Recommended Posts

Hello,

hop si eu cu un topic de genul acesta.

pe scurt:

e o oferta pe un site de reduceri cu cupoane pentru un Impulse Flames. (http://www.dhsbike.ro/produs/mtb/flames/264.html)

in mod normal costa 1800ron, si se poate achizitiona redus cu 40%. oferta se termina in aprox 10 ore.

la ce voi folosi bicicleta: pedalat prin Tm, mers de acasa la sala, padure... Pe traseuri de munte nu cred sa mai ajung, sau in orice caz nu trasee hardcore.

acu' stiu ca nu sunt pareri prea bune despre dhs, insa totodata stiu ca au mai evoluat. am incercat sa gasesc review-uri insa nu prea sunt...

ceva pareri??? mentionez ca bugetul se intinde undeva pana in 1300 ron, deoarece consider ca nu are rost sa sar calu', iar apoi sa ma plimb cu ea doar in oras.

configuratia e ceva de genul:

Cadru: HT, 420mm & 480mm, aluminiu

Furca: SR Suntour XCM

Janta: 26''*36H dubla aluminiu

Frana: Avid BB5, disc

Foaie: 22*32*42T Suntour XCT

Pinion: 8V Shimano "Acera"

Schimbator fata: Shimano Alivio

Schimbator spate: Shimano Alivio

Manete schimbator: Secventiale Shimano Alivio

Alte Caracteristici: Cauciuc - Kenda 901+902; Ghidon - Promax 620mm; Sa - Velo 3135A; Ax pedalier - CH-52 monobloc; Butuci - Promax disc

merci

eu zic ca merita, daca o iei asa ieftin. altfel ai putea sa gasesti ceva sh mai de calitate la 1300-1500 ron

Componentele respective sunt ok... dar DHS n-a excelat niciodată prin atenţia acordată asamblării... şi mai sunt o seamă de componente, şi cadrul, despre care nu se spune nimic.

Dacă vrei să rişti, e dreptul şi banii tăi. Poate că e o bicicletă ok.

Însă având în vedere ce-ai spus că vrei să faci cu ea nu ai nevoie de ceva foarte avansat, ar fi preferabil ceva mai slab dotat dar în schimb să ai siguranţa că e bine asamblat şi cu un cadru de calitate. Exemple: Merida Matts 10v, Univega HT-300, RockMachine Surge 50. Mai ai apoi Decathlon unde găseşti un Rockrider 5.2 decent.

Am dat un email si am aflat greutatea: 15 Kg.

Am sunat la magazin si am mai aflat ca exista 2 marimi de cadru. Cel mai mare are 19 inch.

Daca esti adeptul unei biciclete noi si esti sigur ca nu o sa vrei sa te dai mai tare merita pretul dar eu zic sa te gandesti de doua ori sa nu iti para rau mai tarziu.

Componentele sunt ok,chiar i-am gasit unui prieten de curand o bicicleta Scott Scale 30 cu aceeasi echipare(second 1500 RON) in schimb cadrul este baza exact ca la masina si daca o sa vrei mai incolo sa-l schimbi o sa iesi destul de mult in pierdere.

Asta iti spun din proprie experienta , nu a fost cadru HT dar ceva aproape calitativ si dupa jumatate de an gata a trebuit sa-l schimb deoarece mi-am dorit sau mai bine spus se cerea un cadru mai bun calitativ si ca greutate dar in primul rand ca ergonomie...si apoi urmeaza furca,frane.....asa ca think twice

Bafta

mda... am mai vorbit cu prieteni si toti sunt cam sceptici... asa ca mi s-a cam taiat... ce ziceti in schimb de asta:

http://www.publi24.ro/anunturi/auto-moto-velo/biciclete/anunt/mtv-vitus-ventage/7b0a62707c696750.html

am incercat sa gasesc modelul respectiv dar nici o sansa... orice opinie e bine venita. la fel cum ati spus nu vreau nici sa-mi para rau. la urma urmei banii nu sunt pe garduri :)

ideea e ca pretul il vreau undeva pana in 270euro, nu de alta dar nu vreau sa sar calu'.

Nu te risca cu oferte din astea dubioase, no name, si fara informatii detaliate. Mergi pe sugestiile lui wirespot si nu poti da gres ;)

Se pare ca au modificat oferta cu voucher la Impulse Flames.

Initial era asa:

Specificaţii tehnice pentru bicicleta DHS FLAMES I 2688 24V: Cadru: HT, 420mm & 480mm, aluminiu Furcă: SR Suntour XCM Jantă: 26''*36H dubla aluminiu Frână: Avid BB5, disc Foaie: 22*32*42T Suntour Pinion: 8V Shimano "Acera" Schimbator faţă: Shimano Alivio Schimbător spate: Shimano Alivio Manete schimbator: Secventiale Shimano Alivio

Dupa modificare:

Cadru, aluminiu 26”

Furcă, RTS Suspensie

Jantă, aluminiu dubla 26"*32H

Frână, Promax DSK 710. Taiwan F/S

Shimbător faţă, Shimano FD M412-6

Schimbător spate, Shimano RD-M412NS

Manete schimbător, Shimano ST-M405

Ieri am sunat pt. a ma asigura ca oferta este pt. modelul cu furca XCM, iar cei de la magazin mi-au confirmat.

"Oferta" asta nu-mi miroase bine.

Ieri am sunat pt. a ma asigura ca oferta este pt. modelul cu furca XCM, iar cei de la magazin mi-au confirmat.

Probabil iti vor lipi ce sticker doresti, daca vrei suntour xcm asta va scrie pe furca! Atentie cu aceste vouchere! Eu am o patanie cu voucher. Toamna trecuta, o colega de birou, dorind sa faca un gest frumos, a comandat pentru tot biroul pui la rotisor, cu sosuri de toate felurile, cu cartofi copti, etc. Lasand la o parte faptul ca livrarea comenzii a durat vreo 3 zile, cand tocmai ne stersesem balele de pe tastatura curse din cauza poftei a aparut si comanda. Instantaneu s-a facut intuneric in birou, curierul avand o culoare la piele care absorbea efectiv lumina mai ceva ca o gaura neagra. Nu mai spun ce dimensiune aveau puii, probabil porumbei prinsi cu greu, asa explicandu-se si timpul prelungit de livrare. Ne-a pierit pofta de pui la rotisor si vouchere. Mergi pe caile batute, du-te la magazin si alege-ti, nu exista minuni si reduceri in plin sezon.

da, am vorbit si eu in legatura cu oferta si mi-au spus ca cei de la vulping au postat produsul gresit... :- ... de parca vulpingul nu a primit datele de undeva...

orisicum, am sunat la dhs si mi s-a spus ca a fost o greseala, oferta se refera la modelul 2011 (pe site scrie 2010)... anuntul initial era cu bicicleta 2012 care aparent abia acum incepe sa se produca - asa mi s-a spus.

asa ca sunt si eu reticent... plus ca, ce oferta? din moment ce apare versiunea 2012 la cea veche oricum ii va scadea pretul.

apropo daca stiti prin tm pe cineva care vinde ceva...

Daca vrei neaparat sa o cumperi din timisoara, eu recomand de la ce doua magazinele bicicletele urmatoare:

http://supremebikes.ro/product_info.php/cPath/22_64/products_id/635

http://www.x-sport.ro/xc-hardtail/kross-hexagon-x6-2012--1082

Nu sunt cu mult mai scumpe, dar eu zic ca merita diferenta > componente mai bune, pinioane pe caseta.

Nu neaparat din Tm insa in Tm sau Arad as putea sa le si vad inainte de a cumpara.

De asemenea nu tin neaparat sa fie noua, poate fi si second, poate gasesc ceva echipat mai ok decat una noua, insa tot asa din tm sau ar ca sa le pot vedea.

cum am zis daca stiti careva ceva de vanzare, care sa fie in gama celor de mai sus, sunt deschis... daca are recomandari nu conteaza neaparat sa fie din zona.

Initial era asa:

Specificaţii tehnice pentru bicicleta DHS FLAMES I 2688 24V: Cadru: HT, 420mm & 480mm, aluminiu Furcă: SR Suntour XCM Jantă: 26''*36H dubla aluminiu Frână: Avid BB5, disc Foaie: 22*32*42T Suntour Pinion: 8V Shimano "Acera" Schimbator faţă: Shimano Alivio Schimbător spate: Shimano Alivio Manete schimbator: Secventiale Shimano Alivio

Dupa modificare:

Cadru, aluminiu 26”

Furcă, RTS Suspensie

Jantă, aluminiu dubla 26"*32H

Frână, Promax DSK 710. Taiwan F/S

Shimbător faţă, Shimano FD M412-6

Schimbător spate, Shimano RD-M412NS

Manete schimbător, Shimano ST-M405

Versiunea a 2-a mi se pare că e un model mai vechi - 2010 parcă.

Iarasi a aparut oferta vulping. Stau in cumpana. E modelul din 2010. Oare merita? Nu sunt un MTB'ist cu pretentii, insa nici nu vreau sa iau plasa cu o marfa ce nu face banii. De regula nu ma arunc la oferte de astea. Asa cum zicea cineva mai sus, mai bine la magazin, cu banii jos si "face to face". Si totusi ...

Zice asa:

OFERTA ZILEI Ieşi pe traseu cu o bicicletă spectaculoasă! Achiţi 45 de lei şi ai o bicicletă DHS I 2688 din aluminiu cu frână pe disc la preţul de 1079 lei în loc de 1799 de lei.

Specificaţii tehnice pentru bicicleta DHS I 2688

• Cadru: 16’’ şi 19’’ Aluminiu
  • Furca: SR Suntour XCM
  • Janta: 26''*32H dublă aluminiu
  • Frână: Promax mecanice pe disc
  • Foaie: 22*32*42T Suntour XCT
  • Pinion: Shimano HG – 50
  • Schimbător faţă: Shimano Alivio
  • Schimbător spate: Shimano Alivio
  • Manete schimbător: Secvenţiale Shimano Alivio ST – M 405
  • Culoare: alb cu negru, albastru cu negru

Am cumparat 2688 pt. fratele meu. Este o bicicleta ok pt. plimbari ocazionale daca nu te deranjeaza greutatea de aproximativ 15 kg.

Pot sa-ti spun ca:

-franele nu sunt extraordinare;

-jantele sunt niste no name-uri, dar vad ca au rezistat pana acum;

-ghidonul si pipa sunt din fier/otel;

-pozitia pe bicicleta este una relaxata, de plimbare;

-cauciucurile sunt kenda koyot, foarte slabe ca performanta pe offroad si teren ud, dar ok pt. plimbari relaxate. (sunt de 2.1).

Cred ca este o bicicleta ok pt. plimbari lejere, daca nu ceri prea mult de la ea. Echiparea este buna pt. aproximativ 1100 ron. Mai greu sa gasesti la aceiasi bani o echipare cu Alivio si furca XCM.

Daca vrei mai mult de la o bicicleta nu iti recomand 2688 pt. ca mai devreme sau mai tarziu o sa vrei sa schimbi diverse componente la ea.

Inainte sa cumperi voucherul poti sa mergi la magazin sa o vezi acolo sau daca esti din Bucuresti si ai drum prin Colentina ti-o arat pe a fratelui meu.

Catalin, multumesc frumos de lamuriri, in special de 'traducerea' termenilor privind componentele, care in mare parte nu-mi spuneau nimic. M-a atras echiparea Alivio si furca, insa banuiam ca celelalte nu se ridica la standard.

Cred ca spun pas la oferta asta.