Claudiu Moga

Turul Europei 2012 - o aventura pe 2 roti

Recommended Posts

Salut prieteni,

Sunt in a 23-a zi a calatoriei mele.

Abia acum am ocazia sa va comunic ca sunt OK, dupa niste aventuri de nu pot crede ca mai traiesc.

Am cunoscut agonia dar si extazul.

Acum sunt in inima Dolomitilor, in Moena la un prieten deosebit care m-a ajutat enorm.

Am pedalat deja 1782 km prin 8 tari si am facut peste 600 de poze deja.

Sunt un individ norocos dar sunt abia la inceputul turei.

Ne auzim cand o sa mai apuc sa dau de un internet.

Va iesi material de un adevarat roman de aventura.

Sa auzim doar de bine!

Edited by gibonu

Wow... abia astept sa ne intindem la povesti pe 11. Hai, ca o sa ai multe de povestit. Sper sa nu ai rau de mare ;)

eu iti verificam blogul pt update-uri si nimic...si azi surpriza, update-ul era in acest topic.

turele tale sunt mereu bune de citit.

iti urez succes si spor!

Va salut din Elvetia. Sunt in a 10- a tura in care pedalez. Am parte de momente de vis.

Salutare, sunt pe un vas de croaziera luxos ce face ruta IJmuiden din Olanda si Newcastle. Am pedalat 3436km in 45 zile cu peripetii memorabile prin 15 tari europene. A fost o traversare europeana cum nici n-am visat. Amintirile sunt covarsitoare.

Sa auzim de bine!

Claudiu

Te salut si eu Claudiu si asteptam sa te intorci sanatos si intreg acasa sa ne povestesti "marea aventura a vietii tale".

Cu respect Nicu din Braila.

Salut Nicu, sper si eu sa revin ca mi-e dor de Romania si e cam greu singur prin Europa dar nu regret, a fost ceva unic. Urmeaza sa fac turul Scotiei daca nu va ploua prea mult.

Succes in continuare, si ai grija de tine.

Cu respect Nicu din Braila.

Cand preconizezi ca vei ajunge inapoi in tara? Pentru ca sunt multi colegi care abia asteapta sa incepi sa depeni intamplarile prin care ai trecut.

Nu stiu exact cand ma intorc, dar se pare ca voi mai pedala cel putin inca o luna.

Vaporul pe care inca ma aflu se numeste King Seaways este al companiei DFDS iar un bilet IJmuiden - Newcastle costa 150£.

In 2 ore ancoram in Newcastle upon Tyne. Se vede deja coasta Angliei. Oh yeah!

Tin sa le multumesc celor care au contribuit la acest tur magnific. Detalile le veti afla cand voi ajunge in Romania si cand voi face fotoreportajul foileton.

cu prietenie,

Claudiu

Vaporul pe care inca ma aflu se numeste King Seaways este al companiei DFDS iar un bilet IJmuiden - Newcastle costa 150£.

Scump domne! :D

Am vesti de la Claudiu Moga in legatura cu marea lui aventura pe doua roti.

Astazi am primit un mesaj pe telefonul mobil de la el cu urmatorul continut.

"Salut, sunt Anglia in a 53-ea zi de pedalat si am parcurs 3921km. si abia astept sa va povestesc din marea mea aventura.''

Sigur il asteptam cu totii sanatos acasa si sai aflam incredibila aventura.

Sigur il asteptam cu totii sanatos acasa si sai aflam incredibila aventura.

..... :-q
  • Upvote 2

Va salut din Belgia de langa orasul Lille unde am gasit niste oameni minunati care m-au ajutat mult. Sunt in ziua nr. 65 din tura mea si am pedalat deja 4750km adica distanta dintre Moscova si Gibraltar.

Sunt recunoscator si fericit ca inca n-am dat coltul trecand prin situatii limita.

Urmatoarea etapa va fi traversarea Europei pana in Carpatii Ucrainei de unde o sa o iau spre casa in sfarsit. Deci ne vedem sa va povestesc aventurile pe la toamna daca voi reusi sa ma descurc in continuare.

Hai noroc si numai bine la toata lumea!

• Upvote 5

Există un Lille și în Belgia :D

Lille is a municipality located in the Belgian province of Antwerp. The municipality comprises the towns of Gierle, Lille proper, Poederlee and Wechelderzande. On January 1, 2006 Lille had a total population of 15,509. The total area is 59.40 km² which gives a population density of 261 inhabitants per km²

• Upvote 1

Teoria chibritului.... penibil!

Bravo Claudiu - multa bafta in continuare si spor la pedalat.

• Upvote 2

Sunt vreo 160 km intre cele doua localitati Lille, comentarii intr-adevar penibile.

• Upvote 2

Intr-adevar, comentariile sunt penibile.

Avand in vedere ca exista un Lille in Franta (langa frontiera belgiana) si un Lille in Belgia, la aproximativ 40 km est de Anvers (Antwerpen).

Ne va lamuri Claudiu in care Lille a fost atunci cand se va intoarce.

Pana atunci, revin cu rugamintea de a nu mai continua aiurea discutiile off-topic.

Si cu sugestia de a consulat o harta inainte de a face comentarii.

• Upvote 1