Sign in to follow this  
ducu22

Un sfat, o recenzie, o parere despre aceste cursiere. Pro si contra. Ce ati alege?

Recommended Posts

Cea de la Decathlon e clar mai bine echipata decat toate celelalte, si la tren de rulare, si la furca.

Cred ca poti reduce decizia la B'twin si Cube, fiind echipate cu Sora care e peste 2300.

Cube are roti probabil mai bune, iar tija, pipa, ghidonul , saua sunt mai de calitate. B'twin cred ca are si furca din spate de carbon si vine cu pedale si e mai ieftin...

Cu bani astia mai bine iei ceva SH...

Cube este si cea mai usoara. B'twin chiar daca nu arata are saua mai confortabila. Opinia mea desigur. La Cube iti mai trebuie 150 lei pt pedalele SPD-SL

Din start, eu unul as elimina cursierele care nu au furca din carbon. Daca o cursiera are si furca spate din carbon, cu atat mai bine. Anu' asta m-am suit pt prima data pe o cursiera si am ramas placut impresionat de cat de bine absoarbe carbonul socurile. Cu anvelope de 23 umflate la presiune maxima trec fara probleme si stres peste denivelarile asfaltului, gropi si chiar guri de canal atunci cand nu le vad :D

Asa cum au spus si baietii mai sus, doar B'Twin-ul si Cube-ul ar fi de luat in calcul. La B'Twin am numarat aprox. 8 pinioane, iar Cube-ul are 9, astfel ca echiparea acestuia din urma e ceva mai noua. In plus d'asta, are cablurile trase prin cadru, posibil si roti si anvelope mai bune, dar nu vine si cu pedale, la fel ca B'Twin-ul.

Totusi, intre ele exista o diferenta de 450 lei care nu-i chiar de neglijat. Daca nu ai pretentii foarte mari de la cursiera e posibil ca cea mai ieftina dintre ele sa-ti fie foarte buna. Nu stiu de rotile si anvelopele de pe B'Twin de care sunt, dar probabil ca-s bune, rezistente si ca nu se descentreaza foarte usor. Saptamana trecuta am stat de vorba cu un baiat care are o cursiera Triban 3 si e foarte multumit de ea, el folosind-o pt ture facute in ritm de plimbare.

Mersi mult pt cele zise pana acum! Sunt deschis si la alte oferte, daca vreti sa mi aratati.

Dar spune si tu de cati bani dispui, ce pretentii ai de la cursiera si cam ce ai vrea sa faci cu ea. Astfel, poate descoperi ca nu ai nevoie de una chiar scumpa si ca ti-ar fi buna o cursiera si mai ieftina.

As aloca aprox 30 mil si as dori sa bat drumurile cu ea vara aceasta.

Pe la magazinele din afară te-ai uitat? Dacă eşti atent prinzi chiar nişte modele echipate Tiagra. Exemple: [1], [2], [3]. Sora găseşti cu siguranţă. Iar dacă eşti dispus să cauţi SH găseşti echipări Shimano Dura-Ace sau Campagnolo la banii ăştia.

Si eu as merge tot pe Cube daca ar fi sa ma incadrez doar in bugetul ala, dar m-ar durea sufletul sa dau atatia bani pe o cursiera deloc competitiva daca te gandesti ca mai pui cateva sute de EUR si iti iei ceva frumos, cum ar fi: http://www.wiggle.co.uk/boardman-team/ la 1000 EUR. Echipare Shimano 105, roti Mavic Aksium, greutate 8.5kg dar cadru de aluminiu si fruca de carbon, ceea ce o face totusi o cursiera decenta. Altfel dupa 2-3 luni cand o sa-ti dai seama cum sta treaba cu cursierele o sa-ti doresti un ungrade si o sa fie mult mai costisitior. Si eu prospectez piata de ceva timp :)

Cunoasteti cursiere noi pana in 30 milioane cu furca fata si spate de carbon?:D

sau doar cu furca fata de carbon pana in 30 sau second cu amandoua. stiti site uri serioase de biciclete second :D?

Pentru 57-58 ar trebui sa ai 185-190 cm . Te incadrezi ?

am 1 80 si m am urcat pe un Triban 3. cred ca era 54 si mi se parea foarte mica.

La 1,80 nu ai voie sa mergi pe bicla mai mare de 55 ( top tube ),eventual pui o pipa mai lunga

am 1 80 si m am urcat pe un Triban 3. cred ca era 54 si mi se parea foarte mica.

La Triban 54 nu inseamna top tube 54, din cate tin minte un 58 ar avea tt 55 sau 56, ceva de genul.

Trebuie sa iti raspunzi la niste intrebari inainte de a scoate banii din buzunar: la ce o vei folosi? cati km urmeaza sa faci?ce flexibilitate are corpul tau (atentie la top tube)? etc etc.

Bicicleta nu se alege doar dupa buget si echipare.

@susi, e sold out modelul respectiv.

@ducu, da, există cu furcă din carbon în acel buget, ţi-am dat şi link-uri mai sus.