Axe

Las-o ba ca merge asa...

Recommended Posts

Nu, nu este vorba despre melodia trupei "Marfar", este mai curand un topic in regia romanului de rand care prin inventivitate si improvizatie ajunge prin metote autohtone pana in cartea recordurilor ! :D

Multe nebunii am facut cu manutele astea doua si cu certitudine nu sunt singurul care a folosit tehnologie SF in gospodarie, la masina, la munca, la bicicleta etc.

Propun prin urmare sa le expunem aici pentru a ne cracana de ras sau cine stie, poate ca sursa de inspiratie pentru semenii nostri aflati in pana de idei.

Daca aveti cunostinta, puteti promova si inventiile altora dar de preferat sa fie ale voastre.

Iata aici doar cateva dintre tehnologiile de varf care imi fac viata mai frumoasa =)) :

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 6

Imagine postată

Cand am achizitionat bicicleta aceasta a venit cu frane mecanice si transmisie pe 8 viteze,ambele fiind comandate de manetele Combo Shimano ST-EF60.Nemultumit de franele mecanice am cumparat o pereche de frane hidraulice Magura Marta,dar nu am mai cumparat si shiftere.Am zis ca daca tot cumpar shiftere separat, sa cumpar de 9 viteze.Asta insemna sa cumpar si pinioane/lant/schimbator spate si nu aveam bani de toate acestea.Pana am strans bani pentru piesele respective am montat la pinioane vechea maneta Combo si la foi un trigger gasit pe o bicla mai veche.

In jur de 5 luni am mers dupa deviza "Las-o ba ca merge asa!".

• Upvote 2

Radu, ai uitat sa precizezi de schimbatorul fata la al carui colier prea mare ai pus o pietricica pt a-l putea fixa pe cadru ;)

No, acolo lucrurile incep cu "fail", e nasol, nu le expunem decat aici unde avem certitudinea ca au si gene velo !!! >:)

Apoi la drept vorbind, pe topicul asta, ar trebui sa pun poze cu bicicletele mele.

Aici sti ca ai dreptate, uitasem ! :D

De la asta:

Imagine postată

S-a ajuns la asta:

Imagine postată

• Upvote 3

Aia cu pietricica nu-i nimic.Am mers tot anul 2010 aproximativ 2000 km pe off road cu o furca Sr Suntour XCT v2 cu potcoava fisurata si lowerele prinse doar intr-un singur surub.caci celalalt s-a rupt.

Am mers in jur de doua saptamani timp in care am urcat si la Babele cu Gripshifturi Sram X5 si schimbator spate Shimano 600 patina scurta:))

La capitolul prostie omeneasca am coborat Tigveniul plini de gropi pe cursiera cu o viteza maxima de 75 km/h, viteza la care am depasit si o coloana de masini,iar cand am ajuns la Dedulesti sa mananc mici(asta insemnand vreo 20 km mai sus) am observat ca QR-ul de la roata fata era complet desfacut:O.

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

am folosit banda izolatoare pe post de fond de janta si a facut fsssssssssss

acum am profitat de comanda pentru anvelope si am luat fond de janta din DE, ca la noi nu am gasit de 16x571

La atelierul userului Martin1967 am vazut expuse doua baieuri vulcanizate din belsug la exterior cu petece de camera (dintr-alea cu chenar portocaliu...)

Il rog sa ataseze poze si sa ne spuna povestea lor.

am folosit banda izolatoare pe post de fond de janta si a facut fsssssssssss

trebuia sa dai mai multe straturi si sa acoperi un pic si marginea. eu am mers 2 ani cu scoci pe post de fond de janta la mtb cu o singura pana

Nu mai bagati asa ceva in loc de talon chiar daca dati mai multe ture, am patit si eu, la soare+presiune, camera explodeaza prin gaurile de spite ;)

Lucrul asta se poate intampla in cel mai nefericit moment(curba, viteza)

la mtb

eu am bagat 8 atm ca era cauciuc de cursiera. La MTB da, cateva ture si e acceptabila ca solutie temporara la 2-3 atm.

Pics a ? Uite un claxon "electrificat" ! :D

Imagine postată

Doi intr-unu' ! :D Asta asa pt economie de spatiu...

Imagine postată

• Upvote 2

Din pacate, nu am poze pt a ilustra ceea ce vreau sa spun, asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvant :)

M-am intalnit astazi cu un cicloturist francez care era plecat de acasa de 7 luni de zile, timp in care a ajuns pana in Maroc. Astazi era in Pitesti si "se grabea" sa ajunga in tara natala. Cat l-am asteptat sa iasa dintr-un magazin i-am analizat bicicleta cu care a mers multe mii de km.

Deci...baiatu' asta calarea o bicicleta Rockrider echipata Shimano Acera, cu frane V ieftine, ratrape la pedale, genti Ortlieb pe fata si 3 rucsaci pe spate, iar saua era o "chestie" butucanoasa si plina de gel. Ideea e ca daca se ducea cu ea in targ, nu cred ca lua mai mult de 300 de lei pe ea. Capacelul manetei dreapta nu mai exista, mecanismul fiind astfel expus particulelor, iar frana fata era decuplata din cauza unei probleme tehnice. Nu parea ca acest lucru sa-l deranjeze, chiar daca l-am avertizat ca urma sa coboare 4 dealuri in drumul lui spre Ramnicu Valcea. Ca sa scape de mine mi-a zis ca o sa cupleze frana la loc, dar n-a facut asta pt ca m-am reintalnit cu el in Valcea :D

In fine...ideea e ca bicicleta acestui baiat era plina de "las-o ba ca merge asa", dar, cu toate astea, aceasta mergea de minune din punctul lui de vedere si el nu era deranjat de absolut nimic. Bicicleta si echipamentul lui nu "straluceau" absolut deloc, dar cum baiatu' asta se intorcea din Maroc, orice comentariu ulterior este de prisos.

Important e sa vrei :)

...si sa ai o dileala sa-ti lasi viata intr-un amarat de cablu de frana care poate ceda oricand :D

Era foarte relaxat omu', asta putandu-se observa si din infatisarea lui.

Ar fi vrut sa mearga pe Transalpina, dar l-am imbrobodit ca e foarte greu pe acolo, atat la urcare, dar si la coborare. Sper sa ma fii ascultat de-adevaratelea si sa nu-l vad la stiri...

Când am luat cadrul, acesta a venit cu schimbătoare, ghidon, pipa. Dar schimbătorul față nu prezenta șurubul original. Drept urmare...

Imagine postată

...și nu l-am mai dat jos pentru a-l scurta.

Te si avertizeaza daca strambi janta, e buna inventia se accepta ! :)