Sign in to follow this  
Juliu

Becuri pentru Light Set Basta

Recommended Posts

Salut

Detin o bicicleta marca Cross, model Citerra. O bicicleta de oras zuper, de care sunt foarte multumit.

Ce se intampla... (desi modelul din poza nu are), modelul meu are dinam integrat in butuc si setul de lumini este tip Basta. Becul pe spate ramane aprins si dupa ce opresc bicicleta, pana la 10 min, depinde cat s-a incarcat.

Problema este unde gasesc becuri pentru acest set de lumini?

Pe fata mi s-a ars si nu gasesc nicaieri. L-am tot sacait pe vanzator (www.freeridebikes.ro - va rog stergeti daca considerati reclama), tipul stie meserie dar cu becurile mele nu se prea descurca. Mi-a spus ca nu se gasesc, ca face comanda etc.. Si iaca asa de 1 an stau fara lumina noaptea.

Help! Multumesc.

Imagine postată

Salut

Detin o bicicleta marca Cross, model Citerra. O bicicleta de oras zuper, de care sunt foarte multumit.

Ce se intampla... (desi modelul din poza nu are), modelul meu are dinam integrat in butuc si setul de lumini este tip Basta. Becul pe spate ramane aprins si dupa ce opresc bicicleta, pana la 10 min, depinde cat s-a incarcat.

Problema este unde gasesc becuri pentru acest set de lumini?

Pe fata mi s-a ars si nu gasesc nicaieri. L-am tot sacait pe vanzator ...... Si iaca asa de 1 an stau fara lumina noaptea.

Help! Multumesc.

Imagine postată

Dand cu bobii.... Farul fata Basta functiona la fel...cu cel din spate... adica lumina de la dinam cand mergeati si cand stateati lumina un led ?

Daca da... probabil aveti nevoie de un bec cu kripton stil... http://www.roseversand.com/article/basta-spare-bulb/aid:50075

Daca nu... iar vechiul bec era cu filet Edison... bec ordinar 6,3 V/ 2,4 W.... am vazut prin Carrefour set fata spate.

Farul spate e cu LED.

Si eu cred ca becul fata e din ala fara filet. As lua si eu cateva daca as gasi, dar nu la pretul ala.

....

. Si iaca asa de 1 an stau fara lumina noaptea.

....

Foarte rau ! Nu mai merge noaptea fara lumina !. Far fata cu bec cu tot ....pt dinam... max. 10 lei in orice Mall cu piese de biciclete !

In rest este filozofie... sa adunam posturi ! (?)

• Upvote 1

Am sa postez niste poze mai tarziu, sa se incarce aparatul foto.

@Moromete

Ok, in Carrefour, dar la 10 lei nu poate fi decat chinezarie.

Farul meu este marca Basta, model Ellipsoid si nu gasesc nicaieri bec pentru el.

(becul pe spate ramane aprins cateva min. dupa oprire. Cel de pe fata merge doar pe timpul cand butucul fata este se roteste)

Dand cu bobii.... Farul fata Basta functiona la fel...cu cel din spate... adica lumina de la dinam cand mergeati si cand stateati lumina un led ?

Daca da... probabil aveti nevoie de un bec cu kripton stil... http://www.roseversa...-bulb/aid:50075

scump al naibii becul ala :)) aproape cat farul cu totul http://www.roseversa...-9430/aid:50163

si conteaza ca e chinezarie sau nu atat timp cat te poate scapa de belele in trafic? :-?

Si inca o chestie, Basta nu produce becuri, le ia de la Philips. Daca stii ce sa cauti gasesti sigur si pe aici (2,4W/6V)

Multumesc pentru raspunsuri.

Mai greu sa cumpar cel din link fara sa fiu sigur. Pana la urma tot nu am aflat care bec mi se potriveste dar asta este, mai intreb in dreapta in stanga. :)

Multumesc oricum.

post-12980-0-46208100-1338459857_thumb.jpg

post-12980-0-09366800-1338460054_thumb.jpg

post-12980-0-26586200-1338460099_thumb.jpg

post-12980-0-10257400-1338460424_thumb.jpg

Daca deschizi farul si ajungi la bec vezi pe el ce-ti trebuie ;)

Tipul de bec pe care-l cauti este HS3 2.4W/6V si e fabricat de multi (Philips, Osram, Narva etc) Tipul soclului mai este denumit si P13.5S. Ceva compatibil la o cautare rapida am gasit http://www.germanele...ucts&pid=720315 numai ca e de 3W. Probabil ca va fi ceva mai chior fiind fara krypton, dar ai o luminita.

Mai gasesti exact ce cauti si pe ebay si sunt sigur ca si pe la noi, dar mai greu pe net.

Bafta!

Farul meu este marca Basta, model Ellipsoid si nu gasesc nicaieri bec pentru el.

Mai greu sa cumpar cel din link fara sa fiu sigur. Pana la urma tot nu am aflat care bec mi se potriveste dar asta este, mai intreb in dreapta in stanga. :)

Omule, cand o sa obtii becul de schimb, trebuie sa desfaci farul, sa-l scoti pe cel vechi, sa-l pui pe cel nou. De ce nu desfaci ACUM farul sa vezi ce scrie pe bec si sa comanzi unul la fel? Sau chiar sa te duci cu el in mana la magazin sa ceri compatibil...

Ma minuneaza cum e atat de complicat pentru unii sa afle ce fel de bec li s-a ars la bicicleta de langa ei. :antiemo:

• Upvote 3

Am fost deja la magazinul dedicat de la Universitate. Cel cunoscut de tot Bucurestiul. Eu mergeam acolo de prin '97 cred. :-

Okay, am sa il desfac, respectiv mai incerc la Bebe, la Caragiale, respectiv pe Net.

Multumesc adi.murariu.

Scuze pentru repetarea cuvantului respectiv, am uitat sa corectez.

A, privind magazinul de la universitate, am vrut sa spun ca am fost prima data prin 97, nu ca as fi client vechi si fidel :P

Okay, acesta este buclucasul, OSRam, made in Germany, 2.4W/6V, HS3. Filamentul nu este rupt, sper sa nu am probleme cu dinamul sau altceva. Revin cu noutati dupa ce incerc bec nou.

Multumesc.

post-12980-0-43448300-1338492709_thumb.jpg

Revin cu noutati, becul functioneaza fara probleme.

Am cumparat doua OSRam, 2.4W/6V, HS3, chiar de la magazinul de la care am cumparat bicicleta, mentionat in primul post, am montat unul dintre ele si totul este ok.

L-am tot bodoganit eu pe vanzator dar tot el m-a rezolvat.

Multumesc pentru raspunsuri.

Buna,sa ma scuze autorul topicului ca postez cu acelasi subiect,aceeasi problema o am si eu,am o bicicleta Stevens Primera,mi s-a ars becul din fata si nu gasesc nicaieri,circul foarte mult seara/noaptea si umblu cu lanterna dupa mine :-< .Nu stiu unde as putea gasi!Help !