Rubyca

2012.07.15 - Maratonul Vinului - Urlați - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Multumesc Otto! Adevarul ca ma straduiesc dar se vede virsta,nu le am cu astea de care ziceti voi si zau ca imi dau straduinta. Cer clementa din partea admin. sit-ului.

MULTUMESC TRAVELLER!

PS. cu scuze ptr. noul comentariu, am 28 curse mtb fara pana, puteti crede asa ceva? Acum...sper ca zeita Fortuna sa nu-si intoarca fata. In Bulgaria, cu prietenii pe off road prin canioanele riurilor Lom sau pe aiurea, pene fara numar, legea compensatiei...

...nu s-au dat diplome, sunt niste coli de hartie, nu e mare lucru, ramane ceva sa pui pe perete... Personal sunt extrem de dezamagit de acest lucru. ...

ai poza cu Frunzeanu pe podium,o pui pe aia pe perete.

Ntz ,aia merge direct sub perna...

Sa traiti domnu Jipa! Eu is baiatu care pe prima urcare v-am zis "Hai nea Cezar, ca avem bere la sosire". Cand mi-ati zis cu rasuflarea taiata "Bea-o tu, ba" era sa pic de pe bicla de ras :)), in orice caz m-am taiat vreo 5 secunde. Alta faza tare de pe traseu a fost cand m-a muscat o caricatura de caine a unor... "nomazi" ce erau pe traseu. Prima data am crezut ca e o urzica, abia apoi am realizat ca am pichineatza legata de picior si am tras o spaima de l-am aruncat 5 metri mai la stanga. >:) Nenea ce a iesit pe 5 la +40 ani, traseu scurt, ar putea confirma ca am mai injurat panarama aia canina inca vreo 2 minute dupa faza aia.

Felicitari organizatorilor! Mi-a placut mult.

• Upvote 1

Nea Jipa, cum de ai scapat de spini?! :) Nu ne-ai zis si noua sa ii ocolim. Cand am ajuns acasa aveam 2 pori pe spate si 3 pe fata.

Sa traiti domnu Jipa! Eu is baiatu care pe prima urcare v-am zis "Hai nea Cezar, ca avem bere la sosire". Cand mi-ati zis cu rasuflarea taiata "Bea-o tu, ba" era sa pic de pe bicla de ras Imagine postată, in orice caz m-am taiat vreo 5 secunde. Alta faza tare de pe traseu a fost cand m-a muscat o caricatura de caine a unor... "nomazi" ce erau pe traseu. Prima data am crezut ca e o urzica, abia apoi am realizat ca am pichineatza legata de picior si am tras o spaima de l-am aruncat 5 metri mai la stanga. Imagine postată Nenea ce a iesit pe 5 la +40 ani, traseu scurt, ar putea confirma ca am mai injurat panarama aia canina inca vreo 2 minute dupa faza aia.

Felicitari organizatorilor! Mi-a placut mult.

Astept si un comentariu cu baiatul de a cazut pe pietris,inaintea podului de lemn si care a vazut faza cind era vs-o iau din nou in freza...Imi aduc aminte de faza cu berea...

Nea Jipa, cum de ai scapat de spini?! Imagine postată Nu ne-ai zis si noua sa ii ocolim. Cand am ajuns acasa aveam 2 pori pe spate si 3 pe fata.

Norocul prostului...

pai l-a trimis pe Maus inaintea lui (ca tot sunt in categorie) si a adunat el, ca un baiat strangator tot.

Mie zeama din roata fata mi-a lucrat doua gaurele. Una pe stanga, una pe dreapta, ca sarea lichidul de mai mai sa imi intre in ochi. Pe spate nu aveam zeama! :) Dar a mers asa.

Oricum, pamant crapat de la lipsa apei cat sa-ti intre roata in el ca azi nu am mai vazut. Si totusi, strugurii erau la locul lor. Ce ti-e si cu Bachus asta...

La mine zicala cu ''omu sarac la care nici boii nu trag' sa potrivit de minune.Dupa ce ca am avut 2 pene de curent pe prima urcare ,a trebuit sa mi se incotopeneasca lantul intre spite si pinioane ,apoi cand ziceam si io ca-s mai vioi m-am pus pe umflat roata pe spate .Daca trebuia sa stau in soarele ala sa schimb camera ,nu se mai facea anul asta pelinuil de urlati.

Iar daca mie mi sa parut o eternitate cat am stat sa scot lantul si si sa umflu roata de 2 ori am constatat ca totul a durat 4 minute in total ,restul intarzierii e de la penele de curent.

Nea Ovidiu, pui si matale rezultatele ? Sunt curios pentru cat timp am pierdut locul 2. Am rupt schimbatorul de foi pe la km15 si am folosit nimai placa de 32 ceea ce m-a dezavantajat putin pe coborare si plat.

Mereu vor sa fie unii mai cu mot ,partea din spate a tarcului pentru tura lunga era ocoupata de concurenti de la tura scurta care desi vedeau ca nu avem unde intra se uitau prin copaci. In fruntea lor un viteaz care mereu are cate ceva de comentat.

Felicitari organizatorilor pentru conceptul caritabil si pentru ca a putut aduna ceva sponsori pe criza asta.

Rezultatele vor fi postate astăzi de organizatori.

Un traseu frumos, care reflecta foarte bine specificul locului, fara dificultati majore din punct de vedere tehnic, gradul de dificultate fiind sporit (si anul trecut si anul asta) de conditiile atmosferice. Despre organizare - daca anul trecut a fost foarte bine, anul asta a fost foarte bine plus.

Multumiri organizatorilor si voluntarilor, bravo lui Jan pe care l-am gasit mai mereu in zona de finish culegand la cald (si la propriu si la figurat) feedback de la concurenti.

Un traseu extrem de solicitant la temperatura data... spuneau unii 40+ la umbra dar mi s-au parut peste 50 de grade, aerul il simteam mai degraba ca un foc!

Din inconstienta m-am bagat la traseul de 55 km, crezand ca o simpla crema de protectie solara (care era de fapt o crema pentru un bronz uniform :))) ) ma fereste de un soare arzator.

Felicitari organizatorilor pentru faptul ca a existat apa inclusiv la check pointuri, aproape totul legat de organizare a fost impecabil (punctele de alimentare, amabilitatea oamenilor, etc).

Cred ca peste o ora adunat am stat sa ma racoresc (daca la 40 grade la umbra se poate numi racoare) sub cateva locuri umbroase pentru a putea continua cursa.

Dupa 6 ore si 6 minute de mers prin soare calvarul s-a terminat si am ajuns la FINISH, tocmai ce trasesera baietii covorul magic :))

Pacat ca nu s-au dat medalii (gandul ca voi primi medalie la finish m-a facut sa nu abandonez) nu cred ca ar fi fost un efort prea mare, speram data viitoare!

Am uitat sa amintesc cortul celor de la Shimano,care asigurau suport tehnic inainte de start : reglaje schimbatoare,unsul lantului,etc. Foarte buna idee ce ar trebui repetata la mai multe concursuri.

Marvin 2012 - superb.

M-am inscris la 30Km si bine am facut, ca la 55Km cred ca nu ajungeam la finish intreg la cap, din cauza caldurii.

Traseul destul de solicitant, cu urcari care pe caldura aia mi se pareau de 2 ori mai grele.

Organizarea a fost foarte bine pusa la punct, eventual traseul trebuia putin mai bine marcat.

Finish-ul a fost frumos pt ca m-am alergat cu un tip cu un Cube (parca) pe ultima bucata de asfalt, terminand in aprox 1h46min.

Felicitari organizatorilor si participantilor!

Sper sa mai pot veni si in 2013.

Aaa si inca ceva: Maratonul Vinului ... dar vinul unde era ? :D

Ma gandeam ca se face vreun stand ceva cu cateva soiuri de Urlati, la vanzare bineinteles.

Marvin 2012 un succes, asa cum era si de asteptat. Totul a fost organizat ca la carte. Apa din belsug, atat la punctele de alimentare cat si corturile arbitrilor de traseu, personal amabil. Traseul f bine marcat, riscul ratacirii find zero. Traseul (cel de 55km) mi s-a parut ciclabil in proportie de peste 95 % insa caldura de peste 40 si ceva de grade l-a transformat intr-o cursa prin infern.

Asa cum spunea si BigMig au fost cativa de la tura scurta care au incercat sa plece odata cu cei de la lunga. Chiar in fata mea l-am vazut pe Ovidiu cum i-a trimis in spate fara drept de apel pe Florescu de la Assport si inca cineva care insistau sa plece din fata. Rusinos.

• Upvote 2

Va salut pe toti! Citeva impresii "la cald" cum se zice, incep cu ce recomandare fac medicii la cod portocaliu, cei in virsta sa nu iasa din casa la orele prinzului, sa consumi lichide si fructe,sa te uiti la tembelizor, sa nu faci efort fizic. Avind o virsta corespunzatoare cu cea vizata de medici, am procedat "intocmai", nu am iesit din casa, am iesit pe bicicleta la maratonul vinului...la ora 10 start din locatia cunoscuta de anul trecut.

...vezi Cezare ce se intampla daca nu citesti presa

http://www.click.ro/news/national/Uite-bate-inima-canicula-experiment_click_0_1429657140.html

Totul a fost frumos.

Am o singura remarca negativa: se puteau da niste diplome la premiere, este primul concurs din viata mea la care nu s-au dat diplome, sunt niste coli de hartie, nu e mare lucru, ramane ceva sa pui pe perete... Personal sunt extrem de dezamagit de acest lucru. Am vazut niste diplome de participare, se putea scrie pe ele cu marker-ul numele si locul. E o mare scapare, s-ar putea trimite eventual si ulterior oamenilor.

Horatiu, ai dreptate.Te asigur ca vom repara aceasta greseala, si ca vei primi o diploma personalizata (tu si toti ceilalti de pe podium). Sa ne dati cateva zile. Poti sa pregatesti deja un loc potrivit pe peretele tau pentru diploma Marvin 2012. Preferabil undeva unde nu bate soarele prea tare...

jan

• Upvote 5

Daca m-a mancat undeva sa ma bag la 55km cand eu nu "halesc" soarele nici la plaja... mi-a dat-o pentru toata vara :)

Rezultatul - cred ca mai mult de o ora pierduta stand unde gaseam umbra (rara si aia) si punctele de alimentare sa-mi revin... vreo 3 idei de abandon din care una maaare de tot dupa "sera" din viile dinainte cu 15 km de finish (dupa pod). Noroc cu Mihnea de la Drink team cu care am mers o buna bucata si care m-a ambitionat (multzam mestere!)

Organizare frumoasa, traseul marcat cu cateva scapari (putin dificil daca il faceai in viteza), apa din belsug, oameni prietenosi, pe partea asta n-am ce sa le reprosez...

Recomandare: plantati copaci! :))

Hai să zic şi eu ceva impresii, de data asta “la rece”.

O experienţă de neuitat. Adică primul meu maraton MTB, călare pe MTB.

Am ales tura scurtă, m-am gândit să fie aşa, de încălzire…

Şi m-am încălziiiit, nene, bine de tot. Am fiert. La km 7, după ce aglomeraţia iniţială dispăruse prin dispersia plutonului, am simţit pentru prima dată în ce cuptor mă băgasem. Pe Păltiniş, la KOM, fusese răcoare de-a binelea…

Apei din bidon îi mai lipsea un plic de ceai. De necaz am băut-o pe toată şi m-am grăbit spre primul punct de alimentare. Aici niste oameni spirt impărţeau apă, lamâi, energizante. Mi-am făcut provizia şi m-am bagat niţel sub umbrar, cică sa-mi revin.

Pe urmă o urcare scurtă şi prima binecuvântare a zilei sub forma de coborâre. Mai dau şi drumul la frâne din când în când, totuşi nu prea mult, că mă reţin afisele alea cu 3 sageti in jos, dar şi proprii demoni…

Urcarea număru 2, dintre cele 2 PA, e perioada cea mai bună – picioarele se învârtesc cu spor şi respiraţia nu-mi mai horcăie in urechi ca la înecaţi. Uite aşa ajung şi la PA2, unde o doamnă simpatică urla “hai că sunteţi primii, că pe ăia dinainte i-am oprit noi!”. Imi vine sa-i zic “Nu mai Urlaţi, doamna, nu mai Urlaţi!” :), dar nu prea mă mai pot exprima vocal. Parca se învârte dealul ăla cu mine. Din nou, o porţie de apă, energizante si umbrarul prietenos.

Adaug şi un gel care e exagerat de dulce. Din cauza lui, pe noua urcare de dupa PA mă încearcă o senzaţie de greaţă şi un fel de tuse. Trec peste ea pedalând înainte, să te opreşti sau, mai rău, să împingi la troacă sub soarele ăsta al lui Cuptor e infernal. Am facut-o numai cand voiam să beau apă, iar limitările mele tehnice nu-mi permiteau să ghidez bicicleta cu o mână… Altfel, traseul scrut - 99% ciclabil.

Din nou o coborâre de mare angajament, asezonată şi cu ceva “pietricele”. Îmi spun că, dacă scap cu oasele nepulverizate din coborârile astea… mă prezint liniştit la următorul maraton. Cobor, iau dreapta, stânga, iar dreapta, comisarii de traseu sunt impecabili, oamenii potriviţi În locurile potrivite. Trec niste podişti de lemn, prin sate, copiii strigă "Biciclistii cei mai buni"… Brusc, începe şi a treia urcare a zilei. Eu fac pe durul şi bag foaia mijlocie, care mă ţine neaşteptat de mult, chiar depăşesc pe unul, pe altul. Spre vârf condiţia mea fízică mediocră îşi spune cuvântul şi iată că mestec iar în ciorba asta fierbinte pe foaia mică… Dar cel puţin am terminat cu urcarea.

Asta e clar, că drumu o ia în jos, bolovănos. În cap aud cântecul ăla a lu Green Day, “Do You Know Your Enemy” (pentru mine, coborârile). Pe jumatea stângă văd drumu rupt de o groapă, iar pe jumatea dreaptă un arbust de măceş plin cu spini. Viteza e prea mare ca să mă înfig în frână, n-am chef să mă vărs pe jos acu, la spartul târgului. Aleg măceşul, care se semnează apăsat pe braţul meu drept. Dă-l încolo, se vede linia de finiş.

E gata, domnu DJ strigă ceva de mine, zice că am terminat. Sunt 2 ore şi 36 de minute de când am plecat. Amator… dar cel puţin un amator fericit că a găsit În sfârşit nişte umbră la Urlaţi :)

A masurat cineva temperatura de pe traseu? 40 si cate grade au fost? :D

Guest
This topic is now closed to further replies.