fata mai buna, Deore cu caseta de 10, e mai usoara....Ideea e daca-ti trebuie asta.

Daca banii nu-s o problema, regula este: cel mai scump e cel mai bun !

Multumesc pentru raspuns.Da are ceva dacă este pentru munte si eu o folosesc si pentru oraș?

Vezi de treaba, ca n-are nimic.

In primul mesaj spuneai "mai mult". Acum spui "si pentru oras". O sa dai la pedale mai greu, da' e oricum mai "cool".

E clar ca vrei MTB, pune mana si ia-l, ca se termina vara !

Salutare.

Vreau sa imi iau si eu o bicicleta de iesit din oras, in oras folosind alta.

Eu am 176cm inaltime si 82 leg length. 74 de kg.

Fiind incepator, am zis sa ca o sa ma orientez spre ceva SH. si am ajuns la aceasta bicicleta:

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete-complete/101616-focus-whistler-2011.htm

Site-ul de mai jos imi recomanda cadru de 18,5 iar bicicleta e de 19.

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer/mountain-bike/size-sheet?utf8=%E2%9C%93&u=cm&r=man&h=1760.0&i=820.0&b=Calculate

E mare diferenta sau e ok?

Greu de comparat , ca focus-ul nu are o descriere a componentelor .

Eu nu as da 1600 ron pe niciuna dintre ele , maxim 1200 ron .

Totusi daca ar fi sa aleg intre cele doua , as lua cannondale.

Sfatul meu e sa nu te grabesti pentru ca iarna apar oferte foarte bune* si oricum vei cumpara acum bicla mai mult ca sa o depozitezi decat ca sa te plimbi cu ea .

*Prin oferte bune , ma refer ca poti gasi biciclete de 2-3 ori mai ieftine decat pretul cu care au fost cumparate(evident ca sunt rare si trebuie sa urmaresti mereu piata) .