Recommended Posts

Poţi să-l pui unde doreşti, doar să aibă 2-5 mm de piesa fixă de pe furcă. El dă un impuls la o rotaţie, nu contează deci raza lui de rotaţie. Dacă-l pui mai departe, vine mai târziu, dar timpul nu intră în ecuaţia lui.

Nu stiu cum nu intra timpul in ecuatie, doar timpul intra in ecuatia vitezei, v=d/t, am si eu un ciclocomputer si inregistreaza diferit daca senzoru e pus aproape de butuc sau aproape de celalalt capat.

Greu cu fizica...

In ceas introduci circumferinţa roţii. Pui senzorul unde vrei tu si de cate ori trece magnetul prin dreptul senzorului ceasul calculează că roata a făcut o rotaţie (adică a parcurs distanţa egală cu circumferinţa roţii)

Aici nu e vorba de fizică..e vorba de logică

Mdaaa asa o fi, ma miram de ce in instructiuni nu zicea unde sa pui senzoru pe roata.

Vroiam să spun că, la vitezele roţii de bicicletă, magnetul care e pus cu 10 cm, să zicem, mai departe, nu suferă o întârziere semnificativă, cum a spus şi Ovidiu.

Tot el e expus şi modul de lucru al sistemului.

El ”bate” ritmul ceasului, primeşte informaţia numărului de rotaţii ale roţii, le înmulţeşte cu circumferinţa introdusă şi le împarte la timp, producând informaţia de viteză. Fără împărţire, produce informaţia de distanţă parcursă.

Cartea tehnică vorbeşte de poziţia magnet/stator, numai pentru realizarea întretăierii corecte a câmpului magnetic de către stator. Cele 2 trebuie să fie la distanţa scrisă acolo (obişnuit: 2-5 mm).

Salut!

Fix la o saptamana a facut iar figura 8-) ! Am fost cu el la Bebe si a ramas sa il trimita la service cu conditia sa ii aduc si cutia daca o mai am. Am dat fuga dupa cutie acasa cea ce a durat cam 2 ore, cand ajung la service cu ambalajul isi revine "javra" cu toate ca Bebe nu a umblat la el! A ramas sa il trimita la furnizor si sa vedem daca se pot recupera banii! O sa revin cu amanunte!

Sal!

A mai trecut o saptamana si am vb cu Bebe, se pare ca or sa ii returneze banii!! Astept pana miercuri!!

Si eu am o problema cu ciclocomputeru, mi-am luat unu nou, ce-i drept de la obor, cel mai ieftin, cu 22 de lei, si imi face figuri. Daca merg sa zicem cu 30, viteza aratata de el se schimba, cand arata 30, cand arata 4, cand arata 30 cand arata 15, desi eu merg constant. Ati mai avut careva problema asta?

...daca merg sa zicem cu 30, viteza aratata de el se schimba, cand arata 30, cand arata 4, cand arata 30 cand arata 15, desi eu merg constant...

Eu nu am patit asa ceva dar merita sa vezi daca magnetul si senzorul sunt bine prinse si nu se misca si de asemenea daca ai pus corect magnetul, adica la distanta precizata pe cutie (sub 5 mm distanta de senzor).

Sunt bine prinse si nu se misca nimic. Problema asta am observat ca apare la viteze mai mari de 10. S-ar putea sa fie putin roata descentrata dar nu cred ca asta e motivu.

Urmăreşte dacă, totuşi, ”bătaia” (wobbling) nu e suficientă ca să trimită magnetul în afara zonei de eficacitate.

După cum descrii manifestarea pare că e vorba de variaţia câmpului magnetic. Fiind un aparat ieftin, nu te mira să-i placă o distanţă mică magnet/stator şi, când fulează roata să-i cauzeze.

Cam asa e la stifturi, eu am unu de FB pe ciclocros, de am dat pe el 30 lei acu 2 ani, si odata imi arata cam de 1,5 ori mai mult decat mergeam de fapt, apoi si-a revenit la normal. Deci mie imi calcula mai multe impulsuri pe secunda decat erau de fapt, iar chestia asta nu prea are logica:D. M-am uitata la setarea diametrului rotii si era ok, deci pot fi erori create de softul ciclometrului:shock:;-)

Cateye mi se pare o firma care isi respecta mai mult clientii. Am avut 2 modele pana acum si au rezistat cu brio, la soare, ploaie si grindina. Preturile nu sunt nesimtit de mari, pentru aproximativ 50e poti avea un cyclocomputer care iti calculeaza si cadenta iar meniurile sunt simple si eficiente (+ca ceasul nu ramane niciodata in urma).

Eu am Sigma, si sunt tare multumit. Am tot cautat sa-mi iau ceva mai destept, am vazut un Polar dragut care stia si altimetru, si puls, dar si posibilitatea sa downloadezi log-urile pe calculator, sa urmaresti graficele viteze/altitudine/puls, dar urca peste 350$, si intrucat am MTB si merg zilnic cu el la servici, pe aceiasi ruta, am zis ca e prea mult.

Sal!

A mai trecut o saptamana si am vb cu Bebe, se pare ca or sa ii returneze banii!! Astept pana miercuri!!

Sal!

Suntem in 17 August si nici pana in ziua de azi nu am primit banii de la Bebe!!! Am tot vb cu el si in final a zis "ce mare suma am la el" , sa astept!!! Dezamagitor, cica: " sa il caut peste 10 zile", complet alta atitudine fata de cea de la vanzare!!!

Am luat in final un ciclocomputer de la Kellys' modelul de 36 lei care se comporta super bine comparativ cu ce am avut, singura lipsa fiind lumina care se face utila noaptea!!!

Tragand o linie recomand cu caldura Kellys' avand in vedere pretul, functiile, precizia masuratorilor si aspect!

Bafta multa si drumuri insorite!!!

Florin spune-mi si mie te rog unde ai vazut cyclocomputer-ul de la kelly's.

Sa inteleg ca nu are problemele clasice, de genul : interferente ... resetare.. etc.(am inteles ca modelele low au astfel de probleme). Ms ;)

Florin spune-mi si mie te rog unde ai vazut cyclocomputer-ul de la kelly's.

Sa inteleg ca nu are problemele clasice, de genul : interferente ... resetare.. etc.(am inteles ca modelele low au astfel de probleme). Ms :D

Sal! Nu iti recomanda cel fara fir! Le gasesti la www.douaroti.ro , pe langa Gara de Nord in Bucuresti.

Eu am un model pe fir de la ei si sunt foarte multumit fata de un modele scump luat de la BEBE pe care nici acum nu am reusit sa imi iau banii :(!

Bafta multa!

La prima incercare am avut 49.96:eek: dar la a doua am reusit.:)

Eu mi-am luat unul din bazar cu 20 de lei. Daca se strica macar nu-mi pare rau. Pana acum a mers bine, si are o gramada de functii.

Si eu am unul luat cu 26 lei din metro. Il am din iulie-august, a trecut cel putin printr-o ploaie torentiala si nu a avut probleme. Un prieten are acelasi model luat cu vreo 2 luni inainte si nici el nu a avut probleme.

Daca cumparati ciclocomputere din astea, sa aveti grija cand setati circumferinta rotii, masurati-o voi, nu folositi circumferintele pe care le sugereaza ei. Mie mi-a iesit cu vreo 10 cm mai putin decat ce dadeau ei

Eu am dat 65 E pe al meu, de la rose, si iti spun ca nu regret deloc. Ramane de vazut cat va rezista in timp la socuri, ploi, umiditate..

E putin mai sus, din pacate cu telefonul.

Poate fi folosit si pentru doua biciclete cu senzor suplimentar, nu pare sa fie influentat de mobile sau liniile de inalta tensiune (care oricum sunt destul de inalte) si are lumina de fond care, dupa activare se aprinde cand atingi unul din butoane.

Functiile sunt foarte multe dar de notat e ca nu are senzor de temperatura/umiditate, altitudine si monitor cardiac (asta e la 1706).

Initial am crezut ca nu poate fi montat pe furca si ghidon de MTB dar se poate si fara sa am emotii cu privire la rezistenta inelelor de cauciuc cu care se prinde. Te anunta cand bateriile sunt pe terminare desi si senzori au leduri de verificare.

O sa revin cu niste poze facute cu camera pentru cei interesati.