Rubyca

2012.07.15 - Maratonul Vinului - Urlați - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

un baiat care era cu mine pe traseu a zis ca ciclocomputerul ii indica 46 grade. Si asta era temperatura aerului. Nici nu vreau sa ma gandesc ce temperatura era in zona de contact a seii cu fundul. Cred ca-am avut oua fierte f tari. :)

Pe portiunea de inceput,pe prima urcare dupa asfalt,un coleg de concurs mi-a zis ca-i arata 42 de grade ciclocomputerul. Dar de abia plecasem de cateva minute de la start,unde era ,cat de cat, umbra,asa ca pe urcarile alea pe la mijlocul traseului,probabil au fost 46-47 de grade.

un baiat care era cu mine pe traseu a zis ca ciclocomputerul ii indica 46 grade. Si asta era temperatura aerului. Nici nu vreau sa ma gandesc ce temperatura era in zona de contact a seii cu fundul. Cred ca-am avut oua fierte f tari. :)

cred ca prin viile dinaintea asfaltului unde batea vant de foc erau 50 grade...
  • Upvote 1

Daca m-a mancat undeva sa ma bag la 55km cand eu nu "halesc" soarele nici la plaja... mi-a dat-o pentru toata vara :)

Rezultatul - cred ca mai mult de o ora pierduta stand unde gaseam umbra (rara si aia) si punctele de alimentare sa-mi revin... vreo 3 idei de abandon din care una maaare de tot dupa "sera" din viile dinainte cu 15 km de finish (dupa pod). Noroc cu Mihnea de la Drink team cu care am mers o buna bucata si care m-a ambitionat (multzam mestere!)

Organizare frumoasa, traseul marcat cu cateva scapari (putin dificil daca il faceai in viteza), apa din belsug, oameni prietenosi, pe partea asta n-am ce sa le reprosez...

Recomandare: plantati copaci! :))

Da intr-adevar,cand nu stai nici la plaja,la mare,la soare,nu stiu ce dracu ne-a apucat sa ne bagam la cursa lunga?! Dar una peste alta a fost o experineta interesanta,de tinut minte,ca alta data sa nu mai repetam figura >:) . Cu mine ai mers bucata aia buna de drum si cat despre ambitionat cred ca ne-am ambitionat reciproc.Dupa punctul de alimentare nr.3 tu m-ai tras dupa tine,ca eu eram rupt deja. Bine ca s-a terminat cu bine si am ajuns intregi la sosire!

• Upvote 1

ciclocomputerele dau eronat temperatura ca bate soarele drept in el .La mine pe Garmin temperatira nu a sarit de 39 ,insa senzorul e mai ferit de soare ...Oricum 39 de grade la soare cu efort sustinut ,lipsa vant ,umezeala.temperatura resimtita poa sa fie de 50

pai bre nea Maus si pe mine m-a batut soarele tot direct...

• Upvote 1

Puteai sa te imbraci...Nu mai umba si tu ca Vanessa.:)

Foarte frumos traseul, parca mai echilibrat decat anul trecut

Peisajul, superb, ma intreb oare daca traseul e practicabil si in afara concursului (am trecut de cateva porti)

Caldura a fost criminala, dar asta stiti deja

Organizarea impecabila: marcaj bun, mai ales la locurile periculoase, voluntari foarte multi, bine pregatiti, atenti, punctele de alimentare bine dotate cu oameni saritori si produse suficiente, la fel si la finis. le multumesc ca au stat o zi intreaga intr-un soare crancen.

Politia a fost prezenta si decenta, oamenii de pe traseu au fost intelegatori

Salut,

o rugaminte catre organizator, tocmai ce am fost rebotezat , adica in loc de Adrian Vasilescu am fost facut Florin Vasilescu la pozitia 54 clasament general semimaraton. Si ca sa fie incurcatura si mai mare cateva pozitii mai jos apare si Vasilescu Florin.

Pentru usurarea verificarii am avut la concurs nr 403, am trecut linia de finish alergand pe langa bicicleta (pt proba video), costumatie alb/galben/neagra-echipa Bike Reaction.

La fel a patit si coechipierul meu de la Bike Reaction cu nr. 251, tot semimaraton, botezat de organizatori Adrian Spinu in loc de Adrian Staicu pozitia 35 clasament gen semimaraton.

adiv75: salutare !! eu sunt Vasilescu Florin :)), am observat si eu numele, si din cauza asta nici nu m-au gasit pe lista pe mine, probabil ai luat numarul inaintea mea :). M-au adaugat pe lista la fata locului pe mine ca nu ma mai gaseau. E bine ca te poti recunoaste dupa numarul cipului totusi. Cred ca mai repede trimiteai un mail organizatorilor, nu stiu daca verifica forumul.

O seara buna,

Florin

Si cica se duce caldura zilele astea... >:) . De ce nu o fi fost si ieri asa???

Caldura a fost infernala. Deci maxim de cald si ca sa fie treaba si mai fierbinte, la punctele de alimentare apa era cam calduta asa. Parca era apa de la boilerul meu setat pe modul de vara :D

Am fost uimit sa experimentez doua explozii in aceeasi cursa si pe calea asta vreau sa multumesc concurentului care mi-a dat o camera presta, stiu ca era tot de la tura lunga, dar nu i-am retinut numele.

M-a salvat!

Asta s-a intamplat pe coborarea de la ultimul punct de alimentare. la 50 de metri poc, in 3 secunde eram pe janta.

Organizare foarte buna, traseul foarte bine marcat si puncte de alimentare indeajuns. Nimic de reprosat.

Cu siguranta un concurs la care voi mai participa.

Am gasit pe jos dupa linia de sosire Nr. 274 de la tura scurta, daca mai doreste nr. inapoi ma poate contacta.

Am auzit ca ar fi fost ceva evenimente neplacute in timpul concursului...poate povesti cineva ce sa intamplat...referitor si la fata si baiat(+40) amandoi la tura lunga...

Fata si baiat? Sau intors 3?

Eu am un coleg ( din categoria baiat(+40) ) care si-a rupt calvicula , si ceva coaste, din motive de exuberannta combinata cu lipsa de experienta.

Totusi chiar si avand in vedere lipsa de experienta a terminat pe 125 la general; dar vorba lui: o performanta care doare .

Fata si baiat? Sau intors 3?

...esti bandit :)

fata s-a lovit rau la picior, iar baiatul mult mai grav

cu toate ca nu are legatura directa cu concursul scriu si eu aici ce am vazut.

dupa ce se facea stanga pe langa Lukoil spre Urlati, o masina mare si frumoasa si scumpa de marca suedeza ( sa nu fac reclama) cu 2 biciclete destul de scumpe deasupra si doi domni satui de ceafa de porc au aruncat cu seninatate 1 sau 2 pahare de cafea de unica folosinta pe drum in timpul mersului.

Pai mai fratilor, parca ciclisti erau mai spalati la minte, toate gorilele proaste isi iau acum bicicleta si pleaca la concurs cu ea?

Bine ca ne laudam ca dupa noi vin baietii care organizeaza concursul si stau in soare si curata gunoiul dupa noi si vitele arunca paharele pe jos pana la concurs.

Va rog eu daca ii vedeti si voi sa le atrageti atentia si daca ii vad organizatorii sa ii descalifice din start, nici macar sa nu se mai aseze la start.

• Upvote 3

nu era o masina de culare grena cumva?

Asta cu gunoiul nu-mi place de loc, si pe traseu erau o gramada de resturi de pungute de gel si sticle goale de apa. Ce-i costa pe unii sa mai care 1g cu ei?

Pai mai fratilor, parca ciclisti erau mai spalati la minte

Pai.. nu prea. Poate tu esti un iubitor de munte care a ajuns sa se dea cu MTB-ul si implicit ai venit cu un bagaj de bun simt si respect pentru natura. Mare parte din lumea MTB-istilor nu prea sunt asa, nu mai zic de cea a cursieristilor, vai si-amar. Calea inversa, a celor ce au pedalat dinspre Ferentari spre munte, e mai greu de cizelat.

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.