Rubyca

2012.07.15 - Maratonul Vinului - Urlați - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Am postat la blogul respectiv urmatorul comentariu, parerea mea personala:

Dumnezeu sa-l odihneasca, o adevarata tragedie care ne-a afectat pe toti care aflasem de ea. Da' nu inteleg ce legatura are asta cu organizatorii, ce vrea sa spuna aceasta postare pe blog: autorul vrea sa pozeze drept "stirile de la ora 5"? Vrea sa informeze ca la ciclism se moare? Pai aia scrie cred si pe instructiunile de la un banal lant... Eu nu vad sensul sa inundam spatiul public cu astfel de informatii, atata timp cat nici macar familia indurerata nu a vrut asta. Pentru mine e o stire trista - de care intamplator stiam - dar nu vad partea revoltatoare. Sunt sporturi unde colegi se duc mult mai des, mult mai periculoase, poate lumea s-a mai invatat.

Ca organizator, ai niste formulare pe proprie raspundere pe care fiecare le semneaza. De aici incolo, cat timp s-a dat asistenta medicala necesara cat de repede s-a putut, mie organizatorul nu mi se pare ca are ce cauta in discutie. Sau esti genul care daca i-ar muri cineva drag la o competitie i-ar urmari pe organizatori prin tribunale sa-si scoata bani de un BMW sa-si mai inece durerea pe autostrada? - nu-i exagerat, au fost cazuri chiar in Romania in care familia a cerut despagubiri mari in bani pentru o persoana decedata la o competitie intr-un sport mult mai periculos. Eu zic ca discretia celor apropiati este un lucru admirabil si este probabil ce si-ar dori oricare dintre noi intr-un astfel de caz nefericit si putin probabil - dar nu imposibil.

La urma urmei nici nu se stie din ce cauza a fost decesul. Se zvoneste ca e vorba de o conditie medicala, stiuta sau nu, incompatibila cu efortul la asa caldura cum a fost in ziua respectiva.

M-am si semnat, ca e parerea mea si o sustin.

Si ca parere personala, la modul inconsitent in care vad ca se dau unii in ultima vreme pe la concursuri, s-ar putea sa vedem lucruri urate de tot in viitorul apropiat. Eu daca as fi organizator mi-as lua toate masurile legale de protectie, ca unii au luat-o razna de tot - si mi-e ca unii mai si gandesc cu curu' Trebuie ca hartia aia in care concurentul sau parintele accepta pericolele si riscurile, inclusiv de deces sau invaliditate permanenta, sa nu lipseasca la nici un eveniment.

Nu fiti si voi la fel de retarzi ca ala care are blogul respectivFamilia omului nu vrea sa se faca valva( nu a fost un accident de ciclism, omul avea probleme de sanatate) si din acest motiv nu a fost postata informatia. Comentariile pe marginea acestui subiect vor fi sterse.

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.