Rubyca

2012.07.15 - Maratonul Vinului - Urlați - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

AAR este un concurs de XC limitat la 150 de concurenti, care ajung cam in acelasi timp la finish (este un circuit in bucla). Sa nu confundam cu un maraton. Poate primii vin intr-o ora, ultimii in 7 ore ...

Viorel, ma refeream la a 4-a treapta a podiumului si tu ai chemat toti concurentii pe fiecare categorie sa faca poza de grup cu premiantii. De aceea am zis ca ideea a fost geniala din punctul meu de vedere! Referitor la categorii, in acest weekend am participat la un concurs cu alte categorii decat cele consacrate. ex- cat. 26 - 35. Si nu am auzit o plagere, din contra, numai laude.

Eu personal nu consider ca e nevoie de o categorie de 14-18 ani...la varsta aia merge de placere pt MTB nu pt premii. Dupa 19 ani daca te inscrii la o echipa si esti bun si ai ceva experienta anterioara devine serioasa treaba.

Si daca vrea premii si sa castige concursuri sa se tina de antrenament si sa ne faca praf peste 2-3 ani......asta cu dezamagirea din ochii lui mai lasati-o ca are 17 ani, nu are 7 ani sa nu intelege mare lucru....e in clasa a 11 totusi ( cred...)

E o cursa privata si organizatorul face absolut ce vrea , dar asta nu inseamna ca e normal ca cei de 14 ani sa concureze cu cei de 20-25 sau 30 ani , cei mici sunt viitorul in sportul asta si daca nu sunt incurajati vom ramane la acelasi nivel scazut ca acum(vedeti rezultatele la campionatele europene de xcm sau la participarea celor de la maros la o etapa de cupa mondiala).

"La varsta aia merge de placere" - Si in cazul in care vrea sa faca ciclism de performanta , la ce varsta crezi ca ar trebui sa inceapa ?

• Upvote 1

De sportul de performanță nu se ocupa cei care organizează curse pentru amatori! Aici ar fi locul în care trebuie să se vadă contribuția inexistentei federații de ciclism.

Gata cu discuția pe tema asta ca deja o cam dăm în bălării!

E o cursa privata si organizatorul face absolut ce vrea , dar asta nu inseamna ca e normal ca cei de 14 ani sa concureze cu cei de 20-25 sau 30 ani , cei mici sunt viitorul in sportul asta si daca nu sunt incurajati vom ramane la acelasi nivel scazut ca acum(vedeti rezultatele la campionatele europene de xcm sau la participarea celor de la maros la o etapa de cupa mondiala).

"La varsta aia merge de placere" - Si in cazul in care vrea sa faca ciclism de performanta , la ce varsta crezi ca ar trebui sa inceapa ?

Eu ma refeream la faptul ca daca are 17 ani fie e amator si vine de placere si asa ramane, fie deja e intr-un club de ciclism si baga mare ca peste 2-3 ani sa rupa tot.

Nu cred ca trebuie mai multe categorii la cei sub 20 ani. Ar trebui mai multe la cei peste 40 ani ca acolo se vede diferenta mare ....si acolo inca se pot lupta unii pt podium si nu sunt exclusi din start de cei de 25 ani care sunt in vf carierei....

Buna seara tuturor. Am o problema si poate ma ajuta unul dintre voi. M-am inscris si platit la banca ,joi ,saptamana trecuta si nu apar pe lista nici eu si nici sotia mea.Pe saitul concursului nu gasesc un numar de contact .Are cineva o posibilitate de contact cu organizatorul? Multumesc.

...M-am inscris si platit la banca ,joi ,saptamana trecuta si nu apar pe lista ...

Aceessi problema am avut si eu si s-a rezolvat foarte simplu si elegant printr-un mail trimis la organizator - adresa este info@maratonulvinului.ro. Ii explici care este situatia, eventual scanezi si OP-ul sau chitanta si sigur se va rezolva. Succes.

Sunteti niste "copii"pe langa el cand vine vorba de mtb chiar daca are doar 17 ani,va facut praf de multe ori cu siguranta,asta pt.ca"doar ma laud".

Dar vai, cine este minunatul baiat? Poate il stim dupa nume daca este asa bun. :D

Se pare ca unii parinti isi striga frustrarea neputintelor din tinerete impingandu-si copii la renuntari si sacrificii. Daca invatati copilul sa intre intr-o competitie in modul acesta puteti fi acuzata de abuz draga doamna Ionela. In alta ordine de idei, asa cum nici un magazin nu e facut special pentru dumneavoastra asa si concursul asta poate isi doreste alti clienti. Aici a te simti bine nu impune clasare obligatorie pe podium. Este suficient sa simti traseul, natura, atmosfera. Restul e can-can.

Este o regula simpla: nu iti place, nu servi; vrei sa fie pe placul tau, gateste ceva asa cum iti doresti !!!

Cu mii de respecte,

Sarut mana draga doamna !!!

P.S: Va rog sa il scoateti la liman poate ma rupe si pe mine la o tura barbateasca (tin sa mentionez ca particip la categoria 90 de kg, daca nu e in categorie va rog sa va ocupati de asta, nu ar fi drept sa nu ne luptam de la egal la egal)

• Upvote 1

Chiar nu e genul de competitie care sa merite atata incrancenare. E un eveniment frumos mai degraba decat un concurs pentru profesionisti MTB.

Sper sa ne vedem in numar cat mai mare acolo, noi, cei amatori.

Se pare ca unii parinti isi striga frustrarea neputintelor din tinerete impingandu-si copii la renuntari si sacrificii.

Sau nu!

Punctele de alimentare stie cineva pe unde sunt? Nu am gasit pe site informatia asta. Banuiesc ca la bifurcatia celor 2 trasee...

Pentru cursa de 30km sunt 2 puncte de alimentare pe traseu: primul dupa bifurcatia traseelor (aproximativ km9) si al doilea la km20.

Pentru traseul lung vor fi 4 puncte de alimentare si anume: primul dupa 3 km de la bifurcatia traseelor, aprox km13, al doilea la km29, al treilea - km34, al patrulea - km45.

Gasim ceva umbra pe traseul de 55km?

Nu prea. Sunt totusi ceva pomi, dar nu mereu umbra lor si este pe traseu.

are cineva un track cu traseul de 55 km ca pe site nu am gasit nimic. (este doar o poza...)

Azi si maine se pot ridica pachetele de la muzeul taranului roman intre 17 si 21 deci maine e ultima sansa sa nu va inghesuiti duminica. Mai multe detalii pe website.

Chiar mi se pare o chestie buna.....cu toate ca cei care sunt din Ploiesti ne injura putin ca au venit organizatorii in Bucuresti dar e o idee foarte buna, Iti mai da o ora de somn duminica ca nu te mai stresezi sa ajungi repede sa stai la coada la inscriere....

Felicitari organizatorilor

Deoarece duminica se anunta niste temperaturi criminale (> 38 grade), s-a luat cumva in considerare marirea numarului de puncte de alimentare sau, eventual, scurtarea traseelor?

Chiar mi se pare o chestie buna.....cu toate ca cei care sunt din Ploiesti ne injura putin ca au venit organizatorii in Bucuresti dar e o idee foarte buna, Iti mai da o ora de somn duminica ca nu te mai stresezi sa ajungi repede sa stai la coada la inscriere....

Felicitari organizatorilor

Cei din Ploiești pot lua numerele sâmbătă seara așa ca nu au de ce să înjure. Daca sunt organizați pot prinde și ei o oră de somn în plus:)
  • Upvote 1

Totusi ... daca ploua ? Ce cauciucuri pun?

• Upvote 3

Deoarece duminica se anunta niste temperaturi criminale (> 38 grade), s-a luat cumva in considerare marirea numarului de puncte de alimentare sau, eventual, scurtarea traseelor?

S-a luat in considerare anularea concursului si organizarea unei excursii la Nisa cu charter

• Upvote 8

Totusi ... daca ploua ? Ce cauciucuri pun?

dar daca ninge? astept sfaturi :-??

Guest
This topic is now closed to further replies.