Recommended Posts

catre cei cu state mai vechi in sportul cu doua roti...

vreau sa achizitionez un ciclocomputer pt cursa din dotare si nu reusesc sa ma hotarasc ce anume sa iau. prin magazinele din bucuresti am gasit 3 modele, si anume Cateye, Trelock si Kelly's. din cate am inteles, cei de la Cateye ar fi lideri in domeniu, insa produsele lor sunt destul de scumpe. la fel de scumpe sunt si cele Trelock. prin contrast insa, kilometrajele Kelly's mi s-au parut suspect de ieftine. mai exact, un kilometraj Cateye cu 6 functii e in jur de 60 lei, iar unul Kelly's cu 13 functii costa 36 lei. nemaivorbind ca un Trelock cu 14 functii ajunge undeva in jurul a 80 lei.

ce si cum sa aleg? in functie de nr de functii? in fct. de firma? sau de pret?

sigma,sunt fiabile,te tin,nu ai probleme si sunt si foarte simple,iti arata tot ce ai nevoie,m-i se par si destul de ieftine.

in functie de buget,cred eu,ca trebuie sa te decizi!daca iti permiti incearca polar ori cyclosport.sunt foarte bune dar costa!

din cate am inteles, cei de la Cateye ar fi lideri in domeniu

?!?!?! buna gluma...

dupa cum s-a zis mai sus, polar sau ciclosport, acuma depinde ce vrei sa faci cu el. sigma sunt si ele foarte bune

question: e mai recomandat unul wireless ?

cam cat tin bateriile ?

si da, am citit ce a zis Trevizes "Daca ar fi sa aleg astazi, as alege wireless, doar ca sa mai scape de fire ..."

Cam cat tin si la un ceas electronic pentru partea cu afisaj, si la o telecomanda auto partea de pe furca. Cam un an.

Cum se spuse si mai sus, sunt utile maxim 5-7 functii, cele de baza (viteza, parcurs total si/sau partial, viteza medie si tendinta, temperatura ambianta). Avantajul este ca Wireless nu se reseteaza daca scoti afisajul de pe soclu, in schimb la cele cu fire se pare ca multe o fac si trebuie sa reintroduci datele corecte (circumferinta rotii) ca sa ai afisari corecte si relevante.

Eu am Sigma 906 si nu mi s-a resetat pana acum.

E drept il am doar de o saptamana:D

cristytic - am observat ca Sigma BC 906, este mai ieftin cu 15 lei decat Sigma BC 1106 care este wireless.

De ce nu ai cumparat varianta wireless ? :D

Care sunt functiile de baza pe care ar trebui sa le aiba un ciclocomputer ?

Intreb deoarece nu am folosit pana acum iar numai o persoana care foloseste se poate lovi de diverse lipsuri ale acestor aparate

Ex. MBZ "temperatura ambianta" . . . nu mi-a trecut prin cap ca ar fi utila aceasta functie

A avut cineva Sigma BC 1106 ? Il recomandati ?

din cate am vazut din descriere, are functiile de baza . . . dar nu prea sunt sigur daca e ok cu wireless-ul :confused:

Avantajul este ca Wireless nu se reseteaza daca scoti afisajul de pe soclu, in schimb la cele cu fire se pare ca multe o fac si trebuie sa reintroduci datele corecte (circumferinta rotii) ca sa ai afisari corecte si relevante.

Asta-i ceva nou pentru mine ;). Cred ca resetarea la scos e rezultatul unui "handling" gresit (se butoneaza din greseala). Despre faptul ca cele wireless o pot lua razna in apropierea unui telefon mobil, cind treci pe sub linii de inalta tensiune etc. parca s-a mai discutat pe acest forum.

Si pentru mine este la fel de nou. Asa mi-au spus niste amici care au computere de la Kelly's.

Indicatorul de temperatura il consider important pentru ca iti permite sa iti ajustezi echipare in asa fel incat sa nu transpiri si sa te desidratezi. Banuiesc ca asta si este logica lui si nu e pus doar de moft (pentru ca se poate).

Legat de interferentele cu telefoanele si liniile de inalta este foarte posibil. Mie personal nu mi s-a intamplat desi am trecut si pe sub linii de inalta si port in permanenta 2 telefoane cu mine.

Pe ploaie cel wireless pe care il am eu nu este afectat deloc.

cristytic - am observat ca Sigma BC 906, este mai ieftin cu 15 lei decat Sigma BC 1106 care este wireless.

De ce nu ai cumparat varianta wireless ? ;)

Pur si simplu nu am vrut wireless.Un cablu tras pe langa cel de frana nu ma incurca. Cel putin la cum folosesc eu bicicleta.

Si m-am gandit si la interferente chiar daca se zice ca la ciclocomputerele noi nu mai ai probleme.;)

Si parca nu e wireless bc 1106: http://www.sigmasport.com/en/produkte/bikecomputer/

Si pentru mine este la fel de nou. Asa mi-au spus niste amici care au computere de la Kelly's.

Indicatorul de temperatura il consider important pentru ca iti permite sa iti ajustezi echipare in asa fel incat sa nu transpiri si sa te desidratezi. Banuiesc ca asta si este logica lui si nu e pus doar de moft (pentru ca se poate).

Legat de interferentele cu telefoanele si liniile de inalta este foarte posibil. Mie personal nu mi s-a intamplat desi am trecut si pe sub linii de inalta si port in permanenta 2 telefoane cu mine.

Pe ploaie cel wireless pe care il am eu nu este afectat deloc.

Sal! Cum sunt cele de la Kelly's? Am o bicla de ei si sunt multumit si ma bate gandul sa imi iau si un ciclocomputer tot de la Kelly's si vreau sa stiu cat de bune sunt? si ce imi recomanzi sa imi iau de la kelly's cel wirless? sau versiunea cu fir? Multumesc anticipat!

S-a mai discutat despre ciclocomputerele Kellys aici:

http://www.ciclism.ro/forum/showthread.php?t=501

Modele wireless, mai ieftine sunt sensibile la interfernte. Orice antena radio-TV, antene de telefonie mobila, linii de inalta tensiune, telefone mobile etc, pot produce interferente. Aceste interferente pot fi interceptate de senzor si trimise ciclocomputerelui, de unde apar si erorile.

Concluzie: ori cumparati ciclomputere wireless de la producatori seriosi, ori daca nu aveti bani sunt la fel de bune si cele cu fir. ;)

Ori o fi valabila aia cu " mai e si dupa sufletul omului " ;) ori al meu e defect.

De la farul cu LED nu il apuca, de la communicator nu-i pute. E drept ca eu merg maxim la 40 km/h si probabil ca nu se nevrozeaza decat la viteze mari :)

Cum am zis eu il folosesc la calcule de genul, daca afara sunt 24 grade si ma deplasez cu 32 de km /h cate maieuri schimb in 40 de km? Problema nu e musai de maio ci de cata bere merge sa refac consumul de lichide ;)

toate rezista la ploaie, stai pe pace

cu al meu a fost alta problema, nu era bine fixat si a plonjat de pe ghidon in balta ... adica a facut o baie totala ... evident tu nu iti vei pune ciclocomputerul pe costumul de scafandru

si asta s-a intimplat numai o singura data si cu ambele ciclocomputere am mers de nenumarate ori pe ploaie ... tot asa cum e si azi :P

tin sa atrag atentia ca al meu cateye velo 8 si-a luat pauza pe ploaie de 2 ori pana acum, ultima data vinerea trecuta. l-am scos din suport am sters cat se poate de apa contactele, l-am pus la loc, nu mergea... apoi in timp ce mergeam, il tineam in mana, in vant, la uscat. l-am pus la loc si mergea :P

Buna dimineata!

Revin cu o intrebare:

Ce ciclocomputer cu termometru sa imi iau dar care sa nu coste cat un computer de bord Lamborghinii :P.

Imi trebuie ceva ieftin si care sa indice datele corekt ( nu conteaza ca e cu fir sau wifi )!

Numai bine si drumuri bune!

Nu stiu la ce se refera termenul de "producatori seriosi" dar imi dau si eu cu parerea in legatura cu acest subiect.

In primul rand trebuie sa va definiti mai clar dorintele.

Daca va trebuie un ceas care sa va arate viteza si ora exacta nu trebuie sa investiti ca Maus in GPS Garmin cu functie de cadenta si alte bazaconii.

Pentru cei care se dau pe sosea si vor un ciclocomputer de nivel mediu le recomand sa cumpere (in functie de echipare) Shimano Flightdeck sau Campagnolo Ergobrain.

Daca sunteti "hotarati" investiti in produse de top cu zeci de optiuni, descarcare in calculator a antrenamentului etc. Aici eu recomand Polar 725 (il folosesc si sunt extrem de multumit de el).

Cei care vor sa investeasca 50 Ron sa nu se astepte la performantele unui ceas care costa 1.500 Ron

Daca ar fi sa recomand ceva unui incepator acestea ar fi alegerile mele:

1. Sigma 1606L cu cadenta(wirelles)

2. Ciclosport CM4.2 (are optional si cadenta si puls)

3. Polar CS100b (putin cam scump, platiti si numele polar)

Daca vreti "scule" atunci cumparati asa ceva (in ordinea preferintelor mele):

1. Polar 725X (daca vreti sa aruncati cu banii puteti lua si optiune pt watts, o tampenie in opinia mea daca vorbim de amatori

2. Ciclosport HAC5

3.Garmin-ul lui Maus

Intrebare pt. Ovidu: La Polar 725x trebuie cumparata separat interfata IR pe USB pentru calculator?