Sign in to follow this  
fremen

Modele MTB sub 12 kg

Recommended Posts

Salut!

N-am gasit informatia pe forum, daca este, va rog sa ma redirectionati intr-acolo.

Ma intereseaza daca stiti modele de Mtb cu greutatea totala sub 12 kg, echipare medie, caut sa cumpar asa ceva.

Multam!

Un buget? :) Hardtail sau FS? PT HT mai platesti un pic, dar tot se gaseste pret bun.

Echipare medie pentru mine inseamna SLX, dar poate pentru tine bate spre foarte bine deja. Greutatea vine de la cadru, furca , pipa, ghidon si tija de sa in mare. Rotile se invart in jurul a 2000g pe modelele middle-level, si ca greutate sunt satisfacatoare, adica nu-ti incurca cele 12kg spre care tintesti. O caramida de furca care nu amortizeaza bine insa, da.

Hardtail:

http://www.canyon.co...ike.html?b=2539

FS:

http://www.canyon.co...ike.html?b=2555

Livrarea in RO la Canyon, nu sare de 30e din ce-am aflat de la lume care chiar a livrat, nu s-a ocupat pe forum de spus: "M-am saturat de cat ati recomandat bicicletele astea Canyon si Radon". ~:>

Get out of the box...nu te duce la bikexpert. :-

Am vazut pe alt topic ca ai un buget de 1000 de euro.La banii astia nici macar nu ar trebui sa te gandesti la greutate.

Recomandare de GrandCanyon Al 6 e foarte buna si cred ca nu prea ai cum sa te uiti in alta parte! Sta bine la capitolele importante: cadru, furca, roti! Ai din start bicicleta medie... adica cam de ce are nevoie un amator in ale XC. Totusi vezi ca greutatea declarata e intotdeauna mai mica decat in realitate si in general pentru marime S ca sa iti ia ochii. Marime M, L cu pedale sare de 12 kg probabil. Daca te mananca palma foarte tare poti sa ii mai reduci din greutate pe parcurs. Oricum bicla care chiar cantareste 12 kg e foarte tare la nivel de amator. Eu stiu ca am cheltuit ceva ca sa-mi fac bicla de 11,3 kg, dar diferenta fata de vechea bicla de 13,5 kg se simte din plin pe urcari!

Am vazut pe alt topic ca ai un buget de 1000 de euro.La banii astia nici macar nu ar trebui sa te gandesti la greutate.

Nu inteleg ce vrei sa zici! 1000E sunt o gramada de bani pentru un amator, daca nu faci macar 2-3000km pe sezon eu cred ca sunt bani aruncati aiurea!

salut voua! caut un Hardtail in banii astia si cu greutate totala de 12 sau sub 12 kg si echipare XT si SLX, am uitat sa zic mai sus...

@h3x0r, am postat la interval de max 1/2h dupa topicul asta exact modelul de Canyon pe care mi-l recomanzi, ca si alternativa, la "concurenta" cu un Cube LTD RAce si un Radon parca...:), ma bate gandul, sa vad cum e cu livrarea confirmata de ei, daca iese in 30E cum zici...ce e cu bike expert?! :) e o...moda/ fita Cube-ul? :)

@madalin96, n-am inteles exact ce vrei sa spui cu greutatea si banutii, scuza-ma :)

@greaper, am inteles ideea, m-am dat ceva cu mtb cativa ani, anul trecut a cazut putin in disgratie in defavoarea unei cursiere, am neglijat-o, apoi acum mi-am vandut Merida f buna, dar care nu mai motiva indeajuns si acum caut mtb, sa revin pe coclauri, sa intercalez iesirie de sosea cu cele de mtb si alergare pe coclauri:)

Recomandare de GrandCanyon Al 6 e foarte buna si cred ca nu prea ai cum sa te uiti in alta parte! Sta bine la capitolele importante: cadru, furca, roti! Ai din start bicicleta medie... adica cam de ce are nevoie un amator in ale XC. Totusi vezi ca greutatea declarata e intotdeauna mai mica decat in realitate si in general pentru marime S ca sa iti ia ochii. Marime M, L cu pedale sare de 12 kg probabil. Daca te mananca palma foarte tare poti sa ii mai reduci din greutate pe parcurs. Oricum bicla care chiar cantareste 12 kg e foarte tare la nivel de amator. Eu stiu ca am cheltuit ceva ca sa-mi fac bicla de 11,3 kg, dar diferenta fata de vechea bicla de 13,5 kg se simte din plin pe urcari!

Nu inteleg ce vrei sa zici! 1000E sunt o gramada de bani pentru un amator, daca nu faci macar 2-3000km pe sezon eu cred ca sunt bani aruncati aiurea!

salut voua! caut un Hardtail in banii astia si cu greutate totala de 12 sau sub 12 kg si echipare XT si SLX, am uitat sa zic mai sus...

@h3x0r, am postat la interval de max 1/2h dupa topicul asta exact modelul de Canyon pe care mi-l recomanzi, ca si alternativa, la "concurenta" cu un Cube LTD RAce si un Radon parca... :), ma bate gandul, sa vad cum e cu livrarea confirmata de ei, daca iese in 30E cum zici...ce e cu bike expert?! :) e o...moda/ fita Cube-ul? :)

@madalin96, n-am inteles exact ce vrei sa spui cu greutatea si banutii, scuza-ma :)

@greaper, am inteles ideea, m-am dat ceva cu mtb cativa ani, anul trecut a cazut putin in disgratie in defavoarea unei cursiere, am neglijat-o, apoi acum mi-am vandut Merida f buna, dar care nu mai motiva indeajuns si acum caut mtb, sa revin pe coclauri, sa intercalez iesirie de sosea cu cele de mtb si alergare pe coclauri:)

Ma refer la faptul ca la 1000 de euro,cu greu gasesti o bicicleta mai grea de 12 kg.

Ma gindesc sa aleg pina la urma intre cele 2 modele, preturi oarecum la fel, echipari cam la fel CUBE LTD SL sau RADON ZR TEAM 7.0

Va rog dati-va parerea vis a vis de ele, cu plusuri si minusuri. ( am o mica tragere catre Radon, avantaj insa la Cube ca vanzatorul e din Baia Mare, mai usor de facut partea de post-vanzare )

Astept meseriasii sa se urneasca si sa sara cu un sfat bun.

p.s. pina nu-mi iau iarasi mtb, nu vad chip sa ma linistesc :), asa ca va rog sa-mi iertati agitatia...

pai ai cam asa:

+ Radon: furca, angrenaj, greutate, as spune si frane, dar e subiectiv si 700 de lei, in care mai poti scadea din greutate, sau alte upgrade-uri dupa caz

+ Cube: butuci, sa

merci, hipopotanu:)...banii ar fi cam la fel, posibil un mic discount la Cube

pai ai cam asa:

+ Radon: furca, angrenaj, greutate, as spune si frane, dar e subiectiv si 700 de lei, in care mai poti scadea din greutate, sau alte upgrade-uri dupa caz

+ Cube: butuci, sa

Pai comparam o bicicleta mai ieftina cu una mai scumpa ...

Alternativa de la cube este http://greenbike.ro/produse/biciclete-xc-hardtail-17/radon-zr-race-6.0-30.html , care este mai buna decat cube la absolut toate capitolele .

Treaba este simpla:

1. Daca bugetul se intinde la 55 mil, Radonul Race este best buy. Ia-o fara sa clipesti.

2. Daca punctul 1 nu se aplica, Radonul Team este best buy. Ia-o fara sa clipesti.

In ambele cazuri, Radon ofera un raport mai bun bicicleta primita/bani dati.

@cristiC, banii sint cam aceeasi, s-ar putea sa beneficiez de un mic discount din partea celor care vand Cube

@bogdans, minunat raspuns, bagsama ca esti un om ff organizat si exact, mi-a placut replica :))...asa e, insa sint in dubii daca sa blochez atitia bani sau sa merg tot pe un SH bine echipat, cam la jumate ca bani....greu, dom'le, greu, sint indecis rau...saptamana asta simt totusi ca iese ceva, trece sezonu incet:)...topicul e deschis!

EU am luat o bicla sh, bine echipata. am iesit pe la 3000 de lei, echipare Lx-XT, furca fox, etc.

Dupa nici juma de an, am schimbat aproape tot de pe ea, mai putin furca si franele (astea nu le-a schimbat ca vreau sa mai schimb si ceva pe la cursiera ca altfel zburau de mult)

Parerea mea: daca ai banii, ia totul de nou, nu merita sh.

La bugetul de care dispui poti sa cumperi chiar si un 29er sub 12kg, tot de la Radon :)

...inca ceva, pe siteul Radon (h&S) la sectiunea oferta zilei, saptamana trecuta, era ZR team 7.0 - full XT cu SID, care daca nu ma insel e chiar un pic sub 11 kg, si asta cu niste roti entry level, cu putina rabdare sigur o sa apara un alt MTB in oferta

multumesc de sfaturi, oameni buni...ma gindeam la un SH tot pe la 3000 ron, dar cu dubii ca o sa schimb in scurt timp pe ea destul de multe cat sa ma apropii de una noua...si iarasi un compromis, deci o sa merg pe una noua, cu toata retinerea ca dau atitia bani pe o bici ( ar fi cea mai scumpa de pina acum )...

@ Serby, 29er nu ma tenteaza...inca, dar e bun sfatul, merci...iar ZR team 7.0 are din specifiicatiile producatorului 11,6, cadru de 16", dar f bun ca si model, e in " carti":)