Rubyca

2012.07.15 - Maratonul Vinului - Urlați - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

S-a luat in considerare anularea concursului si organizarea unei excursii la Nisa cu charter

Mda, esti amuzant, n-am ce zice.

Mai am 2 locuri libere in/pe masina din Bucuresti, plecare duminica dimineata, intoarcere imediat dupa concurs.

Care mai doreste, care mai pofteste...

Totusi ... daca ploua ? Ce cauciucuri pun?

Labe de inot,ochelari si tub de respirat...ce mama lu'peste prajit,doar suntem de la dunare

Eu cred ca am sa-mi iau o umbrela si o leg bine de mine :D

Buna daca e soare, buna daca ploua, buna daca ninge, si mai buna daca "iau aer" - amortizeaza caderea (vezi cazul mary poppins) ;)

...sau macar sa pun o fata sa "ma protejeze" la start...

• Upvote 1

Mai am 2 locuri libere in/pe masina din Bucuresti, plecare duminica dimineata, intoarcere imediat dupa concurs.

Care mai doreste, care mai pofteste...

as avea nevoie eu de un ajutor cu un loc.... pentru concursul de la urlati de duminca 15 iulie pt un om si o bicicleta.... nr meu de tel este 0745 659 740 sau 0762 919 071 [-O<

am cautat nr de telefon pe blog dar nu am gasit nimic..altfel v-as fi sunat . :-<

Pentru cei care iau in considerare varianta trenului, iata posibilitatile pentru a ajunge lejer la ora 9 la start:

R 3001 Bucuresti Nord 6:25 - Ploiesti Vest 7:44 (cu vagoane etajate, fara spatiu special biciclete)

R 1637 Bucuresti Nord 7:10 - Ploiesti Vest 7:50 (cu vagon de biciclete)

IR 1655 Bucuresti Nord 7:30 - Ploiesti Sud 8:11 (fara vagon de biciclete)

Nu m-as baza pe IR 1582 (Bucuresti Nord 8:25 - Ploiesti Vest 9:04) pentru ca vine de la Constanta si poate avea intarziere (probat pe propria piele acum o saptamana).

Am un loc liber in masina si un suport pentru bicicleta, daca doreste cineva sa mearga cu mine.

Plecare maine dimineata si intoarcere imediat dupa concurs.

gata si Marvin-ul de anul asta. Organizare de exceptie, puncte de hidratare cu tot ce le trebuie, caldura sufocanta de au plecat fetele la sutienul gol... hidratare la final... de toate.

As avea totusi ceva de comentat :)

Inainte de despartirea traseelor, un baiat cu fata la mine striga cat il tineau rarunchii: 30 stanga, 30 stanga.

Apoi frate, nu imi zici cum iti vine tie traseul, care stai cu fata la mine, imi zici ce trebuie sa fac eu, stanga sau dreapta. Si eu si multi alti oameni am facut stanga acolo, desi trebuia facut dreapta.

Si inca o chestie, unde se desparteau traseele, poate ar fi fost mult mai vizual si mai usor de observat, daca s-ar fi pus panourile cu directiile fiecare pe cate un cort, cortul dreapta 30 de km, faci dreapta ptr tura scurta, cortul stanga 55 km, faci stanga ptr tura lunga. Probabil daca nu ma incurca Head-and-Shoulders-ul, as fi cascat ochii mai cu atentie si m-as fi dus din prima in dreapta, dar asa, fara sa calc frana (in coborare fiind) m-am dus un pic in stanga. Oricum, haotic omul...sa le zica el tuturor dupa cum era pozitia lui. Sunt curios, daca statea cu spatele spre traseul scurt, ne-ar fi zis : luati-o prin spate?

Sper ca baiatul in alb-bleo (Giant?) cu care m-am acrosat pe bucata de sosea e ok, am vazut ca s-a ridicat si s-a urcat din nou pe bicla.

Nu stiu daca are cont aici, dar as vrea sa imi exprim aici parerea de rau pt ca trebuia sa opresc si sa ma asigur ca esti ok, dar m-a luat febra cursei si i-am dat inainte, asigurandu-ma cu coada ochiului ca esti ok.

din pacate eu am gresit traseul impreuna cu mai multi (vreo 5-6). Era o curba dreapta pe care trebuia sa o facem si am ratat-o, eu m-am luat dupa cineva si restul dupa mine probabil. Era buna o sageata acolo, fiind o curba de 90 de grade, cand drumul mergea foarte bine inainte. Si aproape de finish, speriat fiind ca nu mai e nimeni am crezut ca iar am gresit traseul si m-am oprit la o intersectie sa vad daca vine cineva. :(

Oricum banuiesc ca la fiecare maraton mai sunt niste bezmetici care se ratacesc :)), doar ca pana acum nu am fost eu. :)

Mi-e mi-a placut foarte mult. Am fost si anul trecut, si voi veni si la anul bineinteles. Felicitari organizatorilor.

Daca sunt si organizatorii pe forum: am trimis un mail pe info@maratonulvinului.ro, in legatura cu un cip.

Ne-a chinuit ceva domnu Marvin. 44 de grade la umbra arata un termometru. Numai ca pe traseu nu era deloc umbra :-. Oricum, in final a iesit bine de tot @};- .

@ shine

Eu sunt cel trantit; sunt OK, m-am julit pe pulpa un pic si m-a cam usturat din cauza transpiratiei. Mai rau a fost ca mi-a cam taiat elanul cazatura,dar per total m-am descurcat.

Bine ca nu a lesinat nimeni pe traseu. A fost foarte cald pe un traseu usor (30km), o capcana pentru cei nepregatiti. Din pacate, pentru mine cursa s-a oprit la km 20 cu o pana. Am reusit sa ma opresc sub un boschete la umbra si sa rezolv pana linistit. La nici 10 m dupa deal era punctul de alimentare, dar eu nu am stiut. Oricum, foarte cald domnule. Startul si primii 8-9km s-au facut intr-un ritm foarte alert si soarele ne-a copt la propriu.

In rest foarte bine organizat concursul. Dupa pana m-am oprit la punctul de alimentare si fetele de acolo erau foarte binedispuse, iar mesele pline glucoza, apa, energizant si lamaie. Lipsea masajul, gheata si piscina. :)

Am terminat cu bine si concursul asta ! Caracteristicile traseului scurt,pe hartie (30 km cu 600-700 m diferenta de nivel) foarte inselatoare,cum bine a spus si Doc. Uitandu-ma din departare la dealurile alea nu credeam ca sunt asa urcari pe acolo. Iar caldura cumplita si praful pe coborari au ingrenuat si mai mult cursa. Am baut peste 2 litri de apa si inca 1 litru mi l-am turnat in cap si pe spate. Coborarile te indemnau la viteza,doar-doar te racoresti putin si multe portiuni pe unde se mergea perpendicular pe panta au cauzat cateva cazaturi (2 vazute de mine).

Organizarea a fost foarte buna. La intersectia cu traseul lung,la mine,respectivul nu a strigat stanga - dreapta,ci arata cu mainile 30 sau 50. Probabil ca am ajuns dupa ce a fost faza cu stanga lui si dreapta voastra si isi modificase "tehnica de arbitraj".La punctele de alimentare fetele si baietii au fost foarte saritori si au avut apa din belsug,atat pe traseu cat si la finish.

Felicitari castigatorilor in special si tuturor participantilor (celor care ati fost la tura lunga si ati rezistat caldurii : jos palaria,sunteti super-oameni)

Spre sfarsitul primei coborari cu 3 sageti (periculos) inainte sa faci dreapta si sa intri pe sosea ptr PA-ul de la km 12 am pierdut o pompa Scott de metal cu manometru. Daca a gasit-o vreun forumist poate anunta aici. Multumesc

Va salut pe toti! Citeva impresii "la cald" cum se zice, incep cu ce recomandare fac medicii la cod portocaliu, cei in virsta sa nu iasa din casa la orele prinzului, sa consumi lichide si fructe,sa te uiti la tembelizor, sa nu faci efort fizic. Avind o virsta corespunzatoare cu cea vizata de medici, am procedat "intocmai", nu am iesit din casa, am iesit pe bicicleta la maratonul vinului...la ora 10 start din locatia cunoscuta de anul trecut.

Dupa ce v-am zis ce recomanda medicii,sa revenim la oile noastre,la aceasta cursa mtb. Se cuvine sa acord felicitarile mele tuturor, dar absolut tuturor participantilor la aceasta cursa,ca a fost de 30 km sau 55 km la care m-am dat si eu. Pe caldura de 40 grade a fost o adevarata performanta sa termini cursa, celor de pe podium,general sau pe categorii de virsta, jos palaria! Credeam ca dupa Tg Mures trophy la care m-am dat pe dealuri in bataia soarelui, la 28 grade pe 65 km, nu o sa gasesc un concurs mai solicitant, l-am gasit la Urlati intocmai ca bula care a cautat cu luminarea aprinsa,conducta de benzina sparta de la dacia 1300 si pe care a gasit-o!!!

Un traseu un pic schimbat fata de anul trecut,ciclabil 100%,ma mindresc ca l-am facut calare cam 98%,m-am dat jos la o portiune cu pietris alunecator unde ma opinteam in pedale dara roata spate se invirtea in gol. Cum anul trecut am luat o cazatura sora cu moartea,de la nr 69...am zis ca anul asta sa ia numarul asta cine vrea...am avut 57, fetele de la organizare mi-au zis ca stiau de tarasenie si imi rezervasera nr 96...

La km 31 am avut o cadere morala, imi venea sa ma opresc la umbra unui pom si sa ma intind si sa nu ma mai scol, am zis ca nu se face sa ofer un exemplu prost tinerilor si am strins din dinti (aia 3 lipsa din fata rupti in bulgaria) si am pedalat in continuare. Pe una din coboririle cu pietre si denivelari,era gata gata sa "revad"filmul de anul trecut...deviat dintr-un sleau in altul,putin prin boscheti, Dumnezeu m-a ajutat sa redresez,baiatul ce era cu mine a vazut faza, am si vorbit pe chestia asta, el si-a luat trinta ceva mai jos pe pietris inaintea unui pod de lemn, poate confirma daca citeste.

Cum vorba lunga e saracia omului...o sa inchei nu inainte de a multumi organizatorilor ptr.organizarea ireprosabila, baietilor de la drink team ptr berea rece oferita dupa sosire, mamei, tatalui (saracii sunt decedati demult dar asa e vorba,,,familiei...si nu in ultimul rind, picioarelor mele (saracele,bronzate ca la tractoristi) si cube-ului meu attention ajuns la al 28-lea concurs cu intretineri minime dar a cam ajuns un jaf...iara in ultimul si ultimul rind, pedalei dreapta care desi a dat semne de blocare,nu m-a tradat, drept ptr care o voi arunca si pe ea si pe stinga, la gunoi.

Sa ne revedem cu bine, nici eu nu stiu unde saptamina viitoare, probabil la Omu ca imi doresc demult urcarea de la Sinaia, m-am bagat la elite, pai nu sunt eu elita pensionarilor ce se dau pe bicicleta?

Edited by Traveller
aerisire text, ca sa fie exemplu tinerilor pana la capat :)
  • Upvote 2

Am pierdut un ciclocomputer LONGUS wireless chiar la inceput, cred ca dupa ce am intrat pe offroad. In caz ca l-a gasit cineva, sa-mi zica sa-i dau si restu de piese (suportu, senzoru..)

In concluzie, nu va luati LONGUS, nici macar in suport nu e in stare sa stea!

A fost superb concursul, suprafata de rulare a fost foarte provocatoare, la un moment dat era pamantul atat de tare crapat ca intrau rotile in crapaturi. Iarba mare, imensa, cu capcane pe sub ea a fost originala. Eu i-as fi zis Maratonul Fitoterapeutic la catre plante am studiat pe traseu, un sponsor bun ar fi fost Plafar :) Mie mi-a placut mult, desi terenul era predispus sa gaureasca roti, fiind plin de spini, Mi-am incasat-o si eu si multi altii, cine a avut lichid de pana a fost inspirat. Punctele de alimentare au fost multe si adaptate la conditiile de canicula, iti ajungea un bidon de 800 intre ele. Totul a fost frumos.

Am o singura remarca negativa: se puteau da niste diplome la premiere, este primul concurs din viata mea la care nu s-au dat diplome, sunt niste coli de hartie, nu e mare lucru, ramane ceva sa pui pe perete... Personal sunt extrem de dezamagit de acest lucru. Am vazut niste diplome de participare, se putea scrie pe ele cu marker-ul numele si locul. E o mare scapare, s-ar putea trimite eventual si ulterior oamenilor.

@Traveller

Nu poate si el in tote domeniile. Dar are vointa si "o inima mare" :)

mie mi-a placut foarte mult traseul.....chiar daca la inceput nu am avut nici un chef din cauza caldurii, mi-am revenit pe traseu.

lucruri bune:

-la alimentare au avut apa la sticle de 0,5 si chiar daca pt ei a fost probabil mai scump ca sticlele de 5 litri si mai putin eco ,pentru mine a fost perfect pentru ca luam sticla direct si imi turnam in cap la fiecare pct de alimentare si parca inviam pe caldura aia,

-cei de la pct de alimentare au fost pe faza de fiecare data si veneau ei cu sticle la tine

- oamenii care stateau la shimbarile de directie fluierau de la distanta sa te atentioneze si nu te lasau sa ajungi acolo ca apoi sa pui frana brusc

- toti acei oameni au avut o umbrele sa se adapasteasca de soare si asta zice multe despre organizatori

lucruri rele:

-parcare masinilor a fost un chin, cred ca puteau sa ne organizeze mai bine politia nu sa zica din scurt ca nu putem inainta ,si sa facem dreapta

Din partea mea nota 9.5 si abia astept sa revin, dar poate vor organiza concursul prin luna septembrie pentru ca ar fi mai racoare si la fel de frumos in zona

@hcampian : S-au dat diplome. Trebuia sa te duci la masa de unde ti-ai luat pachetul de inscriere si ti-o completa pe loc.

Nu de diplome de participare ziceam, diplome la premiere nu s-au dat. Diplome de participare am fara exagerare o lada plina, nu mai iau ca n-am unde sa le tin, dar diplomele cu rezultate imi place sa le tin pe perete. Si aia ziceam si eu, nu era mare efort sa ia diplome din alea si sa scrie pe ele premiile.

@Traveller

Nu poate si el in tote domeniile. Dar are vointa si "o inima mare" Imagine postată

Multumesc Otto! Adevarul ca ma straduiesc dar se vede virsta,nu le am cu astea de care ziceti voi si zau ca imi dau straduinta. Cer clementa din partea admin. sit-ului. Edited by Traveller
Nici o problema, povestile frumoase vor fi mereu ajutate sa arate bine :)

Ca sa nu va tin pe jar, va prezint cateva poze facute cu telefonul plus o filmare de la start. Sunt exact cum le-am descarcat.

POZE

Gata si cu Marvin 2012, de data aceasta putem adauga la lista de dusmani MTB, pe langa noroiul lipicios si alunecos canicula de desert. Traseul frumos, organizarea foarte buna, insa soarele torid nu ne-a lasat sa le simtin deplin.

Eu desi am scapat fara surprize in zonele de tepi am luat teapa la cam 2km de PA2 si am pierdut in total cam 30min: am scos si am pus camera de rezerva insa avea ventilul infundat (vina mea), am vulcanizat camera sparta (a intrat o MARE teapa de cam 3-4cm mama anvelopelor si tatal lichidelor antipana NU faceau nimic!), am facut totul in soarele torid si am ajuns la PA. MII de multumiri celor de acolo care avea acea apa RECE de la fantana cu lamaie de te repunea pe picioare. Apoi dau sa plec insa roata spate fasaita: nu era prost pus petecul ci mai era strapuns, mica gaurica care s-a dat greau gasia. Deci in total cam 30min pierdute, iesire din ritm, moral etc. Felicitari multe celui care mi-a dat o camera de schimb la PA, sper ca petecul dat preventiv altui concurent sa nu ii fi trebuit ;).

M-a prins canicula de m-a inabunit, ma uitam stanga dreapta dupa umbra si nu era nimic aproape! Am vazut cam 3-4 cazuri de concurenti care s-au pus prin boscheti unde era o mica umbra. Cu greu am plecat de la PA4 unde m-am redritatat si mi-am turnat (fara efect) apa pe cap - pur si simplu la 14:15 cand am fost acolo apa era clocita. Poate cer mult insa in conditiile acestea macar la ultimul PA ceva gheata era buna. Sau o mica scurtare din traseul pe final sa nu mai urcam atata deoarece erm tampiti de caldura. Ma ardeau mainile (dadusem cu crema), simteam capul cum se coace, am mers si pe jos ca desi panta era ok pur si simplu ma innabuseam. Pantele au fost mai challenging ca anul trecut, mai ales zonele cu crapaturi unde daca intra fata Superman eram.

4h51', felicitari celor care au scos (aproape) juma din timpul meu la 55km, felicitari tuturor participantilor care nu au renuntat si au fost finalisti.

Cu parcarile a fost lejer pentru cei care ajungeam pana in jur de 9 - deoarece avea o anume problema la masina imi trebuiau 2 locuri paralele sa pun masina langa a unui amic, am gasit si erau destul de multe locuri individuale prin spate la blocuri si oameni de treaba nu faceau gura. Desi la 14:00 spalatoriile erau closed (!!!) prin marea amabilitate a unui lucrator peco ne-am curatat si pe noi si pe bikes pe gratis (!!!). Excelent senvisul!

Alta recomandare: faceti tarcul de 55km in line cu nr de participanti ca am stat mai rau ca sardelele in el!

Asteptam imaginile!

Guest
This topic is now closed to further replies.