TanarulXC

Cadre Downhill - de unde in Romania?

Recommended Posts

Salut ,

In principiu am vazut cadre full suspension in jur de 1500 RON , dar din alea pentru stil XC (RAM), cursa minima , nimic agresiv , si am vazut cadre serioase de downhill pe la 5000 RON sau mai mult.

Intre aceste extreme nu exista nimic la magazinele din romania? (noi nu SH)

De asemenea , un astfel de cadru implica intretinere speciala? Am citit ca "e mai scumpa intretinerea" adica , ce mai exact? Incep sa scartaie balamalele alea? Au cumva niste bucse de cauciuc care se tocesc la articulatii sau ce anume inseamna aceasta intretinere speciala? (Excludem amortizorul)

A , si nu in ultimul rand , ceva mai mari de 17"-18" , astea's cele mai dese marimi pe care le vad dar 21" sau 22" mai deloc :P (am 1.93...)

Cadre de DH sub 1000 de euro nu prea cred să existe.

Apoi, apropos de întreţinere: un FS calumea are pivoţii pe rulmenţi - în funcţie de model poate avea 8-10 rulmenţi, care trebuie curăţaţi, gresaţi, schimbaţi.

Şocul trebuie servisat, în funcţie de cât de mult îl foloseşti, chiar şi odată pe lună.

Toate astea costă.

Dar în primul rând: ce înţelegi tu prin DH? Poate un cadru de AM cu cursă de 120-140 ţi-ar fi suficient.

• Upvote 1

prin DH ma refeream la kona stinky six sau scott gambler , si bune si noi la vreo 2500 ron :D , visez cu ochii deschisi

Ce s-a scris e poate valabil pt. bikes vechi.

FS-urile mai de renume au lagare/rulmenti samd industriale inchise ermetic de vreo 10 ani incoa', si sunt din ce in ce mai bune. Asta inseamna, nix deschis, gresat, servisat.

Cand vreun rulment sau parte mobila da semne de oboseala, face ca si rulmentii de la masina- scandal din ce in ce mai mult. Eu inca n-am auzit de cineva sa se planga ca i s-a gripat vreun rulment chiar fiind stricat si ruland inca ceva sute de km cu el.

Si service pt. furca, shock sunt overrated ca trebuie facute asa cum zic producatorii (tre' si ei sa traiasca din revizii).

Acesta nu este un indemn la neglijenta, aplicati common sense.

Furca sau shock servisate o data pe luna nu fac niciunul din licentiatii si sponsorizatii de care stiu in CH, la 5-6 mii de km/an . Nici macar mecanicii de MTB care au totul ieftin sau chiar gratis la dispozitie nu fac service la bike-urile proprii in ritmul asta. Cine vrea sa faca, sa faca :) e doar pe banii proprii...

• Upvote 1

Ti-am vazut bicicleta la galerie. Ai mai facut vreodata DH? Esti sigur ca vrei un cadru de DH/FR?

• Upvote 1

[...] Ai mai facut vreodata DH? [...]

Faptul ca vrea un cadru pentru DH de 21"-22" cred ca iti raspunde la intrebare. Daca ar mai fi facut DH si-ar fi dat seama ca nu are ce face cu un cadru de marimea aia. Ca sa iti trebuiasca un cadru de DH de 22" (in cazul improbabil in care exista asa ceva) ,probabil ca ar trebui sa ai vreo 2.5 m inaltime ca sa-l poti folosi.

Mi-am dat seama ce ai vrut sa spui inainte sa editezi si asa e.

Nu-l iau pentru a face DH cu el , (nu sunt hotarat defapt ca as lua) , ci strict pentru borduri , pe care le intalnesc FOARTE DES in oras , pentru ca eu merg si pe trotuar si pe sosea mai dezorganizat oarecum , adica pe unde e mai liber , trec si pe acolo si pe acolo , si adesea ma vad in dificultate cu bordurile , nu luate in viteza , dar macar in jur de 15km/h fara sa incetinesc prea mult , pe bicicleta actuala adesea tre sa ma ridic de pe sa si uneori sa pun si picioru jos oprindu-ma ca sa trec unele borduri ca-mi e mila sa dau cu ea tare ca are furca aia amarata si e totusi hardtail.

Chiar tin minte un exemplu cand la o intersectie eu circulam pe trotuar ca era pista de biciclete , dar usurel si cu grija , mai ales cand am iesit in strada si dupa aia cand am urcat pe trotuar iar pe partea cealalta , si un posesor de o bicicleta din aceasta mai capabila la obstacole furca mare , full suspension etc etc , trece repejor pe langa mine , o salta usor pe trotuar pe partea cealalta doar cu roata din spate atinge un pic bordura , incerc si eu mai vioi asa sa ma tin dupa el , pun roata din fata sus pe bordura , totul ok , dar imediat dupa ma arunca sanatos de spate in sus de am crezut ca s-a taiat si camera si am decis ca e bine mai usurel cu a mea prin oras :D

Probabil merge si cu hardtail , daca te ridici in picioare si o ajuti un pic , dar cu celalalt model pare mult mai comfortabil si treci fara stres. Am observat ca pentru oras totusi se recomanda alt fel de biciclete , doar ca eu vad o parte mai offroad a orasului :P

De asemenea pozitia mai relaxata mi se pare o idee buna , decat genul mai sport cum trebuie sa stai pe a mea.

In fine nu stiu daca o sa trec la un astfel de cadru , dar eram curios , am mai cautat modele , am mai gasit ceva ceva (tot in jur de 4-5mii ron) , nu am mers vreodata pe o astfel de bicicleta nu imi dau seama cum e sa pedalezi 30-35km pe ea , cat merg cu actuala la o iesire normala.

Învaţă bunny-hop şi vei putea să "abordezi" bordurile la 50km/h cu cursiera. ;)

• Upvote 1

Nu cred ca pe un cadru DH vei ajunge la 35 km/h in oras, pe plat (poate daca ai antrenament, nu gluma). Cadrele pt DH sunt facute pt rezistenta, deci greutatea lor este destul de mare, nu mai vorbesc de roti si restul componentelor. Eu m-am dat cu o bicla pt DH echipata X9 si avea 25 kg, nu sunt facute pt oras in nici un caz, ar fi si pacat.

Mersul pe asa ceva in oras e ca vaslitul intro barca pe un lac de smoala :P

• Upvote 4

Am inteles , fusese doar un moment de slabiciune in care-am poftit la lucrul altuia :)) Cel mai probabil voi ramane la hardtail-ul actual cu mici imbunatatiri in timp , intradevar nu prea se justifica 1000 si ceva de euro pe un cadru greu , si inca vreo 400eur sau mai mult pe o furca lunga , doar pentru oras si borduri.

29er-ele sunt mai 'linistite' in inghititul denivelarilor si vei urca borduri mai domol cu ele, insa nu supraestima rezistenta rotilor la bataie continua din bordura in bordura.

Cum scria Mladen, invata si aprofundeaza tehnici de dat cu bicicleta si vei sari curand borduri intr-o veselie si fara incidente :)

Off:Daca inveti sa faci bunny-hop,sa-mi arati si mie ca eu nu reusesc...

Sa ridic spatele.Atunci cand "sar o bordura",reusesc sa ridic doar roata fata pe bordura dar cand vreau sa ridic spatele,ma aplec in fata dar tot nu se ridica...

Te pui pe bicicletă cu un picior pe sol şi cu celălalt pe pedală. Muţi pedala în spate şi cu piciorul de pe ea (având vârful orientat în jos) împingi de pedală în spate iar cu măinile împingi de ghidon în faţă. Având astfel "prinsă" bicicleta o poţi ridica de pe sol.

Asta-i cam teoria. Pentru a o pune în practică rulezi cu viteză mică către o bordură, mai întăi ridici roata din faţă pe bordură şi după aceea roata din spate. Avansezi exersând cu borduri tot mai înalte şi cu viteză tot mai mare.

La un moment dat o să ajungi la viteza la care nu mai ai suficient timp încăt să fac mişcarea din 2 bucăţi, adică să pui mai întăi faţa şi după aceea spatele şi va trebui să tragi de spate când încă faţa se află în aer.

Acu iar teorie: Stând lângă bicicletă (indiferent pe care parte) o ridici pe roata din spate, îndoi măinile şi apropii ghidonul de piept. Acuma împinge puternic ghidonul în faţă şi vei observa că se ridică roata din spate de pe sol.

Deci bunnyhop îi: te ridici în picioare şi îţi muţi greutatea în spate, tragi de ghidon la piept şi ridici roata din faţă, împingi de ghidon în faţă şi tragi de pedala din spate în sus ridicând şi roata din spate, amortizezi aterizarea.

(pentru început exersează cu şaua căt mai jos)

• Upvote 2

Uite ca din picioare chiar nu am incercat,doar de pe sa.Multumesc!

Chiar tin minte un exemplu cand la o intersectie eu circulam pe trotuar ca era pista de biciclete , dar usurel si cu grija , mai ales cand am iesit in strada si dupa aia cand am urcat pe trotuar iar pe partea cealalta , si un posesor de o bicicleta din aceasta mai capabila la obstacole furca mare , full suspension etc etc , trece repejor pe langa mine , o salta usor pe trotuar pe partea cealalta doar cu roata din spate atinge un pic bordura

Omul a profitat de faptul ca era calare pe un "animal" probabil, si nu si-a dat silinta prea tare, atingand si cu roata de spate. Pe o bicicleta adecvata (ceva foarte manevrabil, cadru de dirt/urban) cu un mare exces de zel si pricepere poti sari o bordura de strada la inaltime de table-top sau wall ride, insa asa ceva e inutil daca nu vrei "performanta", minimul necesar de a sari il poti atinge cu usurinta pe un MTB generic de XC sau chiar si cu o bicicleta cu roti de 28. Prin oras vei vedea diversi ca dau bunny-hop cu aterizare pe ambele roti, insa de cele mai multe ori e inutil efortul, eu de cele mai multe ori aterizez pe fata si amortizez usor pe spate. Cum s-a scris mai sus, ia-ti cadru de DH pentru borduri de oras doar daca stii exact ce faci si daca iti permiti, altfel te poti uita la o groaza de biciclete faine, mai ieftine, insa pe care sa le folosesti invatand cateva tehnici minime de a te descurca in siguranta (cat tine de tine, desigur)

Off:Daca inveti sa faci bunny-hop,sa-mi arati si mie ca eu nu reusesc...

Ce se intelege acum prin bunny-hop mai acum cativa ani se numea "american bunny-hop", bunny-hop simplu se realiza prin comprimarea picioarelor si apoi extensia lor, cu saltarea simultana a ghidonului, astfel incat ambele roti paraseau solul, aterizarea se facea de asemenea pe ambele roti.

Cum putini mai folosesc tehnica aceasta si varianta americana are avantaje nete, de ceva vreme i se spune simplu bunny-hop.

Chiar daca e in rusa, gasesc acest video destul de util pentru a explica cinematica procedurii: [media=]

[/media]

In momentul de fata eu ridic doar roata fata, inca nu stiu cum se ridica spatele si asta ma incetineste mult. As vrea sa invat cum se face acesta impingere in aer a ghidonului si ridicarea spatelui, mi se pare foarte util ultimul clip. Dar cred ca invatarea o faci cu cineva langa tine.

Numai bine!

Adrian

eu am invatat altfel.. din pacate fiind mic si prost pe vremea aia nu le faceam separat (mai intai fata si ulterior spatele) saramea cu ambele in acelasi timp.. dar din pacate nu ai elan suficient... incearca pe bucati...

in prima faza fata.. care o stii deja

asa ca trecem la spate...

mergi cu viteza medie .. cat sa poti sa-ti mentii echilibru lejer... stai in picioare.. pe fata... pe ghidoane...

picioarele orientate cu varful in jos... iar in mom in care esti hotarat sa ridici spatele pur si simplu lasa-te mai pe fata.. iar picioarele (labele) incearca sa le rasucesti cu botul in jos (cat poti) dupa care ridica roata de spate cu ajutorul picioarele...(te tii bine in ghidoane) poti sa o faci si din balans.. din impins in ghidon...

dupa ce iti iese.. incearca sa te muti din ce in ce mai pe spate.. pana o sa ajungi sa ridici spatele din stat drept in picioare... ulterior incerci ce explicau si colegii de forum de mai sus... 

dar e greu sa-ti iasa din prima.. eu am invatat cativa prieteni... cu faza asta... ridicatul spatelui mai intai si pe urma bunny-hop...

Bafta!