Recommended Posts

termenul corect este: lene si mi se aplica de tot. plus ca nu prea m-a deranjat asa de mult

Am comandat si eu ieri pana sa citesc acest topic un ciclocomp TRELOCK FC845 la 215 RON de la SportbikeCenter... inca nu m-au sunat ca sa le confirm comanda.

Aveam alta optiune la banii astia ? http://www.trelock.de/trelock/t2/en/info/popup/cockpit2_funktionen.php?id=fc840

Sal!

Nu lua TRELOCK ! Al meu se strica ptr a doua oara! FC 535! Nu mai afiseaza nimic! :) prima data a mers cu un reset acum ma duc cu el la garantie!

Eu fac minuni de vitejie la genul ăsta de aparate (inclusiv telefoane mobile), curăţind contactele de primire ale bateriei şi ale ei cu un beţişor de lemn (scobitoare sau chibrit). Aparate moarte... învie. Ciudat e că par perfect inoxidabile, dar... oxidează.

Cred că va fi primul Nobel al Chinei. Oţelul inoxidabil care oxidează.

Ai încercat aşa ceva?

LE: revin, pentru că mi-am amintit: acelaşi tratament aplicat şi celor 2 contacte care sunt în partea fixă (montată pe ghidon) şi părţii mobile (aparatul propriu-zis), care se scoate pentru a schimba bateria. La construcţiile de genul ăsta, mai intră şi praf şi apă acolo...

@florin

Ai incercat sa schimbi bateria?Desi nu stiu daca e posibil sa se duca asa devreme avand in vedere ca l-ai cumparat recent.Ce vroiam sa zic e ca si la sigma meu(nu are indicator de baterie) tot asa s-a intamplat, o inceput sa paleasca culoarea de pe ecran pana so dus de tot si am inlocuit bateria.

poate merge.

@florin

Ai incercat sa schimbi bateria?Desi nu stiu daca e posibil sa se duca asa devreme avand in vedere ca l-ai cumparat recent.Ce vroiam sa zic e ca si la sigma meu(nu are indicator de baterie) tot asa s-a intamplat, o inceput sa paleasca culoarea de pe ecran pana so dus de tot si am inlocuit bateria.

poate merge.

Sal!

Culmea! Si-a revenit exact cu o ora inainte sa ajung la service la Bebe! Si totusi am fost la service cutoate ca functiona! Bebe a zis ca mai are 3 defecte de noi (aceiasi marca) si ca nu prea are ce sa imi faca (il trimite la service, dar cei de acolo in mod sigur nu ii vor face nimic ca functioneaza)! Sa il las pana se strica de tot! Sa iti vina sa urlii in tara .....! Nu pot sa cred ca o firma mare produce asemenea porcarii de produse la preturi piperate si de garantie nu se preocupa la modul serios!

Ideea este ca sunt dezamagit si de mag de unde am cumparat ptr ca atunci cand vinzi trebuie sa te preocupe si calitatea produsului nu numai profitul. Asta e tara noastra de ..... .

Aparatul are indicator de baterie dar nu imi zice ca ar avea bateria descarcat, iar afisajul este foarte clar. In privinta contactelor sunt curate avand in vedere faptul ca eu evit sa ies pe ploaie! Oricum si-a revenit fara sa sterg nici un contact!

Sincer nu recomand nimanui produsele TRELOCK sunt dezamagitor de slabe!

Bafta multa si aveti grija de cumparati si de unde!

Mai bine cumparati produse de marca. Si eu mi-am luat acum un an un ciclocomputer cu vreo 40 de lei ca era ieftin, nu mai stiu ce marca era, ceva ungureasca. De la inceput nu-i mergeau butoanele. Trebuia sa te chinui sa apesi tare sau la a nu stiu cata apasare facea ce voiai. Am si aruncat-o dupa 2 zile, si mi-am luat un Catey Mity 8. Fiecare trebuie sa o patim cel putin o data, sa ne invatam minte, unul cu ciclocomputer unguresc, altul cu RichBike, altul cu cumparaturi de la tigani.

eu am un TreLock FC 535 luat in aceeasi perioada cu florindragusin, si n-am avut nici o problema pana acum, in afara de ceas care ramane in urma

iar de mers am mers si pe ploaie si prin praf si fac zilnic cativa kilometri

eu am un TreLock FC 535 luat in aceeasi perioada cu florindragusin, si n-am avut nici o problema pana acum, in afara de ceas care ramane in urma

iar de mers am mers si pe ploaie si prin praf si fac zilnic cativa kilometri

In medie fac cam 15 km/zi si totusi nu vad dc nu ar mai indica nimic. Poti sa faci si 1000km/zi daca te tine si tot sa mearga ( nu cred ca are limita de km /zi) Bebe zicea ca mai are 3 modele de la Trelock diferite de al meu care sunt defecte din start! Ce ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca asa zisa garantie e 0(zero) practic nu exista. Ce sa fac sa ma rog sa se defecteze de tot ca sa il plimb pe la garantie!!! Ca sa il citez pe Bebe " il trimit la garantie, ti-l tine 2 saptamani si nu ii fac nimic" !!! Atunci la ce bun garantie "mergem pe incredere" ca in reclama!!! E rusinos si ptr cine produce si ptr cine comercializeaza asemenea produse si foarte dezavantajos ptr client(clientul nostru, stapanul nostru!!! :P ) Sunt curios de unde ai achizitionat minunatia!

ca sa nu fac reclama, de la distribuitorii TreLock in Romania . . . am vrut sa iau de la Bebe initial dar dura mai mult, deoarece tu il luasei pe ultimul :-P

LE: firma importatoare apare pe www.trelock.de

Fiecare trebuie sa o patim cel putin o data, sa ne invatam minte, unul cu ciclocomputer unguresc, altul cu RichBike, altul cu cumparaturi de la tigani.

Off topic:

Asa avea un prieten ciclocomputer de la first bike.Si la Medias mergea cu 88.7 pe coborare(cine stie traseu probabil e pe jos de ras:D).Pe urcarea Paltinis-Muncel, off-road nu chiar asa greu, baga 30 la ora:mrgreen:.

Mai on topic: Si eu sugerez tot sigma sa cumperi, eu am castigat unul acum 3 ani si merge super, usor de folosit si cu functiile de baza necesare absolut.

Spor la cumparat!

Eu personal am luat un Sigma 906 (e pe fir), are toate functiile de care am eu nevoie (ora, viteza, distanta parcursa si timpul necesar, viteza maxima si medie, distanta totala parcursa).

metoda de prindere twist-n-lock (parca asa se numeste) desi pare foarte fragila eu inca n-am reusit sa dau jos ciclocomputerul de pe bicicleta, nici macar cand am tras cateva trante cu ea.

Referitor la "resiztenta", desi am scapat-o si in vana (plina cu apa), am lovit-o de copac (cat inca era pe bicla) inca nu am reusit s-o stric, e drept ca o am numa de vreo 6 luni, dar la cat am "abuzat" de ea eu zic ca si-a meritat banii. Eu am luat-o cu 60 RON, pe net probabil o gaseam mai ieftin.

Totusi, mi se pare ciudat ca lumea are probleme cu Trelock, eu asa stiam ca astea sunt mai bune ca Sigma, incep sa cred ca m-am inselat.

@drew : referitor la viteza de 80km/h la coborare (pe drumul ala nashpa rau de tot), pai daca nu si-a setat corect ciclocomputerul putea sa aiba si cel mai scump model de pe piata ca tot nu-i arata bine :-P

(stiu caz concret cu un Sigma 506 reglat gresit si arata cu 20% mai mult la viteza/distanta ;-))

P.S. de ce am ales varianta pe fir si nu wireless ? pai am avut 2 motive :

1- pretul, cel pe fir e mai ieftin

2- fiabilitatea, la cel wireless sunt mai multe lucruri care se pot strica (transmitatorul si bateria din senzor de ex).

E drept ca am un fir in plus care e infasurat in jurul suspensiei fata, dar pe mine nu ma deranjeaza, mai ales ca si firul si furca sunt negre deci nu se observa asa de tare (btw, inca nu am reusit sa agat si sa rup firul, asa ca sper ca nici nu voi reusi in curand :-P)

eu am avut pe mtb un comp cu fir. la primul drum mai cu valuri am ramas fara fir :D

eu am avut pe mtb un comp cu fir. la primul drum mai cu valuri am ramas fara fir :D

pai eu ca sa nu raman fara fir l-am infasurat in jurul bratului suspensiei fata si l-am prins de firul de la frana (de fapt de "camasa") cu banda izolatoare neagra asa ca nu prea am cum sa rup sau sa agat firul (nu e imposibil de agatat, doar ceva mai greu ;-))

@emil

Ciclocomputerul ala era pus pe 26" din setarile lui.Ne-am mai jucat noi cu el dupa sa vedem ce baga la fiecare dimensiune.Orice baga tot gresit arata:mrgreen:

ma confrunt si eu cu o problema legata de ciclocompul TRELOCK FC 845.

Am montat tot ce trebuia am setat dimensiunea la roata ...am facut exact ca in carte si cu toate astea nu nu arata viteza, implicit distanta si alte calcule care decurg de aici.

Am setat conform tabel carte ETRTO 40-622 WS 700 X 40 C codul 2224

Pe cauciucul meu marca KENDA scrie 42 - 622 700 X 40

Ce nu fac bine ???

Odometer este setat 00000 cat trebuie sa il setez ?

Am montat tot ce trebuia am setat dimensiunea la roata ...am facut exact ca in carte si cu toate astea nu nu arata viteza, implicit distanta si alte calcule care decurg de aici.

Ce nu fac bine ???

Salutare

Nu tre sa setezi nimic la odometer! Mai bine mergi cu bicla la un service( de preferat la mag de un ai achizitionat minunatia). Oricum la cate prb am eu cu TRELOCK nu e ceva imposibil sa fie defect!!!

Bafta multa si drumuri fara ploaie!!!

"probabil" ca este pozitionat conform schemei din carte , sunt 2 mm intre sensor si magnet

si inca ceva e normal ca in momentul trecerii magnetului prin dreptul senzorului sa se auda un mic sgomot in senzor ?

am pozitionat bine senzorul pe furca la jumatatea razei rotii ???? trebuia mai sus trebuia mai jos ???? in manual arata o sageata exact la jumatatea furcii

Ce nu fac bine ???

Ai reuşit să te uiţi în manualul Cat Eye, pe care l-a indicat csuporj?

Roata ta e dată acolo 2200.

Ăia 24 mm la fiecare roată sunt foarte mult.

Fă, însă, singur măsurătoare: pui valva jos, tragi o linie cu creta pe asfalt/podea (dacă ai garaj, culoar ceva) şi împingi bicla pe o linie dreaptă, stabilită dinainte cu o sfoară, până ajunge iar valva jos. Tragi un semn şi măsori distanţa dintre semne. Paranoia te poate îndemna să apeşi pe ghidon, când faci ”cursa” de măsurare, că, adică, se turteşte cauciucul în mersul real. Paranoia nu e bună. Trebuie tratată.

am pozitionat bine senzorul pe furca la jumatatea razei rotii ???? trebuia mai sus trebuia mai jos ???? in manual arata o sageata exact la jumatatea furcii

Poţi să-l pui unde doreşti, doar să aibă 2-5 mm de piesa fixă de pe furcă. El dă un impuls la o rotaţie, nu contează deci raza lui de rotaţie. Dacă-l pui mai departe, vine mai târziu, dar timpul nu intră în ecuaţia lui.

cam asta este bicicleta mea ... astea chiar sa fie roti de 28.

Diametrul rotii este de 700 mm ...

Trebuie obligatoriu ca magnetul sa curga paralel pe langa senzor ?

Nu prea am cum sa montez paralel din cauza configuratiei furcii .. ce este de facut ?

E frumoasă bicicleta ta!

Încearcă să fie cât mai paralele. Adică pune elementul de pe furcă acolo unde ”se lipeşte” cât mai aproape de magnetul de pe spiţă. Profită inteligent de înclinarea spiţelor. Plimbă magnetul până trece la 2 mm de stator şi e paralel. Lipsa impulsului magnetic puternic poate fi cauză de erori.

Sal!

Culmea! Si-a revenit exact cu o ora inainte sa ajung la service la Bebe! Si totusi am fost la service cutoate ca functiona! Bebe a zis ca mai are 3 defecte de noi (aceiasi marca) si ca nu prea are ce sa imi faca (il trimite la service, dar cei de acolo in mod sigur nu ii vor face nimic ca functioneaza)! Sa il las pana se strica de tot! Sa iti vina sa urlii in tara .....! Nu pot sa cred ca o firma mare produce asemenea porcarii de produse la preturi piperate si de garantie nu se preocupa la modul serios!

Ideea este ca sunt dezamagit si de mag de unde am cumparat ptr ca atunci cand vinzi trebuie sa te preocupe si calitatea produsului nu numai profitul. Asta e tara noastra de ..... .

Aparatul are indicator de baterie dar nu imi zice ca ar avea bateria descarcat, iar afisajul este foarte clar. In privinta contactelor sunt curate avand in vedere faptul ca eu evit sa ies pe ploaie! Oricum si-a revenit fara sa sterg nici un contact!

Sincer nu recomand nimanui produsele TRELOCK sunt dezamagitor de slabe!

Bafta multa si aveti grija de cumparati si de unde!

Salut!

Fix la o saptamana a facut iar figura ;) ! Am fost cu el la Bebe si a ramas sa il trimita la service cu conditia sa ii aduc si cutia daca o mai am. Am dat fuga dupa cutie acasa cea ce a durat cam 2 ore, cand ajung la service cu ambalajul isi revine "javra" cu toate ca Bebe nu a umblat la el! A ramas sa il trimita la furnizor si sa vedem daca se pot recupera banii! O sa revin cu amanunte!