sddialex

Oradea - Cracovia - Auschwitz - Budapesta - Timisoara (mai/iunie 2012)

Recommended Posts

Cobor pe partea sudica deci se lumineaza, dau din toale jos si ma inveselesc putin.

Imagine postată

Ma minunez putin mai mult, nea Oprescule, in patru ani daca apare o d’asta in Bucuresti promit ca voi merge pentru prima oara in viata la vot special pentru dumneata, ia legatura cu astia din Banská Bystrica (autostrada intre Banská Bystrica si Poprad).

Imagine postată

Imagine postată

Incerc sa ies din oras fara sa intru pe autostrada.

Imagine postată

Nu reusesc:

Imagine postată

Intre Banská Bystrica si Zvolen alerg 15 km pe autostrada, cobor sub 35 km/h numai pentru pozele astea:

Imagine postată

Sunt fiu atent sa nu depasesc viteza legala.

Imagine postată

Vremea buna nu tine prea mult.

Imagine postată

Imagine postată

Gasesc iesirea de pe R1 si intru in Zvolen:

Imagine postată

La iesirea spre Budapesta gasesc campingul:

Imagine postată

Berea o gasesc in incinta lui.

Imagine postată

• Upvote 4

6.6.2012: Zvolen (SK) – Vác (HU)

120 km (total 1020 km)

8:00-12:30 / 13:00-16:00 (total 68 h)

Tabán Panzió“ 20 EUR (total 98 EUR)

Dupa ce in Auschwitz am asteptat sa treaca ploaia sa pot pleca, in Hruštín nu s’a oprit si m’am murat/inghetat pana in Donovaly, azi mi se pare ca vad soarele cand deschid usa adapostului, nu sunt sigur daca’mi functioneaza ochii si merg sa’i spal.

Imagine postată

Am vazut bine, e soare:

Imagine postată

Strang repede tot si, fericit, plec spre Ungaria:

Imagine postată

Arata bine:

Imagine postată

2, 3 iaurturi, un suc, niste ciocolata pana la masa de pranz:

Imagine postată

Continui drumul:

Imagine postată

Iar urc?

Imagine postată

Imagine postată

Am trecut in Ungaria.

Imagine postată

• Upvote 1

“Ma opresc in Vác sa ma plimb cat vreau maine in Budapesta“. De aici, 40 km am baut doar jumatate de bidon de apa (in fiecare localitate am zis ca ma opresc in urmatoarea), in momentele astea de deshidratare acuta am zis ca m’am plictisit de bicicleta si ma urc in tren din Budapesta pana in Bucuresti.

Imagine postată

Dupa ce m’am catarat pe Tatra Joasa, Tatra Inalta (Carpatii) uite ca vad si Dunarea, exact ca in tura din tara:

Imagine postată

Vác:

Imagine postată

“Azi dau petrecerea de absolvire a turei!” (tot din cauza deshidratarii gandesc asta)

Imagine postată

Gasesc locul de dormit (e un camping la 15 km dar imi e lene sa merg pana acolo), fac un dus repede si ies spre magazinul de bere si alune, uite drumul:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

La petrecerea asta nu se fumeaza, oare as fi ajuns pana aici daca as fi pufait 3 pachete de carpati pe zi?

Imagine postată

Am cateva beri de ucis, maine ma trezesc lejer (tanti gazda a zis ca’mi face cea mai buna omleta, s’o cred?), am 40 km de facut pana in Budapesta si poate ma urc in tren.

Cat urc e bine, cand incep coborarea e rau de tot. Cine cunoaste stie ca in haina ce te protejeaza de ploaie nu respiri deci tot fleasca ramai dar nu te bate vantul si umezeala nu e rece, numai ca tot se strecoara un firicel de aer rece care ma face s’o iau razna plus mainile care amortesc cu manusile de vara (alea cu degete is ude de zilele trecute), nu’mi place.

Daca imi permiti, o mica completare.

Exista geci de ploaie care respira.

Au o aerisire la nivelul pieptului, aerieisre care continua si pe spate.

Nu face minuni, insa nu te simti ca in sauna.

O sugestie.

Ca sa nu "o mai iei razna" schimba tricoul ud de pe tine atunci cand cobori.

Uneori poate fi incomod atunci cand ai o succesiune de urcare - coborari, insa este eficient.

Iar manusile cu degete, protejeaza mai bine, chiar si ude, in comparatie cu cele fara degete.

Spuneai ca te pasioneaza perioada '39 - '45.

Vad ca ai trecut pe langa Zvolen

Cimitirul Militar Romanesc de acolo l-ai vazut?

http://www.once.ro/c...om_slovacia.php

In rest frumoasa tura.

Felicitari si bafta la turele viitoare.

in unele zile am purtat pelerina chiar si dupa ploaie pe post de windstopper, firicelu de vant care se strecura era groaznic daca era frig (prinjuru lui Ružomberok), am schimbat tricoul si bluza intr'o zi dar am avut doar doua bluze de ciclism si hanoracu de bumbac (pe care nu puteam sa'l port ziua, pe bicicleta) si intr'o zi d'aia cred ca aveam nevoie de cinci bluze sa fiu uscat mereu (nu puteam sa le ususc decat seara), in fine

ziua in care am trecut prin Zvolen a fost asa

Cu riscul sa raman fara aparat foto din cauza ploii, Livasky hrad, (castelul Likava) 1315:

Imagine postată

Imagine postată

abia aici (in Donovaly) s'a oprit ploaia:

Cea mai buna vizibilitate, am atins mai mult decat pe cursiera: 65 km/h (record personal).

Imagine postată

norii aia sunt deasupra orasului Banská Bystrica, spre Zvolen:

Cobor pe partea sudica deci se lumineaza, dau din toale jos si ma inveselesc putin.

Imagine postată

in Zvolen asa arata ceru, io m'am oprit la 5 (nici nu mancasem, decat dimineata la pensiune in Hruštín), pana la 8 a venit si a trecut ploaia asta:

Vremea buna nu tine prea mult.

Imagine postată

Imagine postată

dupa o zi ca asta n'am mai avut chef sa ies din camping dupa 8 seara, chiar daca subiectu turei a fost '39 - '45

au mai fost locuri in care as fi vrut sa raman, dar fiind singur, sunt bucuros c'am vazut muzeu din Auschwitz plus ce am mai apucat pe parcurs

fata de planu de acasa a iesit mai bine tura deci :)

multumesc pentru comentariu

7.6.2012: Vác (HU) – Budapest (HU)

50 km (total 1070 km)

8:30-11:00 (total 70 h 30′)

Biker Camp“ 10 EUR (total 108 EUR)

Cei de la pensiunea Tabán au un planiglob ciuruit de oamenii ce’au trecut p’acolo:

Imagine postată

Din Romania am fost primul:

Imagine postată

A avut dreptate tanti, a fost bun micul dejun.

Pana in Budapesta am pista de bicicleta si merg pe ea (am putini km pentru azi):

Imagine postată

Uimit, masinile au “cedeaza trecerea” in favoarea bicicletelor:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Singura poza cu mine intreg din toata tura:

Imagine postată

Dunarea:

Imagine postată

Dupa cativa km pista se transforma in asta:

Imagine postată

Apoi in asta:

Imagine postată

Si in asta:

Imagine postată

Brusc:

Imagine postată

• Upvote 1

Bucurestiul nu are:

Imagine postată

De aici nu mai comentez, toata lumea stie Budapesta (cer scuze pentru calitatea panoramei asteia):

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Am venit in gara sa caut un tren, ma ingrozeste caldura din prognoza meteo si cele doua zile de drum drept prin ea.

Imagine postată

Nu era decat unul pana in Brasov cu vagon pentru biciclete pe la 5 dimineata urmatoare asa ca merg mai departe prin caldura si drum plictisitor inca doua zile pana in Timisoara, cum planuisem de acasa.

8.6.2012: Budapest (HU) – Kiskunmajsa (HU)

144 km (total 1214 km)

7:00-12:00 / 12:30-15:30 (total 78 h 30′)

Jonathermal“ 5 EUR (total 113 EUR)

Plec devreme de teama caldurii, drumul alternativa la autostrada M5 spre Szeged arata groaznic:

Imagine postată

De azi nu mai am harta, ma ghidez dupa cum bate vantul.

Imagine postată

Trebuie sa ma catar pe astea sa evit M5‘ul:

Imagine postată

Vantul ma duce prin campuri pline de canepa proasta (cu asta sunt prostiti copiii in Bucuresti):

Imagine postată

Ma enerveaza soarele, nici nu ma mai dau jos pentru poze:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pentru asta ma opresc:

Imagine postată

Drumul catre Jonathermal e foarte drept, printr’un soare fara dinti macar (ma doare capul deja).

Imagine postată

Campingul:

Imagine postată

E plin de rulote:

Imagine postată

• Upvote 4

Stiu ca am mai zis-o: Foarte Frumos! m/

multumesc :)

m/

mai am o zi de povestit si apoi scriu o mica istorie a turei intregi, aspecte

9.6.2012: Kiskunmajsa (HU) – Timisoara (RO)

180 km (total 1394 km)

6:00-12:00 / 12:30-16:00 (total 88 h)

Imagine postată

Imagine postată

Oameni harnici:

Imagine postată

Sunt aproape de sfarsit.

Imagine postată

Imagine postată

Mai uit de caldura:

Imagine postată

Intru in tara:

Imagine postată

Imagine postată

Intr’un sfarsit, Timisoara, inapoi acasa viu si nevatamat:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Initial trebuia sa merg cu prietena mea pe Eurovelo 6, inspirat de tura lui VladG si invatat de forumul ciclism, la ceva timp dupa ce’am inceput organizarea, consoarta a renuntat la angajament asa ca am ramas singur sa fac plimbarea.

Daca tot merg singur, zic sa merg cu cortul (idee ce nu era in planul initial), fac rost de unul si ma gandesc la o tura de antrenament pe care o execut impreuna cu frate’meu si grig33.

Ma intorc, astept sa se intoarca si Iulian Ene din “Veloexpeditia” lui pe Eurovelo 6 cu informatii proaspete si o poveste din care sa’mi iau ce’mi trebuie.

Planuisem sa plec in jurul datei de 1 iunie, informatiile proaspete, povestea si Iulian se intorc cam pe 11 mai deci aveam aproximativ 14 zile termin organizarea. Dupa ce vad (nu in detaliu) cum s’a desfasurat Veloexpeditia, recitesc povestea turei lui Vlad pe acelasi traseu, ma sucesc si fara plan pe forum, dat de veste planetei, fara binecuvantarea tutorelui legal (ca duhovnic n’am), planuiesc in 2 saptamani o tura pe urmele Holocaustului (o veche obsesie de’a mea).

In 28 mai spuneam pe ciclism:

“Am plecat spre Auschwitz pe traseul:

Oradea – Cracovia – Auschwitz – Budapesta – Timisoara

29.5.2012, la ora 7:00, voi pleca din Oradea, 11 zile de pedalat + 1 sau 2 zile pauza, 1346.1 km, 8200 m diferenta totala de nivel “

Asa a fost, am plecat pe traseul asta:

Oradea (RO) – Debrecen (HU) – Miskolc (HU) – Rožňava (SK) - Poprad (SK) – Zakopane (PL) – Kraków (PL) – Oświęcim (PL) – Bielsko-Biała (PL) – Ružomberok (SK) – Zvolen (SK) – Budapesta (HU) – Szeged (HU) – Timisoara (RO)

Au fost 12 zile de pedalat:

ziua I: Oradea (RO) – Tiszaújváros (HU)

ziua II: Tiszaújváros (HU) - Aggtelek (HU)

ziua III: Aggtelek (HU) – Levoča (SK)

ziua IV: Levoča (SK)Zakopane (PL)

ziua V: Zakopane (PL) – Krakow (PL)

ziua VI:Krakow (PL) – Oświęcim (PL)

ziua VII: Oświęcim (PL) – Hruštín (SK)

ziua VIII: Hruštín (SK) – Zvolen (SK)

ziua IX: Zvolen (SK) – Vác (HU)

ziua X: Vác (HU) – Budapest (HU)

ziua XI: Budapest (HU) – Kiskunmajsa (HU)

ziua XII: Kiskunmajsa (HU) – Timisoara (RO)

Ma intreba cineva despre fotografii si raspundeam:

“am folosit un compact ordinar de la Canon, nimic deosebit, pozele nu le’am trecut prin niciun program de editat foto, doar le’am lipit pentru panorame”

bicicleta

(intretinere bicicleta) 2 cauciucuri de rezerva, 7 camera de rezerva, set imbusi, leviere, petice, adeziv, substanta de curatat si lubrifiat lantul, presa lant, quick link pentru lant

(bagajerie) set coburi B’twin 2x15l, geanta ghidon B’twin 3l, rucsac camelback 2l

(camping) cort ferrino chaos 2, sac dormit kilimanjaro, izopren, pernuta gonflabila

(set gatit) aragaz campingaz, butelie 470, cana inoxidabila, lingura, furculita, briceag, bricheta

(de pus pe mine) casca ciclism, ochelari soare + lentile, 2 tricouri ciclism, 2 tricouri alergare, 2 bluze lungi ciclism, 1 pantalon scurt ciclism, 1 pantalon lung ciclism, 1 pereche manusi vara, 1 pereche manusi iarna, 1 sapca ciclism vara, 1 sapca ciclism iarna, 1 pereche incalzitoare picioare, 3 chiloti, 3 perechi ciorapi, pantofi ciclism + huse ploaie/vant, papuci lejeri, pelerina ploaie, 1 tricou bumbac pentru somn

(personale) periuta dinti, pasta dinti, deodorant, sapun mic, prosop compact, hartie igienica, servetele, saci de gunoi

(altele) lampa frontala, lumina bicicleta, claxon bicicleta, camera compacta foto/video + incarcator, telefon mobil + incarcator

mancarea: supermarket/bagaj

cazarea: camping/pensiune

costuri: 200 EUR fara tren, dintre care 113 EUR cazarea

• Upvote 8

Foarte util. Totodata, ai adaugat un mare farmec turei prin descrierea succinta a pasilor ce i-ai urmat, inclusiv costurile cazarii.

Foarte frumos, inca o data! Sincer zic ;)

multumesc omule :)

(ma) plicitseste povestea lunga asa ca am spus ce'am considerat trebuie sa stie unu care vrea sa plece intr'o tura asemanatoare

era important sa notez costul cazarii (se poate si mai ieftin si mai scump), in rest fiecare cheltuie cat vrea pe mancare, bautura, distractie

(pentru mine) au fost importanti si timpii de pedalare, n'am depasit ora 18:30 - 19:00

ma bucur ca incanta povestea asta

Incep prin a te felicita si eu sincer si iti spun ca te invidiez. Din pat, cu laptopul pe burta, parca si eu as fi in stare sa fac tura asta...insa pe drum, lucrurile se schimba si categoric nu m-as incumeta singur.

Totusi, vreau sa te intreb cati ani ai si cam ce medie de viteza aveai pe fiecare zi... Am incercat s-o calculez, insa in timpii dati de tine, sunt convins ca sunt incluse si pauzele, asa ca timpul real de pedalat nu am de unde sa-l stiu.

Si mai era ceva: seara cand dormeai sau cand vizitai ceva, cum procedai cu bicicleta? Unde o lasai?

La Auschwitz de exemplu, cat ai vizitat, unde ai lasat-o?

• Upvote 1

Esti tare de tot prietene ! Mi-a placut maxim cum ai relatat povestea excursiei tale, iar faptul ca ai facut calatoria asta pe bicicleta nu face altceva decat sa te umple de respect !

Ti-am citit povestea si ti-am sorbit pozele pe care le-ai atasat un mare amar in suflet, pentru ca prin luna mai (a.c.) urma sa fac o excursie pana in Gdansk, cu escala la Auschwitz pentru a vizita muzeul. E' drept, nu faceam tura asta cu bicicleta, ci cu motocicleta, insa tu ai reusit sa imi arati ce am pierdut !

... http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/674235-excursie-in-polonia/page__view__findpost__p__3063883 ... aici am initiat excursia, care nu am apucat sa o fac dintr-un motiv bine intemeiat !

Sper din tot sufletul ca anul viitor sa pot merge pe urmele tale !

Cu respect !

petrica (@crapu)

• Upvote 1

Incep prin a te felicita si eu sincer si iti spun ca te invidiez. Din pat, cu laptopul pe burta, parca si eu as fi in stare sa fac tura asta...insa pe drum, lucrurile se schimba si categoric nu m-as incumeta singur.

Totusi, vreau sa te intreb cati ani ai si cam ce medie de viteza aveai pe fiecare zi... Am incercat s-o calculez, insa in timpii dati de tine, sunt convins ca sunt incluse si pauzele, asa ca timpul real de pedalat nu am de unde sa-l stiu.

Si mai era ceva: seara cand dormeai sau cand vizitai ceva, cum procedai cu bicicleta? Unde o lasai?

La Auschwitz de exemplu, cat ai vizitat, unde ai lasat-o?

multumesc pentru interes

am 22 media e cea calculata de tine, pauzele sunt trecute in timpii mentionati (pentru poze/vorbit engleza stramba/pipi m'am mai oprit), deci ala e timpul real de pedalat

cu bicicleta n'am avut probleme, seara langa cort (cel mult cu ghidonu in absida, nelegata), ziua o legam de diverse, la auschwitz am legat'o langa o casuta care vinde carti/poze/chestii (sunt mai multe) dar sigur gasesti poze in articole ;)

numa bine

Esti tare de tot prietene ! Mi-a placut maxim cum ai relatat povestea excursiei tale, iar faptul ca ai facut calatoria asta pe bicicleta nu face altceva decat sa te umple de respect !

Ti-am citit povestea si ti-am sorbit pozele pe care le-ai atasat un mare amar in suflet, pentru ca prin luna mai (a.c.) urma sa fac o excursie pana in Gdansk, cu escala la Auschwitz pentru a vizita muzeul. E' drept, nu faceam tura asta cu bicicleta, ci cu motocicleta, insa tu ai reusit sa imi arati ce am pierdut !

... http://www.motocicli...ost__p__3063883 ... aici am initiat excursia, care nu am apucat sa o fac dintr-un motiv bine intemeiat !

Sper din tot sufletul ca anul viitor sa pot merge pe urmele tale !

Cu respect !

petrica (@crapu)

pe urmele holocaustului, iti urez succes pentru anu viitor

Si mie mi-a placut mult descrierea turei, pozele si detaliile.

Poate era ceva mai bine daca nu-ti bagai figura in majoritatea pozelor. Cred ca te-ai temut ca altfel nu vei fi crezut ca a i fost acolo :)) Si eu le-am aratat unor prieteni cateva poze din turele mele si nu m-au crezut ca am fost acolo si am facut chiar eu pozele.

lucian, am poze cu ciclocomputerul in fiecare seara :)) (daca se numeste vreo unu toma necredinciosu), ala e motivu pentru care mi'am bagat mutra in ele

mersi