mircearacoviceanu

Comenzi Chainreactioncycles

Recommended Posts

Spre mirararea mea, s-a livrat sambata, cu Cargus.

Coincidenta sau nu, vineri am scris si la chain si la astia de la wndirect, ca numarul de tracking era inexistent. Pana seara, am primit mail cum ca s-a actualizat locatia.

Nu mai conteaza, a ajuns.

15 hours ago, freetools said:

Da cineva comanda aici?

vreau un set de anvelope la 26 euro la reducere

https://www.chainreactioncycles.com/ro/en/vittoria-rubino-pro-clincher-25c-black-tyres/rp-prod183132

Din ce vad peste 75euro mai primim 10% reducere

"Vittoria Rubino Pro Clincher Tyres 25c - Pair. This bundle includes two Rubino Pro 23c tyres, fa..." Nici ei nu par tare siguri ;))

Au trimis comanda pe 31.07, încă nu a ajuns. Fulgere și tunete! Așa mult durează? Zici ca a luat comanda drumul spre nord și nu spre sud...

erata : 31.08*

Mi-au dat un tracking number care incepe cu UY, nu stiu daca ajuta cu ceva, insa nu il recunoste pe Royal.

18 hours ago, Mookyama said:

erata : 31.08*

Mi-au dat un tracking number care incepe cu UY, nu stiu daca ajuta cu ceva, insa nu il recunoste pe Royal.

Eu am plasat o comanda pe 1 septembrie.. si a sosit ieri . Varianta Priority Delivery - 2 euro awb-ul a fost cu CP....DE adica dhl paket /UrgentCargus

Interesant ca primul update la tracking a venit dintr-un hub in Germania si coletul are stickerul cu adresa expeditorului acel hub logistic din Germania.

Incearca http://parcelsapp.com/en

De obicei imi da rezultate mai bune decat 17track sau alte siteuri similare

@gabinicola Am comandat pentru cineva un produs, fiind transportul gratuit la suma respectiva. Poate va mai dura o zi, doua, nu știu, mă gândesc sa ii contactez. 
LE. Coletul nu are tracking, dar mi-au dat un număr de tracking in subsolul comenzii care nu este valabil pe site-urile externe și interne de curierat. 

11 minutes ago, Mookyama said:

LE. Coletul nu are tracking, dar mi-au dat un număr de tracking in subsolul comenzii care nu este valabil pe site-urile externe și interne de curierat. 

Ai încercat pe https://www.17track.net/en ?

22 minutes ago, Mookyama said:

@gabinicola Am comandat pentru cineva un produs, fiind transportul gratuit la suma respectiva. Poate va mai dura o zi, doua, nu știu, mă gândesc sa ii contactez. 

Daca e fara tracking, da, acel numar are relevanta doar pentru ei sa verifice in sistem, eventual cu posta romana in cazul in care coletul nu se livreaza in termenul stabilit.

Si eu i-am contactat pentru tracking la aceasta ultima comanda dar tot ce am primit a fost un raspuns automat cu FAQs..

Probabil iti vor spune sa mai astepti cateva zile dupa expirarea termenului d livrare...

• Upvote 1

39 minutes ago, gabinicola said:

Daca e fara tracking, da, acel numar are relevanta doar pentru ei sa verifice in sistem, eventual cu posta romana in cazul in care coletul nu se livreaza in termenul stabilit.

Si eu i-am contactat pentru tracking la aceasta ultima comanda dar tot ce am primit a fost un raspuns automat cu FAQs..

Probabil iti vor spune sa mai astepti cateva zile dupa expirarea termenului d livrare...

Așa am primit și eu, un mesaj automat, iar numărul respectiv mă gândeam că este ceva intern. Să sperăm că ajunge curând coletul 🙂 

Chainreactioncycles trimit prin DHL(Posta Romana) si uneori poate fi preluat de Urgent Cargus? Vreau sa comand un pachet ceva mai mare ... dar nu as vrea sa am emotii o luna de zile 

încă nu mi-a sosit coletul, are 2 săptămâni. 

@Mookyama Urat. Si eu am mai facut o comanda vineri pe 11, de data asta nu am fost norocos si a plecat prin royal mail/posta romana ca si in cazul tau cu un numar UY...GB ...

Ramane de vazut cum se misca.

@Trevizes pentru variantele de transport cheap ( standard/priority ) royal mail+ posta Romana sau dhl paket + urgent cargus

Pentru express nu stiu, nu am luat..

Mai mare inseamna ceva mai voluminos? Atunci ar putea fi si o varianta mai anevoioasa de transport daca alegi variantele economice...

Daca ce cauti il gasesti si pe wiggle iti recomand sa-l iei de acolo.. Varianta de tracked by courier la 2euro si ceva e super rare, livrare in mai putin de o saptamana.. desi CRC apartin de wiggle, variantele de transport sunt diferite... 

2 hours ago, gabinicola said:

@Mookyama Urat. Si eu am mai facut o comanda vineri pe 11, de data asta nu am fost norocos si a plecat prin royal mail/posta romana ca si in cazul tau cu un numar UY...GB ...

Ramane de vazut cum se misca.

Cutia poștală goală...

Ai primit coletul in cele din urma? Al meu ar trebui sa soseasca pe vreo miercuri dupa calculele mele..

Am facut prostia sa mai plasez o comanda sambata cu niste manete si un angrenaj si azi dimineata m-am trezit ca au fost trimise separat manetele intr-o livrare si angrenajul in alta, ambele royal mail...

4 hours ago, gabinicola said:

Ai primit coletul in cele din urma? Al meu ar trebui sa soseasca pe vreo miercuri dupa calculele mele..

Am facut prostia sa mai plasez o comanda sambata cu niste manete si un angrenaj si azi dimineata m-am trezit ca au fost trimise separat manetele intr-o livrare si angrenajul in alta, ambele royal mail...

Da, a ajuns cu Poșta, după 15 sau 16 zile. Între timp luasem contact cu ei, credeam ca s-au pierdut pe drum. Am făcut o d-na fericită cu o pereche de nădragi 😀

Ce să zic, încarcă-te cu răbdare! Să le folosești sănătos, până la Craciun mai este :D 

Iar m-am ars cu teparii astia.Am comandat cu varianta de Priority shipping, la care imi spunea inainte sa plasez comanda ca shippingul este tracked, dupa ce am platit, la o zi distanta primesc confirmare de Shipped, dar surprizaaaa, Untracked.

Iau legatura cu imbecilii pe live chat ( emai sigur si rapid), ii explic  dobitocului cu care vorbesc despre ce e vorba si ca nu imi arata nimic pe niciun site de tracking, iar imi spune sa stau fara griji ca se va updata trackingul si ca voi primi informatii in 24h.Asta pe 17.09.

Canci.Nicht.Burcea...

Azi pe 21.09. intru din nou pe live chat, iar imbecilul incapabil de azi imi spune cum ca dobitocul dinainte s-a uitat dupa muma'sa in porumb cum o calarea unu' si coletul nu este tracked.

Si ca daca nu ajunge in 5-7 zile lucratoare imi returneaza banii de transport, iar daca dupa 17 zile lucratoare nu ajunge imi returneaza si restul de bani.

Perfect pentru ca dupa 7 zile lucratoare coletul nu va ajunge sigur si imi voi cere banii inapoi.Siii sunt sigur ca nu va ajunge nici dupa 17 zile, deoarece coletele de la ei mi-au venit toate cu adresa incompleta, asta cand am comandat direct cu DHL(Cargus) si a trebuit sa iau eu legatura cu Cargus ca sa fiu sigur ca imi livreaza coletul si imi voi cere banii inapoi.Siiiiii chiar daca ajunge, dupa 17 zile tot imi voi cere banii inapoi pt ca pana verifica cu Posta Romana sigur imi fac refund.

Este a doua oara cand imi iau leapsa.

@Helyett esti sigur ca au zis cei de la crc ca Priority Delivery e tracked? Eu am interpretat priority vs standard ca in cazul priority comanda ta e procesata cu prioritate ( dispatch- ul s-a facut in aceeasi in care a fost plasata ) . In alte vremuri cand aveau varianta de livrare cu econt era un fel de tracked mai sumar...

Oricum e absurd in anul 2020 ditamai magazinul online sa nu ai o modalitate de livrare decenta cu tracking. Cu atat mai mult cu cat la wiggle livrarea aia la 2 euro bate orice concurenta...

Cat priveste lipsa numarului de telefon de pe colet, mi s-a intamplat si mie de vreo 3 ori, am vazut ca si altii s-au plans pe aici de acelasi lucru. Eu am rezolvat problema. (au fost 2 de la rcz si cred ca si de crc sau alt site..nu mai stiu). In pagina cosului dadeam plateste cu PayPal si mai departe continuam in PayPal.. atunci nu mi-a aparut nr de telefon pe colet.. Daca in pagina cosului dau continua cu plata si abia la urmatoarea pagina aleg PayPal din optiuni, atunci imi apare numarul de telefon pe colet.. Asta a fost observatia mea. Repet, nu stiu daca la altul e aceeasi situatie.

1 hour ago, Helyett said:

Iar m-am ars cu teparii astia.Am comandat cu varianta de Priority shipping, la care imi spunea inainte sa plasez comanda ca shippingul este tracked, dupa ce am platit, la o zi distanta primesc confirmare de Shipped, dar surprizaaaa, Untracked.

Iau legatura cu imbecilii pe live chat ( emai sigur si rapid), ii explic  dobitocului cu care vorbesc despre ce e vorba si ca nu imi arata nimic pe niciun site de tracking, iar imi spune sa stau fara griji ca se va updata trackingul si ca voi primi informatii in 24h.Asta pe 17.09.

Canci.Nicht.Burcea...

Azi pe 21.09. intru din nou pe live chat, iar imbecilul incapabil de azi imi spune cum ca dobitocul dinainte s-a uitat dupa muma'sa in porumb cum o calarea unu' si coletul nu este tracked.

Si ca daca nu ajunge in 5-7 zile lucratoare imi returneaza banii de transport, iar daca dupa 17 zile lucratoare nu ajunge imi returneaza si restul de bani.

Perfect pentru ca dupa 7 zile lucratoare coletul nu va ajunge sigur si imi voi cere banii inapoi.Siii sunt sigur ca nu va ajunge nici dupa 17 zile, deoarece coletele de la ei mi-au venit toate cu adresa incompleta, asta cand am comandat direct cu DHL(Cargus) si a trebuit sa iau eu legatura cu Cargus ca sa fiu sigur ca imi livreaza coletul si imi voi cere banii inapoi.Siiiiii chiar daca ajunge, dupa 17 zile tot imi voi cere banii inapoi pt ca pana verifica cu Posta Romana sigur imi fac refund.

Este a doua oara cand imi iau leapsa.

Daca îți ajunge coletul de ce sa ceri banii înapoi? Ceri de shipping, ok, dar nu și pe produs. Romanul tot roman rămâne... Dacă facem toți așa poate opresc si livrările spre România. 

• Haha 1

Ce inseamna ca e tracked? 

Am o comanda importanta "shipped" de curand. Are TRAKPAK Tracking Number si Tracking Number se site-ul trakpak. Cica ar fi prin Olanda. 

Vad ca nu au inclus numarul de telefon al destinatarului. 

Sunt sanse sa aflu AWB cand ajunge in Romania si care este operatorul de aici? Daca da, tot de pe situl trakpak? 

Imi trimit pe email automat?

@Mookyama  cred ca o sa te sun sa ma lamuresti ... Merci anticipat.

On 9/21/2020 at 7:18 PM, Mookyama said:

Daca îți ajunge coletul de ce sa ceri banii înapoi? Ceri de shipping, ok, dar nu și pe produs. Romanul tot roman rămâne... Dacă facem toți așa poate opresc si livrările spre România. 

Stai linistit ca nu opreste nimeni nimic pentru ca cer eu banii.

Si nu e vb de roman sau nu, este vb de bunul simt al lor.Atunci cand ei vor fi corecti, voi raspunde si eu cu aceeasi carte, pana atunci...

P.S. nu vreau sa intru in nicio polemica cu nimeni si vreau sa incheiem conversatia aici (tu mi-ai scris la postare, eu ti-am raspuns si punct)

Multumesc.